Hoog water. Uit Maastricht De Maas, die Donderdag was gezakt tot 2.24 M., is de laatste dagen weer hevig aan 't wassen en bereikte Zater dagmorgen een hoogte van 3.12 M. Zaterdagnamiddag 4 uur was het water gewassen tot 3.30 M. en Zondagmiddag 4 uur tot 3.93 M. Ze is buiten haar oevers getreden en het water spoelt over de wegen naar Borgharen, Heugem, Heer, Scharn en Limmel. In Borgharen en Heugen stroomt het zelts de laag gelegen huizen binnen, 't Is één groote waterplas, zoover het oog reikt. I e Wijk-Maastricht staan veel kelders onder water. In gewone omstandigheden wordt van 3 M. at de riviercorrespondentie met België ingesteldthans komt er uit België geen enkel bericht. Uit Grave De Maas voor deze gemeente is zoo sterk wassende, dat men verwacht, dat alle landerijen in de bedding van de Beerache Maas gelegen, spoedig onder water zullen komen. De boeren in deze streek zijn, niettegenstaande den Zondag, met alle man en macht bezig de ingekuilde aardappelen en knolrapen in veiligheid te brengen. De peilschaal te Grave teekent thans 10,27 boven N. A. P. N. R. crt. Aan de Rijnkade te Arnhem ligt een uit Amsterdam afkomstige tjalk, groot 110 ton, Truida genaamd (schipper S. v. d. Werke), welke een lading kokosvet, lijnolie, talk enz. lost, die in een pakhuis aldaar wordt opgeslagen. De lossing geschiedt onder het toeziende oog van eenige rijksambtenaren, wier vaartuig naast de Truida ligtbij het pakhuis staat een marechaussee als wachtpost. Het schip is niet aange houden of in beslag genomen; maar naar men meldt, bestond het ver moeden, dat de Truida verder dan Arnhem den Rijn op wilde en heeft het toezicht der rijksambtenaren dit voorkomen, zoodat men nu wel moest overgaan tot lossing te Arnhem, de plaats van bestemming volgens de papieren. TV. R. crt. Zaterdag heeft de douane op het station Oldenzaal aangehouden 15 vaten maisolie, ter waarde van 3000, die bestemd waren voor uitvoer naar Duitschland. TV. R. crt. Bij de behandeling der begrooting voor 1916 der gemeente Kampen, heeft de Raad tot een herziening der jaar wedden van alle hoofd ambtenaren, leeraren by het H. O. en M. O. ouder wijzers, politie en werklieden besloten. Door den gunstigen stand der gemeente- financiën de rekening van 1914 sluit met een voordeelig saldo aan gewone ontvangsten van ƒ40 703 konden de kosten der verhoogingen voor 19)6 ruim ƒ22,000 bedragende, zonder bezwaren worden betaald. Avp. De Commandant van 't Internee- ringsdepöt te Bergen (N H.). is van zijn functie ontheven en wordt vervangen door den majoor van het Ned. Indische leger Kruisheer. In dit depót bevinden zich thans nog 5 geïnterneerde Duitsche officieren, benevens een 150-tal onderofficieren en minderen van de Duitsche zee- en landmacht. Avp. De stoomboot Leeuwarden IV heeft te Lemmer binnengebracht twee groote ijzeren zandbakken, die drijvende in zee zijn gevonden. Visschers hebben te Lemmer binnen gebracht het tjalkschip Jacoba, schipper J. Roelink, van Zwolle, met een lading hout van Zutphen naar Grouw. Het was door den storm overvallen, dd zeilen wayen stukgeslagen. N. R. Crt. Vrijdagavond bevond zich in een bierhuis te Leeuwarden een boer, die een royale bui had. Hij trakteerde de bezoekers eerst op bier en ten slotte op champagne. Er bleek een warme vriendscbap te zijn gesloten, welke echter niet van langen duur was. De boer, uit den Bildtboek afkomstig, kreeg n.l. een hoogloopende ruzie met eenige bezoekers, na afloop waarvan hij tot de ontdekking kwam, dat hem zijn portefeuille met 17.000 was ontstolen. De boer, onder den invloed van sterke drank, liep naar het politiebureau en ging daar een verhaal doen op hetgeen hem was overkomen. De recherche trok er op uit en laat in den avond hield zij twee boerenar beiders, uit de buurt van Beetgum, aan, die met twee Leeuwarder „dams" in een café buiten de stad begonnen waren met het opmaken van den rijken buit, die in beslag werd genomen. Beide aangehoudenen werden naar het politiebureau gebracht. L. Crt. 't Gebeurde op het bureau vau een grenswacht commandant aan de Oostgrens van Twente, Donderdag, vertelt het Hbld Grenscommandant afwezig plaatsvcrvan ger-luitenant present. Er wordt op de bureau deur geklopt. Kloppende wordt binnengelaten. Wat hij verlangt? Een geleibiljet voor vervoer van lijnolie. Waarheen Naar de grens. Maar dat is verboden. Ja, ziet ge, heer luitenant, ben zonder werk en nu zei onze pastoorweet je wat, man, haal wat lijnolie en strijk daarmee onze kerk van buiten eens tlink in. Dan heeft de nattigheid er geen vat op. Maar je moet er gauw bij zijn; 't weer is nu nog goed. Haal dus wat olie; een viertal bussen is voldoende. Dan ben je niet zouder werk en zonder vardiensten. Daarom vraag ik beleefd een geleibiljet daarvoor. Dat moet ik immers hebben voor vervoer van olie naar de kerk te O., gemeeute L. Plaatsvervangend commandant oppert bezwaren, verzoekt belanghebbende te wachten, tot commandant komt. Aan vrager daartoe bereiu, maar 't weer is nu nog goed wellicht vanavond nog regen en storm. En de pastoor heeft haast. Luitenant geeft geleibiljet voor vier bussen lijnolie. Olieman onder dank af gaat naar winkelier B., koopt vier bussen lijnolie, verdwijnt daarmee naar Overdiu- kei, laat »de kerk in 't midden» en stapt er mee over de grens, 't Geleibiljet be schermde hem voor alle militaire »aan- vallens. En de kerk staat nog ongeolied, trotseerende wind- en regenvlagen. De pastoor van O. kan zeer zeker niet vermoed hebben, dat er in zijn onmiddel lijke omgeving nog mensChen gevonden worden, die zijn kerk »in de olies wilden zetten. misstand te verhelpen Invaliden met een kunstbeen hadden tot nog toe wel een bizondere schoen gekregen voor hun kunstmatigen voet, maar voor hun gezon den voet zelf moeten zorgen. Wat bij zonder drukkend was bij de tegenwoor dige schoenprijzen. Er is daarover in het ministerie geklaagd en dit heeft nu last gegeven, dat de invaliden met één been voortaan kosteloos schoenen voor beiden voeten krijgen, voor zoover hun omstandigheden dit noodzakelijk maken. Onderofficieren en manschappen, die reeds het slachtoffer waren gewoiden van deu ouden toestand kunnen op aanvraag nog den schoen voor het andere been krijgen. Avp. Zaterdagnamiddag halttwee is een milicien op de spoorbrug te Gennep door een trein overredenhij werd dood opgenomen. N. R. Crt. Id de bosschen tusschen Beek bergen en de Woesthoeve, bij den Stoppelberg, op ongeveer 150 M. afstand van den weg, heeft een boschwachter het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een manspersoon gevonden, dat daar blijkbaar reeds lang heeft gelegeD, want het hoofd was geheel met mos overgroeid. In de nabijheid van het lijk lag een fiets. Het lijk is naar Apeldoorn overgebracht. N. R. crt. Omtrent den jongen man, die, na te Breda de dwaaste, onbetaalde iukoopen gedaaD te hebben, te Raamsdonksveer op tragische wijze een einde aan zijn leven maakte, deelt men ons nadere bijzonder heden mede, welke een ander licht wer pen op wat als kunstgrepen van een oplichter of pseudo baron werd vermeld. Bedoelde jonge man mag, volgens het oordeel van bevoegde medische zijde, niet verantwoordelijk voor zijn daden gesteld worden. De geneesheer, die hem goed gekend heeft, is nl. na overweging van het feitenmateriaal tot de. gevestigde overtuiging gekomen, dat hier gehandeld is in een vlaag van acuten waanzin, Voor ongeveer twee jaar besloot de gemeenteraad van Schotei'land tot vesti ging van een telefoonkantoor te St. Johan- nesga en werd een kantoorhouder be- I noemd. Nog nooit is met het maken der telefoouleiding begonnen. De kantoor houder, het wachten moe, heeft nu mede gedeeld, dat hij zich niet meer disponibel stelt. Avp Men schrijft uit Sappemeer aan het Volk: In een gezin alhier was acht jaren geleden een meisje opgenomen uit het werkhuis te Hoogezand. Controle over de behandeling schijnt nooit uitgeoefend. De vader uit 't werkhuis kwam eens een enkelen keer kijken, maar 't meisje was dan quasie altijd uit of op 't land. Dezer dagen echter is ze door de politie met een rijtuig weggehaald. Ze was slecht gekleed en zat onder 't vuilhauderi en voeten waren gezwollen en in t uit geteerde lichaam waren gaten. Hel halfverwilderde schepsel was in de acht jaar versuft. In 't werkhuis te Hoogezand werd ze gereinigd en gevoed. De bevolkiog heeft uiting gegeven aan de gevoelens ten opzichte der »pleeg- ouders», door een groote serenade met ketelmuziek te houden en alle ramen stuk te slaan. Een eenigszins tragi-komisch besluit heeft het Pruisische ministerie van Oorlof moeten nemen, om een eigenaardigen waarschijnlijk kleptomania acuta of groot heidswaanzien. Het jougmensch, zoo deelt men ons verder mede, was in velerlei opzicht nog een kind en van onberispelijk levensge- dragnog maar korten tijd was hij als surnumerair bij de posterijen te R ge plaatst. Zijn directeur, de heer Banting, verklaart van hem, dat hij nog nooit zoo'n innemende, beminnelijke, flinke hulp gahad heeft. Na Vrijdagmiddag 3 Decem ber 5 uur heeft het ziekteproces zich ia buitengewone snelheid ontwikkeld. Op genoemd uur had juist een harlelijken brief aau zijn moeder geschreven, en was toen naar Breda gegaan om een winterjas te koopen, waarvoor hij het geld bij zich droeg. Daar deed hij in een taxi-auto de meest dwaze inkoopen tot een bedrag van honderden guldenszoo kocht hij voorwerpen, die geheel waardeloos voor hem waren of die hij zelf bezat. 's Nachts om half drie op zijn kamer teruggekeerd, schijnt hij tot bazinDiog gekomen een onrustigen nacht door gebracht te hebben een medeiuwonende van zijn pension heeft hem steeds gehoord. Toen hij den volgenden dag van zijn hospita vernam, dat de politie naar hem had gevraagd, heeft het bewustzijn van de in waanzin verrichte daden hem dermate aangegrepen, dat hij op de fiets sprong en zich in den diepen Maasstroom stortte. Te R-, zoo meldt men ons ten slotte, is men van medelijden vervuld voor den ongelukkige, wien blaam noch spot treft en .wiens lezen op zoo in treuiige wijze werd afgesneden. A. R crt De Belgische vluchteling Emiel 'Blaaske liep Donderdagavond van Haar lem in de richting van Santpoort toen een karretje met 3 personen hem achterop reed. Een der inzittenden, de beruchte B. uit Haarlem, trok een revolver -en schoot Blaaske door den arm. B. zette het op een loopen na eerst den revolver aan den kant van deu weg te hebben verborgen. Hij werd door de politie van Schoten gevat en san den officier nn justitie te Haarlem overgegeven. Het vuurwapen is door de politie gevonden en in beslag genomen. Het was nog geladen met één scherpe en drie losse patronen. TV. R. crt. De conducteur N., van de tram wegmij. Zutphen—Emmerik is Vrijdag door de Duitsche grenswacht gea!resteerd, wegens het medenemen van een particu- lieren brief. N. is naar Emmerik over gebracht. N. R. Crt. Vrijdag isteNunen een Daakt-looper aangehouden, die de boschwegen aldaar sedert eenige weken onveilig maakte. De man is herkomstig uit Helmond. A. R. Crt. - De An sterdammer de M., die aan gehouden was in verband met de smok kelhandel te Rilland Bath en die naar Middelburg was getransporteerd, is thans weder op vrije voeten gesteld. Avp. - Te Winterswijk zijn Donderdag niet miDder dan 12 krijgsgevangenen 8 FraDSchen en 4 Russen, over de grens gekomen. Zij werden door de Duitschers beschoten, maar wisten toch veilig over de grens te komen. N. R. crt. Te Tjerkgaast (Fr.) ging Woensdag namiddag de 19-jarige knecht van dën veehouder de B. den wiodmotor oliën waarbij zijn kleeren in aanraking kwamen met het kamrad. De jongeling geraakte daarbij dermate bekneld, dat hij even later voor dood is opgenomen. (L. crt.) Donderdag vroeg hoorde de huis vrouw van A. de Zeeuw te Oude Tonge, terwijl zij in haar woonvertrek bezigheden verrichtte een verdacht geluid voor haar daur en onder het venster. Vóór zij de voordeur had bereikt, viel een schot. De kogel was de kamer binnengedrongen in de richting waar de Zeeuw gewoon was te zitten. Van de dader is geen spoor gevonden. TV. R. Crt. Zaterdagavond heeft te Utrecht de 19-jarige K. op zijn vriend, zekeren H., een tweetal revolverschoten gelost waarvan een hem in het hoofd trof, aan de gevolgen waarvan H. in de Rijkskliniek is overleden. De oorzaak van dit misdrijf is dat K. van zijn vriend geld had geleend en toen deze hem daarom vroeg en hij het niet terug kon betalen, daarover is gaan piekeren. K. kocht toen een revolver en ging Zaterdagavond naar de woning van zijd vriend. Binnen gelaten, loste hij de noodlottige schoten. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. Avp. Men schrijft uit Winschoten aan de Avp Zondagavond 9 uur ging mej. Antje Heikens, onderwijzeres alhier, een courant naar het postkantoor brengen. Op den terugweg werd ze naby de woning van hare ouders, door een tot dusver onbekend persoon, meteen mes in den buik gestoken Vreeselijk bloe dende gat het meisje een gil, maar had nog de kracht tot de deur harer woning te loopeu. Toen zakte ze ineen. Een buurvrouw hoorde het gillen en was de eerste, die hulp verleende. Direct werden twee dokters ontboden, die den toestand zoo ernstig vonden, dat per auto een professor uit Groningen werd gehaald, omdat de verwonde niet vervoerd mocht worden. Gisternacht is het ongelukkige meisje, dat 22 jaar was, overledeD. Van den dader is nog geen spoor gevonden. Door het vinden in de duinen vau een pakje, waarin drie cliché's voor het vervaardigen van valsche zilverbous van f 2.50 en een glazen plaat, waarop een afbeelding van een biljet van 100 is de justitie te Haarlem op het spoor gekomen van drie personen, die valsche zilverbons hebben vervaardigd en uit gegeven. In het bezit van een hunner werd een fotografietoestel gevonden. A. R. crt. t -

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2