Huishoudelijke Qosdsren, Buitenland. Marktberichten. Advertentien. Openbare Verkooping. dit kunsthistorisch gebouw voor al te groote schade bewaard: toch is deze nog tamelijk groot. Ook vreest men, dat het orgel, dat zich boven het stoven hok bevindt, schade heeft geleden. Er is Zondag in het kerkgebouw geen dienst gehouden. Avp. Dezer dagen is een grintschip, dat tusschen Roosteren en Maeseijck, waar de Maas voor een gedeelte Belgisch, voor een gedeelte Nederlandsch grens gebied is, de Maas opvoer, door een Duitsche patrouille beschoten. Het schip draaide daarop bij na door de Duit schers onderzocht te zijn, kon het zijn reis naar Maastricht vervolgen. Het schip vertoont verschillende gaten, waar de kogels doorheen zijn gegaan. A. R. Crt. Te Maastricht zijn 6 Russen, aan gekomen die als civielekrijgsgevangeuen van de Duitschers uit Aken ontvlucht zijn Ze waren te Warschau bij de fortificaties gevangen genomen en werkzaam gesteld in de kolenmijnen dicht bij Aken. Zij zijn over Kohlscheid naar Heerlen gevlucht en van daar per spoor te Maastricht aangekomen. Vrij dag zijn ze vertrokken naar den Rus- «ischen consul te Rotterdam. A. R. Crt. Te Winterswijk zijn Vrijdag weer twee ontvluchte Fransche krijgsgevan genen aangekomen. N. R. Crt. Een 85 jarige bewoonster van de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam wilde haar dochter te Watergraafsmeer bezoeken en maakte daartoe gebruik van de stoomtram. Toen zij aan de halte-Hoogeweg wilde afstappen, in gezelschap van een harer dochtets, deed zij dit aan de rechterzijde van de tram, waardoor de conducteur, die aan de andere zijde stond, haar niet kon zien en hel sein voor vertrek gaf, alvorens de oude dame den wagon geheel verlaten had. Zij kwam te vallen, met het gevolg dat de wielen van den volgen den goederenwagea haar over beide beeDen g'mgeD, die geheel verbrijzeld werden. De gemeente geaeesheer moest al spoedig den dood constateeren. De overledene werd naar het lijkenhuisje aan de Linnaeuskade vervoerd. M. Crt. Een korporaal van het 54e Fransche infanterie regement trouwde den 15 Sept. 1914 een aanvallige schoone van 24 jaren. Dat mag. Hij vertrok naar het lronten vocht dapper mee, werd ziek en naar een hospitaal gezonden. Op den 30 Juli 1915 besteeg de brave korperaal weer het huwelijksbootje dit maal met een aanvallig naaistertje van eveneens vierentwintig jareD. Dat mag niet want zijn andere vrouw behoorde nog in het rijk der levenden. Bezorgd over het welzijn van manlief, van wien zij in lang niets had vernomen informeerde zij eens bij zijn kapitein Onze korperaal viel door de mand. Zijn beide gemalinnen hadden intusschen den toeslag voor vrouwen van gemobiliseerden geDoten. De krijgsraad veroordeelde den land- verdediger wegens bigamie tot 2 jaren gevangenisstraf: maar hij mocht naar het front gaan om zich te rehabiliteeren. Of de twee vrouwen elkaar troosten of aan het kijven zijn, meldt de historie niet. Avp. DE OORLOG. Mariniers van Engelsche, Fransche, Russische en Iialiaansche oorlogssche pen zijn in de haven, op het schiereiland Kara Boeruoe (ten O. van den ingang vau de golf van Saloniki) geland en hebben het Grieksche fort bezet. Het garuizoeu bood geen tegenstand. De lauding op Kara Boernoe is uit gevoerd ouder de kauouueu van de oorlogsschepen. De Grieksche comman dant protesteerde. Tegelijkertijd met de landing van de marine-soldateD, omsingelde de Fransche infanterie het fort, en de aangrenzende gebouwen aan de landzijde. Zij doorzocht die gebou wen en beval de bewoners weg te voeren. Het optreden van de geallieerden heeft hierin zijn reden, dat men het niet wenschelijk acht, dat het fort in andere handen dan de hunne is en dat men geloott, dat Duitsche duikbooteu in deua bijheid vau die kust voorraden krijgen. Uit nadere bijzonderheden over de gevechten aan de westgrens van Egypte blij kt dat de vijand tot den ochtend van den 23sten volstrekt niet verdacht was op onzen opmarsch. Deserteurs verklaren dat de verliezen van den vijand op één vleugel meer bedragen dan de totale verliezen op den 25sten en dat er onder de gesneu velden Turksche officieren zijn. Deze nederlaag heeft de stammèn uit de streek zeer ontmoedigd. Raar ver luidt drossen zij uit de strijdkrachten van de Senoessi en trekken in oostelijke richting at. N. R Ctt. Men schrijft uit Ziirich dd. 27 Januari aan de A. R. Crt. De Gazetta di Venezia brengt zeer alarmeerende berichten over den toe stand in Albanië Het blad weet te berichten, dat het Servische leger een epidemische ziekte naar Durazzo ge bracht heeft, die dagelijks meer slacht offers eischt. (Men zal zich herinneren dat koning Konstantijn reeds van cholera onder de Servische troepen gespr ken heeftanderen beweren, dat het de bekende vlektyphus is.) Alle zieken huizen zijn overvol, en ook een deel der burgerlijke bevolking moet aange tast zijn. Deze omstandigheid maakt het de Italiaansche autoriteiten hoogst moeilijk Durazzo in staat van verdedi ging te brengen. Daarbij komt nog de oproerige houding van een deel der Alhaneezen, die zich bereid verklaard hebben met de Oostenrijkers te mar- cheeren. Men schat hun aantal op ten minste 60,000 man. In Zuid-Albanië is het reeds tot een opstand gekomen, en hebben benden van Muzelmannen, Toskische Albaneezen en Grieken de provincie Berat bezet, en in de hoofd stad Berat een voorloopige regeering geconstitueerd. Het zijn hoofdzakelijk deze goedgewapende benden, die de over Berat vluchtende Serviërs ophou den, en hen daardoor aan de oprukkende Bulgaren overleveren. Bovenstaand bericht werd door de Italiaansche censuur sterk besnoeid. De terugtocht vau de Servische troepen, die iu Albanië gebleven waren wordt in goede orde voortgezet en in het bijzonder begunstigd door de ver betering in de temperatuur en het slaan van bruggen over de voornaamste rivieren door de Engelsche zending, Er waren opslagplaatsen van levens middelen laugs den weg gemaakt en de kanonnen affuiten eu munitie te San Giovanni di Medua achter gelaten zijn door Fransche treilers naar Briudisi gebracht. De Oostenrijkers, die Skoetari en Bonjana bezet houden, zenden een voorhoede naar San Giovanni. Meer naar het oosten is de toestand van het Bulgaarsche leger sedert een maand onveranderd. Een Bulgaars detachement houdt Dibra bezet, een reserve-brigade is te Stroega ten noor den vau het meer van Ochrida gelegerd. De (Turijusche) Stampa weet over de besprekingen in den jongsten oorlogs raad der entente eu in den laatsten Italiaanschen ministerraad te melden, dat Italië uu bereid is, troepen naar Saloniki f.e zenden om het Fransch- Engelsche leger daar zoodanig te ver sterken dat het tot een krachtig offensief kan overgaan. Voor die hulp zal Italië kunnen rekenen op den steun der Eu gelsche vloot in de Adriattsche zee, ten einde een offensief van Italië in Albanië mogelijk te maken. N. R. Crt. Conan Doyle stelt in de Times een middel voor om Londen voor den aanval van Zeppelins te vrijwaren. Ze met geschut afweren, gaat uier, zegt hij. Trouweus, het is nog de vraag of het geen schromelijker gevolgen zou hebben een brandenden Zeppelin met zijn bommen op de huizen te laten ploffen, dan hem die bommen te laten gooien. Hij zou iu Frankrijk, zoo dicht mogelijk bij de Duitsche grens, een vliegstation willen oprichten en dat uitrusten voor tochten naai\ groote Duitsche steden. Dan een waarschuwing, door tusschen- komst van den Amerikaanschen gezant te Berlijn overgebracht bij den eersten aanval op Londen oefenen wij weer wraak op Duitsche steden A. R. Crt Zeppelinaanvallen op Parys. Zaterdagavond kwart voor 10 werd te Parijs een Zeppelinaanval aangekondigd. De lichten werden gedoofd en om 10 uur verscheer) de luchtkruiser boven de stad. Zij wierp 13 bommen op een der dichtst bevolkte arbeiderswijken, Reuter meldt over den aanval o.m. »Zonder zich te storen aan de ofïicieele raadgeving om dekkiDg te zoeken, stroom de de menigte naar de boulevards om het prachtige schouwspel gade te slaan. Het aantal nieuwsgierigen was om elf uur, toen de schouwburgen uitgingen, het grootst. De Parijzenaars hebben geen opwinding of vrees laten blijkeü, alleen nieuwsgierigheid. Op een punt werden drie vrouwen en twee kinderen gedood. Verscheidene an deren zijo gedood of gekwetst door het instorten van een huis, waarop een bom viel. „Tijdens het bezoek van de Zeppelins hing tot een hoogte van 2000 voet eeD dichte mist over de stad. Ds werking van de zoeklichten en het afweergeschut werd daardoor zeer belemmerd. Verscheidene vliegtuigen hebbeD op de Zeppelin die op groote hoogte vloog jacht gemaakt en geschoten". Zondagavond om 9 uur 50 minuten werd weer alarm gemaakt, daar opnieuw een Zeppelin werd gesignaleerd, komende uit het Noorden. Er werden onmiddellijk de ooodige voorzorgsmaat regelen genomen. De Zeppelin bewoog zich in de richting van Parijs en kwam daar even na 10 uur aan. Het luchtschip werd beschoten door speciale batterijen en aangevallen door vliegtutgen. Het wierp eenige bommen naar benedeD, die volgens tot dusver ontvangen berichten, geen schade zouden hebben aangericl M. Crt. Wat de oorlog kost. De financieele redacteur van de „Morning Post", heeft eeu lezing gehouden over „sommige financieele oogpunten inzake den oor log". Deze beoordeelaar van financi eele zaken stelde de uitgaven van alle oorlogvoerende in den oorlog tot einde Dec. 11. op iets meer dan 72.000.000.000 waarvan Engeland 18.000.000.000 en Frankrijk 14.000.000.000 voor hun re kening hadden. Duitschland ward door Keddy voor 19.000.000.000 en Oosten rijk-Hongarije voor 9.000.000.000 geno teerd. In deze totalen zijn inbegrepen de sommen door Duitschland en Oosten rijk-Hougarije voorgeschoten aan Bulga rije en Turkije Rusland komt met 12000.000.000', Italië m. 1.800.000.000 op de lijst voor. Wordt de oorlog tot einde 1916 voort gezet, dan zal de gezamelijke nota op loopeu tot 145.000.000.000 waarvan Engeland iets minder dan 166.000.000.000 zal hebben uitgegeven. Financieel staan de geallieerden er beter voor dan de centralen meent de journalist, al was het ook noodzakelijk de groote zuinigheid te betrachten en de blokkade te verscherpen. Avp. Torpedoveillge slagschepen. Uit Washington wordt bericht dat de toe komstige slagschepen der Ver. Staten zoo zullen worden gebouwd dat één enkele torpedo ze onmogelijk kan doen zinken. Sinds het uitbreken van den oorlog hebben marinedeskundigen een speciale studie gemaakt van de quaestie van verdediging tegen torpedo aanvallen en een nieuw plan bedacht volgens hetwelk proeven zijn genomen met, bevredigd resultaat. De twee nieuwe superdreadnoughts, welke het Congres gevraagd is dit jaar toe te staan, en die gebouwd znllen worden in Mare Island en New York zullen volgens het nieuwe plan gebouwd worden en eveneens de twee nieuwe pantserkruisers, welke dit jaar gereed moeten zijn. De deskundigen hopen nog meer verbeteringen aaq te brengen welke de schepen geheel zullen bevei ligen tegen torpedo's. De genoemde slagschepen zullen ook in plaats van met turbines worden voorzien van machines met electrische drijfkracht, evenals de „Calitornie", welke in Sept. voltooid zijn. Avp. De betooging te Lausanne, heeft zich Donderdag als volgt toegedragen Tegen het middaguur stelde zich voor het gebouw, waarin het Duitsche con sulaat is gevestigd, een menigte van eenige duizenden op, die vijandig tegen Duitschland te keer gingen. Telkens klonken er kreten: „A bas le drapeau, a bas les boches De politie een man of 8 sterk, kon het volk weldra niet meer in bedwang houden. Even over half één begon de menigte onder het zingen van de Marseillaise naar het ge bouw op te dringen en duwde de politie tegen den muur of in de portieken. Een jongraeusch van 22 jaar klom op het wapenbord van het consulaat, maakte het vlaggentouw los en wierp het onder de menigte. Een paar minuten later was de vlag naar beneden gehaald en het kostte groote moeite aan de poiitie om haar uit handen der menigte te redden. De betoogingen zijn Vrijdagnacht her haald. Een groote volksmenigte bezette het plein van het consulaater werd gefloten en men zong „Roulez Tambour" en de Marseillaise. Een troep jonge betoogers, voornamelijk studenten, trok met de Zwitsersche vlag voorop zingen de door de straten. De consul was afwezig; hij was juist te Bern. Avp. AXEL, 29 Jan. 1916. Ter graanmarkt van heden ("Ziterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f IA,h f 3,40, Rogge Til, Ohf' Wintergerst f 15,25 h f té,7o. Zomergerst f hl Haver 11 s,— h f 13,25, Erwten f 24, h f27, Paardenboonen f 20, h f 22,50, Dni- venboonen f ■»-, a f Witteboonen f h f Bruinebooneu f h f Boek weit fh fLijnzaad f4 hf 5, Aardappels f3,h f 3,35, Koolzaad per ak van 11)0 liters f Aan allen, die belangstelling toonden bij mijn 88sten ver jaardag, mijn hartciyken dank. L. C. VAN VESSEM. Axel, Jan. 1916. De Notaris J. A. Dregtnans te Axel, zal ten verzoeke van de Erven Wed. MARC. DIELEMAN aan het sterfhuis in de Lange Noordstraat te Axel, op Donderdag den 10 Februari 1916, des namiddags 1 ure, om kontaut geld, verkoopeu als: Eikenhouten Boogkabinet, Kabinet, eikeubouten Kleerkast, Kasten, mahoniehouten en andere Tafels, Stoelen, Spiegels, Klokken, cSs Lampen, Kachels, Ledikanten met toebehoo- ren, Vlag met Stok, Droogstokken, Glas-, Geleierd- eu Aardewerk, Haard-, Wasch-, Keuken- enSchuur- geriet, enz., «nz.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3