No. 75, Zaterdag 25 December 15115, 31 1\ N i e u w s- e n A d v e r t e n t i e b 1 a d voor Zeeuwse li -Vlaanderen. F. DIELFMAN, Buitenland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent, Afzonderlijke Nos. 5 Gent DRUKKER—UITG EVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden francs "ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. jke. DE OORLOG. Russische beoordeeling. Kolonel Sjoemsky, de gezaghebbende militaire medewerker van de „Birsjewai Wjedo- mosti", bespreekt het bericht van de .Berliugske Tideude" dat ontzaglijke Ouitsche troepenmachten naar het Fransche Iront zouden ziju gezonden. Op grond vau gegeveus uit goede bron verklaart hij, dat niet alleen voor het oogenblik, maar ook voor de toekomst^ geen enkel belangrijk offensief van de Duitsckers aan het Westerfront meer mogelijk is, daar de Duitschers voorgoed het meereudeel hunner strijdkrachten aan het Russische front hebben vast genageld en ze nimmer voor een offensief tegen het Fransche front voldoende troepen zullen kunnen los maken in het Oosten, zonder de kans te loopen, dat het Russische leger het overschot der troepen op het Oostelijk front overhoop werpt. Avp. De Duitschers in Noord Rusland. De bijzondere correspondent van de „Central-News" op het N. Russische Iront vat in zijn laatste telegram, den toestand als volgt samen Eind November poogden de Duitschers de Russen op te dringen naar Berze- munde en na geweldige verliezen ge leden te hebben, trachtten zij naar het eiland Dalen, in het district Tukkum door te breken. De Russische troepen drongen evenwel als een wig in de vijandelijke stellingen door, en de hevigste inspanning der Duitschers is tot nu toe vruchteloos gebleken. Dit is grootendeels te danken aan de werking van de zware Russische artillerie, die thans plaatsen kan bereiken, waar bet Duitscbe geschut vroeger ongestoord kon werken. Klaarblijkelijk lag het in debedoeling van den vijand om pontonsecties over de rivier de Bergen te zetten, doch deze pogingen werden door het aanhoudende vuur der Rassen verydeld. De correspondent zet uiteen en toont met voorbeelden aan dat thans volkomen staat kan gemaakt worden op de Russische artillerie, Zoo ziet men vaak muuitiekisten, welke net opschritt dragen „Spaar de granaten niet makkers Er ziju er nog velen iu voorraad". Dag en nacht werden de Duitschers, om met behulp vaa aarde, ijzer en cement posities te versterken, welke zij eerst ongenaakbaar achtten. Sommige van die posities moeten voet voor voet worden opgegeven. Men zou zeggen dat de Ruisen er te Tukkum iu slagen te bereiken wat de Duitschers bij Berzetnunde uiet konden volbreugen eu dat de Duitscners voorbereidselen treffen deze plaats te ootruuneu. Te Berzeinuude is de activiteit van den vijand, vermoedelijk tehgèvoige van de geweldige verliezen, eenigszius ver zwakt. vNaar gemeld wordt voeren de Uuitscüers inderhaast nieuwe reserves aan, daar zij er van overtuigd zijn, dat de strijdkrachten, noodig voor de bezetting van Beizemunde, buitenge woon sterk rüoeten zijn. De bezetting van de Dwina-lijn blijft natuurlijk het hoofddoel van den vijand en vermoede lijk zal een nieuwe actie aanstaande zijn.. Arp. Enkele Engelsche persstemmen over de ontruiming van een de/el derstellingen op Gallipoli zijn ons al geseind. De Daily Telegraph gelooft dat het bericht voor duizenden in het Britscbe Rijk èen gevoel vaa opluchting zal brengen. Duizenden hebben immers met angst deu dag tegemoet gezien dat hun vleescb en bloed in de Egeïsche Zee zou worden gedreven. Het verlies, door de Engelsche troepen geleden, vormt een ontstellend cijfer, wanueer men het plaatst naast wat er mee bereikt is. Tot den 9en van deze maand bedroegen de totale verliezen 106,610. Daarvan zijn er 23,000 dood, gesneuveld ot aan ziekte bezweken, Iu 6 maauden tijd» hadden we aan de Dardanellen 90,000 zieken, van wie er slechts naar schatting viervijfde weder dienst zullen kunnen doen. Een leek in militaire zaken zou nu maar het liefst zien dat ook nog de laatste stelling op Gallipoli werd ont ruirad, maar indien men baar wil handhaven, zal dit zeker geschieden op aanraden van Kitchener- In ieder geval verheugt de Telegraph zich over bet genomen besluit. Wel merkt het op dat, indien bet waar zou zijn, dat de entente troepen zich bij Atsji Baba alleen hebben vastgeklampt omderwille van het „vertoon", dat algemeen bittere verontwaardiging zou wekken, maar voegt bet er meteen aan toe, tot zulk een gevolgtrekking zal het iand uiet komen. N- R. Crt. Ontzettende verliezen. De Prai sische veriiesiijsten Nos. 390 t m. 399 bevatten de namen van 42.825 gesneu velden, gewonden en vermisten. Sedert deu aanvang van den oorlog zijn nu op da Pruisische lijsten t.m. 399 de namen vermeld van 2,237,083 gesneu velden, vermisten en gewonden. Hier volgt een overzicht van de ge tallen sedert half Juli 280 t.m. 289 290 299 300 309 310 319 320 329 330 339 340 349 350 359 360 369 370 379 380 389 390 399 45,304 namen. 49,656 49,705 53,396 58,445 63,468 47,506 57,424 78,376 65,340 65,340 42,825 De lijsten ziju ongeveer 3 a 4 weken bij de gebeurtenissen ten acnter. Een betrekkelijk groot percentage van de vermelde militairea is weder genezen, en opnieuw naar het iront vertrokken. Doch het aantal der verliezen, uu reeds meer dan 2L/4 miljoen, blijft afzichtelijk genoeg. Behalve de Pruisische veriies iijsten heeft het Duitsche legerbestuur nog uicgegeveu 234 Saksische, 315 Württembergsche en 240 Beiersche verlieslysten, een 50-tal lijsten van de marine en eenige lijsten van verliezen, ouder de bij het Turksche ingedeelde Duitsche officieren en onderofficieren geleden. De Duitsche veriiesiijsten, welke worden uitgegeven in den vorm van eeu krautje nemen t.m. no. 399,16,610 dichtbedrukte bladzijden in beslag. In boekvorm zou dat ongeveer 45,000 bladzijden zijn dus het deel gerekend op 450 blz. een werk van honderd deelen, niet anders bevattend dan de getuigenissen van de barbaarschheid dezer eeuw Avp. Uit bezet België. De gemeente Wetteren i3 door de Duitschers .beboet met 2000 Mark, omdat drie personen ontdekt zijn, die duiven bielden tegen bet legerverbod. Ook de gemeente Sotteghem is voor 2000 Mark beboet omdat een 26 tal duiven op haar gebied werden gevonden. Op 1 dag werden bij Commeuich aan de Nederlandsche grens door de Duit sche grenswacht 14 Duitsche deserteurs aangehouden, die uit Zeebrugge ge vlucht waren. Avp. De correspondent van de „Daily Chrenicle" meldt uit Milaan Dr. Borsa schrijft in „II Secoio" het geen een Scaudinaviër die Duitschland heeft bereisd, hem aangaande den toestand aldaar heeft medegedeeld Men is niet terneergeslagen maar er heerscht «eu algemeen gevoel vau onrust over hetgeen de toekomst zal brengen. Vele illusiëu aangaande den vijand heetc men laten varen, zooals biunen- laudsche onlusten, opstanden iu koloniën eu de hoop met één der verbondenea een afzonderlijken vrede te sluiten. Het Duitsche volk weet, dat het op zijn kracht vertrouwen en deu economischen druk nog eenigen tijd verduren kan, maar vraagt zich ongerust af wat er gebeuren zal als de oorlog in 19L7 nog uiet is atgeloopea. De qutssiie van den tijd, ot wat zij daarmede synoniem achten. Eugelaud houdt hen het mee bezig. Zij üaten Engeland doodelijk en beschuldigen dit land den oorlog te wiiien rekken, na dien uitgelokt te hebben. Mochten de Eugelschen hunne bondgenooten dit inderdaad kunnen doen tot na 1916, dan weet ik niet hoe Duitschland zou kunnen hopen te overwinnen.- Men geeft aldaar reeds toe dat de Eugelschen hun de grootste schade hebbea berokkend, door bijna het geheele Duitscne koloniale bezit te veroveren en den handel te verlammen. De Duitscne industrie kwijnt, want firma's die uiet ia den oorlog betrokken zijn gaan bankroet oi betalen geen ot weinig dividend. De Eugelscue blok kade heelt meer uitwerking dan de Duitschers toegeven; daarentegen is de o nd erzeeërsblok -cade der Duitscners geheel mislukt, daar meer dan öd U- booten door de Eugelscuen vernield of genomen zijn. Het probleem hoe de verliezen moeten worden aaugevuld wordt zeer ernstig geaentreeds iu de laatste gevechten naett men de manscnappen zooveel mogelijk gespaard. Men weet dat geen der vijandelijke natiën reeds al hare reserves heeft benut. Ten slotte is Duitschland er over verontrust de aanvankelijke meerderheid in wapenen en munitie verloren te hebben. Avp. Ontmoediging. Volgens mededee- lingen van reizigers uif Keulen, is het in de stad rustiger geworden. Politie en soldaten patrouilleeren evenwel nog door de stad om aan te manen om door te loopen. teneinde samenscholingen te voorkomen. In een straat waar een militaire patrouille aankwam en een viertal burgers die daar stonden te spreken, niet onmid dellijk aan het bevel gevolg gaven, worden ze door de militairen gevangen genomen. Een dronken persoon, die op straat schreeuwde „Gibt uns Brot, wir haben genug vom Kriegwerd door een politieagent medegenomen. Avp. Een aanslag op Wilson De Canadeesche bladen bevatten het ver slag van eene terechtzitting te Cleve land, waar een Duitsch ingenieur, dr. Ritter terecht stond, die beschuldigd was, betrokken te zijn in de munitie- samenzweringen. Dr. Ritter is de uit vinder van een vloeistof welke paüier, waarmede het in aanraking komt binnen 17 seconden in brand doet vliegen. Hij verklaarde voor de rechtbank dat twee hooggeplaatste offieieele persoon lijkheden, hem hadden voorgesteld van deze vloei»tot gebruik te makea, om president Wilson eu secretaris Garrison van bet leven te berooveu. Dr. Ritter had evenwel geweigerd deze misdaad te begaan. Avp. Distributie Kunstmeststoffen. In zijne Memorie van Autwoord op het Voorloopig Verslag omtrent de suppletoire Landbouwbegrooting voor 1915 (aanvoer en distributie van kunst meststoffen) deelt de Minister mede dat het iu de bedoeling ligt om de rekening van den handel in kunstmeststoffen zooveel mogelijk zonder eenig voor- ot nadeelig saldo te doen sluiten. De verkoopprijzen worden zoo gesteld, dat eeu nadeelig saldo onwaarschijnlijk is. Het is zegt de Minister iutusschen duidelijk, dat het bij een zoo omvang rijken handel in den tegenwoordigen tijd uiterst bezwaarlijk is alle voor en nadeelige kansen nauwkeurig vooruit te wegen. Dat de kosten der commissie hoog zijn kau de Minister niet toegeven, als men let op de zeer omvangrijke werkzaamheden aan de distributie verhouden, bij welke zorg moetgedragen worden, dat er geen twijfel zij, dat de meststoffen overeenkomstig üet doel van de iusteLing vaa den kuustmest- stoffenhandel uitsluitend binnenlands worden aangewend. Om net talrijke personnel, noodig voor de verwerking der duizende aanvragen, te huisvesten, moet een tiuk personeel op koriea termijn gehuurd worden en is bereids 7.— 7,30 8,30 8,41 6 6 46 7 13 6 40 6 h9 6 53 7 03 7 06 7 14 VI I 7,95 7,55* 7,57 8,27 8,45 en II

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1