Landbouw. Binnenland. Rechtszaken. De Britten zullen van hun verblijf op het Gallipoli-schiereiland wel in hoofdzaak pijnlijke en gruwelijke her inneringen mee naar elders hebben genomen. Maar af en toe was er tus- schen de verbitterde tegenstanders Brit en Turk toch ook ruimte voor een grapje en een vriendelijkheidje. Zoo ontleenen wij het volgende aan een brief van een der journalisten die in Anzac de krijgsoperaties hadden ge volgd. Hij schreef )fTegen het aanbreken van den volgenden dag kwam er uit hun (de Turksche) loopgraven bij Q,uinn eeu pakje te voorschijn aan een touwtje gebonden. Het kwam in- het open terrein tusschen de beide linies te liggen. Natuurlijk wachtten ouze schildwachten op de ontploffing, of althans op knetteren of smeulen. De dichtstbijzijnde sergeant bekeek het zorgvuldig door de periscoop. Terwijl hij keek, kwam er een hand boven de loopgraaf en wuifde, daarop heel voorzichtig een hoofd. Aan onzen kant gluurde er ook al een over den rand en allengs verrees aan weers kanten een hoofdenrij. Nog voor de sergeant wist wat er gaande was, sprong de soldaat naast hem over de borstwering kroop door de draadversperring en begaf zich op het gevaarlijke gebied tusschen de beide linies, raapte het pakje op en keerde in de eigen loopgraaf terug. Het was een klein pakje siga retten. Daarop stond nauwelijks lees baar, met hanepooten in slecht Fransch „Aan onze heldhaftige vijanden." Natuurlijk moest de beleefdheid wor den beantwoord en dus wierpen de onzen een paar blikjes ingemaakt vleescb naar den overkant. Spoedig kwam nu een steen in papier gewikkeld, terug. Op 't papier stond: „Vleesch. Neen! Hierop gooiden wij wat koekjes en een potje met jam over, die weer met siga retten werden beantwoord. Een paar ervan heb ik bewaard. Op het pakje stond, alweer in slecht Fransch: „Aan onze lieve vijanden". „Rookt plezierig op weer een ander„Geef melk Daarop wenkte een hunner met de hand en riep: „Fini." De onzen wuif den terug en de twee rijen lachende hoofden zakten weer weg. Twee minu ten later vlogen er weer bommen. Den volgenden dag werden de hoffe lijkheden herhaald een van onze officieren was een tijdje op de borst wering en ik geloof dat de Turken een briefje stuurden, waarin zij hun excuses maakten, dat de sigaretten niet van de beste qualitait waren. Echter hoopten zij dat de overgegooide sigaretten toch welkom zouden wezen. Onze officier raapte een pakje op, dat een bom bleek te zijn dat was echter geen verraad, want de bom was niet gevaarlijk meer, het was enkel een souvenir van een vroeger gevecht. De wisseling van beleefdheden eindigde als de vorige maal. Zij werden echter niet herhaald, wyl zij feitelijk te ver gingen." Het is gebleken, zoo heet het in een officieele Duitsche mededeeling, dat er in Duitschland wel genoeg graan tot den volgenden oogst is, maar geen meer dan rijkelyke voorraad is, zooals vele verbruikers en landbouwers schijnen te denken. Ook in het tweede oorlogsjaar moet men streng huishouden, „om nog met een voldoende reserve het volgende jaar in te kunnen gaan." Hqt bestuur van de rijksgraancentrale heeft daarom alle faciliteiten weer ingetrokken en bepaald dat het dagelijksche broodrantsoen ver laagd wordt op het rantsoen dat in het voorjaar van 1915 was voorgeschreven (225 gram per hoofd en per dag, meeneu wij). Voor de behoefte van hard met hun lichaam werkende menschen aan grootere rantsoenen zal weer zorg ge dragen worden. Tf. R- Crt Men meldt uit Jeruzalem aau de Tijd Op verzoek van den paus heeft de Turksche regeering toestemming ge geven aan de Italiaausche zendelingen en zusters om Palestina te verlaten. Reeds drie malen zijn zij in Jaffa ge weest, om zich in te schepen, doch moesten bij gebrek aan een boot, die hen vervoeren kon, naar Jeruzalem terugkeeren, waar zij ouder toezicht staan der Turksche politie. Bij het uitbreken van den oorlog tusschen Italië en Turkije waren er, behalve de zusters, nog een zeventigtal Italiaansche zendelingen in Palestina en Syrië. Tien Duitsche en Oosten ryksche Franciscanen zijn onlangs via Konstan- tiuopel en Klein-Azië naar het H. Land vertrokken. Volgens den correspondent van het Berl. Tagebl. te Sofia hadden de Fran schen en Engelschen tot 25 December rond 200,000 man te Salouiki aau land gezet. Sedert zijn er nog 20,000 man en in de Golf van Orfauo 60,000 man geland. Van deze troepen moet men de verliezen van het landingsleger in de laatste gevechten aan de Grieksch Servische grens, welke met 30,000 man niet te hoog zijn geschat, aftrekken. De sterkte van het landingsleger be draagt nu ongeveer een kwart millioen man, waarvan ten hoogste 180,000 man werkelijke gevechtswaarde hebben. In de naaste toekomst verwacht men een ontscheping vap. een gedeelte der troe pen uit Anafarta, Ari Boernoe en Sed- ul-Bahr, waarvan het andere deel voor Egypte is bestemd. -V. R. Crt. Wolffs bureau seint officieelDe Lowtsen is genomen. In zware ge vechten, die drie dagen hebben geduurd, heeft onze dappere infanterie in prach tige samenwerking met ouze zware artillerie en oorlogsmarine den verbit terden tegenstand van den vijand en de ongehoorde moeilijkheden van het wintersche Karstgebergte, dat als een muur uit zee oprijzend, sedert jaren in staat van verdediging is gebracht, over wonnen. 26 kanonnen, w. o. 2 van 12 c.M., 2 moderne mortieren van 15 c.M., 2 mortieren van 24 c.M., en verder munitie, geweren en verplegingsmate riaal vormen de buit. Een deel der kanonnen is onbeschadigd en word) tegen den vijand gebruikt. In het N.O. van Montenegro is de vijand, die vlak voor Berane nogmaals weerstand bood, teruggeslagen. Berane en de beheerschende hoogten tenZ.W. daarvan zijn in ons bezit. Door snel ingrijpen is het gelukt de brandende brug over de Lim in Berane voor geheele vernieling te bewaren. Bij Ipek zijn weer 13 Servische ka nonnen met veel munitie opgegraven. Naar de Corriere Mercantile, een Italiaansch blad, meldt, hebben de Fransche koopvaardijkapiteins te Mar seille besloten algemeene bewapening van handelsschepen voor te stellen, opdat zij niet slechts verdedigend, maar ook aan vallend zullen kunnen optreden tegen duikbooten in de Middellandsche Zee, gelijk de Engelschen reeds met goed gevolg doen. Het blad verlangt voorts, dat Corsi, do Italiaansche minister van marine, zal gelasten alle stoomschepen, en niet slechts degene, die de Adriatische Zee bevaren, worden bewapend, opdat een einde kome aan de gevoelige verliezen, tot dusver door de Italiaansche koop vaardij vloot geleden. Alle stoomschepen zouden dan, onverschillig ot zij zelf j worden aangevallen of niet, duikbooten Runnen aanvallen. Het Wolff bureau teekent hierbij aau Wanneer deze plannen worden ver wezenl kt, zou dat de oorlogvoering voor de duikbooten ten zeerste vei ge makkelijkeu, omdat zij deze bewapende vaartuigen, die met hulpkruisers gelijk zouden staan, in geen enkel opzicht zouden behoeven te ontzien. N. R. Crt. Het Kamerlid Schaper heeft in zijn Kerstrede te Amsterdam gelegd, dat de staatscommissie inzake eeu belasting op j de oorlogswinst binnenkort met een j ontwerp zou komen, dat eenige milli oenen zou opbrengen. Wij kunnen nader hieromtrent het volgende mededeelen Een subcommissie uit de ruim dertig leden tellende staatscommissie^ welke subcommissie uit de zes belastingamb tenaren besUat, die deel der commissie uitmaken, heeft eeu voorontwerp opge maakt. De memorie vau toelichting van dit voorontwerp is behandeld in de eerste vergadering der commissie, welke half December is gehouden In die vergadering bleek groot meenings- verscbi! te bestaau omtrent het belas tingobject. Verschillende leden der commissie hebben na genoemde vergadering nota's ingediend, waarin zij hun standpunt uiteenzetten. Het voornemen bestond, dat de commissie in den loop dezer maand weder zou vergaderen. Uitvoer van aardappelen. Dinsdag heeft het bestuur van de Rotterdarasche Vereeniging van Fruit en Groenten-Exporteurs den minister van landbouw telegrafisch verzocht de verschillende aanvragen om opheffing van het uitvoerverbod van aardappelen te overwegen. Adr. geeft als zijn meeniug te kennen, dat een langere uitsluiting van den export niet gemoti veerd kan zijn tegenover de bevoor rechting van de aardappelmeelfabri kanten. N. R crt. van oorlog te kennen geven, met over legging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplich tigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de om standigheden daartoe aanleiding moch ten geven. crt. Dc belasting op de oorlogswinst. Men meldt uit Den Haag aan het übld. Uitvoer van vleesch naar Engeland. Naar de Tel. verneemt, heeft men van EDgelsche zijde den exporteurs vau vleesch hier te lande in overweging gegeven, voortaan niet al het beschik bare vleesch uitsluitend naar Duitsch land uit te voeren, maar ten minste de helft voor Engeland te bestemmen. Zijdelings is medegedeeld dat zij, die niet voldoen aan dezen wenk, er niet op behoeven te rekenen, na den oorlog nog voor levering aau Engeland in aanmerking te komen. Er zijn nu over deze kwestie onderhandelingen gaande waarbij naar men mededeelt onze regeering hare tusscbenkomst verleeut. De moeilijkheid is gelegen in het feit, dat van Eugelsche zijde wordt verlangd, de levering te doen geschieden op den ouden voet, n.l. door de waren in con signatie te geven op de Londensche markt, terwijl de Nederlandsche expor teurs wel zeer gaarne ook naar Engeland willen verzenden, maar alleen dan, als de Engelschen evenals de Duitschers het vleesch reeds hier te lande aan- koopen, zonder verdere risico. Er wordt nu getracht, een oplossing te vinden, die zoowel de exporteurs als Engeland kan bevredigen. Inlyving lichtingen 1915 en 1916. In de hierna volgende tijdvakken zullen de hierna vermelde dienstplich tigen worden ingelijfd 1. In het tijdvak van 1 5 Maart 1916: a. de helft van de getallen der dienst plichtigen van de lichting 1915, toege wezen aan de regimenten huzaren b. de dienstplichtigen van de lichting I 1916, toegewezen aan de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte; 2. in het tijdvak van 16—20 Maart 1916: de dienstplichtigen van de lichting 1916, toegewezen aau de regimenten huzaren, voor zoover zij bestemd zijn om hetzij bij het remonte-depöt te wor den belast met de paardeuverzorgiug, hetzij te worden opgeleid tot officiers- paardenoppasser. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie J belangen kunnen worden gerekend 'kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden ver leend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen by (onge zegeld) verzoekschrift aan den minister De gewone rijksvoorjaarskeuringen van tor. dekking bestemde hengsten in 1916 is bepaald op 1 Februari te Hulst, 2 Februari te Kattend ij ke, 19 Februari te Oostburg. Er zullen dan ook hengsten gekeurd worden voor opname in het stamboek voor het Ned. Trekpaard (Belg. Type.) M. Crt. Uitvoer van vlas. Naar men aan de Tem. crt. meldt, was het dag. bestuur der vereeniging van vlashandolaren, in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, jl. Vrijdag uitgenoodigd, te 's Gravenhage een vergadering bij te wonen van de voorzieningscommissie, teneinde, naar aanleiding van een door hen gezonden adres, de belangen van den vlashandel in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te bepleiten. Naar aanleiding van die bijeenkomst outving de vereeniging een schrijven van den Minister van Landbouw, waariD deze te kennen, gaf, dat, naar aanleiding van de gehouden besprekingen, de nijverheidscommissie en de voorzie ningscommissie zijn overeengekomen, dat deze, bij bet geven van advies omtrent uitvoer consenten alleen ver leend worden aan exporteurs, die reeds in 1913 vlas exporteerden, maar dal voortaan gunstig zal geadviseerd worden wanneer daartoe overigens aanleiding bestaat, op aanvragen van Nederlanders of Nederlandsche firma's, die in het bezit zijn van het uit te voeren vlas ml die voor den oorlog bona fide handelaren in dit artikel waren en het nog zijnol die verbouwers vau het uit te voeren artikel zijn. AXEL, 14 Januari 1916. Belanghebbenden verwijzen we naar de rubriek middelen van vervoer waar de bootdieust Vlissiugen—Ter Neuzen- Breskens, den dienst van de Zeeuwsch Vlaamscbe Tramwegmaatschappij en de lijn Gent—Ter Neuzen met ingang van 15 Januari zijn veranderd. De lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn en welke ten postkantore alhier zijn terug ontvangen in de maant Dec. 1915, bevat de volgende adressen: Jules Teis, Amsterdam; CastaDje, Nisse en Platted, New Lork. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 Januari 1916. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 14 Jan. 1916. J. M. R-, 19 j., schaapherder, zonde vaste woonplaats, is wegens diefstal t( Hulst, veroord. tot 3 maanden gevang Voorm. 9'/» are Ds. J B. T. flugenholti (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenhola (Dankz. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsmi, Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsn» Nam 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. V» ure Dhr. J. O-erduiu Dhr. J. O verduin Dhr. J. Overduin (van ler.-ekej.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2