Buitenland. Gemengd Nieuws. Als de heer v. Asch v. Wijck aan de menscben vertelde van de natuurlijke rijkdommen van Suriname, is t hem wel gebeurd dat men antwoordde maar dat begrijp ik niet, ik heb de Surinaam- sche inzending gezien, maar die was niets bijzonders Zelf# de goudindustrie was niet ver tegenwoordigd in onze inzending. Avp. DE OORLOG- Er is de laatste week een levendige actie op het front in België. De Duit schers bepalen zich erin hoofdzaak toe, om te trachten door mijuontploffingen nabij de loopgraven der verbondenen de linies te verzwakken. Om dit onder trrondsche werk zooveel mogelijk te belemmeren, onderhouden de verbon denen een voortdurend artillerievuur op de Duitsche loopgraven, van waar uit de sappeurs werken. Achter het ondergeloopen Ysergebied blijven de Duitschers doorgaan allerlei materiaal als grint, cement enz. aan voeren, blijkbaar van meening nog eens eene noting te moeten wagen het water over te trekken, wat tot heden met opoffe ringen van tienduizend soldaten, steeds tevergeefs is beproefd. Opvallend is de dagelijksche actie der verbondenen op de posities der Duitschers in de duin streek. Beschieting vanuit zee, en actie der vliegers wisselen hier elkaar at. Den laatsten gelukt het zelfs, danks alle atweerbatterijen der Duitschers tot boven Brugge en Gent te komen De Duitschers lijden hier voortdurend be langrijke verliezen, slechts zelden heetv de "burgerbevolking van deze actie te Na eiken aanval brengen de auto's gewonden naar Brugge en Gent. Volgens berichten van visschers werd Maandagochtend heel vroeg, een klein Engelsch escader waargenomen dat in de richting der Belgische kust g1DS- Het bombardement van Maandagochtend is dus zeer waarschijnlijk van uit zee geweest, waaraan eveneens vliegers deelnamen Zonder dat de Duitschers hierop rekenden, vond Maandagmiddag op het front gedurende drie uur een zwaar bombardement plaats. Dinsdag ochtend weer van 9 uur af, voortdurend harde eD korte slagen, zoodat blijkbaar de vliegers weer in actie ziju. Gedurende den afgeloopen nacht en den geheelen dag was kanongebulder hoorbaar. Westende werd weer bescho ten door Engelsche monitors Den laatsten tijd vertoonen zich onophoude lijk vliegtuigen tot zelfs bij Knocke sut Mer en Heyst, aidus meldt de Avp. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 Januari 1916. Ned. Herv. Kerk. Ds. J B. T. flugrnholU Ds. J. B. T. Hugenholtz j gure weer, den slijkerigen bodem en de wisselvallige manier van transport, waarvan H M. gebruik maakt. Zoo ziet men de Koningin nu eens per spoor dan weer per auto reizen; nu eens gaat ze te voet de dijken at eu dan weer maakt B. M. gebruik van een of ander vaartuig om toch zoo nauwkeurig mogelijk alles op te nemen. Het is wel jammer, dat al die belangstelling en hartelijke deelneming met de .geteisterde bevolking de oorzaak geweest is, dat H. M. thans genoodzaakt is biDnen te blijven. Volgens de dagbladen is onze Koningin lijdende aan de bot. De volgende berichten, welke wij onlleenen aan de N. R Gt, geven een kijk op den algemeenen toestand: Uit Zaandam: Het water is nog slechts heel weinig gezakt. Het staat thaus 11 cM. beneden den hoogst genoteerden stand. In verschillende straten, die ondergeloopen zijn, doch waarvan de huizen nog vrij van het water zijn gebleven, heeft men nu plaukiers gelegd, waardoor de bewoners makkelijker uit en in hun woningen kunnen komen. Het wordt steeds moeilijker voor uit hun woningen gevluchten goed onder dak te vinden. Wijl de kistdammen te Zaandam door hun goede constructie de aandacht hebbeu getrokken van de provinciale waterstaatsautoriteiten, zijn heden op verzoek van den ingenieur van den waterstaat een honderd werklieden van verschillende patroons naar den Wijde Worm er vertrokken om daar behulp zaam te zijn bij het maken van kist dammen. Voorm. 9Vs ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Ds. J. H. Lammertsma Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Leeskerk Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 5V, ure Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Watersnood. Nog steeds is de toestand in de overstroomde landen in Noord-Holland verre van rooskleurig. Dit blijkt trou wens ook voldoende uit het bezoek dat onze Koningin aan de verschillende streken en dorpen brengt, ondanks het Maandagmiddag is bij Durgerdam aan den binnenkant van den dijk een nieuwe breuk ontstaan over een lengte van 50 meter. Er werden terstond meer dan 200 zakken zand in het gat geworpeD, doch dit baatte niet veel. Men vreest voor nog meer verwoesting aan de binnenzijde van den dijk. Te Broek in Waterland is het water vol brokstukken van vernielde huizen. In de Broekermeer, waar thans 5 tot 6 meter water staat, zijn nieuwgebouwde boerderijen geheel verdwenen. Uit Edam De toestand blijft gunstig. Het buitenpeil was hedenmorgen 15 A. P. Aan de noodkeering wordt krachtig gewerkt. Uit MonnikendamDe toestand is hier nog verbeterd. De Immerbornpolder bij Enkhuizen, die door overstrooming van den te lagen zomerdijk geheel was ondergeloopen, is thans van het meeste water bevrijd. Een klein gedeelte grond ligt reeds geheel droog. De polder, eigendom van de firma Sluis en Groot, werd tot nu toe bijna uitsluitend voor zaadteelt ge bruikt. Onder de vluchtelingen voor de over strooming uit Oost Zaan, is een 91-jarige vrouw, die tijdens de- overstrooming van 1825 in 'de Oost Zijder kerk te Zaandam, geboren is. Te Volendam waren plm. 60.000 eenden, ter waarde van j 150.000. Die beesten zwemmen nu rond op het over stroomde veld, verschrikt en gejaagd Worden ze niet heel spoedig verzorgd, daan gaan ze dood. Men wil ze naar elders overbrengen, (b.v. naar Amers foort) waar dan hokken en schuien moeten gebouwd worden de laudbouw- leeraar de heer Beaufort aldaar zal welwillend helpen.' Er is een bedrag van tienduizend gulden noodig, en burgemeester Calkoen doet nu stappen, om die som te verkrij „en. Gelukt het, dan worden de arme dieren gered, en verloopt ook de brood winning niet geheel van de stakkers te Voleadam. Het overstroomde gebied tusschen Zaaudam, Monnikendam, Buiksloot en Purmerend is ruim 15.000 H.A. groot. Vanwege de afd Goeree en omstre ken der Holl, Mij. van Landbouw zal dezer dagen voor een waarde van onge veer 2000 aan hooi en stroo gratis worden aangeboden ten dienste van het noodlijdende vee in Noord-Holland. De militairen, die werkzaam zijn ge steld aan het herstellen van, de dijken van bedreigde polders in Noord Holland, ktijgen sinds eenige dagen daarvoor arbeidsloon uitgekeerd. In sommige polders bedraagt dit 25 ct. per uur, in andere veel minder. Er werd onder de militairen gemop perd dat zij alles voor niemendal moesten doen, terwijl losse werklieden hooge dagloonen maakten. Bovendien werkten de staaltjes van „royaliteit" van som mige boeren ook niet aanmoedigend. Van één boer b.v. zaten drie kostbare paarden in het water eu de eigenaar wist niet hoe ze er uit te krijgen. Vier soldaten wisten dit gevaarlijke werk klaar te spelen, terwijl de boer er naar stond te kijken. Met een „daar heb jelui me een drieduizend gulden schade bespaard", stapte hij met z'n paarden heen, den mannen die natuurlijk doornat en verkleumd stonden, goedgunstig toe staand, bij hem thuis een „warme kom koffie" te gaan drinken Prins Hendrik heeft met zijn adjudant een bezoek gebracht aan Baarm ter bezichtiging van de overstroomde Eem- polder. Hij bezocht daarbij ook de boerderij van den landmanBou wmeester wiens geheele stal 52 koeien, verdronk, terwijl huis en stalling zoo goed als geheel vernield ziju. Minister Posthuma heeft met de hee ren Van Hoek en Löhnis, een bezoek aau Zaandam gebracht. Hij uitte ziju groote waardeering voor de wijze waar op daar wordt gewerkt. Op dit drukke punt was in een oogen- blik tijds een vrij groote menigte samen geschoold, die van dit aardige tooneeltje getuige was en de Koningin, toen de auto zich weer in beweging zette, har telijk toejuichte. Bij het uitstappen aan het station merkte H. M. weer een collecteerende dame op; Zij liet toen door Haar adju dant, kapitein ter zee jhr. Hooft Graaf land, een gift op de schaal leggen. Tot nu toe is bij het WatersDoodcotnilé iu totaal ingekomen bijna 977.000. De collecte te Amsterdam bracht c.a. 30.000 opdie te Leiden bijna 1.6.000 die te Bussem ruim 75.00. W atersnoodcollecte. Dinsdagochtend te halfnegen waren te 's-Gravenhage de 202 dames en heeren, die met de schalen een straat wijk voor hun rekening zouden nemen, en de 119, die op bepaalde punten van de stad met bussen in den ochtend de voorbijgangers zouden aan klampen, present. Zonder eenig ceremonieel trokken de collectrices en collectanten metarmbaud bus of schaal er op uit, en over het algemeen bleken ze zeer tevreden over de houding van het publiek. De eerste schaal, die binnen kwam, bevatte ongeveer 150, waaronder drie bankbiljetten van ƒ25; de volgende 42. In de raadszaal op het stadhuis werd het geld voor dames en heeren geteld. Ook in de wijken der armen deed men treffende ervaringen op hier werd ook nog wel zilver gegeven. Veel aandacht trokken op drukke kruispunten de jongedames in Marker en Volendammer kleederdracht. Ook in de gebouwen der departemen ten en in de gemeente-secretarie dron gen de volijverige collectrices en collec tanten binnen. De dames en heeren met de bussen werden in den namiddag door een versch 119 tal afgelost. Een 16 tal padvinders van de Jonge Hoogere Speurders en een 40 Prote- stantsche- en 26 R.-K. weesjongens maakten zich verdienstelijk door een aantal collectrices en collectanten te vergezellen en aau de huizen aan te schellen. H. M. de Kouingin liet op den rit naar het Holl. Spoorstation, voor de aangekondigde reis naar. Alkmaar, de automobiel stilhouden om aan eollee teerende dames een gift toe te reiken. Op de Groeumarkt stak een der in Marker dracht gestoken dametjes par mantig de hand op, waarop de Koningin de auto wederom liet stilhouden en zoowel de bus van de gecostumeerde collectaute als die van de haar verge zellende in gewoon wandeltoiletgekleede j dame goed bedacht, I Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 22 Jan. 1916. Veroordeeld zijn: A. J., voerman te Zuiddorpe, ter zake van overtreding der Verordening van den Territorialen Bevel hebber in Zeeland, tot eene boete van ƒ75, sub». 15 dagen hecht. A. S., werkvrouw te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van j 25, subs. 10 dagen hecht. M. H. eu S. K., beiden zonder beroep te Zuiddorpe, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 10, subs. 10 dagen hechtenis. G. v. H., werkman te Sas van Gent P. F., landbouwer te Koewacht en J. v. M., koopman te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 5, «ubs. 3 dagen hecht. A. J. d. M., winkelier te Zuiddorpe, ter zake als voren, ieder tot eene boete van ƒ3, subs. 3 dagen hecht. P. v. D., molenaar te Hoek, ter zake als voren, tot 2 boeten, elk van f 3, subs. 3 dagen hecht, voor iedere boete. C. F.P. J. M.M. G. J.; werklieden te Axed, ter zake van het schreeuwen en zingen op den openbaren weg, ieder tot eene boete van ƒ3, subs. 3 dagen hechtenis. L. H. v. d. A., koopman te Axel, ter zake van openbare dronkenschap bij 2e herhaling, tot hecht, van 8 dagen. J. C. V.,- knecht te Axel, ter zake als voren, tot hecht, van 5 dagen. A. F., voermansknecht te Ter Neuzen en J. F. d. D., landbouwer te Zaamslag, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, ieder tot eene boete van ƒ1, subs. 1 dag hecht. J. P. v. d. E., voerman te Sluiskil, ter zake van het rijden met een paard bespannen vierwielig voertuig, zonder dat dit voertuig, noch bestuurder of be spanning van een lichtuitstralende lan taarn was voorzien, tot eene boete van 20, subs. 10 dagen hecht. J. d. V., schippersknecht; E. J. d. W., knecht, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van ƒ2, subs. 2 dagen hécht. B. F. v. O. en A. P., arbeiders te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van ƒ2, subs. 2 dagen hecht. I. E. d. K., werkman te Ossenisse, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. E. v. H., arbeider; N. L., dienstbode; A. v. A., herbergier; G. A. d. M., expe diteurH. E. S., bierkoopman; C. v. C., arboider, allen te Sas van Gent, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van J 2, subs. 2 dagen hecht. L. L., werkman te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. D., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van 1, subs. 1 week tuchtschool. J, Z., knecht te Koewacht, ter zake als voren, tot eene boete van J 2, subs. 1 week tuchtschool. J A. R., werkman en C. N arbeider, beiden te Ter Neuzen, ter zake van Leer- plicbtwetovertreding, ieder tot eene boete van ƒ2, subs. 2 dagen hecht. J. v. E., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van ƒ3, subs. 3 dagen hecht. P. d. V., arbeider te Axel, ter zake

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2