Gemengd Nieuws. achrikkelijk: vuur, dat de Turken niet in itaat waren een vin te verroeren, hield de „Piemonte" met een lichte flottille zoo grondig toezicht op de Bulgaarsche kust, dat de Oostenrijksche en Duitsche onderzeeërs niet in staat waren het gebied derkrijgsverrichtingen te naderen. De schepen beschoten den spoorweg van beneden Thracië, zoodat de Bulgaarsche troepen, die in de nabij heid van Xanthie opgehoopt waren, onmogelijk de versterking konden geven waar de Turken dringend behoefte aan hadden. De „Piemonte" vernietigde een "langen trein met legerbehoeften bij Dedeagatsj. Gedurende vier dagen van onafgebroken bedrijvigheid stegen er aanhoudend vliegtuigen van de dekken der .Piemonte" op, ten einde bommen te werpen, overal waar het samentrekken der Turksche troepen werd waargenomen. Vervolgens nam de .Piemonte" aan twee beschietingen van de Bulgaarsche kust deel en bom bardeerde met succes Taslik, Haligar en Portolagos, tal van militaire opslag plaatsen en kampementen vernietigend. Het schip nam ook deei aan vier uur onafgebroken durende beschieting van Dedeagatsj, waarbij het met 280 grana ten militaire gebouwen aanviel en ver scheidene treinladingen munitie en twee groote kazernes vol reserves van den vijand in stukken schoot. Avp. De Voss. Ztg." brengt in allen ernst het volgende belangrijke bericht: ,De prins van Albanië is met gevolg te Berlijn aangekomen en heeft in het Hotel Esplanada zijn intrek genomen." Z. K. H. bevindt zich dus niet aan het hoofd van zijn dappere schare. N. R. crt. In de afgeloopen week hebben 27 Fransche en Engelsche vliegers zich boven Gent vertoond en bommen ge worpen. Verschillende belangrijke pun ten in den omtrek zijn rijkelijk met bommen bestrooid. Avp. Het Engelsche persbureau deelt mede Een vijandelijk vliegtuig heeft, Zondagnacht om een uur een tocbt gedaan boven de Oostkust van Kent. Nadat het snel achter elkaar 9 bommen had neergeworpen, keerde het naar zee terug. Aan marine- of militaire werken werd geen schade toegebracht, maar wel ëen weinig aan particulieren eigen dom. Een brandbom veroorzaakte brand, welke om 2 uur reeds gebluscht was. Een burger werd gedood en 2 mannen, 1 vrouw en 3 kinderen licht gewond. Avp. In den nacht van 21 Jan. werden uit een Duitsch watervliegtuig bommen op het station en de kazernes en de havenwerken van Dover geworpen. M. Crt. Den *olgeüden dag dreven ze de lieden weg, overal heen en namen ze van de bevolking al hun bezittingen, vee, paar den, enz. weg. De boer Dzikowitski vroeg verlof om met zijn eigen paarden en zijn kar de jonge kinderen en zuigelingen over te brengen naar de door de Duitschers aan gewezen plaats maar dezen weigerden grofweg het verzoek in te willigen, sloe gen hem met stok en geweerkolf en schoten hem ten slotte dood, waarna ze het lijk in een put wierpen, waar het 8 dagen later toevallig werd gevonden. In het dorp Moerowina dreven de Duitschers alle mannen in een kerk bij een, namen hun de schoenen en jassen schapenvacht af, en den volgenden - In de week van 12—18 Jan. zijn' Westkant van het Spui is vooral merk- de volgende besmettelijke ziekten in Zee- waardig, omdat de zee er zoo wild land ter kennis van den Centralen gespoeld heeft door de steegjes, welke Gezondheidsraad gekomen. er op uitkomen Roodvonk: 4 gevalleu te Ter Neuzen, Het zeewater is er binnengedrongen. 3 te HoQk, 2 te Scherpenissë en één ondanks de vaste waterkeeringen, die geval iu Koudekerke, Oostburg en Sas nog bovendien versterkt waren met vau Gent. alles wat voor het grijpen was. met Diphtheritiséén geval in elk der ankers, met zeilen, met planken, met volgende gemeenten Biervliet, Groede, balkeD, Het water heeft de steegjes Een Russisch blad de over gepleegde gruwelen »Rjets« deelt het volgende mede: Voor de districtsafdeeling van het Tatianacomité (zoo genoemd naar groot vorstin Tatiana) hebben vier boeren die uit de Duitsche gevangenschap zijn ont vlucht getuigenissen afgelegd omtrent de wreedheden, die de Duitschers en Hon garen hebben gepleegd in de door hen bezette streken van het district Piusk In het dorp Zjeljeznitse hebben de Hongaren zich genesteld in de hutten van de boeren en hebben zij geweld gepleegd tegenover getrouwde vrouweD, en tegen over jonge meisjes, waaronder 3 meisjes respectievelijk van 10, 14 en 15 jaar, die kort na de geweldpleging stierven. De moeder van het 14-jarig meisje, dat haar dochter poogde te redden van de schande, kreeg een bajonetsteek in het gelaat en werd uit de hut geworpen. Een boer die tegen deze gewelddaden protesteerde werd onmiddellijk gearresteerd en aan de ergerlijkste martelingen, ouderworpen hij stierf ten gevolge daarvao. In het dorp Staiki verzamelden de Duitschers alle maDnen en sloten zij ze op in een loods, na ze eerst van hun schoenen en kleertn te hebben beroofd. van dag lieten zij ze zonder schoenen en zon der overjas aan in de barre kou loopgra ven aanleggen. De boer Demtjoek wei gerde te arbeiden, zeggende: Doe wat je wilt, maar loopgraven graven tegen mijn eigen volk zal ik niet.c De onge lukkige werd op slag neergeschoten. De Duitschers stonden niet toe, dat het lijk begraven werd op het kerkhofhet moest begraven worden op de plaats zelf, waar de man was neergeschoten. Avp. AX8L, 25 Januari 1916. De loop der bevolking in de gemeente Axel over 1915 was als volgt: Gevestigd 111 m., 87 vr., totaal 198. Geboren 71 m., 77 vr., totaal 148. Vertrokken 108 m., 83 vr., totaal 191. Overleden 34 m., 39 vr., totaal 73. Bevolking op 31 December 1914 2587 m., 2557 vr., totaal 5144. Bevolking op 31 December 1915: 2627 m., 2599 vr., totaal 5226. Alzoo vermeerderd met 82 personen. Geborenen niet tot de werkelijke bevolking behoorende 4 m., 5 vr. Overledenen niet behoorende tot de werkelijke bevolking 4 m., 3 vr. Levenloos aangegeven 4 m., 2 vr. Voltrokken huwelijken 32. Evenals in andere gemeenten, is ook hier door sommigen het plan op gevat om door middel van liefdadig heidsuitvoeringen een sommetje bijeen te krijgen, om dit aan de commissie tot steun van de slachtoffers van den watersnood over te dragen. Zoo blijkt uit achterstaande advertentie dat de Chr. zangvereeniging alhier op Woens dagavond 2 Febr. een uitvoering geeft, terwijl ook de algemeene zangver eeniging „Orelio" besloten heeft voor dit doel eeu zangavond te organiseeren. Verder {leelt men out van vertrouw bare zijde mede, dat het voornemen bestaat, op Woensdag 9 Februari a. s. ten huize vau den beer Gilijamse eeu uitvoering te geven, waarvan de op brengst zal strekken ten bate van de slachtoffers van denjongsten watersnood. Door de Duitschers te Clinge wordt de prikkeldraad versperring iu den Prosperpolder zoo ver naar den Belgischen kant verlegd, dat het gan- scbe dorp, in dien polder gelegen, er buiten zal komen te vallen. 'tls een uitkomst ook voor eeuige Hollandsche landbouwers, wier boerde rijen nu ook buiteu den draad komen te liggen. De versperriug zal nu vau den dijk te Nieuw-Namen recht over Calloo naar den Doel loopenzij wordt daardoor veel korter, zoodat er minder Duitsche wachttroepen noodig zullen zijn. M. crt. - Bij deu landbouwer Em. van Hijfte te IJzendijke is, naar de Midd. crt. meldt, onder het vee mond- en klauwzeer uit gebroken. De geheele veestapel is afgemaakt, bestaande uit 42 stuks hoorfi- vee eu een 20 varkens. Drie runderen werden vernietigd. Het vleesch werd Vrijdag iu ruime mate verkrijgbaar gesteld a 60 cent per K. G. Ds J. Fraanje predikant bij de Geref. gemeente te Rotterdam, vroeger te Ter Neuzen, heeft het beroep naar HoDteni8se, Hoofdplaat en Kruiningen, Typhuséén geval te Kruiuingen. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald le. dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met iugang van 1 April en die op watersnippen met ingaug van 15 April zal gesloten ziju. 2e. het welspel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal ge oorloofd wezen en 3e. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of opgehokt van 1 April tot en en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. Tot heden is uit 60 verschillende gemeenten in Zeeland berichtingekomen dat in totaal 1400 koeien van de slacht offers der overstrooming geplaatst kun nen worden. crt. De watersnood. Er is géén verademing gekomen door het mooie weer van Zondag. Integen deel is er nieuwe zorg gewekt. Door de windstilte van Zaterdagnacht is bet te voren door deu Westen wind, naar de Zuiderzee opgestuwde water weer teruggevloeid, en den volgenden dag heeft de hooge stand van de zee en de Oostenwind dat nog verergerd. Als gevolg daarvan is het water in Purmerend, Zaandam en Oostzaansche Overtoom 30 c.M. hooger gestegen dan het tot nu toe geweest is, er ziju steeds weer nieuwe huizen zoo bezocht dat ze ontruimd moesten worden. Met de werkzaamheden voor den aanleg van de door Ged. Staten ont worpen noodwaterkeering is dezer dagen een aanvang gemaakt. Zondag is te Edam het materiaal aangevoerd voor het dichten van de Purmerringvaart ter hoogte van Edam. Iu de N. R. Ctt. vinden we een be schrijving hoe het kleiue dorpje Spaken- de punt vau burg, in de noordelijkste Utrecht, is geteisterd. Hier is van een huisje het geheele onderdeel weggespoeld, alsof de beenen onder het lijf zijn weggeloopen. Eeu ander ligt aan diggels in elkander. Op wat rommel en planken en puin ligt een verhavend strooien dak. Dat is allesEen paar schreden verder is het huis wel gespaard maar 't beschermeude bekje daar voor ligt tegen den grond. Op zichzelf zou dat niet heel opmerkens waardig zijn, ware het niet dat dit hek omver was gedrukt door een botter, een botter die door den storm op deu wal was gezet. En hier naderen wij wat in de ramp die het kleiue Spakenburg heett getroffen wel het opmerkelijkst is. Toen in den bewusten Vrijdagnacht het water van uit zee als een muur kwam opzetten, brak er tegelijkertijd een lelie brand iu het dorp uit, waardoor twee hooibergen werden aangetast. Het was als eeu duivelscbe opzet, waut van de richting vau den daar het gevaar te droug 't water met onstuimig Goes aaugeuomen. Tem. crt. terwijl alles iu vuurgloed liep om keeren, geweld de haven binnen, de dijken over en het dorp in. Iu het geheel ziju er een vijftig bot ters op het laud gezet eu zes en dertig huizen vernield. Aan beide zijden van het z.g. Spui staau de botters zoo maar op den weg, zij staau er als reusachtige klompen, die gestrand ziju. Men loopt er omheen eu ziet vreemd op tegeu deu verhaven- den houten buik der scheepjes. De diep uitgeslepeu, verbrijzelde links eu rechts een huis en brak door de dammen heen De zware, in den grond geheide palen der waterkeeringen werden om- vergedrukt, en de heele weerstand uit elkaar geslagen gebroken. Zoo was men zelts verplicht, in het breedste straatje, dat een al te gemakkelijke bres bood voor den overrompelden vijand, een botter te laten zinken door een gat in den bodem te bakken. Maar daar omheen vvrong en brak de zee zich toch weer een verderen weg om nieuwe verwoestingen aan te richten. Het is een vreeselijke nacht geweest, die nacht van 13 op 14 Januari 1916, ook voor Spakenburg. Als een bandjir zoo stortte zich de zee op het land en vooral de bewoners van de Westdijk zijn er het slachtoffer van geworden. Hunne huisjes ziju geheel uit elkaar geslagen. Uit Ridderkerk wordt d.d. 21 Jan. aan de Avp. gemeld De toestand is hier nog zeer weinig verbeterd tengevolge van het bestendig ruwe en telkens stormachtige weer en de groote moeilijkheid, het water weg te krijgen. Donderdag omstreeks 4 uur des namiddags stak een stormbui op gepaard met hevigeu regen, die voor het hoog watertij van half 6 plotseling het aller ergste vreezeu deed. 's Avonds en 's nachts werd de wind minder, maar hedenmiddag wakkerde hij weer gedurig heftiger aan. De pol ders Wouden, Dondersloot en Het Zand staan nog steeds in het water, met fabrieken en woningen, terwijl ook de Kerkepolder telkens blank staat. De algemeene overtuiging hier is, dat de hooge Molendijk en Eenigen Dijk op verscheidene plaatsen in hooge mate worden aangetast door het water, dat er nu ruim eeu week lang tegenaan staat en slaat. Het wordt niet betwijteld, dat tegen een zóó langdurig „ondervreten" deze dijk niet bestand is, zoodat wanneer de waterstand dezelfde blijft, op meerdere punten doorbraken zullen plaats hebben, die bet geheele eiland IJselmonde zou den overstroomen. Vrijdag werd Ridder- kerk bezocht door deu commissaris der Koningin, hedeu door den hoofdinge nieur van deu Prov. Waterstaat, tot onderzoek van den toestaud der dijken eu polderkaden." Iu verband met het gemelde harde werken door de militairen in den Anna Paulowua polder, deelt een genie soldaat het volgende al heel krasse staaltje vaD ondankbaarheid mede aan de Avp Maandagmorgen vroeg waren uit Den Helder 80 man genietroepen naar den A. P. polder vertrokken om deu spoor dijk en de spoorbruggen te versterken en af te dammen. Dit was een middel om den polder aan den anderen kant van den spoordijk te behouden. Toen de schatttijd naderde, werden er een paar mannen op uitgezonden om koffie te zetten. Er werd bij een boerderij gevraagd om wat heet water, want koffie en ketel waren door de militairen zelf meegebracht uit Den Helder. Dit werd geweigerd, tot zelts op 3 boerde rijen toe de vierde boer gat eindelijk water, uit een regenbak, dat eerst nog moest gezuiverd worden. Bovendien was men uu op grooten atstaud vau^ bet werk. Gelukkig dat er tegenover het zeer onsympathieke optreden dezer boeren staaltjes van meer erkentelijkheid voor het kranige werken onzer militairen te melden ziju I

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2