REFORM DORSCHMACHINE Heersn Landbouwers! handen voeten Bekendmakingen. Advertentien. Zeeuwsck-Vlaamscke Tramweg Maatschappij. Burgerlijke Stand. TE HUUR: A. DE FEIJTER Cz., Vials in, had een christelijke school, het 1 hard te verantwoorden. De daklijsten hadden er reeds vlam gevat. En in de schoolgebouwen zelf, bestaande in een school voor gewoon lager onderwijs en een bewaarschool, droop weldra het water door de plafonds. Ook het woonhuis van het hoofd, daaraan grenzende, bleef hier van niet gevrijwaard. Overal was men in de weer om te bergen wat mogelijk was en dit verlichtdoor den gloed, die fantatisch door de gebarsten ruiten van slaapkamers en andere vertrekken naar binnen speelde. En terwijl zoo heel de omgeving in rep en roer was, verschrikt en overbluft te hoop liep, stortten ook van het hoofdge bouw stukken van de voor en zijgevels in. Zware stukken van topgevels met donderend geweld op de stfaat neder- kom-end, verpletterden de wagenladder van spuit 18, en bedolven die wagenladder en eeuige slangen dezer spuit. De spuitgasten, die het nederstorten der steenblokken zagen aankomen, zoch ten met spoed een goed heenkomen en kwamen allen met deD schrik vrij. .Al dien tijd, een paar uren lang, gaf de brandweer met 29 stralen water en waren in dienst 10 spuiten alsmede de automobiel8toombrandspuiten die achter een volgens na de reddingsbrigade, ter plaatse verschenen. Terwijl de brand het hevigst woedde stortte ook de kluis, zich bevindende op de eerste verdieping in het nieuwe ge bouw, ineen. Daarin waren alle koop mansboeken geborgen. Zij raakten in brand. De brandkast werd terzelfder tijd medegesleurd en ligt ouder puin. hout en ander verbrand materiaal bedelven. Ruim half zeven was men den brand volkomen meester en kregen zeven hand spuiten last tot inrukken. Toch hield men toen nog de drie autostoombrand- spuiten en drie haudbrandspuiten in volle werking. Opstal, machinerieën, gereedschappen en goederen van firma B, van der 1 uk Co. waarvan de sigarenfabriek hedennacht is afgebrand zijn door de firma R. Mees ZooneD op beurspolis bij verschillende maatschappijen verze kerd voor 240,000. Voorts komt heel de omgeving in meer of mindere mate voor brand- en water schade in aanmerking. Alle de brandende fabriek omringende huizen waren door de brandweer bezet, die uit ramen en dakgoten hun stralen op den vuurhaard richtten. In den loop van den morgen is het grootste gedeelte van den voorgevel van het hoofdgebouw, die gevaar opleverde, omgehaald. Een paar stooaibrandspuilen hebben tot laat in den voormiddag water gegeveu op de ruÏDe. N. R. sCrt. Naar de Avp. verneemt zullen de hier te lande geïnterneerde Engelsche officieren in het vervolg met machtiging van de Engelsche Regeering op eerewoord mogen worden vrijgelaten. Avp. Een eigenaardig gebruik, dat sinds menschenheugenis iri sommige streken vaD Friesland, vooral in den Zuid-Oost hoek, in zwaDg was, maar de laatste paar jaren in vergetelheid was geraakt, is thans weer herleefd. Het is het St. Thomas luiden, dat onafgebroken plaats heeft, ook des nachts, van den koristen dag tot na Kerstmis. Oud en jong beijveren zich om de twee of drie klokken in den klokkenstoel te luiden. N. R. Crt. Te Oldenzaal zijn twee Russische krijgsgevangenen, afkomstig uit Suwals ki, ontvlucht uit Celle, aangekomen. N. R. Crt. Bij de firma I. C., op de Gedempte Botersloot te Rotterdam is in den loop van de laatste twee of drie jaren voor een bedrag van ongeveer 5000 aan geld verduisterd. De dader, de 19-jarige kantoorbediende B. A., uit de Nicoiaas Sasstraat, heeft zich bij de politie gemeld toen hij begreep, dat de verduisteringen aan het licht zouden komen. In zijn bezit had hij nog ruim 300. Hij heeft de verduisteringen gepleegd door het afgeven en innen van kwitanties, die hij per order ieekende. N. R. crt. Maandagavond is de machinist P: Molenaar in de stoom meelfabriek Fortman te Leeuwarden, in aanraking gekomen met eeri draad van een looplamp waardoor een stroom ging van ongeveer 120 volt. De man was opslag dood. De isolatie vau deze draad was op sommige plaatsen afgeschuurd. Vei moed wordt, dat de man tengevolge van den schrik is overleden. N. RCrt. De brigade der maréchaussée's te Siitard is naar de Tel. meldt op t spoor gekomen van een bende smokkelaars die in den laatsten tijd groote hoeveel heden levensmiddelen, waarvan de uitvoer verboden is, naar Duitschiand schijnt te hebben uitgevoerd. Doordat de bende echter op zeer geraffineerde wijze te werk ging, was het moeilijk de hand op haar te leggen. Zaterdagavond mocht het den wacht meester Maassen echter gelukken, den draad in handen te krijgen en in -een schuur onder stroo verborgen, ongeveer 800 .pond vet in beslag te nemen dat voor uitvoer in opslag lag. Stumperde. Zondagavond werden naar het U. D. meldt, in de Hamburger straat aldaar twee kleine huilende meisjes aangetroffen. Na heel veel moeite kon men van de kleinen, te weten komen, dat het Duitsche kinderen waren van 5 tot 3 jaar oud. Moeder is dood en waar vader is, weten ze niet. Hoe ze in de Hamburgerstraat kwamen, weten ze ook niet. Ze zijn voorloopig opgenomen in het tehuis voor Belgische kinderen. -4®P- Sedert Vrijdagavond werd te Alk maar vermist de 64 jarige heer M. M. Met zijn gehuwden broeder woonde hij te zamen, handelende in gouden en zilveren voorwerpen. Dien dag vroeg hij zijn broeder 100 ter leeu, naar men vermoedt om een ander, die dit bedrag van hem gevraagd had, te helpen. Het geld werd hem ter hand gesteld Des avonds moest hij aan het adres van een vrachtrijder op Hoorn een pakje bezorgen, dat daar ook inderdaad is afgegeven. Na dien heeft men niets meer van hem gehoord, totdat Zondagmiddag, zooals gemeld, zijn lijk uit een der Singelgrachten te Alkmaar werd opge haald. j Bij fouilleering van het lijk werd da 100 niet gevonden. Vermoed wordt nu, dat de persoon, die den heer M. om geld heeft gevraagd, hem het bedrag heeft afgeperst en dat de heer M., door angst gedreven, zich van het leven heeft beroofd. De zaak is in handen der politie, die Maandag morgen reeds een persoon aanhield, tegen wien vermoedens zijn gerezen, dat hij op den bewusten Vrijdagavond met den heer M. heeft staan praten. Tel. Vrijgelaten. De ruim een week geleden aan de Duitsche grens gevangen genomen conducteur N. van de tram Zupheu Emmerik, is voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Arp. Te Culenborg ontstond 14 dagen j geleden onder verdachte omstandighe den brand in de sigarenfabriek van de firma Ph. de Ruiter en Zoon aldaar. Na den brand ontdekte men de ver missing van 133 uit de brandkast, die geopend werd gevonden, terwijl een bedrag van f 63 in de kast onaaugeroerd was gelaten. De politie had den 17- jarigen sorteerder C. L. aan een streng j gehoor onderwerpen, maar Zaterdag j 1. I gaf deze* aan zijn patroon te kennen, dat hij te Utrecht een andere betrekking wilde zoeken. De politie heeft hem daarop audermaal in verhoor genomen en op hem een bankbiljet van J 25 gevonden. Hij legde een volledige bekentenis af door inklimming had hij zich toegang weten te verschaffen in tabriek en kantoor, de brandkast met den sleutel geopend, de gelden eruit genomen en daarna brand gesticht. Hij deelde tevens mede, dat er nog 100 aan bankpapier thiuis tusschen de dakpannen van het privaat verborgen waren, welke gelden men ook werkelijk aldaar vond. N. R. Crt. Fransche bladeD maken meldiDg van ec.n geval' van schandelijke smokke larij van Frankrijk naar Duitschiand. In het station Pontarlier zijn n.l. 80 wagons met aluminium pyriet aange houden, die voor Duitschiand bestemd waren. Natuurlijk stoDd er aan den buitenkant van de wagens heel wat ander» als de inhoud daarvan aangegeven. Het aluminium pyriet had een gewicht van 400,000 kilo, waaruit men, zoo berekent een Fransch blad, wel 150,000 kg. aluminum kan bereiden, d. w. z. genoeg om de Duitschers in staat te stellen wel 20 Zeppelins en veel ander oorlogsmate riaal te maken. De Matin eischt, dat er tegen deland vërraders, die net aluminium pyriet naar Duitschiand haddeD willen smokkelen, kras wordt opgetreden. De afzender, zegt het blad, moet toch gemakkelijk te vinden zijn. En zoodra men hem heeft, laat men hem dan ophangen. Voelt onze regeering niet vraagt de Maliu, dat de natie genoeg heeft, van de zwakheid, waarmee er tegenover schuldigen wordt opgetreden en dat zij, die hun ganschen plicht doen, het recht hebben onvermurw baar jegens de verraders te zijn N. R. Crt. Een meisje uit Silvolde was verleden week te Bienen (Rheinland) gehuwd met een Duitsch militair, die daarvoor met verlof van het front naar zijn geboorte plaats was gekomen- Het ging hem evenwel aan het hart, zoo direct het huwelijksgeluk vaarwel te moeten zeggen. Na eerst van de betrokken autoriteiten verlof te hebben gekregen om zijue meu bels naar Nederland over te brengen, heeft hij thans zelf de wijk naar ons land en zijn intrek bij zijn schoonouders genomen. Toen men daarvan in zijn Heimath de lucht kreeg, werden, zijn vader en de pastoor van Bienen naar Silvolde afgevaardigd om hem te bewegeD het vaderland weer te dienen. Hun gang was echter tevergeefsch. De liefde voor zijn vrouwtje ging boven die voor zijn vaderland, zegt het Hbld. en hij verkoos daarom maar in ons land als deserteur te blijven. Abraham Johannes, z. van Izaak Mari- nus de Ridder en Cornelia Pieternella de Molen. 7. Krina Elisabeth, d. van Lambertus Cornelis Riuu en Sara Jacoba van Meurs. Pieternella Susanna, d. van Marinu» de Bruijne en Susanna Deij. 8. Frantjois, z. van Petrus Dieleman en Elizabeth Aaltje Dieleman. 12. Margaretha, d. van Joseph Vereecken en Geertruida van den Akker. 14. Bernard, z. van Marinus Goossen en Coleta Raman, Overlijden. 6. Levina van Doeselaar, 33 j., echtg. van Willem Reminsen. 12. Petrus Albert Tacq, 6 w., z. van Carolus Ludovicus en Florence Rosalia van Aerde. 18. Suzanna Geertrui de Pooter, 61 j., echtg. van Marinus Pieter Zegers. Maria Josephina van den Brande, 62 j., echtg. van Bernardus de Coninck. Sara Maria Jansen Ver- planke, 54 j., wed. van Levinus Cor nelis Adriaansen. De BURGEMEESTER van w AXEL heeft de eer, naar aanleiding van een schrijven van den Heer Commissaris der Koningiu dezer provincie, belanghebbenden met nadruk te wijzen op de gevaren, welke voor hen het gevolg zijn van niet naleving van het voorschrift van art. 13 der wet van 20 Juli 1870 Staatsblad No. 131), wegens verzuim van aangifte eener besmettelijke veeziekte. Axel, den 23 December 1915. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Zooals bekend is, werden in het vorige jaar in de Noordzee drie Engelsche oorlogschepen getorpedeerd, de Cressy, de Hogue eD de Aboukir. Vele lijken der omgekomen bemanning spoelden op de kust order Kijkduin aan en werden daar begraven. Op initiatief van het bataljon jagers te Loosduineu is daar Zaterdag op het groote graf een sierlijk kruis geplaatst. De plechtigheid werd, behalve door den burgemeester van Loosduinen, mr. Hovy, ook bijgewoond door den regimentscommandant, deD commandant vaD het bataljon, majoor graaf Du Monceau, het korps officieren en een detachement manschappen. De burgemeester en de majoor hebben het woord gevoerd. N. Crt. De RAAD VAN BESTUUR van bovengenoemde Maatschappij maakt bekend dat de rente over 1915 over de gestorte bedragen op de aandeelen dier Maatschappij op vertoon der stuk ken betaald zal worden ter plaatse en op de uren hieronder vermeld. Te NEUZEN ten kantore der Maat schappij op de Woensdagen 5 en 12 Januari, des voormiddags van 9—12 uur en des namiddags van 24 uur. Te IJZENDIJKE in het Hötel Aïrts op de Zaterdagen 8 en 15 Janu ari, van des voormiddag* 10 tot des namiddags 1 uur. De Secretaris, Mr. P. DIELEMAN. Van 1—15 Dec. 1915. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 9. Willem Begthel (van Wisseukerke), 23 j., jm. en Jauueke Adriana Vinke, 21 j., jd. Geleijn de Visser, 20 j., jm. en Adriana Helena Geenken, 23 j., jd. Geboorten. 1. Adriaan, z. vau Mar cus Pieter Ortelee en Authouia Meeusen. 2. Maria Lucia Sabin Clothilde, d. van Pieter Frans Buijs en Maria Joanna Gauchez. 3. Cornelis, z. van Johannes vau Espen en Adriana Hameliuk. 4. Jerina Carolina, d. van Willem Wissink en MaatjeFran^oiae de Jonge. 5. Een eerste klas werkende dubbele reiniging, alle granen schoon in den zak. Aanbevelend, Landbouwer, Axel. Lijders aan winter- en vinden uitsluitend genezing door 't gebruik van PUROL. Verkrijg baar in doozen van 121/2 en 25 cent, bij Apoth. en Drogisten. Te Axel: G B. ANTHEUNIS te Hulstia Wed. P. BORGHSTIJN. g i

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3