Rechtszaken. Gemensrd Nieuws. de burgerlijke bevolking in de gelegen heid te «tellen om op goedkoope wijze dit volksvoedseJ in te «laan. Spr. vindt dit zeer goed en acht het ook niet noodig, dat de niet-verbouwevs zooveel duurderen prijs moeten betalen, ofschoon men voor 7 cent aardappelen, d. i. een K.G., al heel wat buikvulling heeft. Maar juist omdat er tegen uitvoer bezwaren bestaan, diene men de zaak ernstig te beschouwen en denkt spr. dat men zich moet bepalen tot Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen alleen, omdat juist in deze streek veel meer aardappelen aanwezig zijn, dan voor de consumptie hier noodig is. Naar Holland gaan van hieruit geen aardappelen, omdat we nog nooit met aardappel-fabrieken in relatie hebben gestaan, maar wat hier over is aan aardappelen gaat naar België. Wat hier voor de consumptie niet noodig is, gaat reeds jaren achtereen volgens naar Gent, Brussel, Antwerpen en Luik en werden alzoo deze steden door de handelaars en verbouwers van hier, voor wat aardappelen betreft, gevoed. 70 procent van het pootgoed werd en wordt nog uit Friesland ingevoerd, van waar dus vraagt spr., zou aardappelnood dreigen, waar hij meent te weten, dat andere gewesten wèl aardappels uitvoer den, toen het hier niet mogelijk bleek Het is dus dringend er Z.Exc. opmerk zaam op te maken, dat we nog voorraad te over hebben. Spr. zou nu den vol genden weg wenschen in te slaan Men trachte in samenwerking te treden met den Bond van aardappelhandelaren en neme ter studie op welke wijze men de hoeveelheid aardappels kan te weteD komen, welke noodig is voor de winter provisie voor de geheele streek; b. v. van af 1 Januari tot den nieuwen oogst. Daa-toe kon dan een vaste prijs bepaald worden. Het dan verkregen kwantum kon dan gereserveerd blijven en de betrokkenen kouden in de gelegenheid gesteld worden het benoodigde tegen den algemeen geldenden prijs in te slaan. Was dit eenmaal geregeld, dan meende spr. met gerustheid bij den Minister te durven aankloppen om voor de over blijvende aardappels in dit gewest uitvoer te verzoeken, te meer, daar zooals gezegd, wij nimmer in relatie stonden met fabri kanten, die aardappels opkochten, en ook nooit aan hen onze in 't Buitenland zoo zeer gezochte eetaardappels te koop boden. Nogmaals, mijnheer de voorzitter, onze relaties voor de overproductie waren in het Buitenland en spr. vindt het zeer treurig te moeten vernemen, dat Gent, Brussel, Antwerpen en Luik, waarvan wij voor het grootste deel de aardappel leveranciers waren en nóg zouden zijn, thans van aardappelen worden voorzien door handelaars buiten ons gewest. Te meer vindt spr. zulks jammer, daar het van hier uit zoo lastig is om ODze waar in het Noorden te krijgen niet alleen, maar ook om er te komen en ze aan te bieden. We zijD thans meer dan ooit geïsoleerd. Aan het Zuiden de geëlectriseerde draad, in het Noorden de Schelde met beperkten over zetdienst. Daarbij zijn we in Holland als aardappelhandelaars vreemdelingen, een gevolg van den eertijds goeden handel met Belgiëwe moeten dus in ons eigen land inbreken en dan nog krijgen we minder geld voor onze even- goede consumptie-aardappelen dan de leveranciers in het Noorden, omdat ze er bekend zijn. Het is niet te ODtkennen, dat Handelaars en Boeren dit in do beurs moeten voelen, wat omdat het slechts tijdelijk is, nog niet het ergst is, maar veel erger zou het zijn, dat ten gevolge vari dezen toestand de energie in onze verbouwers zou verflauwen indien de lust tot aardappelteelt en daardoor de handelsgeest zou kwijnen, zoodat de welvarende aardappelhandel zich van hier zou verplaatsen. Dit ware een ramp voor het Land van Axel. Laat mij hierop mogen wijzen, mijn heer de voorzitter, het is geen over drijving, want de reeds gedane onder vinding geeft er reden toe. Daarom meent spr. terecht, dat niet mag worden gedraald, maar Boeren en Handelaars moeten samenwerken, moeten in den kortst mogelijken tijd juiste gegevens verzamelen en daarmede, zOo noodig in overleg met den Rijks Landbouw- leeraar, bij den Minister van Landbouw op audiëDtie gaan. Men kan dan Z.Exc. een kijk geven op de ware positie, waarin men hier zit en Z.Exc. wijzen op de noodzakelijkheid van verandering, tevens verzoekende zijn gunst te willen verleenen oen toe te willen staan, dat het kwantum aardappels, na aftrek van de tegen billijken prijs gereserveerde consumptie, moge worden uitgevoerd, opdat zoo spoedig mogelijk het kapitaal, dat thans onbruikbaar aan aardappelen ligt ingekuild, eD dus aan veel risico onderhevig is, vrij komt en worde ge exploiteerd tot nut van 't algemeen. We herhalen, dat het gesprokene onder de aanwezigen algemeen ingang vond en men hoopvol besloot een commissie te benoemen, die deze zaak zal aanpakken en zich voorstelt te handelen in den geest zooals door den heer Dekker wes voorgesteld. Moge zij algemeen mede werking ondervinden. AXEL, 3 December 1915 Waar de beer van Vliet, hoofd der school met den bijbel, in de Nieuwstraat alhier na een bijna 40 jarige werkzaam heid aan die school zijn taak zou neer leggen wilden zoomin 't bestuur dier school als de onderwijzers en oud leer lingen dien dag ongemerkt laten voorbij gaan. Dinsdagmiddag had het aftredend hootd zijn laatste les gegeven en om halfdrie waren in de school behalve de leerlingen der drie hoogste klassen met de onderwijzers aanwezig het schoolbe stuur, de heer burgemeester en de af gevaardigde van den districtaraad, de heer Huizinga. De heer van Vliet allereerst het woord nemende, bekende dat er misschien wel wat was, dat hij anders moest gedaan hebben. Maar zijn doel naast nuttige kennis den we| des heils aan de kin deren te leeren, hoopte hij bereikt te hebben. Hij drukte deu kinderen op 't hart, zich als nuttige leden der maat schappij te doen kennen, maar hoopte bovenal dat zij zich zouden openbaren als leden van Gods kerk. Waar hij den onderwijzers dankte voor hun hulp, betuigde hij zijn dank vooral den heer le Feber met wien hij 23 jaar lief en leed in deze school had gedeeld. En voor de hulp hem door districtsraad, burgemeester en schoolbe- i stuur verleend sprak hij zijn dank uit erbij herinnerende, dat va"n de bestuurs leden, die bij zijn indiensttreding er waren, ook velen al waren heengegaan. Hij hoopte dat de school onder zijn opvolger mocht groeien en bloeien, en dat er niet 1/s van de bevolking naar kon het zijn 8/g een plaats mocht vinden voor hun kinderen op de vrije school. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. M. Oggel, wees erop dat voor den heer van Vliet de tijd van komen geweest is en dat het nu de tijd van gaan is. De zinspreuk„Ik worstel en ontzwem" kon de heer van Vliet ook op zijn arbeid toepassen. Gewor steld was er in een kleine school met gebrekkige hulpmiddelen maar het geloofsvertrouwen van den scheidende was niet beschaamd. De kleine school was een groote geworden. De spreker wenschte dat voor den heer van Vliet nog een lang leven moge beschoren zijn, en waarin hij den jongen de eerste beginselen naar den eisch van Gods woord had geleerd hoopte de voorzitter dat de heer van Vliet nog lang de vruchten van zijn werk mocht aan schouwen, De edelachtbare heer burgemeester den Hollander sprak namens het Dage- lijksch bestuur der gemeente zijn dank uit voor het ouderwijs door den heer van Vliet in deze school geschonken. Hij achtte het een groot voorrecht dat de heer van Vliet zijn arbeid mag ver laten in het bezit van een goede ge zondheid en hoopte dat hij nog lang den rijken zegen van zijn onderwijs mocht aanschouwen. De oudste onderwijzer de heer Ten Kate besprak nog de goede verhouding die steeds tusschen hoofd en personeel geheerscht had en dankte den heer van j- Vliet ook nameDS de leerlingen mede de hoop voor verder welzijn uit I sprekende. De heer Huizinga begreep dat de heer van Vliet bewogen afscheid nam van zijn arbeid. Wanneer men in zijn werk veel lief en leed heeft ondervonden wordt dat werk ons dierbaar. Geslach ten zijn bij deu heer van Vliet gekomen en gegaan. En waar zijn arbeid ge waardeerd is dour het gemeentebestuur is het een voorrecht dat dit kou ge beuren bij leven en niet over een ge opende groeve. De districtsraad is den arbeid van het Christelijk schoolwezen dankbaar, dat de Christelijke onderwij zer nu na een welbesteed leven ook een onbezorgden levensavond kan ge nieten. Spreker sloot zich aan bij de beste wenschen den scheidende toege sproken. Nadat brieven waren voor gelezen van den districtsschoolopziener den heer Eriuga den inspecteur van het Christelijk Nationaal onderwijs den heer Schaap en van ds. Lammertsma, die verhinderd waren geweest aan wezig te zijn, werd door de leerlingen een afscheidslied gezongen en sloot de voor zitter, de heer Oggel met dankzegging. Des avonds werd er in twee school lokalen een gezellige samenkomst ge houden welke werd bijgewoond door vele oud leerlingen ouders van kinderen schoolbestuur, en hoofden van bijzondere scholen uit den omtrek. De heer van Vliet, echtgenoote en familie van hun woning afgehaald door twee bestuurs leden, werden bij 't binnenkomen toe gezongen Dat 's Heeren zegen op u daal'. Daarna werd de heer van Vliet door oud-leerlingen, collegas uit den omtrek, den heer Leteoer door familie en door den voorzitter toege sproken, terwijl ook eenige ververschin- gen werden rondgediend. De heer van Vliet dankte voor wat hem werd toege sproken en voor de cadeaux in een der lokalen tentoongesteld, waarna deze gezellige samenkomst door den voorzit ter van 't bestuur met dankzegging werd gesloten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. oorm. Nam. G Voorm. Nam. Zondag 5 December 1915 Ned. Herv. Kerk. J'Va ure 2 ure ere formeerde Kerk. Gebouw Kerkdreet. Ds. J. B. T. Hugenhcrtz, Ds. J. B. T. Hugeuholtz. 9 ure g ure Hedenmiddag werden de thans nog schoolgaande kinderen van meerge noemde school door den heer Van Vliet getrakteerd, terwijl de leerlingen den heer Van Vliet eenige toepasselijke liederen toezongen. De directeur van het post- en tele graafkantoor alhier verzoekt ons te willen melden, dat zijn kantoor op Zondag 5 December a. s. voor het aannemen of afhalen van postpakketten gesloten is. Zooals bekend, bestaat in ons land een comité onder deu naam „La dub beltje Beige". Dit comité bestaat uit Belgische uitgewekenen en heeft ten doel wekelijks inzamelingen te houden ter leniging van den nood, waarin hunne nog in België wonende landge nooten verkeeren. Ook in onze gemeente is toestemmiug voor bedoelde inzameling verleend en hebben zich daarin mede belast de dames Verfaille, welke het genoegen hadden tot heden op te halen een bedrag van f 95 en 10 in de gemeente Kuiddorpe, terwijl zich 58 personen opgaven om een wekelijksche bijdrage te storten. Bij'den landbouwer A. de Milliano te Waterlandkerkje heeft een kat de duiventil weten te bereiken en daar 21 duiven doodgebeten. Onder deze diereu waren er, die een waarde van j 50 hadden. Eén had zelts prijs gevlogen op den grooten wedstiijd naar Madrid. r M, CrU Voorm. Nam. 2 ure oorm. Nam s Av. 5 Leeskerk. Ds. J. H Lammertsma, (Voorb. H. Avondm.) Stationstraat. Ds. J. H. Lammertsma (Voorb H. Avoudm.) Leeskerk. Geretormeerde Gemeente. 9 ure Leeskerk. Gebouw 9 ure 9 ure V. Lee.- kerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Dec. 1915. L J., 41 j., vr. van P. F. d. B. te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 of 5 dagen hechtenis. H. A. M., 33 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 15 ot 12 dagen hecht. Door bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen V. A, d. L., 24 j., werkman te Koewacht, thans gedetineerd ter zake vau terug keer na uitwijzing uit het bezette gebied van Zeeland. De Tel. meldt, dat Woensdagmiddag ongeveer half een een Duitsch vliegtuig in Zeeuwsch-Vlaanderen op het grond gebied van Aardenburg gedaald is. Er zaten twee jonge officieren in. Zij waren met riemen vastgebonden. De landing zou door den hevigen wind veroorzaakt zijn. Het vliegtuig kwam uit de richting van Brugge en stortte voorover Deer. Het werd zwaar beschadigd en de motor was zoo goed als geheel vernield. De beide officieren, die niet gekwetst waren, zijn naar Aardenburg gebracht en zullen geïnterneerd worden. Te Roosendaal kwam een expresse trein uit België, vertoevende 500 Fran scbe vrouwen, kinderen en religieuzen uit het bezette gebied in Noord Frankrijk. Per exstra trein vertrokken ze naar Vlissingen en via Engeland naar Frankrijk. M. crt. De Reichspost bevat het doodsbe richt van een Nederlandscheu student, die als vrijwilliger met het korps van de Innsbriicker Standhuizen meegevoch ten heeft. De heer Hagen, zooals zijn naam luidt, is gevallen bij een verkenningstocht op den 29en Juli van dit jaar. crt- Graal Jezef de Hemptinne, te Gent, die ter dood veroordeeld was, is op vrije voeten gesteld, nadat zijn tamilieleden een waarborgsom van een millioen franc bijeengebracht hadden. M. Ct. Voor invaliden, die een been in den oorlog verloren hebben heeft een Neurenburgsch fabrikant een nieuwe soort van rijwiel bedacht. De kracht van bet ontbrekende been wordt ver vangen door de kracht van de hand aan dien kant. Aau het stuur is namelijk een hefboom aangebracht, dien de eenbeenige na korte oefeniug zoo goed kan bedienen, dat hij langs den vlakken weg bij lichte stijgingen even regelmatig kan rijden, als wanneer hij twee pedalen gebruikte. Voor het op en afstappen bedient de wielrijder zich vau een korte kruk, die hij in een houder aan het balhootd meevoert. Kenneth Friest, een jongen van 19 jaar, destijds te Londen gevangen geno- mep onder verdenking een Duitsch

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2