Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Te Zaandam hadden twee dames uit Amsterdam een bezoek gebracht aan een familielid, met het doel tevens het overstroomde gebied in oogenschouw te nemen. Toen zij door het familielid, om een omweg te besparen, met een schuitje naar het spoorwegstation werden ge bracht, kantelde bij het uitstappen het bootje, met het gevolg dat alle drie te water geraakten. De roeier was spoedig op het droge,» doch de twee dames werden bewuste loos aan wal gebracht. Bij een harer gelukte het de levensgeesten weder op te wekken, doch bij de tweede dame slaagde men er niet in, ondanks de krachtige pogingen van dr. Van Roojen. Nog een bijzonderheid omtrent 't Koninklijk bezoek. Toen H. M. zich gereed maakte „hotel Spaander" te Volendam te verlaten en naar de haven terug te keeren, kwam iemand haar zeggen, dat een zieke vrouw, een tuberculosepatiënte, die boven op sterven lag haar zoo graag nog vóór haar dood zou willen zien, daar ze H. M.. nog nooit gezien had. Dadelijk beklommen de Koningin en freule Rengers de steile trap naar de kleine kamer. H. M. zei tegen het vrouwtje, dat ze blij was haar te kunnen bezoeken en dat het haar verheugde dat er hier zoo goed voor de arme zieke gezorgd was. Onder de aanwezigen heerschte groote voldoening over het bezoeken der zieke. 'Arp. DE OORLOG. De Daily Telegraph zegt in een hoofd artikel Het overschot van het kleine leger van het kleinste koninkrijk ter wereld heeft nu erkend verslagen te zijn. Wij zullen den vijanden de voldoening, die zij uit die gebeurtenissen mochten putten, niet benijden. De centrale mogendheden worden met degenen, die hun dupes zijn, zoowel te land als ter zee belegerd. Terwijl hun hulpbronnen afnemen, nemen hun militaire, financi eels en binnenlandsche lasten toe. Aan den anderen kant zijn de strijdkrachten van Frankrijk, Rusland, Italië en Enge land nu byna op volle sterkte gekomen en bereiden zij et zich op voor, de ver pletterende slagen toe te brengen, die den uitslag eens voor al zullen beslissen. Montenegro ligt nu neergeveld, maar het zal weer opstaan. N. R. Crt. De voorzitter van de kamer voor scheepvaart heeft de onderscheiding voor dapperheid toegekend aan den kapitein van het Engelsch# stoomschip Balgownie voor de kranige wijze waarop hij schip en bemanning heeft gered. Op 27 No vember, toen de Balgownie op reis was van Londen naar Rotterdam, en zich dicht bij het lichtschip Hinder bevond, naderden snel drie vliegtuigen uit het Zuidoosten, die het stoomschip aanvielen met bommen en machinegeweervuur. In 't geheel werden er ongeveer 23 bommen gewor pen, van welke er geen enkel doel trof, hoewel sommige binnen een afstand van een halve scheepslengte neerkwamen en één zoo dichtbij, dat de ontploffing een zware zee over het achterschip joeg. Na al hun bommen te hebben geworpen en hun munitie te hebben verspild, stegen de vliegtuigen hooger op. Het schip werd herhaaldelijk getroffen, van voor tot achter doch tijdens den heelen aanval werd de grootste snelheid volgehouden en een zigzagskoers gevolgd. De eenige wapens aan boord waren een geweer en de nood vuurpijlen, waar van- ruim gebruik werd gemaakt. De kapitein loste meer dan 50 schoten, ter wijl de bemanning druk in de weer was met het afschieten van de vuurpijlen, die, hoewel zij de vliegtuigen niet raakten toch, met het geweervuur, de uitwerking hadden dat zij de vliegtuigen noodzaakten hooger te vliegen dan ze anders zouden gedaan hebben. Dit heeft zonder twijfel het schip voor vernietiging behoed. In dien er geen moord is bedreven aldus de voo/zitter van de kamer voor scheep vaart dan was dat zeker niet uit gebrek aan moordlust. Wij zullen er voor zorgen dat deze daden behoorlijk worden vergol den en dat de herinnering eraan niet spoedig wordt uitgewischt, (toej., hoort, hoort.) N. R. crt. De Duitsche Keizer heeft weer bekend gemaakt, dat hij op zijn verjaardag geen feestelijkheid ofgelukwenschen verlaugt. Wie op dien dag aan zijn vriendelijke gevoelens uiting wil geven, doe dit, zegt hij, door gaven tot leniging van de door den oorlog gesiagen, wonden. A7. R. crt. De Grieksche regeering heeft volgens den Atheenschen correspondent van de Corriere della Sera verklaard dat de troepenlanding op Kortoe zonder haar medeweten is geschied. Vijf uren te voren, namelijk op 10 Januari, 's avonds om elf uur, verscheen de Fransche gezant bij minister president Skoeloedis om dezen mee te deelen dat de boud genooten hadden besloten een deel van de Servische soldaten naar Korfoe over te brengen. De Grieksche regeering meende dat de bondgenooten een ant woord zouden afwachten. In plaats daarvan ontscheepten de Frauschen nog dienzelfden nacht hun troepen, nadat zij enkele uren tevoren den Griekschen prefekt van het eiland door bemiddeling van den Franschen consul hadden laten weten dat de bezetting slechts van tijdelijken aard zou zijn om aan de Servische troepen een basis te verschaffen. De Grieksche regeering heeft gepro testeerd op grond van het Verdrag van 1863, dat den afstand van de Ionische eilanden aau Griekenland en de onzijdig heid van Korfoe bepaalt. In ministeri eele kringen gelooft men dat de regeering onder protest voor het geweld zal buigen, zoDder nochthans haar politiek te ver anderen of de onzijdigheid op te geven. N. R. Crt. De Pruisische verlieslijsten no's 410 t/m. 419 (21 December t/m 3 Januari) behelzeu de namen van 23,324 gesneu velden, gewonden en vermisten (vorige tien lijsten 29,283 namen). Het gezamen lijk getal Pruisische verliezen beloopt thans 2,339,690. Daarbij moeten dan nog gevoegd worden 325 Wuvtembergsche, 243 Beiersche, 241 Saksische verlieslijsten, en 61 lijsten van de marine, beneven* enkele lijsten van bij het Turksche leger ingedeelde Duitsche officieren en onder officieren. Het Roode Kruis te Genève heeft de volgende gegevens verschaft over de ver liezen van enkele oorlogvoerende mogend heden in de eerste 11 maanden van den oorlog Oostenrijk Gedood 1.610.000 gewond 1.865.000 gevangenen 910.000. Totaal 4.385.000. Engeland: Gedoüd 180.000; gewond 200 000; gevangenen 90.000. Totaal: 470.000. Duitschland Gedood J.630.000; ge wond 1.850.000; gevangenen 820.000. Totaal 4.300.000. Turkije: Gedood 110.000; gewond 140.000; gevangenen 95 000. Totaal 345.000. Arp. Een Wolff bericht uit Nisj meldt dd. 18 Januari Precies om twaalf uur middags hebben keizer Wilhelm en tsaar Ferdinand van Bulgarije elkaar in het feestelijk versierde Nisj ontmoet. Bulgaarsche troepen vormden in het sta tion de eerewacht. (Vanwaar toch al die feestelijkheid bij zooveel rouw? Red.). Na een hartelijke begroeting begaven de beide heerscbers zich per auto naar de citadel, waar parade gehoudeu werd door Bulgaarsche, Macedonische en Duitsche troepen. De Keizer reikte aau tsaar Ferdinand den veldmaavschalksstaf uit, de Tsaar benoemde den Keizer tot chef van een Bulgaarsch infanterie-regiment. In het gevolg van den Keizer bevonden zich generaal von Falkenhayn, generaal- veldmaarschalk Mackenseo, 'de generaais- adjudanten Plessen, Lyncker, Chelius, admiraal von Muller, de opperhofmaar schalk Reischach voorts generaal von Seekt, hertog Johann Albrecht van Mecklqn burg. Tsaar Ferdinand was vergezeld door kroonprins Boris, prins Cyrillus, den generaal adjudant Markof, de generaals Bojadsjief, Todorof, Antilof, den gouver neur-generaal Koetineszef, Radoslawof, den ministerpresident en Tsjaprasjikof, den gezant. De indruk van de plechtig heid werd door stralend zonnig weer versterkt. A/. R. Crt. Voor den krijgsraad te Parijs dient een geding inzake bedrog. Verscheidene soldaten, die verlof hadden, deden moeite om in het militair hospitaal te Parijs te worden opgenomen. Allen leden aan kniekneuzingen, ontstaan door een val, en ondanks de geneeskundige behandeling werden deze kneuzingen steeds erger. De vele volkomen op elkander gelijkende verwondingen wekten achterdocht. Er werd een grondig onderzoek ingesteld en daarbij bleek dat zekere Cantor door petroleum inspuitingen ontstekingen had doen ontstaan, die langdurige behandeling vereischten en de soldaten aldus bevrijd den van den dienst aan het front. Cantor wist over de grens te komen. Een zijner assistenten en tien van zijn klanten zijn gevangen genomen en worden veivolgd. N. R. Crt. In de maand Februari a.s. zal te Amsterdam een algemeen examen wor den gehouden voor de betrekking van hulp telegrafist aldaar. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage vóór 1 Februari a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier. Lichting 1910 naar huis. De miliciens, die in 1910 naar de landweer zijn overgegaan, gaan 28 Ja nuari a.s. met onbepaald verlof naar huis. De landstormplichtigen der jnarklasse 1914 zullen in den loop der volgende week van de depóts overgaan bij het veldleger. Avp. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 23 Januari 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/a ure Ds. J B. T. Hugenholtz. Nam, 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Maaudagav. 6 ure Dhr. W. L. Jens. (Oud-Zendeling.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. B. van Halsema (van Haastrecht.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. B. van Halsema. Nam 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. >sAv. öVs ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Jan.'1916. A. v. H., 23 j., grondwerker te Clinge, is wegens poging tot omkooping veroord. rot 14 dagen gevang. L. B., 57 j., metselaar te Hulst, is wegens eenvoudige beleedigiug veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. D. v. d. W., 36 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid en beleediging ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. In de 14 Januari jl. gehouden ver gadering van de Provinciale Regeling» commissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland is benoemd tot secretaris de heer F. C. Zonnevijlle, te Axel. Watersnood in Noord Holland. In verband met den watersnood in Noord Holland, wordt een beroep gedaan op de medewerking der Zeeuwsche landbouwers, voor het stallen tot den weide tijd, ongeveer Mei a.s. van ongeveer 500 stuks hoornvee. Aan de dorpsvereenigingen zullen desbetreff mde circulaires worden ver zonden, terwijl in de verschillende afdeelingen der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij commissies zullen worden gevormd, voor de regelmatige verdeeling van dat vee. Opgaven van het aantal stuks hoorn vee waaraan men stalling wil verleenen, kunnen worden gezonden aan den waarn. Secretaris der Z. L M., den heer Kielstra te Middelburg. Uitvoer van suikerbieten. Namens de Commissie van Toezicht op den uitvoer van suikerbieten uit Zeeuwsch Vlaanderen naar België en in opdracht van den Minister van Land bouw, deelt de secretaris der voornoem de Commissie, de heer F. C. Zonnevijlle mede, dat zooals reeds gemeld de uit voer van suikerbieten uit de beidedeelen Zeeuwsch Vlaanderen, voor decampag ne 1916 weer zal toegestaan worden. Het spreekt van zelf, dat Z. Ex. de Minist.er van Landbouw aan de Belgische fabrikanten enkele voorwaarden heeft moeten stellen. Er zijn hier twee factoren, die in deze quaestie van groot belang zijn. Eerstens, de voorziening van ons eigen land met suiker. De hoeveelheid die daarvoor noodig is, bedraagt ongeveer de helft dei productie. De Belgische fabrikanten zullen dus ook moeten meehelpen hierin te voorzién en wel door de helft der door hen gecontracteerde bieten in ons land te doen verwerken, opdat zoo vanzelf de suiker in ons land blijven zal. De tweede factor is het nietonttrekken van eene te groote hoeveelheid aan onze Nederlandsche industrie. Daarom bepaalde de Minister het maximum der uit te voeren bieten op 90 milliQen K.G., op deze wijze wordt aan beide factoren aandacht geschonken. Teven.» zij meegedeeld, dat de Com missie van Toezicht bestaat uit de h.h. G. Vogelvanger te Hulst, voorzitter, D. J. Dees te Ter Neuzen, J. B Becu de Hullu te Groede, A. L. Leeuhouts te Retranchement, F. C. Zonnevijlle te Axel, secretaris. Deze heeren zijn ten allen tijde bereid belanghebbenden, indien noodig, in te lichten op allerlei wijze en voor te lichten bij het sluiten der contracten. Voor schriftelijk advies wende men zich tot den heer G. Vogelvanger te. Hulst, of tot den secretaris. Al. Crt. Aardappeluitvoer. Woensdag had te Utrecht op uitnoodi ging van de vereeniging van exporteurs van veenkoloniale aardappelen eene vergadering plaats van landbouwers, handelaren en exporteurs van aardappe len om te komen tot export van de overtollige groote voorraden aardappe len. De vergadering was zeer druk bezocht. De heer Nieboer van Stadskanaal die in het bijzonder de noodzakelijkheid van coöperatieve aardappelmeelfabrieken te genover de speculatieve bepleitte, be toogde dat er voldoende aacdappelen zijn voor uitvoer, maar de fabrieken ont kennen zulks en willen als er veel aard appelen overblijven, deze dau wel koopen voor 1.80 per H. L. De heer Herwich zette u-iteen dat er reeds voel is gestreden tegen de specu-

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2