Zeeuwsch-Belgische Paarden prachtig mooie schijfjes Afeten. IWIEELBOBEBN: MARKT een Noodhulp. Uw belang A. MIJN HARDT J F. Dieleman - Boekh. - Axel. Marktberichten. Bekendmakingen. Zaterdag 8 Jan. 1916, Advertentie n. Nieuwe oogA. Firma P. H. Veenhifen, Axel. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij. Vliegerij in Indie. Het Bat. Nbl. schrijft Nog steeds doen geruchten, vermoe- ldeijk afkomstig uit Amerikaansche bladen, de ronde als zouden 20 vlieg tuigen voor ons leger, in Amerika zijn aangeschaft. Wij hebben ons thans ter zake op de hoogte gesteld en kunnen met be slistheid verklaren, dat slechts twee vliegtuigen zijn aangekocht Dezer dagen zullen ze in Priok voor gebruik worden gemonteerd. De praktische mogelijkheid van vliegen hier in Indië moet eerst nog worden aangetoond. Is deze afdoende gebleken, dan zal de proetvliegafdeeling vast worden opgericht en zullen meer vliegtuigen deze twee proefmachines volgen. Aangezien te Priok de hangar voor de vliegtuigen nog niet gereed was, evenmin als de tijdelijke loods, kon het vliegen nog niet aanvangen. Hoewel het hier slechts een proef geldt, is de kans volgens deskundigen zeer groot, dat die proef zal slagen. Maar dan vinden wij een aantal van twee machines, waarop bovendien nog instructie moet worden gegeven, te weinig om in de praktijk nut af te werpen. Met het oog op de tijdsom standigheden hadden wij drie als minimum noodzakelijk geacht. Omtrent de mogelijkheid van vliegen schijnt men zeer optimistisch gestemd te zijn. Daar zijn de remou's en daar is het gebrek aan landingsterreinen. (De vliegtuigen kunnen voor opstijgen en dalen te water zoowel als te land worden gemonteerd.) Aan de remou's kan door oordeelkun- digen stand van het vliegtuig in de lucht gepaard aan groote snelheid, veel vaD hun gevaarlijken invloed worden ont nomen. Landingsplaatsen zijn te maken, van afstand tot afstand desnoods. Wanneer men nu weet, dat de toestellen snel heden tot 140 K.M. per uur kuunen ontwikkelen, kan worden berekend, dat zelfs mits meD hoog genoeg is bij stopzetten van den motor, in glijvlucht nog een afstand vau meer dan 20 K.M. kan worden afgelegd. Wanneer men dus bijv. op afstanden van ongeveer 40 K.M. van elkaar lan dingsplaatsen maakt, is de vlieger byna altijd zeker, een van die landingsplaat sen te kunnen bereiken. Dat eventueel een vijandelijke vlieger, die niet over die ladingsplaatsen, althans niet over alle, beschikt, heel wat meer moeite zal ondervinden, spreekt vanzelf. Wanneer zich nu maar liefhebbers in voldoend aantal komen aanmelden, zien wij in onze militaire vliegerij zeker een goede toekomst. Nu nog de bommen hier te lande gefabriceerd. Is daaraan al gedacht (Uit nadere berichten blijkt, dat in derdaad de vliegproevcn zeer goed geslaagd zijn. De bereikte snelheid bedroeg daarbij 130 KM. per uur.) Iioode Kruislionden. In de Norddeutsche Allgemeine leest men in een verslag over het gebruik van Roode Kruis houden o. a. het volgende In den vroegen ochtend van 4 Aug zond men met de gewondendragers van de hospitaalcompagnie zes Roode Kruis- honden mee. Het slagveld was moeilijk te overzien, daar het gedeeltelijk uit moeras en bosch, gedeeltelijk uit heuvel achtige stoppelvelden, met schoven bezet, bestond. De honden deden hie goed werk. In het bijzonder gelukte het, dank zij hun hulp, eenige gewonden in schoven te vinden. Zij brachten dan me est den helm, de muts of een zakdoek van den gewonde mee. Tegen het einde van het zoeken bracht een houd zijn begeleider een stuk mede van het vilten overtrek van de veldflesch. Terugkeerend, vond d begeleider een soldaat, die bewegingloos lag en wiens bovenlichaam m.et jas en tentgoed waren bedekt. Blijkbaar had den zijn kameraden den man voor dood gehouden en hem zoo laten liggen. Ook nu nog kou men eerst geen levensteeken bij den soldaat waarnemen en verwijderde men zich weer. De hond keerde echter nog eens naar de laats terug en na vele pogiDgen kon men constateeren, dat men niet met een doode maar slechts met een bewustelooze te doen had. Na het gevecht van de divisie bij D., op 7 Augustus, kregen zes hondenbege leiders de opdracht het door de Russen ontruimde gevechtsveld af te zoeken. Na lang ronddwalen bracht een hoDd een lap aan van een Russische infanterie- jas. De hond bracht zijn begeleider nu naar een ingestorte Russische schuil plaats, uit de puinhoopen waarvan een stuk van een uniformjas en een menschenvoet staken. De begeleider van den hond hield den man, die volkomen vastgeklemd zat en geheel bewegingloos lag, voor dood, vooral omdat hij ook op roepen niet reageerde, dij wilde dus verder zoeken- Daar hij den hond echter niet mee kon krijgen, en deze zelfs bleef krabben en blaffen, ging de man er tenslotte toe over hetpuin wat weg te ruimen. Er kwam nu een Rus voor den dag, die niet dood maar slechts bewusteloos was. In het verslag trekt men daaruit de conclusie, dat de Roode Kruis honden niet alleen goede diensten bewijzen bij het zoeken naar gewonden, maar ook, als het er op aan komt, vast te stellen of iemand nog leeft of niet. M. R. crt. Omtrent de ontploffing te Munster verneemt de Avp., dat de oorzaak van de ramp moet worden gezocht in een begin van brand, welke middags ont stond in een artillerie-depot. Het vuur, dat men meende volkomen te hebben gebluscht, schijnt weder atrogewakkerd te zijn en zich te hebben medegedeeld aan een nabijgelegen munitie-magazijn, tengevolge waarvan telkens hevige ont ploffingen van kartetsen en granaten plaats vonden. Het springen der kruit fabriek had 's avonds plaats. De uitwer king was verschrikkelijk alles in de omgeviDg werd vernield en, hoewel de inrichtingen op pl.m. 2 K.M. afstand van Munster waren gelegen, stortten in 't gedeelte der stad, gelegen aan de zijde der fabriek, zeer vele woningen in, ter wijl andere zwaar werden beschadigd. Avp. Denemarken en Scandinavië zijn Vrijdag door zware sneeuwstormen ge teisterd, die tal van storingen in het verkeer hebben teweeggebracht. Iu.Dene- marken is het spoorwegverkeer bijua totaal gestremd. Slechts met aanzienlijke vertraging loopen nog enkele treinen. De sneltrein uit Stockholm kwam hier vijf uur te laat aan, die uit Kristiania zeven uur te laat. N. R. Crt. Een fantastisch jachtverhaal. De »Berl. Zt. a. M.« haalt uit een soldaten brief uit het Oosten het volgende merk waardige verhaal dat ernstig aan jager latijn doet denken Na drukke dagen aan het fiont, was onze afdeeling in goed gedekte verblijven teruggetrokken om uit te rusten. Het was nacht. Buiten heerschte over de met sneeuw bedekte velden een krach tige vorst. Wij hadden het echter warm en sliepen den slaap der rechtvaardigen. Plotseling echter maakten de posten alarm en in het donker zag men gedaanten zich afteekenen, die met gehuil naderden maar nog niet goed ta onderscheiden waren. Alles raakte in opgewondenheid en greep naar de wapenen. Het gehuil en de gedaanten kwamen naderbij en eindelijk zagen wa wat daar over de besneeuwde vlakte aankwam een groote koppel wolven. »Opgepast, dichterbij laten komen», riep een van ons die ver stand had van de jacht. »Nu vuur!» De geweren knetterden en spoedig lag de heele koppel op de sneeuw. Avp. Ops'ootjes te Berlijn. Dat de op stootjes in het Duitsche rijk inderdaad een ernstiger karakter dragen dan op te maken valt uit hetgeen tot heden naar buiten is kannen doordringen gchryft de Tel., blijkt wel uit het volgende: Bij een der manifestaties te Berlijn, waarvan wij eenigen tijd geleden reeds met enkele woorden melding hebben gemaakt, trok een stoet van ettelijke duizenden personeD, voornamelijk vrou wen, naar de WiJhelmstrasse, waar een betooging voor het paleis van den Duit- scheD rijkskanselier, von Bethmann Holl weg, op touw werd gezet. De stemming onder de menigte was buitengewoon op gewonden en niet alleen bepaalden de manifestanten zich niet tot het uiten van oproerige kreten, maar weldra vlogen ook stiaatsteenen door de lucht en werden eenige vensterruiten van het paleis ver brijzeld. Dan keerde de menigte zich tegen de officieren, die zich op dat moment in een restaurant bevondeD. Zij werden gemolesteerd en gedwongen 't café te verlateD. »Onze mannen zijn aan het front, daar moeten jelui ook heen», schreeuwden de vrouwen. De politie stond aanvankelijk machteloos tegenover de manifestanten, doch ten slotte werd er met de blanke sabel op los geslagen en eindelijk gelukte het de menigte uiteen te drijven. Personen, die zich in de nabijheid der opstootjes bevonden en bij de politie inlichtingen wilden inwinnen, werden met een »Nicht« »Nichts» gedwongen door te loopen. De volgende uittreksels uitoDderschepte brieven van Duitschers zijn belangwek kend in verband met de bijzonderheden over den toestand in Duitschland, die er in voorkomen. Den lOen December schreef een Duitscher uit Amsterdam Er zijn veel mannen uit Chemnitz gedood, maar het is niet mogelijk de officieele lijsten t« krijgen. De overheid wenscht niets in het buitenland bekend te laten worden. Onlangs is er een verschrikkelijk op stootje geweest. Er werden wiokels ge plunderd door vrouwen, van wie enkele ernstig gekwetst werden. Wij kuDnen werkelijk wel zeggen, dat het finis Germanias nabij is. Het is ongelooflijk waartoe de overheidsbepalingen ons breügen. Van tijd tot tijd gaan wij voor een paar uur naar Holland om eens goed te eten en onzen honger te stillen. Er zijn pas jongens van zestien jaar ingelijfd. Sommigen kregen Ooitenrijk- sche uniformen en werden naar het Italiaansehe front gestuurd. In een brief van 15 Nov. uitFrieden- stein wordt gezegd Veel diDgen moeten wij missen. Er zijn er maar weinigen die ge.Doeg te eten hebbeD. In een brief, den 12en November uit Domargen verzonden, komt het volgende voor: Verscheidene van mijn vrienden zijn vijftien maanden lang zonder één dag verlof aan het front geweest, Het is duidelijk dat iedereen het moe is. Er komt geen einde aan den oorlog. Wij zijn bang dat de overheid pas te laat zal bemerken dat het nog mogelijk is iets van het wrak te redden. Er zijn veel dingen waaraan niemand kan komen al is men nog zoo rijk. Het is zeksr dat veel rijke lui bijna van honger omkomen. Zelfs onder mijn kennissen zijn er verscheidene die laDger dan een jaar geen vleesch hebben ge proefd. Ik schrijf n dit opdat gij kuot begrijpen hoe blij we zoudeD zijn als alles over was. Avp. AXEL, 4 Dec. 191 Ter graanmarkt van heden Vrijdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 11,— a f >1, 0, Rogge t' II,af ,50, Wintergerst f 13;a f i ,50. Zomergerst f ,- ai Haver 111, - a f 12,—Erwten f2'-, a f28Paardenboonen f 20, a f 29,Dui- venboonen fafWitteboonen f a f Bruineboonen f a f Boek weit fa f Lynzaad f af Aardappels f a i ,- -, Koolzaad per ak van JOU liters i t© A EL. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op een paardenmarkt zal worden gehouden, aanvang nemende des voor- middags te tien nre. Aanmelding bij den marktmeester. Axel, 11 Dec. 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Wegens ziekte van haar dienstbode vraagt Mevrouw JENS voor dadelyk Zich aan te melden 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Axel, 28 December 1915. is het toe te zien, dat men u 1 ij het koopen van een koker Hoofd pijn- of Zenuw-tabletten er een geeft, waarop de naam voorkomt, anders verkoopt men u namaak. Eisch dus steeds een koker Mynhardt's Zenuw tabletten en Mtynliardt's Hoofdpijn-tabletten. De RAAD VAN BESTUUR van bovengenoemde Maatschappij maakt bokend dat de rente over 1915 over de gestorte bedragen op d« aandeelen dier Maatschappij op vertoon der stuk ken betaald zal worden ter plaatse en op de uren hieronder vermeld. Te NEUZEN ten kantore der Maat schappij op de Woensdagen 5 en 12 Januari, des voormiddags van 912 uur en des namiddags van 2—4 uur. Te IJZENDIJKE in het Hotel Akrts op de Zaterdagen 8 en 15 Janu ari, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Ds Secretaris, Mr. P. DIELEMAN. in ruime keuze VOORHAKDEïi. VAN i

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3