\o. 70. W oensdag 8 December 1915. 31e Jaarg. Nieuws- e 11 Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFXEMAX, Buitenland. t. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsin? 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. en DE OORLOG. Uit Konstantinopel seint Wolff de volgende mededeeling van het groote hoofdkwartier Af en toe, doch menigmaal aanhou dend vuurgevecht uit stukken van alle kaliber. Bij Anafarta namen eenige kruisers aan de beschieting deel- Bij Ari Boeruoe een torpedoboot en een monitor, bij Sedul Bahr een monitor en een gepantserde kruiser. De beschie ting van onze stellingen bleef zonder uitwerking. Onze artillerie verstrooide twee vijandelijke kompagnieën infanterie, die op weg naar Koetsjoek Kemikli waren, en deed een munitie opslagplaats van den vijand in de buurt van Lalebabat Tepe in de lucht vliegen. Onze artillerie bracht de zware vijandelijke batterij ten Zuiden van Azmakdere tot zwijgen. Een van onze vliegers deed een aanval op een vijandelijken vlieger, die de beichieting van de oorlogsschepen leidde en dwong hem te landen. Bij Sed-ul Bahr, op den rechtervleugel, slingerde de vijand tijdens een levendig bommengevecht een groote massa torpedo's. Onze artillerie beschoot verder vijan delijke bataljons, die oefeningen uit voerden, verstrooide den vijaud bracht bem verliezen toe. De vijand, die, zooals in ons bericht van 2 December gemeld is, door zijn vliegers op ons hospitaalscbip Resjad pasja een aanval met bommen liet doen, niettegenstaande de roode halve maan als kenteeken op het schip was bracht, welk kenteeken door internati ouale verdragen erkend is, aarzelt overigens niet al zijn militaire trans porten onder de vlag van Genève tegen ons vuur te dekken. Zoo vervoert hij 's nachts in twee hospitaalschepen sol daten, die hij overdag op die schepen gebracht had. Deze handelwijze toeut de machteloosheid aan van den vijand en het peil van zijn achting voor de eenvoudige wetten der menschelijk heid. Het bericht van de overwinning der Turkeu over de Engelschen in Mesopo tamië, heeft te Konstantinopel groot vreugdebetoon gewekt. Men stak on verwijld de vlag uit. Er is in Bagdad terstond een inzame ling gehouden voor de gewonden. Op een eerste lijst werd voor 7000 pond geteekend, wat voor Bagdad eeu hooge som is. Volgens nadere berichten zijn drie Eugelsche motorbooten beschadigd Een is gezonken. Ouder da gesneuvelde Engelschen is een majoor van de cavalerie. Er zijn ook vlaggen buitge maakt. Uit het hoofdkwartier werd gemeld, dat de vijand zich aau de vervolging der troepen trachtte te onttrekken door de bescherming te zoeken van zijn kanonneerbooten. Elke dusdanige po ging om stand te houden wordt, dank zij de krachtige aanvallen, in een vlucht veranderd. Op den ochten van den eersten December berokkende een dergelijke poging den Engelschen zware verliezen. Wij maakten verscheidene honderden krijgsgevangenen en vermeesterden twee met levensmiddelen geladen transportschepen, nog een vaartuig, twee kanonneerbooten, twee caissons een groote hoeveelheid ander en krijgsmaterieel. Onder de gevaugenen, die meerendeels Engelschen zijn, be vonden zich een majoor, een kapitein en een luitenant vlieger. Da twee veroverde kanonneerbooten zijn zeer sterk bewapend. De kanonneerboot Kemet voert tien stukken, de Eirikless 4 kanonnen van 10.5 en 7.5 c. M. en 3 machinegeweren De meeste van kanonnen zijn in goeden toestand. De Firikless is reeds gebruikt om den vijand te bestoken. Onze van het Noorden van Koet-el- Amara afgezonden strijdkrachten vielen de terugtrekkende vijandelijke colonnes in de flank en brachten haar zware verliezen toe. N. R. crt. Vrijdag hebben de Bulgaren den linkervleugel van de Engelschen aan het front van Stroemitsa met artillerie beschoten. Dat vuur is echter door de Engelsche kanonnen snel tot zwijgen gebracht. Behalve dit is er niets van de geallieerden. Nieuwe Engelsche troepen zijn ont scheept. Ofschoon het twijfelachtig is dat de Oostenrijkers en Duitschers Monastir in sterken getale zijn binnengerukt, heeft niettemin de val van de stad groote beroering iu Grieksche kringen verwekt. Hardnekkig loopt het gerucht, dat Russische troepen Bulgarije zouden binnengerukt zijn, waar volgens hier ontvangen berichten de bevolking van den oorlog genoeg zou hebben. Het weer blijft mooi. Drie Oostenrijksche spionnen, die als Servische gendarmes vermomd waren, zijn in de streek van Kewadar dood geschoten. N. R. cit. De Lokal Anzeiger ontleent aan de Reichspost te Weeuen, dat tengevolge van de ontwikkeling van het Oosten rijksche offensief tegen Montenegro de schatkist uit Cettinge over Albanië naar Italië is overgebracht. De minister van fluanciën bevindt zich op het oogenblik te Skoetari. N. R. Crt. De Tagliohe Rundschau ontleent aan de Pester Lloyd te Boedapest het bericht, dat de beschieting van de stad Görz met geschut van het zwaarste kaliber voortduurt. De ziekenhuizen worden ontruimd, de zieken op draag baren uit de stad gevoerd. Zij doodeu gisteren op de Piazza Rotte 14 men schen. Het beroemde paleis van graaf Lauteri en het paleis van graat Sti soldo werden vernield. De uit Weeueu en Graz gezonden braudweerbrigades zijn voortdurend bezig om brauden te blusscheu. Ook gevechten in de lucht tusschen Italiaausche en Oostenrijksche vliegers hebben dagelijks plaats. N. R. Crt. De Westminster Gazette" schrijft: Het (Engelsche) ministerie van Handel heeft eene waarschuwing openbaar gemaakt betreffende het gebruik van kolen. De toevoer daarvan is zooveel minder geworden door de behoeften van fabrieken, die munitie vervaardigen en door het geringer aantal mijnwerkers, dat de gewone fabrikanten kolen uit andere streken zullen moeten betrekken. Aanbevolen wordt contracten te sluiten voor langen tijd, terwijl de uitvoer behoort te worden beperkt. Zoo kan vermeden worden dal sommige mijnen als het ware met orders worden over stroomd, terwijl in andere niet steeds gewerkt wordt. Zoolang slechts 10 pet. wordt verkregen van de waarde van de meeste kolen, worden deze niet op doelmatige wijze gebruikt. Echter ver keert Engeland in dit opzicht in betere conditie dan Duitschland, daar de noo- dige olie vanuit het buitenland is be trokken en zoo de kolen voorraad is aangevuld. Avp. Duitsche grensposten bij Lage Mierde verzekeren dat omstreeks den 15en Dec. de keizer met zijn staf zich naar het Westerfront in België zal begeven om een inspectie over de troepen te houden. De keizer zal twee dagen in Brussel verblijven. Avp. De r Daily Tel." schrijft over de staatkunde van Rumenië, die met be zorgdheid wordt gadegeslagen door de centrale mogendheden en vooral Bul garije. Aau de grenzen wordt met zeer veel wantrouwen opgetreden. Van reizigers worden aan de Hongaarsche grens aile bagage geheel doorzocht en alle moge lijke papieren onverbiddelijk verbeurd verklaard Aan de Rumeensche grens moeten de reizigers een nieuw, doch niet zoo streng onderzoek ondergaan Van de portierramen moeten de gor dijnen steeds zijn neergelaten, terwijl hiervoor gewaakt wordt door politie en soldaten in de treingangen. Het reizen biedt zeer veel ongemakken ondanks het groote belang van den weg, staat alle handel stil tusschen Rustschuk en Constantinopel. Om van Rutschuk Sofia te bereiken zijn 27 uur noodigde treiuen zijn niet verwarmd en niet voorzien van eet- en slaapwagens. Avp. Volgens te Zurich uit Boedapest ontvangen berichten, zijn de Duitschers zeer teleurgesteld door de ontdekking dat de Serviërs de uitgebreide en kostbare kopermijnen te Bor, in Noord Servië, zoo vernield hebben, dat zij vooreerst niet te ontginnen zijn. Aide machinerieën, woningen van de werklui ovens en werkplaatsen zijn door het terugtrekkende leger opgeblazen. Te veus hebban zij de pompen en water buizen vernield en de mijnen onder water gezet. Al het koper en de machinerieën die vervoerbaar waren werden meegenomen. De Duitsche commandant heeft eeu stat van inge meurs meegebracht om na te gaan, of de mijnen, binnen niet al te langen tijd weer ontgonnen zouden kunnen worden. De Times teekent bij dit bericht aan, dat de mijnen van Bor bij Tsajetsar liggen en erts bevatten met een gehalte van 30 pet. koper. Maar ook Bulgarije heeft rijke kopermijnen, die erts op leveren dat 72 pet koper bevat. De bijzondere correspondent van de Temps seint uit St. Petersburg van den 2den dezerDe Duitschers slaan een zegevierenden toon aan, meldende dat zij te Prizrend een beslissende over winning over de Serviërs hebben behaald en erbij voegende dat Serviërs, die door hun officieren verlaten waren, in grooten getale gevangen genomen zijn. Het is noodig om op deze fictieve geestdrift, die ten doel heeft op neu tralen invloed te oefenen, den domper te zetten. De Servische troepen in die streek hebben zich een weg naar Montenegrijnsch gebied gebaand. In strijd met de verzekering van Duitsche zyde kan ik mededeelen, dat de Servische legers voor de beste belangen van de geallieerden op een ander oorlogsterrein gebruikt zullen kunnen worden. De artillerie, die de rviërs achter hebben gelaten, was van te voren onbruikbaar gemaakt. N. R. Crt. Joffre is tot opperbevelhebber van alle Fransche legers, behalve die in koloniaal gebied opereeren, benoemd. De ervaring heeft geleerd dat eenheid in de leiding onontbeerlijk is. De Times verneemt uit ParijsEen nauwkeurig onderzoek van het besluit waarbij Joffre tot opperbevelhebber van - alle Fransche legers is benoemd, en van de omstandigheden waarin het is uitgevaardigd, toont aan, dat het van veel meer belang is dan een zuiver technischeverandering. De expeditie naar Saloniki is nu ouder Joffre's bevel geplaatst. Hij is er in militaire betee- keni8 verautwoordeliik voor. Handelt men weer volgens het beginsel, dat de geallieerden by de leiding van de algemeene krijgsverrichtingen samen werken, dan zou een dergelijke be noeming van Eugelsche zijde eeu man aanwijzen, met wien Joffre zou kuunen overleg houden en over de toekomstige plannen besluiten nemen. Van den omvang, dien Joffre's nieuwe plichten zullen aannemen en van den tijd, dien zij in beslag zullen nemen, zal ook de beslissing afhangen, of het noodzakelijk zal zijn, hem een opvolger te geven in de bovelvoering over de noordelijke en oostelijke legers van Frankrijk. Dit is echter geen dringende zaak. De voornaamste kwestie is op het oogenblik de Levant. Terwijl het de geallieerden regeeringen eenigen tijd gekost heeft hun eigen plannen in dat deel van de wereld op te maken, kan man nauwe lijks verwachten dat zij die van den vijand zullen kennen, en er zijn vele aanwijzingen dat de vijaud thans een vreemdsoortige manoeuvre uitvoert in de richtiug van het Oosten, gelijkende op die welke aan den slag aan de Marne voorafging, en de Fransch-Engelsche troepen te Saloniki negeert. N. R. Crt BRANT. 30 30 41

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1