So. 72 51e Jaarg. Woensdag 15 December 1915. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Gemengd Nieuws. H DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden framo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Een officieel bericht uit Sofia van Woensdag luidt De vervolging van de Engelsche en Fransche troepen aan beide zijden van de Wardar en in de richting van Rabrowo, neemt goeden voortgang. In den loop van den 5den December hebben onze troepen aanmerkelijke voordeelen bevochten. Na de reeds gemelde nederlaag van de Fransche bataljons op den 6deu December bij Petrowo, trokken de Frauschen in den omtrek van die plaats een deel hunner troepen samen, die van den kant van Demir Kapoe aan het terugtrekken waren. Voorts ont boden zij derwaarts troepen uit de streek van Gewgeli. Dientengevolge werd om 7 uur de strijd op het front Petrowo-Mirowtsa (aan de Wardar) herval. Na onstuimige aanvallen met de bajonet maakten onze afdeeliugen zich meester van verscheidene achter eengelegen vijandelijke hoogtestellingen. Wij wierpen deFrauschen op de Wardar terug en dezen gaven hun stellingen prijs en sloegen op de vlucht. Zij lieten dooden en gewonden achter, behoorende tot het 45ste, het. 188ste en 284ste regiment Fransche infanterie. Slechts zwakke afdeelingen gelukte het zich op den terugtocht te redden. Ouze koloune, die door den kloot van de Wardar oprukt, heeft de Franscheu bij het dorp Klisoera teruggeslagen en den vijand daarop op den voet gevolgd tot het dorp Dawidowo. Daarbij werden twee machinegeweren buit gemaakt en 100 man gevangen geuomen. Vele Frauschen trekken verstrooid ia de bergen rond. De kolonne die op den linkeroever van de Wardar opereert, heeft bij ver rassing de stellingen des vijands aan de uitmonding van de Dolnawoda aan gevallen. De Franscheu hadden deze stellingen door talrijke verschansingen en prikkeldraadversperringen zeer sterk gemaakt. De Frauschen geraakten in verwarring en begonnen een zeer wan ordelijken terugtocht in de richting van Gradets. Onze troepen volgden hen van nabij. In Gradets ontstond een vreeselyk straatgevecht. Ten slotte, om vier uur in deu ochtend, werden de Franscheu uit Gradets verdreven en, met achterlating van vele gevangenen in de richting van Hidowa terugge dreven. Het aantal der in dit gevecht ge- vangea genomen Franscheu is nog grooter dan de vorige maal, daar het tot tweemaal toe tot een bajonetaanval kwam. De dooden eu gekwetsten be- hoor en tot de Fransche ïnfanterie- regimenten 244, 371 eu 372. Onze troepen vervolgden de Engelschen en Franscheu van Kostorino in de richting van Rabrowo en Valaniowo. Na een hardnekkigen stryd, die den geheelen dag voortduurde, gelukte het aan onze troepen, de zeer sterke Engelsch- Fransche stelling in het dorp Kajani, bij Petowo, in de linie Protan-Memili, te vermeesteren. De Engelschen en Franscheu hadden die stelling sinds den eersten dag van hun ontscheping in Saloniki versterkt, en daarvan een verdedigingslinie van dey eersten rang gemaakt. Wij namen daar 400 Engel schen gevangen en veroverden 10 Engelsche kanonnen met bijbehoorende munitiewagens. De gevangen geuomen en gesneuvelde Franschen droegen het regimentsnummer 175 of 176, enkelen dat van het tweede regiment zouaven. De Britsche en Fransche troepen bevonden zich in een overijlden terug tocht ten zuiden van de linie Rabrowa Valandowo en voorbij de Kosloc. Aan dit front leden de Engelschen eu Frauschen bijzonder zware verliezen, zoowel aan dooden als aan gekwetsten, die zij bij bun wilden aftocht niet kondep meevoeren. A'. R. Cit. De Daily Mail verneemt uit Parijs Naar men verneemt, zijn de verschillen van meeniug tusschen Frankrijk en Engeland voor het volhouden van de expeditie op den Balkan uit den weg geruimd. Er is nadat Grey en Kit chener aangekomen waren, overeen stemming bereikt. Het eerste bewijs van de eenheid van inzióbten blijkt reeds uit een nieuwe en krachtiger houding jegens Griekenland, nu besloten is om Saloniki te behouden. De geallieerden zijn be sloten, allen twijfel aangaande Koning Konstanfijn's bedoelingen weg te nemen. Vermoedelijk zal te Athene een ge meeuschappelijke nota worden aange boden, waarin duidelijk en onverwijld antwoord op de reeds overgelegde voor stellen zal verlangd worden. N. R. Crt. Een nader telegram uit St. Petersburg bevat de volgende bijzonderheden over de krijgsverrichtingen van de Russen in P rzië en de gevolgen ervan De bezetting van den pas van Sultan Boelak door de Russen heeft in Haraadan een paniek veroorzaakt. De Duitsche en Turksche consuls- en de Duitsche huurlingen zijn gevlucht. De bewoners van Hamadan, die op het punt waren een telegram aan de regeering te zenden, waarin zij verzochten aan Rusland den oorlog te verklaren, ziju naar het tele graafkantoor gegaan, om hun onder- teekeningen te laten schrappen. De Zweedsche geudarmerie-drilmees ter Demar heett ijlings het geld mee genomen, dat hij bij de filiaal van de Bank van Perzië in beslag had genomen. Te Ispahan hebben de Bacbtiaren het huis van den bekenden Duitschen drijver dr. Pujen omsingeld en al het geld dat hij ingezameld had, opgeëischt. Dr. Pujen riep de bescherming van de gendarmen in, maar moe3t ten slotte in een mos ;ee de wijk nemen. N. R. Crt. Een correspondent van de W. R. Crt. meldt Zaterdag ontmoette ik iemand, die uit Brugge was gekomen. Op mijn vraag hoe de toestand daar nu op het oogenblik was, vernam ik, dat er vol doende levensmiddelen waren, hoewel ontzettend duur, zoodat voor hen, die niet onbemiddeld zijn, het er nog al uit te houden is. Erger is het gesteld met de mindergegoeden. Dezen lijden bepaald gebrek, daar zij hunne levens behoeften haast niet kunnen koopen. Er is voorts bijna geen vertier in de straten. Sedert een week of drie mogen nu de lantaarns, die een geruimen tijd niet gebrand hebben, weder braaden en mag er ook weer licht uit de huizen naar buiten stralen. In de vorige week hebben de bewoners een bangen dag beleefder verscheuen toen 8 vlieg machines boven de stad, maar gelukkig werd er geen enkele bom gesmeten en verdwenen de vliegtuigen weer naar het Westen. Een der correspondonten van de Tijd aan de grens meldt De directeur der Maas- en Kempen bode te Maeseyck, de heer P. van Venckenray, is door de Duitschers ge vangen genomen en naar Akeu gevoerd, wijl zijn zoon over de grenzen is ge vlucht, ten einde zich te doen inlyven in het Belgische leger. Sedert een veertiental dagen zit te Antwerpen gevangen de heer Albert Francois met zijn echtgenoote. Als administrateur van de Banque du Centre heeft hy zich veel moeke gegeven om het eco nomische leven zooveel mogelijk te herstellen. N. R. Crt. Herhaaldelijk kwam in Den Haag den laatsten tijd voor, dat in verschil lende kazernes en scholen, waar mili tairen gelegerd zijn, voorwerpen (stuk ken zeep, eetketeltjes, schoenen been stukken enz.) vermist werden Alle po gingen om in deze duistere zaak wat meer licht te doeu achy aan, bleken vruchte loös. Zooals men weet, halen tal van armen des avonds aan de verschillende kazernes het overgeschoten eten weg. In lange rijen wachten ze om de restantjes van den dag mede naar huis te nemen. Uit medelijden geven de soldaten hun vaak van hun brood. Eeu jongen, die altijd voor z'n ouders eteu aan de kazerne aan de Bonistr. haalde, werd betrapt op het stelen van een paar beenstukken. Hoewel het voor de betrokken militairen (en v.n.l. voor den kamer wacht) gelukkig is, dat thans eenig meer licht iu deze diefstallengeschiede nis gaat schijnen de jongen heeft bekend vroeger ook reeds in de kazerne gestolen te hebben is het toch te hopen, dat de anderen, die reeds van Augustus 1914 af, hun eten daar halen, niet ouder de ondankbare practijken van een enkeling zullen behoeven te lijden. Arp. Te Arnhem is Donderdag 11 uur in een volkslogement aangehouden de koopman J. K., uit Nijmegen, wiens opsporing gevraagd was aangezien hij verdacht wordt van verduistering van een party leer, ter waarde vau j 25,000, ten uadeele van een Duitsche firma. N. R. Crt. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur is tengevolge van het ruwe weer in de Laakhaven te 's Gravenhage een schuit, zwaar beladen met steenen, omgeslagen en gezonken. Twee personen, die zich aan boord bevonden, de steenzetters De Bruin, gehuwd, en Van den Berg, gehuwd en vader van 8 kinderen, beiden in dienst bij den expediteur Barendrecht, aan wien de schuit behoort, zijn verdronken. Onmiddelijk werd er gedregd en tegen halfzes kon het lijk van De Bruin aan wal worden gebracht. Door de bruggewachters, een aantal agenten en ook door een beroepsduiker, die zijn diensten had aangeboden, werd tot laat in den avond met dreggen in het onstuimige water voortgegaan. N. R. crt. Men schrijft van de Oostgrens aan het Hbld. dat de Nederlandsche Regeering thans het vrije grensverkeer met kracht gaat beletten door in de gemeenten Losser en Lonneker prikkel draadversperringen aan te leggen. De groote verkeerswegen worden door hekwerk afgesloten. De voetgangers krijgen een nauwe doorgang, bewaakt door grenswachters en het auto-verkeer over die wegen wordt belemmerd door stootjukken eeu en ander ter beperkiug van deu smokkelhandel. De maatrege len der Regeering blijven dan ook niet zonder succes: sinds de Twentscbe grensgemeenten in de laatste dagen „bewerkt" worden door militaire wiel rijders is het smokkelen tot een minimum gedaald. Op 't Alkmaardermeer bij Marken- binnen, heeft naar de Tijd. meldt, een droevig ongeval plaats gehad, waarby het verlies van drie menschenlevens valt te betreuren. Het jacht „Storm vogel" van den heer Hugenholtz, werd door een ongelukkigeu samenloop van omstandigheden overvaren door een stoomboot. Het jacht liep vol water en zonk binnen enkele oogenblikken. Van de vijf inzittenden werden twee heeren gered, terwijl de drie dames jammerlijk verdronken. Twee lijken zijn later opgehaald en naar Alkmaar vervoerd naar het aerde wordt nog gezocht. De heeren kregen eenige lichte verwon dingen. Te Haaften iseen particuliere nacht wacht aangesteld ter versterking van de gemeentepolitie. Er is een biljet aangeplakt gevonden, waarin de melk- slijters gewaarschuwd worden geeu melk te leveren aan den predikant en aau een der kerkvoogden. Avp. Hot hoofd der o.I.s. te Vries, de heer Homan, is 's avonds na het verlaten der school door twee personen aange rand en zwaar mishandeld, zoo, dat hij bewusteloos ineenzakte. De daders zijn opgespoord. Avp. Ta Kapel Avezaath is bij het ver nieuwen van het dak der kerk een lei gevonden met het inschrift: „Jan Pakker gedekt de kerk iu het jaar 1459 iu de Mij gedaan." Avp. t

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1