31e Jaarg Zaterdag 18 December 1915 il Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. OIFLEMW, i Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groat# letter# worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiëD worden frem» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De keizer van China. De jeugd-gescbiedenis van beroemde mannen en vrouwen is dikwijls reeds bij hun leven al in zekeren zin legen darisch geworden. Zoo was het b.v met de voorlaatste Keizerin-Moeder, zoo schijnt het thans ook te zullen gaan met Joeansjikai. Wij laten hieronder volgen wat wij over de jeugd van dezen merkwaardigen man vinden meegedeeld in een Eagelsch blad, zonder te kunnen beoordeeleu of die mededeelingen wel gebeel juist zijn. Wat er later gedurende en na den Boksersopstand en, nog later gedurende de revolutie, de verwijdering der Mandsjoe dynastie en de vestiging van de republiek met Joeansjikai is voorgevallen, willen wij bekend ver onderstellen. Joeansjikai is een zoon uit een tamilie in Honan. Het was een boerenfamilie, met eenig eigen grondbezit, docb vol strekt niet rijk. De jongen liep waar schijnlijk nog zorgeloos en vrij rond in veld en bosch, op een leeftijd dat de zoons van ambtenaren en geleerden reeds bleek en verzwakt waren door het harde blokken. Aan zulke oorzaken zal het wel zijn toe te schrijven, dat Joeansjikai een zoo krachtig lichaam en een zoo goede gezondheid geniet, dAt hjj op een zoo verbazend gezonde eetlust kan bogen en zoo boersch-ruw in zijn gedragingen kan wezen. De latere Keizer blonk niet uit als leerling hij kwam maar ternauwernood door het klein ambtenaarsexamen maar voor het hoogere exaraeu zakte hij zonder pardon. Hij had te weinig tijd over gehad voor boekenstudie, en te veel gedaan aan rijden, boksen en schermen. Dank zij kruiwagens, werd hem eindelijk een baantje gegeven, bij wat wellicht nog het best als de militaire intendance kan worden omschreven. En in dien tak van dienst werkte hij zich naar boven. Hij kwam in de gratie bij Lihoeng sjang en werd door dezen naar Korea gezonden, om daar den invloed der Japanners te bestrijden. Die actie liep uit op mislukking, daar China in Korea tegen Japan een ver liezend spel speelde. Joean viel in betrekkelijke ongenade doch in 1896 was hij weer in de gunst. Dank zij den iuvloed van zijn bescher mer, Li-Hoeng Sjang, werd hem bet commando gegeven over een militair kamp bij Tientsin, waar hem werd opgedragen een troepenatdeeling te drillen naar Japausch model en van de manschappen even goede soldaten te maken als de Japanners. In korten tijd was Joeau's divisie in heel China beroemd geworden om haar voortreffe lijkheid. De tucht was zóó streng, dat er, spottenderwijs, wel eens gezegd werd dat er van de minderen in die divisie door de meerderen slechts op twee manieren notitie werd genomen, n.l. door hen te bevorderen of door hun den kop te laten afslaan, N. li. Crt. DE OORLOG. Een officieel bericht uit Sofia luidt aldus. De 12e Dec. 1915 zal voor het Bulgaarsche volk en leger een van groote historische beteekenis blijven. Heden heeft het legef" de laatste drie Macedonische steden, die zich nog in handen van den vijand bevonden, bezet t.w. Doiran, Gengeli en Stroega. De laatste gevechten met Engelschen, Pranscbeu en Serviërs zijn geleverd aan de oevers van de meren van Doiran en Ochrida. De vijand is overal ver slagen Macedonië is bevrijd, op Mace- doniscb gebied staat geen enkele vijandelijke solda t meer. Over de krijgsverrichtingen vaD dezen dag wordt gemeld Na de nederlaag der Engelschen en Fraoschen op den rechteroever van de Wardau. na de doorbraak door hun centrum bij het dorp Foerka, is de vijand gisteren naar onzijdig Griekscb gebied teruggetrokken door onze troepen vervolgd tot de Grieksche grens. De stad Doiran is gistermiddag om 12 uur genomen. De bevolking heeft ons met groot gejuich ontvangen. De vijandelijke gevangenen, doodeu en gewonden, behooren hoofdzakelijk: tot de 10e Engelsche divisie, bestaande uit de infanteriebrigades 20, 30, 31,65, 66, 67, die voorgoed verslagen zijn en op hun terugtocht kanonnen, geweren enz. hebben achtergelaten. Hetgebeele gevechtsterrein is met uitrustingstukken bezaaid. Totdusver zijn 200 Engelsche gevan genen geteld. De kolonne die de Franschen op den rechteroever van de VVardar vervolgde heeft den vijand ua een koenen, krach tigen aanval uit zijn stellingen ver dreven en hen naar de Grieksche grens gejaagd. 's Middags is de stad Gewgeli door onze troepen bezet. De Franschen had den vóór hun aftocht de kazernes en de stad met haar twee ziekenhuizen in brand gestoken en de spoorbrug over de VVardar ten Zuiden van Gewgeli in de lucht doen springen. Het aantal gevangenen en de buit zijn nog niet geteld. Het leger van generaal Sarrail is van de linie Doiran —Gewgeli op de Griek sche grens teruggeworpen. Men heelt te erkennen dat de Fransche troepen veel dapperderstreden dan de Engelsche. Tijdens de tiendaagscbe krijgsverrich tingen, die de geschiedenis den strijd aan de Wardar en de Tserna zal noemen heeft tegen ouze troepen een leger van 79,000 Franschen en 73,000 Engelschen gestaanin het geheel Stonden meer dan 170,000 man met 600 veldkanonnen 130 bergkauonnen en 80 zware houwit sers tegenover ons. De laatste overblijfselen van het Servische leger die van Monastir over Ochrida en Stroega naar Albanië terug trekken, waren ua hun nederlaag bij Ochrida naar den linkeroever van de Drin geweken en hadden alle bruggen over de rivier vernield. Van ochtenc vroeg zijn onze troepen bij Stroega over de rivier getrokken en hebben ten Zuiden van Stroega de Servische troepen krachtig aangevallen. Zij hebben 400 gevangenen gemaakt en kanonnnen vermeesterd. De ver volging in de richting van Elbassan wordt voortgezet. De mobilisatie van het Bulgaarsche leger werd den 23 September afgekon digd. Zes dagen later begon de samen trekking der troepen. De gevechten tegen de Serviërs begonnen den 14en October40 dagen later, d.i. den 24 Nov. was het Servische leger bij Prisjtina en Ferizowits voorgoed ver slagen en op Albaneesch gebied terug gedrongen. Den 29en Nov. werden bij Prizrend en Koela Ljoema de laatste overblijfselen van het Servische leger gevangen genomen. De 3en Dec. begonnen de gevechten aan Wardar en de Tserna tegen de Engelschen en Franschen. In 10 dagen is het expeditieleger van generaal Sarrail verslagen en op onzijdig gebied teruggedreven. Den 12en Dec. was geheel Macedonië bevrijd. Geen enkel vijandelijk soldaat beviDdt zich meer op Macedonisch gebied. Dit is de dag van zijn bevrijding. De vervolging van den vijand is voor het oogenblik ge staakt. Het volgende telegram d.d. 29 Nov. no. 2007 van de bevelhebber van het tweede Bulgaarsche leger kenschetst de houding der Franschen De Fransche troepen hebben in de door hen bezette dorpen de geheele bevolking verjaagd hun bezittingen, zooals levensmiddelen huisraad, vee enz., weggenomen. Daar zij evenwel tegenslagen voorzagen heb ben zij de levensmiddelen weer verdeeld en de rest op hun terugtocht wegge gooid, hebben zij d® voornaamste ge bouwen in braud gestoken, zoodat de bevolking bij haar terugkeer geen onderdak en voedsel meer zal vinden N. R. crt Uit Parijs seint men De terugtocht van ons leger in het Oosten duurt in volmaakte orde voort. Een aanval van de Bulgaren op de achterhoede is gemakkelijk afgeslageu Al onze afdeelingen zijn nu op Grieksch gebied. De Bulgaren zijn de grens niet overgetrokken. De artillerie is zeer bedrijvig. Uit officieele berichten, die over den slag aan de Tserna zijn medegedeeld, blijkt de buitengewone verwoedheid van den strijd. Het kwam erop aan een gedeelte van de Bulgaarsche troepen naar ons toe te trekken en den druk op het Servische front te verlichten. Na de voorbereidende krijgsverrich tingen werd op 6 Nov. last gegeven tot het offensief. Ondanks de ontzag lijke moeilijkheden van het terrein rukten onze soldaten vastbesloten langs het geheele front van den aanval voort. Een compagnie, aan welke was opge dragen aan den tegenaanval van de Bulgareu het hoofd te bieden, sloeg dezen uiteen en maakte zich meester van een sterke stelling, genaamd de Groene Top. De Bulgaren vielen de Franschen daar hevig aau. Onze man schappen boden krachtig tegenstand en sloegen alle aanvallen af. Onge lukkig raakte de munitie op en 's nachts werd de aanvulling van den leeftocht onmogelijk. De compagnie, die weldra omsingeld was, vormde toen een carrée en zette den tegenstand zoo heldhaftig voort, dat de zwaar geteisterde vijand zijne aanvallen moest verminderen. Een dikke mist omhulde den Groenen Top. Toen de toestand hachelijk werd, maakte de compagnie met een bajonet- uitval bres in den ring, die haar om sloot en voegde zich bij haar regiment. Op 10 en 11 November duurden de buitengewoon hardnekkige gevechten langs het geheele front voort. Het beoogde doel werd bereikt. De Bul garen moesten troepen van den Ba boeua-pas laten komen, waar de toestand van de Serviërs toen weldra verbeterde. Op den 12den Nov. hernieuwden de versterkte Bulgaren hun verwoede aan vallen in menigte. De Fransche in- fanterie-soldaten hebben echter een volstrekt vertrouwen, dat hen onover winnelijk maakt. De snelvuurkanonnen en machinegeweren maaiden de Bul garen weg, die terug moesten trekken. Den 15den November hadden zij 40,000 man verloren. De verliezen van de Franschen waren betrekkelijk gering. De overwinning was te danken aan de prachtige kranigheid van onze sol daten, hun toewijding en ontembaren moed, die de bewondering van alle chefs gaande maakte. N. R. Crt. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat een Engelsch vliegtuig na een hevig gevecht bij de Belgische kust 'een Duitsch watervliegtuig naar beneden geschoten heeft, dat ontplofte toen het den waterspiegel raakte. Het vliegtuig en degenen die erin zaten, verdwenen. Het Engelsche vliegtuig viel ook in zee. De twee officieren, die erin zaten, zijn gered. iV. R. Crt. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 14 Dec. (Reuter.) Officieele mededeeling. Het artillerie duel is in ons voordeel geëindigdde troepen en konvooien van den vijand zyn uit elkander gejaagdaan de Duitsche verdedigingswerken op verschillende punten van het front is zware schade toegebracht. Drie Fransche lucht-eskaders, be staande uit elf, twee-en twintig en twaalf vliegtuigen, hebben het spoorwegkruis punt Mülheim, de inrichtingen van den vijand te Hauraucourt en de verdedi gingswerken in da'streek van Cndteau Salins gebombardeerd en beschadigd. De Duitsche eskadrons met vijt machine geweren zijn uit Chateau Salins ver dreven. LONDEN, 14 Dec. (Reuter.) Volgens het persbureau, meldt een telegram uit het Engelsche hoofdkwartier: Onze artillerie beschoot Gommeconrt, de loopgraven van den vijand ten O. van Givenchy en het dorp L© Mesnil. De artillerie van den vijand toonde

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1