Gemengd Nieuws. racht der contributie aan de maat schappij. Het Dag. Bestuur werd gemachtigd sollicitanten naar de betrekking van secretaris, op te roepen, en in een zoo spoedig mogelijk te houden buitenge wone vergadering van het hoofdbestuur tot de benoeming over te gaan. De Voorz. stelde voor, Goes als woon plaats voor den secretaris aan te wijzen waarmede de heer van Dixhoorn zich niet kon vereenigen, omdat de afdee- lingen hierover niet zijn gehoord. De heer Hombach meende, dat iemand met 2000 salaris moet wonen waar het hoofdbestuur wil. Besloten werd, omtrent de woonplaats voorloopig niets te bepalen. Gedurende de maand Januari zal de gelegenheid openstaan voor de sollici tatie dan zal de lijst van sollicitanten met een vrijblijvende aanbeveling van het Dag. Bestuur worden toegezonden aan de afdeelingen, en tevens voorzien van inlichtingen over de personen der sollicitanten. Thans kwam aan de orde het voorstel om te benoemen een commissie, die een plan zal opmaken tot wijziging der statuten en het huishoudelijk reglement. Dit voorstel werd aangenomen. De voorzitter stelde voor die commis sie te doen bestaan uit de heeren A. I. Leenhouts, J. Welleman, P. J. van Oeveren, jhr. J. van Vredenburgh een lid van het Dagelijksch Bestuur en den secretaris der Z. L. M. als secretaris. De heer Mol wil uit iedere ataeeling een lid in de commissie benoemen. Dit idee wordt aangenomen. Benoemd worden voor Axel de heer Van Dixhoorn Goes D. van den Driest Hulst Hombach Kruiningen J. Welle man Middelburg J. Polderdijk Noord- Beveland De RegtOostburg A. I. Leenhouts; Tholen jhr. Van Vreden burgh Zierikzee Van Oeveren. Verder zal een lid van het Dag. Bestuur als voorzitter optreden en de secretaris als secretaris der commissie. De wijziging en aanvulling in het reglement voor de erkenning van zaaizaden en pootgoed worden zonder stemming vastgesteld als ontworpen door den heer Van den Broek. De heer Zwagerman geeft nog enkele inlichtingen over het voorstel inzake de oprichting van eene provinciale commissie voor de verbetering van het varkensrasdie commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van verschillen de deelen van Zeeland. Het voorstel wordt aangenomen en worden o.m. tot lid der commissies aangewezen voor den den kring Weste lijk Zeeawsch Vlaanderen, Jos. Breyaart te Sluis (Heille) en voor Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen de heer Chr. Biesbrouck te Hulst. Verder zal een lid benoemd worden door de R. K. Boerenbond in O. Z. VI.terwijl het hoofdbestuur tot secretaris-penningmees ter benoemde de secretaris der maat schappij. Dank werd door den voorzitter gebracht aan de commissie belast met het onderzoek van de voederwaarde van ingekuilde suikerbietenkoppen- en bladeren en de waarde daarvan voor de bemesting, en werd deze commissie ontbonden. De heer Hanken wees op het groote voordeel, dat de heer Zwagerman in het werk dezer commissie had en hem een groot deel der dank toekomt. Besloten werd tot aankoop van de schrijfmachine van wijlen den heer G. A. Vorsterman van Oyen. De voorzitter deelde mede, dat de uitvoer van suikerbieten naar België aanvankelijk moeite ondervond, maar dat daarin door samen werking tusschen den minister en de maatschappij ver betering gekomen is. Bij de rondvraag werd o.a. de hoop uitgesproken, dat de aardappelen althans enkels soorten weder zullen mogen worden uitgevèepd. De voorzitter zei Je, dat den minister is medegedeeld, dat er in Nederland niet te veel aardappelen zijn. ^aar men deze meening niet deelt, zal daarop de aandacht van den minister worden gevestigd. De heer Hombach zegt, dat de afdee- ling Hulst meent, dat de provisie, toe gekend aan de handelaren in kunstmest toegekend, te hoog is, De voorzitter en de heer I. G. J. Kakebeeke meenen, dat de minister nu niet meer kan veranderen. Naar aanleiding van een wensch uitgesproken door den heer De Feyter, om meer landbouwverlof wees de heer Welleman erop, dat men billijk moet zijn, want dat er ook bedrijfsleiders buiten den landbouw vragen om verlof en daar ook recht op hebben. Het staat volgens dezen spr. niet vast, dat er te veel aardappelen zijn alleen dient gezegd te worden, dat eerst de minder waardige aardappelen moeten worden verbruikt. De heer de De Eeyter zegt dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen beslist te veel aardappelen zijn de aardappelen zullen voor veevoeder gebruikt moeten worden. De heer van Dixhoorn meent, dat de aardappelhandelaren zich hebben kun nen voorzien. De heer Welleman is van oordeel dat men den minister moetwaarschu wen voor de speculanten en dat de wensch voor opvordering van aardappelen tegen billijke prijzen onder de aandacht van den minister moet worden gebracht. Verder kwamen nog in bespreking de hooiprijzen, de mogelijkheid van dorpsvereeniging, de verhouding tus schen bietenverbouwers en suikerfabri kanten enz. tot eindelijk de vergadering werd gesloten door den heer Domiuicus met den wensch, dat de genomen be sluiten mogen mede werken tot den bloei der Maatschappij. AXEL, 4 Januari 1916. Gisterenavond had alhier weer een cinema vertooning plaats. Het was al een heele tijd geleden, dat een cinema in onze plaats geweest is. Geen wonder, dat van deze gelegenheid dan ook druk gebruik gemaakt werd en wel zoo druk dat de kastelein, blijkbaar bang voor zijn gebouw, drie ijzeren balken had geschoord. Bij de entree was het recht aan den sterkste en wie bedaard zijn tijd afwachtte om op minder dringende wijze boven te komen, kon terugkeeren, daar de eigenaar der zaal ten laatste niemand meer boven liet. De vertooning ging ongestoord en de films trokken zeer de aandacht van het publiek. Het programma bood een aangename afwisseling van luimige en dramatische nummers. Had men eerst gewoekerd om een plaatsje, in de pauze was het schreeuwen om consumptie, zoodat ook toen de krachtigste stemmen het op hun mindere concurrenten wonnen. Door den Vice-Admiraai, Com mandant in Zeeland is het verblijf in of de toegang tot zijn gezagsgebied ontzegd aan i Johannes Gijsel, 24 jaar, werkman, geboren en wonende te St. Jansteen Aloys Reunis, 38 jaar, klompenmaker, geboren te Clinge (België), en wonende te Clinge (Nederland), en zijne minder jarige kinderen, Alice, 16 jaar, Charles 14 jaar, en Maria, 13 jaar Louis Dillis, 17 jaar, mosselleurder, geboren en wonende te Kieldrecht, verblijf hou dende te Nieuw Namen Petrus Jozef Moens, 23 jaar, fabrieksarbeider, ge boren te Stekene en wonende te Clinge (Nederland), Petrus Moens, 51 jaar paardenkoopman, geboren te Stekene en wonende te Clinge (Nederland), en zijn minderjarige zonen Aloisius, 20 jaar en Gustaaf 14 jaar Maria Selvi Vlegels echtgenoote van Levinus Warrens, 32 jaar, geboren te Meerdonk, wonende te Nieuw Namen Hubrecht Willemsen 34 jaar, koopman eu winkelier, geboren te Zaamslag, wonende te Kijkuit ge meente Axel; Gustaaf de Nijs, 38jaar, klompenmaker, geboren te Vraceue, wonende te Hulst; Alphonsus Augus- tinus Verstraeten, 36 jaar, huisschilder en winkelier, geboren- te Stoppeldijk, wonende te HulstJosepbus Antonius Bauwens, 47 jaar, metselaar en bier huishouder, geboren te Clinge (België), wonende te Clinge (Nederland); Theo- phiel Warens, 28 jaar, geboren te Kieldrecht, wonende te Nieuw Namen Paul Auguste Chislain Hautain, 22 jaar, verblijf houdende te Sas van Gent, nationaliteit BelgCarl Isaac Kopeke, 33 jaar, zeekapitein, geboren en wo nende te RotterdamTheopbiel Eve- raert, 37 jaar, geboren en wonende te Bouchaute doch verblijthoudende te Philippine; Petrus Vermeersen, 62jaar, schipper, geboren te KieldrechtÉmile van den Velde, 25 jaar, geboren te Kieldrecht en Arthur Vriesacker, ge boren te Beveren (Wae«), 25 jaar, allen wonende te Nieuw Namen. Tem. Crt. De minister van Landbouw, nij verheid en handel heeft lo. de aanwijzing van den heer D. Buyze, arts, als deskundige, belast met het onderzoek van het gezichtsorgaan en van het gehoororgaan ingevolge de Schepenwet, ingetrokken 2o. in de plaats van den heer Buyze te Terneuzen aangewezen den heer A. Spruitenburg, arts 3o. medegedeeld, dat genoemde heer Spruitenburg voor het instellen van het betreffende onderzoek zitting zal houden alle werkdagen, des voormiddags van 8 -9 uur en des namiddags van 12 1 uur, ten zijnen huize te Terneuzen. St. crt. Een dertienjarige jongen uit de Belgische gemeente Wachtebeke was in den Moerspuipolder bezig aan de grens rapen te steken. Hij sloeg met een raap tegen den draad en viel onmiddellijk dood ter aarde. M. Crt. Een ernstig ongeluk gebeurde er Donderdagnamiddag j.l. tusschen den Tasdijk en Kloosterzande De 3(5jarige M. uit Boschkapelle wilde ter hoogte van den Tasdijk de tram verlaten vóór de halte. Zij sprong van de nog in snelle vaart zijnde tram, viel en was op slag dood. Tem. Crt. De rijksveldwachter De Rijke, was Dinsdagnacht onder de gemeente Mon ster in het jachtveld, in burgerkleeding bezig met het opruimen van aldaar uitgezette wildstrikken, toen hy daarin gestoord werd door twee mannen. Op een bemerking hunnerzijds, maak te hij zich bekend. In plaats van hun weg te vervolgen vielen zij hem, onder het uiten van bedreigingen, aan. De een trok een geladen revolver, richtte het wapen op het voorhoofd van De Rijke en- trok afgelukkig ketste het wapen. De Rijke wist zijn aanvallers in bedwang te houden, wat den tweeden niet belette hem met een ijzeren stang een slag op zijn neus te geven, waardoor De Rijke bloedend verwond werd. De beide daders werden gearresteerd en ingesloten in het Huis van Bewaring in den Haag; het zyn twee bewoners van een woonwagen, genaamd E. R. en J. P. Arp. Te G»sselternijveeu is Donderdag ingebroken iü den goud en zilverwinkel van den heer Mol. Er is voor ongeveer 600 aan gouden en zilveren sieraden ontvreemd. Bij Bourtange zijn Woensdagnacht zes ontvluchte Russische krijgsgevange nen over de Nederlandsche grensgekomen. Zij' zijn naar Rotterdam vertrokken. N. R. Crt. Rijksambtenaren hebben aan het grensstation Nieuwe Schans 1000 kilogram vet, verstopt in een spoorwagen en voor uitvoer bestemd, in beslag genomen. N. R. crt. Maandagvoormiddag vermiste de herbergier H. te Rilland eenig geld uit zijn portemonnaie. Een onderzoek werd ingesteld en het huis afgezocht, om dat men vermoedde, dat er de laatste nachten leven op den zolder was ge maakt. Na lang zoeken kwam uiteen groote kist, die on den zolder stond, een manspersoon te voorschijn. Deze werd bij de politie gebracht en weldra bleek het een Duitsche deserteur een zekere R. S. te zijn. Hij had reeds drie dagen op den zolder doorgebracht en geleefd van appelen en rauw spek. HÜ was over een afdak binnengeklommen. Ook het geld, dat H. vermiste, werd op hem gevonden. Hij zal naar Middelburg worden overgebracht. M. Crt. Het Hbtd meldt: Op den Arnhem schen straatweg nabij Kra'lo zijn Dins dagavond omstreeks 9 uur twee mili tairen gelegerd te Laren, door de Gooische stoomtam overreden. Een hunuer werd gedoodden anderen militair werden beide beenen afgereden. Nader meldt men ons nog, dai de beide militairen uit Katwijk afkomstig waren zij zijn ongehuwd. Een hunner was een broer van een der op den Katwijker logger „Noordzee" op zoo noodlottige wijze omgekomenen. Te Amsterdam is een 14 jarige liftjongen, werkzaam bij een firma op het Koningsplein van pl.m. 15 M hoogte door den liftkoker gevallen. Hij werd in die mate gewond, dat de dood spoedig intrad. M. crt. Men meldt aan de Avp. dat ver schillende Duitschers in ons land nikkelen stuivers trachten op te koopen. waarvoor dan 7 k 8 cent per «tuk betaald wordt. Sommige personen verkochten er op deze wijze 150 tegelijk en maakten du» een winstje van 3. Algemeen wordt de hoop uitgesproken, dat de Regeering hiertegen «trenge maat regelen nemen zal. Uit winterwijk schrijft men aan Bet Volk: Onze plaatsgenoot W., wien het ver blijven in het in staat van beleg verklaarde gebied is verboden, woont zoo dicht bij de grens, dat zijn huis op Hollandsch gebied ligt en een gedeelte van zijn erf tot Duitsch grondgebied behoort. Nu hij niet in zijn woning mag verblij ven, heeft hij een houten loods gebouwd, precies op de grens. Met de tafel in 't midden, zit hij nu 's middags op Duitsch en zitten zijn huisgenooteu op Hollandsch grond gebied. Betreffende den toestand van de slachtoffers der trambotsing onder Voor burg, wordt gemeld, dat de meesten het nog al goed maken. De toestand vaD twee der in Sint Antonius Hove ver pleegden is nog zeer ernstigvan een dezer is een been afgezet. Beiden hebben een hooge temperatuur. Twee verpleeg den hebben de inrichting reeds verlaten. De vier verpleegden in het Militair Hospitaal in Den Haag zijn tamelijk wel. A'. R. Crt. De stoomtreiler Acacia IJM 126, heeft Dinsdag te IJmuiden 8 van de 11 man equipage aangebracht van den stoomtreiler Erin IJM 88, welke treiler Maandag dwars van Borkum een mijn aan voorboord heeft gevischt, welke mijn tot ontploffing kwam. Drie matro zen aan dek, afkomstig uit Vlaardingen, Haarlem en Zandvoort werden op slag gedood. De schipper en nog 2 opvaren den werden ernstig gewond. Wegens het ontsnappen van stoom kon men den treiler, die zinkende was niet naderen en heeft men die met de 3 lijken aan boord in zinkenden toestand verlaten. De namen der gedooden zijn W. Olyrook uit Vlaardingen, R. de Munnik uit Haarlem en A. J. Slagveld uit Zandvoort. De stoomtreiler Clivia, die evenals de Acacia in de nabijheid was, toen de stoomtreilur Erin door een mijnontplof-

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2