Binnenland. Gemengd Nieuws. het huren ran een tweede perceel noodig gebleken. Ce vraag waarom voor de verschaffing van kunstmeststoffen niet meer gebruik is gemaakt van de laudbouwvereeni- gingen, is den Minister niet recht duidelijk. Alle verbruikers in Nederland werden door de Commissie in de gelegenheid gesteld om de benoodigde hoeveelheden I teruggave der post gevraagd en de voor het najaar 1915 en het voorjaar 1916 op te geven. Hieronder behooren ook de onderlinge Aankoopvereenigin gen, die daaromtrent door de commissie werden ingelicht. Met voldoening is bemerkt, dat deze vereenigingen een zeer ruim gebruik hebben gemaakt van wijzen en standen. Desnoods kunnen 5 personen het geheele toestel, motor, slangen, pijp, enz. bedienen, zoodat tegen de kosten van personeel niet behoeft te worden opgezien. Oijze meening is, dat dan betere resultaten waren verkregen en men een beteren indruk had verkregen. Als we ons goed- herinneren, heeft bij aanschaffing van een motorspuit de bedoeling voorgestaan om op 300 M. slangeulengte een gebouw van 15 M. hoogte ten volle te kunnen bereiken met een voldoende waterstraal. We laten het aan bevoegden over om te AXEL, 24 December 19(5. j beoordeelen of dit doel met deze motor- Eenige dagen geleden is alhier de «puit bereikt kan worden. Naar we vernemen, zal nogmaals eeu De Ned. Mail. Het dep.. van Buitenl. Zaken deelt mede, dat onze Regeering bij de Brit- sche regeering met klem heeft gepro testeerd tegen het in beslag nemen door de Britsche overheden van op de Nederlandsche 'schepen „Noordam", „Frisia" en „Rotterdam" vervoerde brievenmalen. Zij heeft onverwijlde verwachting uitgesproken dat tegen herhaling van dergelijke feiten zou worden gewaakt. Avp. proef met de spuit worden genomen Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer J. J. Huijssen, adjunct-commies ter secretarie te Ter Neuzen. Keuring voor den Landstorm. De zitting van den keuringsraad voor de geboden gelegenheid om hunne leden laD5 verwachte motorspuit gearnveerd van kunstmest te voorzien. I en achtte men nog slechts een ge Het opgeven van de hoeveelheden, I schikte gelegenheid af, om een proe fe welke in het volgende jaar (voorjaar nemen met het toestel om dan hj vol 1916) noodig zijn, is onontbeerlijk doening tot aankoop over te gaan. Het aangezien de commissie geen goederen schijnt, dat die gelegenheid zich n een op speculatie koopt. op j.l. Dinsdagmiddag voordeed, terwijl De kunstmeststoffen van Rijkswege het zeer donker was en de regen aan in het buitenland aangekocht, worden houdend neerplaste. Het was nl al inderdaad, evenals de van Rijkswege half vier, voordat een Krachtige water de keuring van de landstormplichtigen aangekochte granen rechtstreeks aan de straal, dreigend tegen al wat "uur was, van de jaarklasse 1916 is, voor wat Nederlandsche Regeering geconsigneerd, de hoogte in spoot. betreft Zeeuwsch-Vlaanderen, vastge- Voor de bemiddeling van de Nederland- De vertoonde raotorspuitis afkomstig ste)cl a]s voigt «che Overzee Trifst maatschappij bestond Taa de Nederlandsche Fabriek van Te ij z e n d ij k e op Woensdag 12 geen aanleiding, waar de Staat zelf Stoombraudspuiten en andere werklui- januari te half drie; voor de gemeenten kooper is en hierin de waarborg is Sen> voorheen A. Bikkers en Zoon te gchoondijke en Waterlaudkerkje en gelegen, dat de goederen slechts voor Rotterdam, die alom in ons land brand Donderdag 13 Januari te halt tien, 6 s 1 spuiten in allerlei vorm levert. De spuit moet 3 tot 5 handbrand spuiten kunnen vervangen, wat is aan te nemen, omdat een motorbrandspuit bij 2 en meer uren arbeid hetzelfde werk blijft leveren, wat natuurlijk bij handbrandspuiten door vermoeiing, enz niet mogelijk is, De pomp en motor staan op een vierwielig onderstel, dat op een ver- binnenlandsche consumptie mogen en zullen dienen. Avp. In de Veldbode van deze week wordt een afbeelding gegeven van de koe Lutsche, „de beste melkkoe van geheel het Friesche Rund vee-Stamboek". Omtrent die koe wordt meegedeeld Lutsche II is gefokt door en eigendom van den heer J. A. Smeding teJelsum en geboren op 2 Maart 1905, zoodat zij harden weg gemakkelijk met een paar nu weldra 11 jaren oud zal zijn. In man kan worden vervoerd, terwijl ook de factatie periode 1915/1916, gaf zij in lemoen aanwezig is voor vervoer met 326 dagen niet minder dan 10627.6 K. paard. G. melk met gemiddeld 3.38 pet. vet. De motor is een 4 takt benzinemotor Zij was in dit opzicht de kampioen van voor 10 P.K. met waterkoeling, magneet- alle in het Friesch Rund vee Stamboek j ontsteking en 2 cylinders. De pomp ingeschreven koeien, hoewel haar is een 3 cylinder, met 2 windketels en moeder geen Stamboekkoe was. Wel manometer. Door een speciaal gecon was zij afkomstig uit een als melkrijk strueerde koppeling tusschen motor en bekend veebeslag, nl. dat van den heer pomp kan ieder oogenblik de pomp voor de gemeenten Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat en IJzendijke. Beide keeren in de school. Te Sluis op Vrydag 14 Januari te half tien, voor Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Nieuwvliet. Oostburg, Retranchement, Sluis en Zuidzande Eveneens iü de school. Te Ter Neuzen op Maandag 17 Januari te half drie voor Zaamslag, Dinsdag 18 Januari te half tien voor Ter Neuzen en Hoek en te 2 uur voor Philippine, Sas van Gent en Westdorpe. Iedere keer in het stadhuis. Te Axel op Woensdag 19 Januari voor Axel, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. In de school. Te Hulst in het stadhuis op Donderdag 20 Januari te halt tien, voor Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengst dijk, St. Jansteen, Ossenisse en Stoppel- Joh. k. de Haan te Zuidhoek onder worden stil gelegd, zonder dat de motor I en te uur y.Qor Hoatenisse en St.-Anna Parochie. Fonds Kustverdediging 1916. In een nota naar aanleiding van het verslag over het w. o. tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het fonds ter verbetering van de kustverdediging, dienst 1916, zegt de Minister van Oorlog, dat de redenen, die geleid hebben tot het basluit, een fort bij Vlissingen te bouwen, nog onverzwakt bestaan. Waar op de desbetreffende begrooting behoeft te stoppen. In theorie, d. i. volgens beschrijving van den fabrikant, kan de motor bij een verplaatsing van 500 L. per minuut, en een druk van 6/7 atmosfeer, een zuig hoogte behalen van 7/8 M., en moet hij een straalhoogte bereiken van 30 M., met een straallengte van 40 M. en een mondstuk van 21 m.M. Zien we nu terug op de proef, dan schatten we de straalhoogte op een 14 Meter, maar toen stond de motor aan deu Armendijk en de pijpvoerder aan het stadhuis, d. i. met een straallengte van pl. m. 350 Meter. Als we nu weten, dat op iedere 100 Meter straallengte minsteus 5 Meter Hulst. PREDIKBEURTEN TE AXEL. een vierde termen o.a. voor den onder- werpelijken bouw wordt aangevraagd, I straalhoogte aan kracht verloren gaat, kan niet worden toegegeven, dat ten dan blijkt bij de genomen proef de opzichte van dit fort een definitieve motorspuit vrijwel aan ie eischen vol- beslissing nog zou moeten worden ge- daaQ te hebben. D.e motor zelf had een nomen. Mat den bouw van het fort wordt voortgegaan. Uit den aard der zaak wordt hierbij rekening gehouden met hetgeen om trent de in den huidigen oorlog ver kregen ervaring bekend is geworden. Avp. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Naar gemeld wordt, heeft de gewij zigde vaart van de schepen naarIndië geen verandering gebracht in het voor nemen van den nieuwen Gouverneur- Generaal, mr. J. P. graaf vaD Limburg Stirum om zich per s.s. „Insulinde" naar zijn bestemming te begeven. In- tusschen zal dit schip wel eenigen tijd later naar Indië vertrekken dan aau- vankelijk was vastgesteld, en wel op Woensdag 2 Febr. iu plaats van op Woensdag 26 Januari. Avp. geregelden aanslag en was in een mini mum van tijd in beweging of tot rust ge bracht, terwijl de bediening heel een voudig bleek. Er was niettegenstaande het gure, natte weer tamelijk veel publiek aan wezig de verkregen indruk was bij velen zeer verschillend, doch over wegend ongunstig. De verwachting was te hoog ge spannen en de proefneming bij velen te eenzijdig. We herhalen de gelegen heid was alleszins ongeschikt. Alles ging haastig om voor donker of liever vóór trein 5.16 klaar te zijn. Het is ons dan ook niet duidelijk, dat iemand, die naar een dergelijke leverantie dingt, zoo'n spoed maakt om weer gauw thuis te zijn. Begrijpelijk is, dat men niet eerder hier kon zijn, maar waarom dan niet gewacht tot Woensdag en dan op het gemak de spuit laten werken op verschillende Zaterdag 25 December 1915. (EERSTE KERSTDAG.} Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. J B. T. HngenholU. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Dammertsma. Nam. 2 ure Leeskerk:. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 are Ds. J. H. Lammertsma Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeswerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 61/, ure Leeskerk. Zondag *26 December 1915. (TWEEDE KERSTDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/i ure Ds. J. B. T. Hugdnholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. 1 oorm. 9 ure Ds. J. H. Lammsrfema Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Lee.-kerk. 'sAv. ö1/, ure. Leeskerk. Te Waalwijk zijn 2 schoenmakers- knechts, werkende op de stoomschoen- fabriek van den heer J. v. d. H. te Besoijen door de marechausseé's ge arresteerd, verdacht van. diefstal van een groote partij zool-, over en lakleder, benevens leestklaar schoenwerk. Een van hen beeft reeds bekend. Avp. Brand. Een geweldige brand heeft Dinsdag nacht de geheele sigarenfabriek met tnebehooren van de firma B. van der Tak Co. aan den Zwaanshals te Rotter dam in de asch gelegd. Alleen de kale zijmuren van het hoofdgebouw staan nog de Dicuwe fabriek, daaraan grenzende, ligt geheel tegen den grond. Vijf minuten over vieren ontving de reddingsbrigade het eerste bericht van dezen b and, haartelefonisch medegedeeld. Met spoed werd naar den Zwaanshals uitgerukt, waar de brand reeds van eeo afstand zichtbaar was door groote uitslaan de vlammen. En niet lang daarna was hij overal in de stad zichtbaar. Een regen van vonken dwarrelde door de lucht, huizenhooge vlammen verlichtten de omgeving en de geweldige rossige gloed teekende zich onheilspellend tegen het donkere luchtruim af. In de onmiddellijke nabijheid van den brand heerschte groote onsteltenis. Huis aan huis werden de bewoners uit den slaap opgebeld, sommigen vluchtten de straat op anderen trachtten te redden wat mogelijk viel. Men hoorde de zolders met krakend geweld instorten, stukkeD muur vielen op straat te pletter, ruiten barstten en door de geweldige hitte vatten g'evels van omliggende huizen vlam. De fabriek van de firma van der Tak Co. bestoud uit twee ineenloopeude gebouwen. Het oude hoofdgebouw had gelijkvloers de expeditiekamer met maga zijnen. Op de eerste verdieping het privékantoor met droge magazijnen en droogkamerop de tweede verdieping de sigaren makerij met deksorteerkamer, op de derde verdieping de sigarensorteer- derij met voorraad en bergzolders. Het daaraan grenzende nieuwe gebouw was gelijkvloers ingericht als pakhuis, op de eerste verdieping had men het bedienden kantoor met daarachter de plakkamer en het fourniturenmagazijn. Boven die eerste verdieping waren zolders, waarop zich het archief en de tabakdrogerijen be vonden. Alle zolders en magazijnen zaten op gestapeld met voorraad er was volop werk voor maanden lang. In de pak huizen lag naar schatting voor 60,000 tot 70 000 aan tabak opgeslagen een drie millioen sigaren waren in voorraad hout en fournituren in groote partijen aanwezig. Honderd en twintig sigaren makers, sorteerders, plakmeisjes en vast persooneel vond dagelijks volop werk in de fabrieken en op het kantoor waren zestien bedienden werkzaam. Van de firmanten woont alleen de heer B. van der Tak te Rotterdam. Hij is evenwel ongesteld en kon niet ter plaatse verschijnen. De andere firmanten, de heeren M. E. Meulman en J. J. Kalker wonen in den Haag, de heer H. E. Heijbroek te Nijmegen. De fabriekschef, de heer J. K. Ellenbaas verliet gisteravond te 10 uur met de laatste twintig man van het werklieden- personeel de fabriek hem volgden een half uur later de laatste vier bedienden van het kantoorpersoneel, die, met het oog op de balans, zoolang werkzaam waren geweest. Kwartier voor vieren meent men den eersten vuurgloed te hebbeD opgemerkt en wel in het nieuwe gebouw in de plakkamer achtc het kantoor der bedien den. Daarna nam de brand hand over hand toe, verdieping na verdieping werd aangetast en door de verbindingsgangen vatte ook heel spoedig het hoofdgebouw vlam. Toen was er geen houden meer aan en de brandweer, met zeer veel materiaal uitgerukt, had de handen vol omde ouigeviDg voor den op dat oogenbli k alles overheerschenden vuurgloed te be hoeden. Aan de achterzijde belenden aan de fabriek de tuiötjes van de huizen der Loofdak straat, ter zijde meer het Zwaans hal! hari had sch< schi een doo het

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2