Gemengd Nieuws. geen dwang uitoefentdat hij alleen zijn meening meedeelt. Het voorstel van den Voorzitter be treffende de behandeling der Ouder domswet wordt zonder stemming aan genomen. De motie Schaper wordt aangenomen met 45 tegen 42 stemmen. De heer Lohman vraagt of na deze beslissing het besluit gehandhaafd blijft de belastingontwerpen Woensdag in de afdeelingen te behandelen. De Voorzitter schorst de zitting om onmiddellijk; de Centrale Sectie bijeen te roepen teneinde hierover te beslissen. Na heropening der vergaderihg deelt de Voorzitter mede, dat de Centrale Sectie besloten beeft a s. Woensdag niet de belastingontwerpen in de afdeelingen te behandelen. Wel zouden dan eenige kleinere ontwerpen worden onderzocht. Dinsdag zal er geen vergadering zijn doch Donderdag wordt voortgegaan met de behandeling der agenda. Te half vier wordt de beraadslaging verdaagd tot Donderdag half 12. Minister Treub begaf zich na het gevallen votum en na zich enkele oogen- blikken in het Ministersvertrek van het Tweede Kamergebouw met zijn ambt- genooten te hebben onderhouden, naar zijn departement, waar hij zich in ver binding stelde met het Kabinet der Koningin over het aanvragen van een audiëntie by H. M. Naar uit Den Haag gemeldt wordt heeft minister Treub zich gisterenoch tend naar de Koningin begeven om zijn portefeuille ter beschikking van H. M. te stellen. In verband met de ouge steldheid der Koningin heeft de audiën tie slechts zeer kort geduurd eD waar schijulijk zal de minister thans schrifte lijk zfjn ontslag indienen. Ongesteldheid Koningin. Naar de Avp. verneemt heeft de bof, waaraan H. M. de Koningin lijdende is, een zeer bevredigend verloop. H. M. heeft bij den Burgemeester belangstellend doen informeeren naar de ramp welke Scheveningen getroffen heeft door het vergaan van Schevenin- ger loggers in den jongsten storm. Men meldt aan de TV. R. Crt. dat bij H. M. de Koningin zich verschijnselen van influenza hebben voorgedaan. AXEL, 1 Februari 1916. In verband met de circulaire der Regeering in zake het bepalen van den aanwezigen voorraad aardappelen in ons land, zijn voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen aangesteld om daar voor raden op te nemen Voor AxelM. Bakker aldaarvoor ZaamslagM. de Footer aldaarvoor Hoek: Jac. Scheele aldaar; voor Sas van GentC. de Ridder aldaarvoor St. JausteenTh. Voet aldaarvoor Graauw P. M. Staal aldaar voor Phi lippine A. Zeegers aldaar voor Honte- nisse J. Asselman en J. v. Bendegem aldaarvoor Ter NeuzenM. v. d. Gouwe en Jac. Bedet aldaar; voor Boschkapelle en Stoppeldijk: A. Dees te Zaamslagvoor Koewacht, Overslag en ZuiddorpeA. Dielemau te Axel voor Westdorpe; P. Cortvriendt te Sluiskilvoor Clinge en HulstF. Daelman te Hulst. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent de cinemavoorstelling van a.s. Donderdag ten voordeele van het Roode Kruis, waarbij ook een collecte zal gehouden worden voor de slachtoffers van den Watersnood. Daar het programma grootendeels bestaat uit nummers welke betrekking hebben op den huidigen oorlog wordt het noodig geacht het publiek erop te wijzen, dat het verboden is op eeniger- lei wijze uiting te geven aan nationale gevoelens door teekenen van bijval of afkeuring, of anderszins. Door den Quaestor der Classis IJzendijke werd in 1915 ontvangen Voor het Ponds voor Noodlijdende Kerken en Personen Biervliet 11,64'/,, Hoofdplaat 6,46 Waterlandkerkje 1,60 Breskens 5,111/^ Groede 8,70, Sluis 12,25, St. Anna ter Muiden 1,— St. Kruis 2,64, Aardenburg ƒ2,91, Zuidzande 4,96, Retranchement 1,50, Cadzabd 17,40, Axel 21,597s, den Hoek 10, Ter Neuzen 19,80, Zaamslag 30, Hulst ƒ2,25, Sas van Gent ƒ2,50, Philippine 1,50. Nagekomen collecten over 1914. St. Kruis ƒ2,64, Oostburg ƒ6,72, Biervliet 11,23Va, Hontenisse 7,72, Retranchement 1,45, Schoondijke ƒ2,39, Hoofdplaat ƒ3,93, Hulst j 1,60, Zuidzande 6,38, Zaamslag J 22, Nieuwvliet 2,21. Nagekomen over 1915: IJzendijke ƒ2,50, Schoondijke 5,28, Hontenis&e ƒ6,18, Gift voor Fonds Nederl. Kerken en Pers Aardenburg Kerkv. ƒ5, Voor de Generale Kas Biervliet ƒ11,17, Hoofdplaat ƒ4 50, Waterlandkerkje 1,50, Breskens f 3,25 Groede ƒ3,50, Nieuwvliet ƒ0,50, Sluis ƒ29,55, St. Anna ter Muiden 10,-, St. Kruis 16,—, Aardenburg 16,40, Oostburg ƒ10,75, Zuidzande ƒ6,—, Retranchement 1,50, Cauzand 18,95, Axel 18,347,. den Hoek ƒ66,—, Ter Neuzen 79,75, Zaamslag 6,- Honte nisse i4,60, Huist 9,75, Sas van Gent c.a. ƒ5,— Sluiskil 10,50. Nagekomen over 1914: Schoondijke 11,397,, Oostburg j 15, St. Krnis 16,—, Zaamslag 6,--, Re tranchement 1,75: Nagekomen over 1915: Schoondijke 7,50, IJzendijke 22,75. Tem. Crt. --- Naar de Midd. crt. verneemt heeft de Duitsche regeering toestemming ver leend om de nieuwe machines der Zeeuwscb Vlaarusche Tram weg Mij. naar Nederland te voeren. Te Selzaete is door de Duitschers gearresteerd de kapitein C. V., van de sleepboot „Barbera" van Dordrecht, op wien een van Gent meegebrachte, hem ter verzending toevertrouwden brief bevonden werd. Aldaar is ook van boord gehaald en naar Gent teruggebracht het personeel der motorboot Telegraaf 16, varende tusschen Rotterdam en Brugge, in ver band met een met blauw kryt in een der kajuiten bevonden opschrift. Het zeltde lot trof de opvarenden van een Rijnschip, die een meisje uit België afkomstig, aan boord had om mee naar Nederland te nemen. crt- De op 27 Januari te Hulst gehouden vergadering van de Eerste Nederland sche Coöpeiatieve Beetwortelsuikerfa briek te Sas van Gent, werd bijgewoond door een zeer groot aantal leden. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van het Bestuur om over te gaan tot het bouwen van een installatie voor het maken van witsuiker en de pulpdrogerij zoodanig uitte breiden, dat het mogelijk is alle pulp ie drogen, aangenomen. Ook het Bestuursvoorstel om aan de landbouwers, die door de laatste over stroomingen rondom de Zuiderzee, schade hebben geleden, 10.000 te geven, werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De kosten van de uitbreiding zullen ongeveer bedragen 200 000 gulden welk bedrag, behalve de gewone aflossing van 30.000 gulden en de afschrijving van het nog resteerende gedeelte, der vorige uitbreiding a 90 000 gulden, geheel uit de atgeloopen compagne be taald zal worden. Den leden zal gemiddeld 25 82 gulden per 1000 Kilogram beetwortelen worden uitbetaald, terwijl de nog beschikbare 200 aandeelen uitgegeven zullen worden tegen 100 gulden boven de verplichte storting a 100 gulden, alzoo voor 200 gulden per aandeel. Tern crt Men schrijft uit Koewacht aan het Dbl. v. Nbr Nu de bewoners aan de overzijde van de Nederlandsch-Belgische grens bekend is gemaakt, dat zij allen op 28 dezer hunne woning' ontruimd moeten hebben is in den nacht van 25 op 26 dezer een 20 tal personen naar Nederland gevlucht met behulp van een dubbele ladder, die ze over den geleidingsdraad hebben gezet. I Het Duitsche legerbestuur heeft de kerk te Koewacht op Belgisch groudge bied staande, definitief gesloten alleen Zondags werden daarin en dan uitslui tend voor Nederlanders diensten gehou den. rt Vliegongelukken. Vrijdagmorgen te ongeveer 11 uur had in het militaire vliegkamp te Soes terberg een vliegongeval plaats. Een drietal officieren vielen, gelukkig van geringe hoogte, met een Voisin toestel naar beneden. Ofschoon het toestel zwaar beschadigd werd, kwamen de inzittenden er ongedeerd af. Des middags ongeveer 3 uur geschied de een tweede ongeluk, dat ernstiger had kunnen afloopen.' Ónder de ayia- teurs, die op dat oogenblik een vlieg tocht volbrachten, was ook de luitenant Van den Hoff van het Ned. Indische leger. Terwijl deze zich op een hoogte van ongeveer 300 M. bevond, zag men aan de eigenaardige bewegingen van het toestel, dat er iets haperde. De vliegmachine begon te dalen en kwam terecht in een boschrand even buiten het kamp, tusschen twee boomeu, die beiden atknapten doch tevens den val braken. De luitenant bloedde hevig uit neus en mond, doch de onmiddellijk aanwezige geneesheer constateerde geen ernstige kwetsuren. Het toestel is echter geheel vernield. Op een rnfjn geloopen. Er was reeds gemeld, dat de stoom- treiler Elie Chenivière Y M 161 het lijk heeft aangebracht van een zeeman, op den arm getatoueerd met H en dame met vlag. Het lijk werd Vrijdagmorgen te half 11 opgevischt 30 gr. N.N. W. van IJmuiden. In verband hiermede wordt aan de Haagsche Crt. door een opvarende van de Êlie CheDivière, (van de maatschappij Hydra", te IJmuiden), het volgende meegedeeld Omstreeks 30 mijlen van IJmuiden (d. i. pl. m. 4 uren varen) stootten de kabels van de netten der Elie Chenivière op iets, dat zich onder water bevond. Toen hierna de netten werden opgehaald, vond men daarin het lijk van een zeeman, waarmede naar IJmuiden werd terug gekeerd. Daar werd het lijk herkend als dat van den omstreeks 18 jarigen, ongehuwden, te IJmuiden woonachtigen Willem 't Hart, kok aan boord van den Woensdagmorgen van IJmuiden uitge varen stoomtrawler Plejaden, van de maatschappij Practised, te IJmuiden. Met vrij groote zekerheid wordt thans erondersteld, dat de Plejaden, Woensdag, kort na het uitvaren, op een mijn is geloopen en met man en muis is vergaan. Immers, wanneer alleen de kok door een noodloitig toeval zou zijn verongelukt (het lijk vertoonde een gapende wond aan het voorhoofd), zou ongetwijfeld de Plejaden naar IJmuiden zijn teruggekeerd, daar (blijkens de plaats, waar het lijk werd gevischt), dit ongeval slechts 4 uren varens van de haven zou zijn ge schied. Dat het ongeluk, hetwelk men thans veronderstelt te hebben plaatsgehad, kort na het uitvaren moet zijn geschied, blijkt o, a. hieruit, dat het lijk gekleed was in de kleeding, waarmee Willem t Hart was aau boord gegaan, niet in de zeekleedij. Naar alle waarschijnlijkheid is het voorwerp, waartegen de kabels van het net der Elie Chenivière vast geraakten, het wrak van de Plejaden geweest. Uit Havre wordt, zonder opgave van verdere bijzonderheden, gemeld, dat een Nederlandsche schoener 21 dezer 1 terecht is gekomen in het Duitsche mijn- veld bij Dragor en met man en muis vergaan is. TV. R. Crt. 200 Fransche vrouwen en kinderen, die Vrijdag te Vlissingen aankwamen, zijn Zondagmorgen met de mailboot Prinses Juliana naar Engeland vertrokken. De Daily Tel." meldt uit Parijs: j Een burgervrouwtje, van Lotharingsche afkomst, zat in de métro tegenover twee in Engelsche uniform gekleede officieren, die haar aandacht trok ken door hun knap uiterlijk. Zij spraken op fluisterenden toon met elkaar. Toen zij enkele woor den iets luider zeiden, meende zij Duitsch te verstaan. Weldra kreeg zij zekerheid. Een medereiziger trapte per ongeluk een der officieren op de teenen, en onwille keurig uitte deze een vloek in onmis kenbaar Duitsch. Het vrouwtje moest er het hare van hebben. Ongemerkt stapte zij achter de twee aan uit eD volgde hen op een afstand. Zij gingen bij de Porte Maillot een onaanzienlijk hotel binnen. Na het adres te hebben opgenomen, waarschuwde het vrouwtje een agent, die echter met het geval Diets te maken wilde hebben. Ze moest maar naar het commissariaat gaan. Dat deed zij. En hoorde niets meer van het ge val, totdat zij een paar maanden later een brief kreeg van de Fransche militaire overheid met 3000 francs en de mede- deeling dat op haar aanwijzing twee voorname spionneo, die zich als Engel sche officieren plachten te vermommen, gevangen waren genomen. Avp. Nestor Wilmart, de bekeode Brus- selsche financier, de man o. m. van de spoorwegonderneming GentTerneuzen, I is door het hof van beroep te Brussel tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, d. w. z. tot twee jaar minder dan waartoe hij in eerste instantie was veroordeeld. In Maart zal Wilirarf reeds vijf jaar in gevangenschap doorgebracht hebben. TV. R. Crt. De marechaussee heeft naar de gevaugeuis te Roermond overgebracht A. H. v. A., dienstknecht te Sevenum, verdacht van de op 24 dezer gepleegde mishandeling met doodelijk gevolg op P. van Nieuwenhof aldaar. N. R. Crt. De politie te Amsterdam heeft een zekeren Van L. uit Utrecht aangehouden als een van de vermoedelijke daders van den Dinsdagnacht te Utrecht in een win kel in de Jeruzalemsteeg gepleegde in braak, waarbij een aantal gouden voor werpen werden ontvreemd ter waaide van ongeveer 2000. Hij is naar Utrecht overgebracht. Avp. Zaterdagmorgen zijn bij Olst (O.) twee goederentreinen door den mist, op elkaar geloopen. Persoonlijke oogelukken hadden niet plaats, doch de materieele schade is groot. Vier wagens werden vernield. De machinist en de stoker sprongen van de machine, zoodat per j sooDlijke ongelukken werden voorkomen Alle verkeer is gestremd. Arp. Te Rozendaal is tengevolge van een steek in de borst overleden d( 19 jarige Mol, die een paar daget tevoren bij een vechtpartij aan de grens deze verwonding opliep. De dader, V uit Esschen, verblijft nog in België. N. R. crt. Vrijdag werd door een der om wouenden brand ontdekt in de Westzij der kerk te Zaandam, de bekendf „Bullekerk". De brand was ontstaat i"u het stovenhok, tevens bergplaats vat brandstoffen. Het vuur had reeds zoo veel omvang verkregen, dat de vlammen de kerk in sloegen. Gelukkig wist mei het vuur spoedig te bedwingen en blee I

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2