Gemeenteraad van Axel. groote bedrijvigheid tegen onze loop graven ten O. en ten N.O. van Yperen, waarop onze artillerie krachtig ant woordde. Wij wierpen handgranaten op een vijandelyke loopgraaf te Letonquet ten Westen van de Lije, waardoor wij daar groote verwarring veroorzaakten. Het blijft helder, koud weder. BERLIJN, 15 Dec. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier Aan het front is niets van bij zonder belang gebeurd. Een od 12 December op de hoogte van La Panne aan den grond geraakte Engelsche stoomboot is gisteren door onze vliegers met blijkbaar succes aangevallen. De vijand, die verscheidene eskaders vliegtuigen tegen B&upeaume en 1 é- ronne, naar Lotharingen en ook Miihl heim in Baden uitgezonden had, verloor in het luchtgevecht en door het vuur van onze afweerkanounen 4 vliegtuigen, onder welke een groot met 2 motoren. AXEL, 17 December 1915. Gisteren bracht het fanfaren gezel schap Concordia een serenade aan den heer L. Lamaïtre bij gelegenheid van zijn 25 jarig lidmaatschap van den gemeenteraad. Alweer is een comité opgericht onder de Belgen; thans met het doel om behoeftige Belgische soldaten aan het front van onderkleederen te voor zien. Zij die onder die soldaten kennissen hebben, welke voor dergelijke giften in aanraking komen, kunnen daarvoor blijkens achterstaande adver tentie de adressen opgeven aaa de dames Verfaille, alhier. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Zitting van 16 Dec. 1915. Behalve dhr. Dregmans zijn alle leden tegenwoordig. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De Voorz. opent de vergadering en zegt dat deze juist op dezen dag belegd is op verzoek van den jongsten wet houder bij gelegenheid van bet 25-jarig ambtsjubileum van dhr. Lamaïtre. Het is n. 1. juist op dezen dag 25 jaar ge leden dat dhr. Lamaltre tot wethouder der gemeente is benoemd, en het sedert dien tijd onafgebroken is geweest. De Voorz. wenscht den heer Lamaïtre met dit feit hartelijk geluk. Als Axelaar door en door met de gemeente bekend, was hij steeds in de gelegenheid om in de vergaderingen zoowel van het Dagelijksch Bestuur als van den Raad van goeden raad te dienen. Ook de Voorz. erkent gaarne tijdens zijn samen werken met den heer Lamaïtre, diens raad op prijs te hebben gesteld. Hij wenscht den jubelaria toe, dat het hem gegeven moge zijn, zijn verdere levens dagen in gezondheid te mogen door brengen, en zijne helderheid van geest der vergaderingen van het College en van den Raad nog dikwijls ten goede moge komen. Dhr. Lamaïtre dankt den Voorz. voor de aangename woorden tot hem ge sproken, en verklaart dat de Voorz. bij het besturen der gemeentebelangen steeds op zijn steun zal mogen rekenen, zoolang gezondheid en kracht hem hiertoe in staat stellen. Alle leden feiiciteeren dhr. Lamaïtre met dezen gedenkwaardigen dag. De Voorz. vraagt of iemand aan merkingen heeft op de notulen der vorige vergadering. Dhr. Oggel zegt de vorige vergadering niet te hebben kunnen bijwonen, en daarin gesproken is over de kolen voor de gasfabriek benoodigd. Dhr. Kruijsse heeft gezegd dat de koleu, die het laatst waren aangeschaft, 3 gulden goedkooper waren, het bevreemdt bem dat de gascommissie daarvan niets bekend is. Hem en de gascommissie is ook bekend dat indertijd eene proef genomen is met 2 wagons kolen, die per 1000 kilo twee gulden in prijs verschilden. Dhr. Kruijsse zegt dat door hem niet is gezegd dat de kolen per duizend kilo f 3 goedkooper waren, maar dat de laatste kolen in het gebruik f 3,goed kooper waren, m. aw. dat ze drie gulden voordeeliger uitkwamen. Dhr. Kruijsse zegt dat de kolen nu \tmeer kosten dan vroeger maar omdat ze 3, voordeeliger uitkomen wordt er dus nog 2 gulden verdiend. De Voorz. en dhr. Lamaïtre verklaren dat de fitter gezegd heeft dat de kolen goedkooper uitkomen met betrekking tot de gasvorming en de kwaliteit van de cokes. Dhr. Oggel neemt genoegen met deze verklaring. I. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring tot het aangaan van eene geldleening van f3260 voor het aan schaffen van eene motorbraudspuit. b. Idem voor het aanschaffen van een nieuw torenuurwerk. c. Kennisgevingen van de hh P. Ie Peber, A. van 't Hoft, A. Esselbrugge, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn en Jac. Verijzer dat zij hunne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. d. Missive van Ged. Staten houdende een besluit waarbij de aanslag in den hoofdelijken omslag van H. Claessens gehandhaafd wordt. e. Circulaire van de Vereeniging vau kleine stedelijke en plattelaudsgemeen ten in Nederland gevestigd te 's Graven hage. Het doel der vereeniging is Samenwerking in de behartiging van de stoffelijke belangen harer leden, eventueele vorming vaneenebibliotheek uitgifte van geschriften al dan niet gepaard met de uitgifte van eigen orgaan aanwenden van alle wettige middelen welke wenschelijk of noodzakelij kgeacht worden, ten einde de vereeniging aan haar doel te doen beantwoorden, een en ander met inachtneming van art. 121 der Gemeentewei. Brief van de Z.-Vl. Tramweg maatschappij houdende eene kleine wijziging in de redactie van de voor waarden van overeenkomst betreffende de gaslevering door de gemeente. Alle voor kennisgeving aangenomen. g. Kennisgeving van het gemeente bestuur van Zaamslag dat in eene raads zitting, behoudens nadere goedkeuring van het Bestuur der gemeente Axel, besloteD is om het tractement van den lantaarnontsteker C. de Vos te Spui met 10 te rerhoogeu en alzoo te brengen op ƒ40. Z. h. s. wordt tot deze verhooging besloten. h. Eene wijziging in de begrooting der gasfabriek wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. II. Wijziging gemeentebegrooting voor 1916. Wordt met algem. stemmen goedgekeurd. III. Vaststellen voorloupige pensioen grondslagen voor gemeenteambtenaren. De Voorz. zegt dat zulks uoodig is voor den pensioengrondslag van den ge meente-opzichter tengevolge der ver hooging zyner jaarwedde. M. a. s. wordt hiertoe besloten. IV. Verzoek van den heer Ph. J. van Dixhoorn alhier, om aan hem grond van de gemeente in ruil af te staan, De Voorz. zegt dat dhr. Van Dixhoorn zou willen ruilen van de gemeente eene strook grond, liggende voor de woning thans bewoond door Mussche, en de grond gelegen achter de schuur van genoemden Mussche, tegen een strook bouw- en tuingrond op den stadswal van af de tramlijn, tot zoover als de lengte noodig is voor het ver krijgen van een even groote opper vlakte als door de gemeente zal worden algestaan. B. en W. maken aanvanke lijk geen bezwaar. De Voorz. meent dat de gemeente er profijt bij zal hebben omdat het stuk grond dat ze krijgen zal beter gelegen is dan dat achter Mussche. Dhr. Lamaïtre zegt dat het terrein dat in het bezit komt van de gemeente veel drooger ligt, het andere komt 's winters voor een groot gedeelte onder water. Dhr. Wolfert denkt dat het moeilijk heden zal opleveren, wanneer over aen grond vanaf de straat naar de tramweg een overweg moet worden gegeven hij zou liever zien dat dat verviel. Hij vraagt of de scheiding al bepaald is tusschen Rijks en Gemeentegrond De Voorz. zegt met den Ontvanger der Registratie hier al over gesproken te hebben maar deze heeft verklaard het tot nu toe nog niet gevonden te hebben, hy zou a.s. Woensdag naar Axel komen om dan verder daarover te onderhandelen. Dhr. Lamaïtre zegt dat de trammaat schappij verplicht is om van af de lijn tot aan de straat een keiweg te leggen. Dhr. Kruijsse zou gaarne eigenaar van dien grond willen zijn, een overweg geven brengt altijd moeilijkheden mee. Dhr. Oggel vraagt hoe het met de vereeniging „Prins Maurits" staat en met de oeteningen die ze nu op het terrein achter Mussche geven, zullen ze dat kunnen blijven houden. De Voorz. meent dat dit toch geen motiet kan zijn om een voor de gemeente voordeeligen ruil tegen te houden. Dhr. de Feijter vraagt of de gemeente er voordeel bij heeft. De Voorz. meent van wel, omdat het terrein, dat verkregen wordt zooveel mooier is als wat nu in gemeentebezit is. De voorwaarden zouden dus zijn dat adressant aan de gemeente een overweg geelt van af de straat tot aan de tramrails van 6 M. breed, en ingeval van effenen van de wal voor zoover noodig de leiding te rioleeren. Dhr. Oggel vraagt of het dempen van den put voor rekening van dhr. van Dixhoorn is Dhr. Kruijsse vraagt of het niet ge wenscht is dien put daar te behouden dat is altijd een brandput geweest. De Voorz. zegt dat hij er wellicht de voorkeur aan zou geven om zijn huis te laten verbranden daD om het te laten blusschen met water uit dien put. Dhr. Smies zegt dat het water in den brandput aan de Stationsweg ook vuil is, maar dat indertijd de menschen bij den brand van Van Damme al blij waren dat het er mede gebluscbt werd. De Voorz. zegt het in de voorwaarden te kunnen opnemen dat de kosten van het dempen moeten gedragen worden door den adressant en dit moet ge schieden ten genoege van B. en W Dhr. Smies vraagt of er geen schei ding moet gemaakt worden tusschen de beide eigendommen, misschien kan, zooals in de Oude stad de grond ver pacht worden en dan was het toch goed daar eene haag te zetten op kosten van adressant. Dhr. Dieleman zou eene haag niet prefereeren, dat is veel te smerig. Dhr. Lamaïtre maakt nog de opmer king dat de gemeente van den grond op de wal meer geld zal kunnen maken voor bouwgrond b. v. dan van den grond gelegen achter het eri vau Mussche. Dhr. Kruijsse gelooft wel niet dat het zou kunnen maar zegt dat de ge meente indertijd subsidie heeft gegeven aan den tram ouder voorwaarde dat zij beschikken mogen over langs die lijn gelegen gemeentegrond. Wanneer nu de trammaatschappy de noodzake lijkheid inziet om daar een loods te zetten, zou dat dan kunnen De Voorz. zegt dat zoo iets niet kan, dat zou de willekeur te ver drijven. Dhr. Oggel meent dat zoo iets alleen geldt terwijl de maatschappij den tram aan 't leggen is, daarna houdt die be schikking over gemeentegronden op. Op grond van bovengemelde opmer kingeu stellen B. en W. voor om met adressant den ruil aan te gaan, ingeval deze aan de volgende voorwaarden voldoet le. Een overweg geven naar het nieuwe bezit van at den straatweg tot aan de tramrails over de geheele breedte van den wal daar ter plaatse. 2e. Het door adressant effenen van den wal met mogelijk daaruit voort vloeiende kosten van rioleering uit te voeren ten genoege van B. en W. Overnemen van de hoornen staande op het ert achter Mussche tegen taxatie prijs ten genoege van B. en W. Aanbrengen door den aanvrager van eene afrastering tusschen de beide eigendommen mede ten genoege van B. en W. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Dhr. Lamaïtre hield zich buiten stemming. V. Verpachten grond gelegen in de Oude Wijk. De Voorz. zegt dat de tegenwoordige pachter er veel aan gedaan heeft om het daar in orde te maken wat betreft de omheining en het afspannen met prikkeldraad enz. Hij zou het onbillijk vinden om dien man den grond niet meer te geven. Hij (huurder) is bereid er jaarlijks 15 huur vóór te betalen. Dhr. Oggel vraagt hoe groot het is. De Voorz.13 Are. Dhr. Dieleman Dat is tegen pl. m. 45 gulden per gemet. Op voorstel van dhr. Wolfert wordt m. a. s. besloten den grond aan den ouden pachter De B.aaij te geven voor 1 jaar voor 15 per jaar. VI. Benoemen onderwijzeres. Blijkens de ingekomen stukken had den zich 10 sollicitanten aangemeld n.l. de dames M. J. W. Grosteld van Roosen daal, J. J. Duste van Serooskerke, Jacoba van Splunder van Hansweert, Sara F. Perduijn van Noordwelle, Corn. Kuijters van Amersfoort, A. M. K. van den Berg van Vlissingen, G. C. Bakker van Sluis, P. L. M. Willemse van Vlissingen, Helena Jac. Verhulst van Zuid Beijerland en A. Andriessen van Middelburg. Op de voordracht kwamen voor de dames Jacoba van Splunder, S. F. Perduijn en G. C. Bakker voornoemd, waarvan met 9 tegen 1 stem werd gekozen mej. van Splunder, terwijl een stem op no. 3 werd uitge bracht. De indiensttreding werd bepaald op 1 Januari 1916. VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den Directeur der Gemeentelijke gasfabriek alhier, die zich van af den 30 Augustus j.l. in vreemden krijgsdienst bevindt, op eigen kosten ten genoegeD van B. W. uiterlijk 1 Februari 1916, een plaats vervanger te stellen, en indien hij daarmede in gebreke blijtt, hem eervol ontslag te verleeben. De Voorz. zegt met betrekking tot dit voorstel zoo juist een request ont vangen te hebben van de echtgenoote van den Directeur mej. E. van Ooster wijk, en hoewel dit adres noch door de gascommissie, noch door het Dagelijksch Bestuur is behandeld heeft hij toch gemeend het thans ter tatel te moeten brengen. In het adres geeft adressante te kennen dat zij uit de Axelsche Courant heeft vernomen dat het voorstel zou worden gedaan om haar man als direc- Zondag 19 December 1915. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. E. J. Wientjes (ran Barneveld). Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lsmmertsma Nam. 2 ure Ds. E. J. Wientjes. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 51/, ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2