Ao. 74. Woensdag 22 December 1915. 3le *iaarg 1 i J Nieuws- en Advertentieb 1 ad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHFI.I MW, ide. aakt. Buitenland. et Dit blad verschijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco oer post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regel» 25 Cent; voor eiken regel meer 5 CeBt. Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden francs ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ijke. ig. gemsukt, kg1- DE OORLOG. De Parijsche correspondent van de Tijd schrijft Hoezeer men het ook onder de ver heffing van generaal Joffre tracht te verdoezelen, het is een feit, dat de bekwame generaal de Castelnau opper bevelhebber is geworden van de strijd krachten aan het Westelijk ftont. Tevergeefs hebben leden der linkerzijde getracht, in de Kamer eenigeopheldering te verkrijgen over dezeplaatsvervanging des vermaarden overwinnaars van den slag aan de Marne, een plaatsvervanging welke voor den buitenstaanderplotseling schijnt, maar in werkelijkheid meer geleidelijk is voltrokken. Het thans levende geslacht zal wel niet in bijzonderheden ervaren, welke, invloeden hebben meegewerkt tot de groote verandering in het opperbevel hebberschap want, ondanks de vormelijkheden, is het dat welke tegelijkertijd aan den om zijn organisa torisch talent uitmuntenden generaal Joffre gelegenheid gaven, zijn roem te behouden, en aan een strategisch en tactisch talent als de Castelnau, om een reeds gewonnen roem te vestigen door de inleiding van een nieuw tijdperk der ooi logvoering in het Westen. Als volstrekt zeker is mij bekend, dat generaal Joffre, toen onder de beschikkingen van den minister van oorlog, generaal Gallieni, in vriend schappelijke sameusprekiugen besloten was tot de verandering, persoonlijk generaal de Castelnau als zijn opvolger heeft voorgesteld. Men weet, dat het soldateukarakter van Joffre, zoomin als dat van Gallieni, ooit heeft meegedaau aan het vriendjes syst em, en in casu hebben zij niet geaarzeld, den rechten man op de rechte plaats te brengen, ofscboon de Castelnau, behalve een uitstekend krijgsman, eeu vurig Katbo liek is. Een lichter waaruit 533 paarden overgeladen werden aan boord van het stoomschip Hank is Vrijdag plotseling in de Noordrivier gezonken. De paarden zijn verdronken. De politie onderzoekt de zaak, daar men de mogelijkheid onderstelt, dat de Duitschers gaten in het vaartuig geboord hadden. Het vaartuig is aan hetzelfde booid gezonken waar onlangs een suikerschip door bommen in brand geraakte. N. R. Crt. Reuter's correspondent in Macedonië beschrijft in een telegram van den 15den dezer de laatste phase van den Franscben terugtocht uit Servië, die den 2den December is begonnen en den 12den is voltooid. Fel werd er gevochten bij Gradets de Franschen verloren er ongeveer 300 meter loopgraaf. Het bruggehoofd bleef echter ongerept. De vooruitge schoven linie der Franschen wankelde eenigszins, maar de manschappen slaag den er in op de hoofdmacht terug te trekken. Dit geval kostte de Franschen onge veer 200 man. Nadat alle zware kanonnen achteruit in veiligheid waren gebracht, kreeg Bailloud's divisie bevel aan deze zijde van de Bojima terug te trekken, terwijl de troepen die in Gradets waren naar Mirowtse terug trokken. Gelijk in Kriwolak waren de Franschen ook in Gewgeli genoodzaakt de stad in een militair station te ver- andereu, waar voorraad voor «en week was opgeslagen. Er was ook een in richting voor reconvalescenten en eeü hospitaal voor 2500 man. Opslagplaat sen van munitie ontbraken er niet. Dit alles in veiligheid te brengen hield den terugtocht 48 uren op. Alles werd echter meegenomen. Gedurende den terugtocht van de Bojima dedeu de Bulgaren tien aanval len, maar zij werden telkenmale beslis send teruggeslagen. Het slot van den ugtocbt naar de Grieksche grens werd vertraagd door mist, echter giug aan beide zijden van de Wardar alles normaal zijn gang. Gedurende het heele achterhoedege vecht waren de verliezen der Franschen in aanmerking genomen het aantal troepen, dat in den strijd was gewikkeld, gering, te weten 2000 dooden en ge wonden. N. R crt. Aan de Morning Post wordt uit Was hington gemeld: De New York Times schrijft naar aanleiding van Helfferich's toespeling op den ondergang van het Ehgelsche rijk: De entente-mogend tiedeu, die veel rijker zijn dan Duitsch land, kunnen hun twee derden van den fiuancieelen last veel gemakkelijker dragen dan Duitschland zijn één derde. Het blad voegt er bij Het is bovendien niet slechts een kwestie van financiën, Duitschlaud's daden zullen het niet in staat stellen de vrijheid ter zee te herkrijgen. Wanneer Duitschlaud weer op de zeeën verkeeren wil, moet het Engelands toestemming daarvoorkoopen in-vredestermen, 't zij door schadever goeding of concessies. Wanneer het Duitsche volk inziet wat dit beteekeut, dan zal zijn verlangen om te weten waar Duitschland voor aan het vechten is, toenemen. Het vooruitzicht voor het volk is somber. Aan de Times wordt uit New-York gemeld, dat in de geheeie Amerikaan- sche pers de volgende mededeeliug, blijkbaar een antwoord op Duitsche vredesvoorwaarden, die hier openbaar gemaakt zijn, op den voorgrond gebracht wordt: „Een van de voornaamste punten uit de vredesvoorwaardeu der bondgeuooteu is, dat de Duitsche koop vaardij vloot onder geen beding vergun ning zal krijgen up de open zee te verschijnen, voor er volledige schade vergoeding betaald is, De bondgenooten hebben de macht deze voorwaarden te stellen en zijn van plan er de volledige vervulling van te eischen. n: r. en. Uit Zwickau wordt aan het Berlner Tageblatt gemeld, dat daar een jonge matroos van den geïnterneerden Duit- scheu hulpkruiser Kronpriuz Wilhelm is aangekomen dse, na velerlei weder waardigheden, Rio de Janeiro had kunnen bereiken en vandaar met een kameraad als „blinde passagier" met de Hollandia de reis van Rio naar Amsterdam heeft gedaan. De twee Duitschers hadden zich aan boord van de Hollaadia ooder in het ruim verstopt. Bij Dover werd het schip door de Engelschen doorzocht. Zij haalden metterdaad twee Duitschers, die met Spaansche papieren reisden, van boord, maar ontdekten de mannen in het ruim niet, hoewel zij speurhonden bij zich hadden. De Duitschers hadden namelijk de voorzorg genomen om peper te strooien, waardoor de honden hen niet roken. Den twee Duitschers kostte het schier bovenmenschelij leinspanuing het ia huu bekrompen, koude en vochtige schuilplaats uit te houden. Al hun voedsel bestond uit scheepsbe schuit en water. Iu Falmouth was hun voorraad uitgeput, maar de twee bleven standvastig en vastten nog tot hun aankomst in Amsterdam 41/,, dag lang. Toen zij daar uit hun schuilplaats kwamen, waren zij zoo zwak dat zij nauwelijks op hun beenen konden staan. Zij begaven zich naar het Duitsche consulaat, waar men hen liefderijk verzorgde. De twee zeelui hadden in het geheel een reis van 12,600 K.M. afgelegd. N. R. crt. De Turksche soldaat. De Amerikaansehe oorlogscorrespondent, William G. Shepherd, heeft uitSalouiki, het volgende gemeld over de ktijgsbe drijven op het Gallipoli-schiereilaod »De Turken vechten als fatsoenlijke lieden. Dat wordt erkend door alle Britsche offieieren en soldaten, die ervaring hebben van vechten aan de Dardauellen en in Gallipoli. Het Britsche kamp te Saloniki bevat een groot aantal lieden, die tegen de Turken iu het veld zijn geweest in dezen oorlog, en met velen hunner heb ik gesproken. Vandaag in de tent van een Iersch regiment gezeten, hoorde ik de Iersche officieren de Turken prijzen. »De Turken zijn verduivelde strijders, maar zij vechten altijd fatsoenlijk" zeide een Iersche kapitein. «De Duitschers stonden nooit een wapenstilstand toe voor het begraven van de dooden en het wegbrengen van de gewondeo, maar de Turken hebben nooit geweigerd zoo'n wapenstilstand toe te staan. Vechten tegen de Turken beteekent altijd hard, inaar eerlijk en beschaafd vechten." »Op zekeren dag" zoo vertelde een andere officier »plaatsten wij zooder bet beseffen, eeu van onze batterijen te dicht bij een hospitaal. Dit kwam door een vergissing bij het bevelen. De Turken merkten dat het eerst en seinden ons per heliograaf. »Wij zullen genood zaakt zijn heel dicht bij uw hospitaal te schieten, indien gij de batterij niet uit de buurt verwijdert." «Natuurlijk" aldus ging de officier voort »zagen wij onze vergissing en wij seinden terug, dat wij de batterij zouden verplaatsen, hetgeen ook schiedde*" «Ik heb hen eens een merkwaardig ding zien doen" zeide een derde officier. Bij een wapenstilstaud om de dooden te begraven ringen wij een heliograafsein op, gesteld in het Fransch. Het luidde Eer aan alle soldaten schrik aan alle politici." Een ander maal werd een van onze officieren van gezondheid in het been gewond hij viel in het gezicht zoowel van de Turksche als van de Britsche loopgraven. De Turken stelden ons onmiddelijk in de gelegenheid hem weg te dragen en daarna zonden zij ons een heliograafsein, waarin zij hun excuses erover aanboden, dat eeu van hun soldaten den geneesheer voor een gewoon krijgsman had aangezien." Zij hebben ook aan onze comp. excuses gemaakt" zeide een officier, »Een van hun granaten raakte een motor-ambulan ceen toen de Turken zagen wat zij gedaan hadden, seinden zij ons, dat het hun leed deed, dat het een vergissing was geweest en dat het hen erg speet." «Gallipoli is, met dat al, rreeselijk',, zei een van de officieren. Het is als een nauwe richel, waarop twee man aan het vechten zijn. De partij die het eerst verzwakt wordt in zee gedreven. Geen van beide partijen kan troepen terugroe pen, want dan zou de tegenpartij do overhand krijgen en de sterksten zouden de zwakstén de zee indrijven. Gallipoli is het bloedigste en het vreeselijkste slagveld, dat de geschiedenis kent. Het zal in de geschiedenisboeken vermeld blijven als een naam der erschrikking, zoodra alles maar bekend zal wezen.' A'. R. Git. Telegrammen Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 18 December. (Reuter.) Avondcommuniqué De Duitsche loop graven tusschen Somme en Oise en bij Soissons eu Reims zijn hevig door onze artillerie beschoten. De vijandelijke batterijen in de streek van Reims tot zwijgen gebracht. LONDEN, 18 December. (Reuter.) Het Engelsche hoofdkwartier iuFrauk- rijk meldt De dag was over 't algemeen mistig en het weder was niet geschikt voor artilleriegevechtendaardoor was het rustiger dan anders. Niettemin heeft ons geschut het Fransche doeltreffend gesteund en vijandelijke kanonnen ten Noorden van Yperen tot zwijgen gebracht. PARIJS, 19 Dec. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenmiddag In den loop van den nacht is de bedrijvigheid van de artillerie nan weerszijden zwak geweest. In de streek van Vauquois duren de mijngevechten met voordeel voor de Fransche troepen voort. De vernieling van de werken en kautonnementen van den vijand iu deu sector van Arremont, ten Z.O. van St. Mihiei, is gisterenavond met uitste kenden uitslag voortgezet. In den nacht van 17 op 18 dezer heeft een eskader van vier vliegtuigen I imii mui—ui mi—i ii—nnim—i—1 n n 7 56 8 0Ï 8 10 8 17 8 24 9 2i 1 9 35 2 9 47 7 9 52 10 00 0 10 0a 0 10 25 6 - 6 46 7 13 6 40 6 49 6 59 7 03 7 06 7 14 VI 7,'25 7,55 7,57 8,27 8,45 en II 3,45 7.- 4,15 7,30 5,45 «,30 5,58 3,41 p de tram. p de tram.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1