Verlaging prijzen van Mensvleesch. Zeeuwscli-Belgische Paarden Grof-, loef- eo Kachelsmederfj, M ARKT Aanbesteding. Buitenland. Bekendmakingen. Zaterdag 8 Jan. 1916, Adverteii tien. aan te besteden: Ter overname aangeboden: fing getroffen werd, keerde gisteravond te TJmuiden terug met het lijk van den matroos W. Olyrook. Deze had nog aan boord van de Erin teekenen van leven gegeven, waarop men hem met veel moeite met de scheepsboot aan boord van de Clivia bracht, waar hij echter kort daarna overleed. De treiler Erin was nog dryvende doch zakte zooveel af naar het mijnen gebied, dat men geen poging meer kon wagen zonder het grootste gevaar voor eigen behoud om de lijken der andere matrozen te halen, ot de Erin op sleep touw te nemen. De ramp schijnt dus buiten het mijnen gebied plaats gehad te hebben. De slag bij de ontploffiug was zoo geweldig dat men aan boord van de Clivia dacht dat een schot uit een kanon was afge schoten. Toen hoorde men de Erin uit alle macht fluiten en begreep men, wat er gebeurd moest zijn. Het voorschip van den getroffen treiler was geheel gespleten, de mast en de kajuithut weg geslagen. Vermoedelijk drijft de treiler op een der waterdichte schotten. De Erin behoort tot dezelfde directie als de Hibernia, omtrent welken treiler men niets meer heeft vernomen en die dus met man en muis is gebleven. De toestand van den gewonden schipper van de Erin was van dien aard, dat hij nog geen nadere mededeeling kon doen. N. R. crt. Men meldt uit Bergen aan de Tel Maandagavond half acht bleek weer een Duitsch vlieger, die steeds over veel geld beschikte en om 7 uur nog gezien was, gevlucht. Op zeven meter afstand van de wacht werd een gat in de afscheiding gevondeD. De wacht, vader van een gezin, werd direct gestraft met intrekking van verlof en trok zich dit zoo aan, dat hij twee uur in een zenuw toeval bleef. Hij beweerde, dat de ge vluchte niet door de afscheidinggevluchtis. Vluchten is dus nog steeds mogelijk hoewel na de laatste gevallen met de beide officieren het commando aan een majoor opgedragen, de wacht versterkt, de verlichting verbeterd en de afscheiding verzwaard werd. Onlangs maakte het gemeentebestuur van Frankfurt bekend dat de bepalingen in verband met het gebruik van boter en vetten bij de bereiding van bakkers waren van kiacht zou worden. Het betrof o.a. de vervaardiging van crème aman delpers, euz. zoowel als het boterverbruik in Café's, restaurants hotels en lunchrooms pensions, wachtkamers enz. Deze bepalingen, zoo meldt de >Frank- furter Ztg.", zijn 'thans door het gemeen tebestuur uitgebreid en toegelicht. Vol gens de nieuwe veroudering mag ook bij het ontbijt in hotels geen boter aan de gasten verstrekt., en er wordt op gewezen dat het verstrekken van versche boter aan de gasten in welken vorm ook verboden is, dus ook iu dien vangesmeerde broodjes. Hetzelfde geldt voor margarine. Avp. Te Amsterdam is aangekomen, zoo meldt de Telegr. de luitenant Lafayette Lander, een Engelsche officier van gezond heid. Deze officier was in Augustus 1914 door de Duitschers te Le Caheau gevangengenomen na den terugtocht van de Engelschen uit Bergen en te Meerburg bij Halle later te Willen burg, gevangen gezet. Hij werd door de Duitsche auto riteiten over de grenzen gezet, waarom werd hem uiet medegedeeld. Hij had slechts weinig geld bij zich, doch wist Amsterdam te bereiken- Van daar is hij naar Engeland vertrokken. Rijksambtenaren hebben Donderdag nacht te Oldenzaal den landweersoldaat H. uit Hengelo gearressteerd wegens het smokkelen van 70 pond plantenvet, A. R. crt, Viijdag is te Apeldoorn brand ontstaan op de terreinen van de riet- mattenfabriek van gebr. Rijsdorp, in een houten loods, waar duizenden bossen riet waren opgestapeld. Met ongelooflijke snelheid greep de brand om zich heen en aan blusscben viel niet te denken. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen van de belendende gebouwen. De schade is groot, alles was op beurspolis verzekerd. A. R. Crt. De ontploffing te Munster. De A. v. d. D. corr. te Oldenzaal meldt nog over de vreeselijke ontploffing te Münster: Voordat de ontplofïiugeu plaats had den er zijn er verscheidene geweest hadden verschillende vrouwen, in de fabriek werkzaam, reeds geconsta teerd, dat er in verscheidene lokalen rook hing, doch daar dit wel meer ge beurde, sloegen zij daarop niet voldoende acht. Bij het doen van de ronde be merkte de Feldwebel, met het politie toezicht belast en die in het bezit was van de sleutels der verschillende ge bouwen, dat er rook uit den vloer kwam. Hij vroeg een vrouw wat dit beteekende, maar deze kon geen opheldering geven. Hij vermoedde evenwel gevaar, gelastte onmiddellijk de fabriek te verlaten, en schijnt nog de gelegenheid gehad te heb ben de brandvrije kelders, die onder de fabriek aanwezig zijn at te sluiten. Kort na het bevel aan de vrouwen gegeven om het gebouw te verlaten, had een ontzettende ontploffing plaats, waarbij de Feldwebel benevens een groot aantal menschen, op de labriek werkzaam om het leven kwamen. Op de fabriek werkten ongeveer 750 man nen en vrouwen. Dadelijk nadat de uitbarsting plaats had, snelden de menschen uit de omge ving, zoowel kinderen als vrouwen, naar buiten, om te zien wat er gebeurd was. Velen dachten aan bommen geworpen door vijandelijke vliegers. Deze nieuws gierigheid kostte echter nog aan ver scheidene het leven want van de zich in de fabriek bevindende granaten en bommen sprongen vele achtereen volgens- Een granaat vloog omhoog, kwam terecht in een straat, sloeg een gat in den grond, beschadigde een groot aantal buizen en doodde verscheideneinwoners. De ontploffing was zóó hevig, dat eenige kinderen opgenomen en in de lucht ge slingerd werden. Het was een afzichtelijk schouwspel want de lijkjes bleven in de telefoondraden hangen. Een spoorwegbrug werd ernstig be schadigd. Onder de ontplofte granaten bevond zich o.m. nog een lichtkogel van enorme sterkte, welke omhoog geworpen, geheel Münster verlichtte. Het aantal slachtoffers, ofschoon niet juist aan te geven, moet meer dan 400 bedragen. De tijdelijke rust in het krijgsbedrijt die vóór enkele dagen bijna op alle gevechtsterreinen, volkomen was, mag geenszins als een inleiding tot verslap ping van den strijd worden beschouwd, maar valt veeleer samen met weder- zijdsche voorbereidingen tot nieuwe hervatting van den stryd op groote schaal. Die voorbereidingen worden natuurlyk in stilte getroffen, maar zoo nu en dan wordt er eèns een bericht openbaar, waarachter men een onbekende wereld van stille werkzaamheid vermoedt. Zoo o. a. de officieele mededeeling, dat de prins van Wales bij het vertrek van een Indisch legerkorps uit Frank rijk, de Indiërs hartelijk bedankte voor hun diensten, die thans op een ander gevechtsterrein noodig zijn. Terecht merkt Reuter op, dat uit deze officieele mededeeling „het vertrek van Indischs troepen uit Frankrijk blijkt." „Indische troepen", dat is zeer voor zichtig uitgedrukt, en inderdaad het eenige, waarvan men kan zeggen, dat het met volkomen zekerheid blijkt, is, dat in het algemeen gesproken. Indische I troepen aan het Engelsche front in Frankrijk worden onttrokken. „Op een ander gevechtsterrein", het zegt iets, zoo ook al niet veel meer, dan bloot „elders". Men mag eruit op maken dat zij naar een van de bestaande gevechtsterreinen worden gezonden en niet zullen dienen tot het uitvoeren van een geheel nieuw plan van aanval. En aangezien bij Saloniki het gevechtster rein ligt, waar op het oogenblik de geallieerden de meeste troepen samen trekken, zal het geen verwondering behoeven te baren, indien eerstdaags die Indische troepen uit Vlaanderen zich op den Balkan vertoonen. (Op het Westelijk front zullen zij wel door de nieuwe lichtingen uit Engeland worden vervangen.) Daar in en om Saloniki begint intusschen de toestand met iederen dag rust wonderbaarlijker te worden. Nadat de geallieerden door de Bulgaren over de Grieksche grens zijn'geworpen, laatstgenoemden aan die grens hebben halt gehouden en de Grieken een breede Btrook grond,hebben vrijgemaakt, wordt Saloniki rustig aan in staat van tegenweer gebracht en gaat de ontscheping van troepen en materieel voortdurend verder, zonder dat zich daar, niet alleen de Grieken, maar ook oogenschijnlijk de centralen iets van aantrekken. Zouden de cen tralen nog altijd hopen de Grieken aan hun zijde te krijgen, aldus vraagt de N. R. Crt. Verbeterde Advertentie. De BURGEMEESTER van AXEL maakt bekend, dat in verband met de vei laging der inkoopprijzen met meer dan 10 cent per K.G. de verkoopprijzen voor het varkensvleesch van regeeringa wege verstrekt na 2 Januari 1916 worden verlaagd en vastgesteld zijn overeenkomstig de circulaire van den Directeur van het Algemeen Admini stratiekantoor voor Levensmiddelen voor ziening te 's-Gravenhage als volgt: (Afgehaald contant). Rollade per 7a K.G. 0,55. Magere lappen 7 0,55. Doorregen lappen 7a 0,45. Vette lappen Vs 0,40. Carbonado 7» 0,50. Versch vet spek 7s ƒ0,40. Versch doorregen spek 7» 0,45. Gezouten of gerookt vet spek Va ƒ0,40. Gezouten of gerookt mager spek 7a 0,45. Reuzel 7a ƒ0,40. Kluiven 7a ƒ0,15. Gehakt 7a 0,45. Deze prijslijst moet worden opge- waar varkensvleesch van regeeriDgs- wege wordt verstrekt. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 3 Januari 1916. t O A JEU Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op een paardenmarkt zal worden gehouden, aanvang nemende des voor- middags te tien ure. vier prijzen van beschikbaar, welke zullen worden Hiervoor zijn •v ij f gulden onder de toegewezen. Aanmelding bij den marktmeester. A*xel, 11 Dec. 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Met wederkeerigen geluk- wensch bedanken de Heer en Mevrouw BOM—MEERBURG SNAREN- BERG voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. De Heer en Mevrouw BOO- GAERT betuigen, onder aan bieding van wederkeerige gelukwen- schen, hun karteiyken dank voor de bewijzen van belangstelling, bij de wisseling des jaars ontvangen. De Heer en Mevrouw DEN HOLLANDER—PUNT betui gen hiermede hunnen hartely'ken dank voor de vele blyken van belangstelling ontvangen bij de wisseling des jaars en bieden wederkeerig hunne beste wenschen aan. Axel, 3 Januari 1916. De Heer en Mevrouw HUGENHOLTZ- Geesink. Met dankbetuiging. Met wederkeerige geluk- wenschen voor het jaar 1916, bedanken wij voor de ontvangen blijken van belangstelling. Axel, 4 Januari 1916. Wed. HUIJSSEN. Mevrouw Wed. A. VAN OVERSTRATEN KRIJYSSE betuigt, haren kartelfyken dank voor de bewyzen van belangstelling ondervon den bij de wisseling van den jaarkring. De ondergeteekende is voornemens namens zijn principaal in het openbaar bij enkele inschrijving, op Vrijdag 14 Januari 1916. des namiddags 3,30 ure, in het café van den heer P. Audenaerd te Axel, Het bouwen van een WOON HUIS tevens CAFÉ en verdere Aanhoorigheden, als STAL LING-, enz. Alles in drie perceelena. metsel werk, b. timmerwerk en c. glas- en verfwerk. Te plaatsen nabij Drie Schouwen, gemeente Axel. Bestek en teekening liggen van af Woensdagmiddag 5 Jan. ter inzage by den heer Audenaerd voornoemd. Axel, 4 Januari 1916. De Bouwkundige, C. VAN DEN BROEKE. een goed beklante op een plaats in Zeeland. Inlichtingen ta bekomen bij G. J. GAST te Axel. 5) n V 9 VAN

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3