No. 7! 31e Jaar Zaterdag f f December 1915. N i e u w s- e n A d v e r t e n t i e b 1 a d voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F» ÜIELKM.W, axel. Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden frane» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. DE OORLOG. Een officiéél Bulgaarsch bericht uit Sofia geeft het volgende overzicht van de laatste krijgsverrichtingen der Bul garen. Bij het begin van onze krijgsverrich tingen tegen Servië, toen ons geheele leger naar het westen werd gezonden, hadden de gelande Franscbe troepen, bij hun operaties in Zuid-Macedonië, gesteund door Servische strijdkrachten, zich op de linie Sonitsjka Glawa Baboena PlavinaGradskoKriwolak kunnen nestelen, maar wij aarzelden met, waar dat mogelijk was, vooruit te rukken en versterkten onze troepen op dit front. In het begin van Nov. gelukte het ons den vijand over de linie KrinolakWardar—Tserna terug te werpen. Ons doel was het Fransche front te omvatten, om de Franschen na aankomst ven voldoende verster kingen in te sluiten De bezetting van de oostelijke helling van de Radowil Planina bracht ons nader tot dat doel, want de Franschen werden daardoor van het N.O., N.W. en Z.W. omvat. Zij bemerkten den gevaarlijken toestand, waarin zij geraakten en besloten dade lijk terug te trekken. De Franschen hebben toen getoond, dat zij het uit voeren van terugtrekkende bewegingen voortreffelijk verstaan, want zij hebben zich uit de greep van de tang, waar- tusschen wij hen hadden gevat, weten te bevrijden. Onze troepen gingen tot het offensief over en bezetten tegen den middag de linie KriwolakNegotin Kawadaptsi. De vijand trok overhaast terug, door onze troepen in het nauw gebracht. Na afloop der operaties tegen Prisjtiua zond de generale stat van het veldleger groote atdeelingen tegen Tetowo, Gostu- war en Kitsjewo, met het dubbele doel le Dibra te bezetten en den Serviërs den terugtocht naar Macedonië, waar zij zich misschien met de Eugelsch- Fransche troepen hadden kunnen ver eenigen, at te snijden 2e Oehrida en Stroeag te bezetten en daardoor de vijandelijke afdeelingen, welke in den omtrek van Monastir E. Resna ope reerden, den terugtocht naar Albanië onmogelijk te maken. Een afdeeling die den terugtocht der bezettiug vau Monastir moest afsnijdeu, weid over Smilewo, ten N.W. vau Monastir, naar den weg Monastir-Resna Oehrida gezonden. Deze afdeeling dwong door haar opmarsch de Serviërs den 3en Dec. Monastir te ontruimen. Vandaag hebben wij de stad bezet. Andere afdeelingen rukken op Oehri da en Dibra aan. Tau Westen van Prizrend wordt de opmarsch naar Dzjakowa voortgezet Vanmiddag is een deel onzer troepen de Witte Drin overgetrokken en heeft de stad Dzjakowa in bezit genomen. Blijkens aanvullende berichten heb ben onze in de uabijheid van Prizrend opereerende troepen geconstateerd dat de nederlaag der Serviërs bij Koela Ljoerna rampspoedig van aard is ge weest. Op hun wilde vlucht van Priz rend naar Koela Ljoema hebben de Serviërs hun geheele artillerie, hun trein, de auto van den koning, 320 rachtwagens, een aanzietllijke hoeveel heid munitie van allerlei aard en ander oorlogstuig achtergelaten. Bij eiken stap voorwaarts vinden wij kanonnen die langs de wegen en in verlaten stellingen zijn blijven staan. Dat be wijst door welk een paniek het ont redderde Servische leger, dat tevergeefs een katastrophe zocht te vermijden, is aangegrepen. De sedert twee of drie jaar door de Serviërs verdrukte Alba neezeu komen in opstand en vechten met de wapenen tegen de Servische troepen die door het gebergte van Al banië dwalen. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt ook gemeld, dat Ipek bereikt is en ongeveer 1700 gevangenen en 6 kanonnen genomen zijn. De Franschen moesten tegenover de dreigende om vatting hun boogvormige stellingen van de Trerna (Kara Soc) tot aan de Wardar opgeven. Engelsche bladen melden een bericht uit Saloniki, volgens hetwelk de Bul garen veel troepen te Stroemnitsa samentrekken. Twee Duitsche divisies werken met hen samen. N. R Crt De Grieken te Londen laten zich in hun genegenheid voor de entente niet onbetuigd. Er zijn rijke kooplui de Grieken zijn over de geheele wereld als knappe kooplui bekeud, en om hun mildheid evenzeer en die hebben groote bedragen aan de Engelsche oorlogsfondsan geschonken. Nu heett de Grieksche kolonie weer negen vol ledig uitgeruste ambu'auces voor het Engelsche leger op den Balkan besteld. Een paar in Engeland geboren Grieken dienen als Eugelsch luitenant aan het front; een hunner aan de Dardanellen. N. R. Crt. Het Giornale d'Italia verneemt uit Messina, dat de kapiteiu van het Griek sche stoomschip Spetzia, dat Vrijdag j.l. van den Piraeus vertrok en nu te Messina aangekomen is, meldt dat zijn schip op 80 mijlen van Zante dooreen Oostenrijksche duikboot is aangehoudm, waarvan de commandant het schip liet doorzoeken. Een Engelsch officier, die kon be wijzen dat hij tot het Roode Kruis behoorde, mocht aan boord blijven. Groote zakken met zeer belangrijke correspondentie die de bemanning over boord trachtte te werpen, werden door de Oostenrijkers in beslag genomen. N. R. crt. Te San Diego, in Californië, is bericht ontvangen, dat het Amerikaansehe stoomschip Minnesota, een schip van 20,718 ton, eigendom van de Great Northern Company te New York, teu gevolge van een ontploffing in da machinekamer, vrijwel hulpeloos 25 mijlen ten Z.W. vau de Coronada eilanden (Calitornische kust, ten Z van Diego) ligt. Het was verleden week met een lading levensmiddelen naar Engeland vertrokken. In verband met deze ontploffing, zijn vier man in hechtenis genomen. Een hunner schijnt pochende gezegd te hebben dat het schip nooit zijn bestemming zou be reiken. N. R. Crt. Te Lambeth (Londen) vervoegde zich dezer dagen een jonge Australiër, die naar zijn land terug wilde, bij de autoriteiten om zijn papieren te halen. De ambtenaar, die tot dat doel zijn handteekening moest zetten, maakte bezwaar, omdat hij den Australiër er van verdacht zich aan de dienstneming te willen onttrekken. De Australiër ontkende en zeide, dat hij van plan was, in Australië dienst te nemen. De ambtenaar merkte op, dat hij dan zeker te laat zou komen, want het was twee maanden van Engeland naar Australië en twee maanden terug. En over vier maanden zou de oorlog zijn afgeloopen Ten slotte kreeg de Australiër toch de gevraagde papieren. N. R. Crt. Maximiliaan Harden heeft te Berlijn over den oorlog gesproken. Het was in de stampvolxe groote zaal van de Philharmonie. Volgens het Berliner Tageblatt was dit het voornaamste van wat hij zei De overwinning van de Duitschers is een ovsrwinning van de Meyers, Krauses, Schuitzes enz., van het Duit sche volk m. a. w. zonder den geest, die het volk bezielde, had geen genie iets kunnen uitrichten. De eerste beslissing in den oorlog is in September 1914 aan de Marne ge vallen, waar de Franschen meenen een overwinning te hebben behaald. Daar is het plan van Schlieffeu-Moltke, om Frankrijk te onderwerpen en tegen Rusland een verdedigingsoorlog te voeren, welk plan tegen de opvatting van den ouden Moitke inging, opge geven. De tweede beslissing is gebracht door het welgeslaagde plan van e«n ..indus trieoorlog met geweldige massa's mate riaal", uitgevoerd bij de doorbraak op de linie Gorlice Tarnow, het begin van het terugdrijven van de Russen. Maar trots dezen schitterenden zegetocht schijnt het einddoel van eiken oorlog, de vernietiging van de vijandelijke strijdmacht, niet te bereiken te zijn geweest. De darde groote beslissing van den oorlog hebben wij aan ae fouten van onze vijanden, vooral in de Balkan- politiek te danken. Wat de Duitschers hierin hebben bereikt is niet de uit komst van „duivelsch grootsche diplo matie", ook niet van het neerwerpen van de Russen, maar van de ook slechts door Duitsche krachtdadigheid mogelijk geworden nederlaag der Engelschen en Franschen aan de Dar dauellen. De volledige overwinning is nog op geen van Duitschlauds hoofdvijanden behaaldlaat staan op de vijanden gezamenlijk üuitschjand heeft wel, in aanmerking genomen dat een volks menigte van 120 millioen tegenover een van 800 millioen staat, het opperge- weldige volbracht, dat de oorlog geheel buiten zijn' greinen werlc gevoerd maar, hoeveel dat ook is, het is niet de overwinning. En die overwinning moet onder alle omstandighedon worden verkregen. Ondanks al wat er reeds gewonnen is, zal die taak zeer zwaar zijn. De vijand schijnt, evenals Wel lingtou keizer Napoleon in Spanje, ons door uitputting klein te willen krijgen. Dat moet worden belet, en daarvoor moet vooral aan de thuisblijvers geen offer te groot zijn. De regeering late het volle licht over den toestand opgaan en zorge zonder vrees voor ontstemming voor de voeding van het volk. Wy kennen eigenlijk nog geen ontbering. Wij hebben nog veel te weelderig geleetd. W. R. Crt. De Paus en de vrede. De Paus begon Maandag zijn toespraak tot het Consistorie met te zeggen, dat de behoorlijke werkzaamheid vaD de Roomsche curie erustig zou hebben geleden, indien hij geen consistorie had gehouden. „Ondanks de ellende die zich in de afgeloopen 16 maanden heeft opgehoopt, ondanks het ie;t dat het ver langen naar vrede met den dag in vele harten toeneemt, ondauks onze pogingen om de vrede te bespoedigen en de verdeeldheid door alle mogelijke midde len bij te leggen, neemt deze noodlot tige oorlog te land en ter zee in ver woedheid toe en bedreigt hij het onge lukkige Armenië met algeheelen onder gang. Wij voelen ons krachtens onze apostolische taak verplicht opnieuw op de eenige middelen nadruk te leggen, die spoedig aan dien vreeselijken brand een einde kunnen maken en de vrede verzekeren, dien de geheele raensch- heid hartgrondig begeert, namelijk een vrede die rechtvaardig en duurzaam en niet voordeelig voor een van de oorlogvoerende partijen alleen is. De weg die stellig tot dezen gelukkigen uitslag kan leiden, is die welke alreeds beproefd is en in dergelijke omstandig heden bevreaigend is gebleken, namelijk de oumiddellijke en middellijke gedach- tenwisseliug, die gegrond is 'op welwil lendheid, kalmte, overleg en billijke erkenning van het streven van allen en in gelijke mate rekening houdt met datgeue wat rechtvaardig en mogelijk is. Zulk een regeling moet bereikt worden door de inspauning van de strijdende partijen. Het is volstrekt noodig, dat aan weerskanten met goeden wil tegemoetkoming wordt betoond, zelfs ten koste van eenige opoffering, daar de voortzetting van dat bloedvergieten, zoo het langer duurt, het begin van het verval van Europa zou beteekeneu. Dat zij u de gevoelens van onze ziel met betrekking tot den oorlog en de volken die er ongelukkigerwijs in betrokken zijn. „Als wij de rampspoeden beschouwen die de Europeesche botsing over de katholieke zaak en den. apostolischen stoel heett gebracht, moeten wij erkeu- nen hoe zwaar zij drukken eu hoezeer zij da waardigheid van den opper priester afbreuk doen, daar zij hem niet in staat stellen de volle vrijheid te gebruiken, die voor de regeering van I de kerk volstrekt noodzakelijk is. Zij AXELSCHEffi COURANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1