No. 69 Zaterdag 4 December 1915. 31e Jaari Nieuws- en Advertentieblad if voor Zeeuwseh- Vlaanderen Provinciale Staten van Zeeland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per S Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden uaar F. DIELEMAft, plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AXEL. AdvertentiëD worden /r«««« ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TTVEE uren. Dinsdagavond werd de najaarszitting der Provinciale Staten op de gebruike lijke wijze door den voorzitter geopend. Aanwezig waren 39 leden. Onder de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van het bestuur der vereeniging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen in Zeeland, voor inwilliging van het verzoek tot wijziging van de tusschen de Provincie Zeeland en de vereeniging bestaande overeenkomst een mededeeling door het comité tot bevordering van de totstandhouding van een tramweg van Breskeus naar Sluis met zijlijnen en den heer mr. P. Diele- man, als gemachtigde van den heer E Huijgebaert; dat tusschen het corai en den heer Huijghebaert eenerzijds en de stoomtrammaatschappij Breskens Maldeghem anderzijds overeenstemming is verkregen omtrent den aanleg en de exploitatie van genoemde lijn; Deze beide stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verbindingsweg tusschen Oost- eD West- Zeeuwseh-Vlaanderen. Ten slotte nog een adres van het uit voerend comité voor de tot standkoming van een verharden verbindingsweg tusschen Oost- en Westelijk Zeeuwscb Vlaanderen, om te bevorderen, dat ge noemde weg oog worde aangelegd. In dit aires wijzen adressanten er op, dat de dringende noodzakelijkheid van de spoedige tot standkoming van een verharden verbindingsweg, geschikt voor verkeer van voer- en rijtuigen, benevens automobielen tusschen de beide daelen van Zeeuwseh-Vlaanderen voor een ieder met de toestanden bekend duidelijk is, en inzonderheid thans bet beste aan het licht komt, uu alle ver keer over Belgisch grondgebied onmo gelijk is geworden dat zij derhalve, ondanks het besluit in de najaarszitting vau verleden jaar, ia deze materie door de Staten genomen zich verplicht en gedrongen gevoelen ter wille van het hooge belang der zaak zich tot de Staten te wenden om mede te werken met alle ten dienste staande middelen aan de spoedige tot standko ming van den weg dat adressauteu zich ook gewend hebben tot de regeeriug met een bede om thans toch Zeeuwscb Vlaanderen te helpen dat het nu toch ook met het oog op de tijdsomstandigheden alleszins nood zakelijk is dat de provincie en het rijk door krachtdadige hulp toonen belang te stellen in de zoo vruchtbare en door zulk eeu nauwe baudeu met Nederland verbonden grensstrook van Zeeland dat voor het verkrijgen van iiijkshulp zeker in de eerste plaats zal moeten blijken dat ook de provincie de uood zaxelyxbeid vau den verbindingsweg inziet in het belang van het verkeer, den landbouw en dea handel van Zeeewsch-Vlaanderen dat waar geea definitieve plannen door de regeering nog zijn gesteld en ook niet bekend is of ten aanzien van onderhoud of aanleg van den weg eenig verband met de provincie zou moeten worden gelegd, het college van Ged. Staten ware uit te noodigen met de betrokken departementen vau algemeen bestuur of autoriteiten iu overleg te treden en den uitslag daarvan, zoo noodig vergezeld van ds noodige voor stellen aan de prov. Staten mede te deelen voor de eerstvolgende zomerzit ting der Staten, opdat da verbindingsweg binnen den kortst mogelijken tijd zal zijn aangelegd. Adressanten verzoeken ten slotte dat de Staten in deze zitting erkennen, de dringende noodzakelijkheid van het tot standkomen van een verharden verbin dingsweg tusschen Oost- en West Z- Vlaanderen, geschikt voor verkeer per voer of rijtuig ea automobiel en te ver zoeken aan Ged. Staten ten spoédigste de noodige stappen tot die tot standko ming te doen bij de regeering of de betrokken autoriteiten van het Rijk, en den uitslag daarvan zoo noodig vergezeld van noodzakelijke voorstellen aan de staten mede te deelen voor de eerst volgende zomervergadering der Staten. Aan dit adres was door vele gemeen ten en polderbesturen adhaesie betuigd. Mede namens de heeren Maarleveld en Neeteson dient de beer Dieleman een voorstel in luidende Prov. Staten van Zeeland, erkennende de dringende noodzakelijkheid van de spoedige totstandkoming van een ver bindingsweg over Nederlandsen gebied tusschen de beide deelen van Zeeuwsch Viaanderen, geschikt voor het verkeer met rijtuigen en automobielen, verzoeken de Ged. Staten ten spoedigste met de regeering of da betrokken autoriteit de noodige onderhandelingen te openen om het tot stand komen van dien weg te verkrijgen en hierover voor de aan staande zomerzitting verslag uit te brengen. Aan den heer Dieleman werd ver gunning verleend dit voorstel too te lichten. Spreker wees er op hoo bij de regeling van de grensscheiding van 15 Pebr. L844 de z.g. Vrijen Dijk tot Bel gisch gebied werd gerekend, waarop echter voor het verkeer tusschen beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen, waar voor het de eenige weg is, niet alle douaneformaliteiten zouden worden toe gepast. Zekere formaliteiten bleven echter, zoowel bij de komst op Belgisch als bij den terugkeer op Nederlandsch gebied van kracht, wat het verkeer tusschen de beide dealen van Zeeuwsch Vlaauderen bemoeilijkt en soms ook aan kosten onderwerpt. In den breede zette spreker de moei lijkheden waartoe deze toestand leidt in vredestijd uiteenvooral voor de bewoners van Philippine, die alleen over Belgisch gebied de kom van hun dorp kunnen bereiken is de toestand ondragelijk. Temeer klemt dit, waar de Vrijen Dijk nog voor een gedeelte onverhard is, zoodat des winters vaak de omweg over Bouchaute gemaakt moet worden, waarbij natuurlijk de faciliteiten die voor het gebruik van don Vrijen Dijk gelden niet meer van toepassing zijn. De tram heeft in zeker opzicht het verkeer wel verbeterd, doch deze rijdt slechts enkele malen per dag is geen kosteloos vervoermiddel en kan ook afgescheiden van deze bezwaren, met in alle opzichten het gemis van een verkeersweg vergoeden. Vooral in dezen oorlogstijd blijkt echter eerst recht hoe gebrekking de bestaande toestand is. Nu het verkeer over den Vrijen Dijk is. afgesloten, bestaat er volstrekt geen communicatie meer anders dan per tram. Voor de indijking van den Braakman konden de bewoners nog gebruik maken van het verkeer te water. Nu daar meer en meer land is ingedykt is hun ook deze verkeersweg ontnomen. En, hetzij tengevolge van de stuksgewijze inpoldering, hetzij wegens gemis aan doorzicht bij de regeering, is er bij de inpoldering van den aanleg van wegen geen sprake geweest. 5 a 6000 H.A. vruchtbare grond zijn door den staat gewounen, die milloenen hebben opge bracht en nog jaarlijks duizenden aan belasting in de schatkist doen vloeien. Toch wordt ook voor die polders het handels en laudbouwverkeer ten zeerste door den bestaauden toestand bemoei-, lijkt. Zelfs langs den dijk van Philippine naar de Isabellasluis loopt slechts een voetpaadje, dat voor veevervoer zelfs ongeschikt is. Beide deelen zijn van elkaar gescheiden en er heerscht een onverdragelijke toestand, die weliswaar thans eerst recht blijkt, doch ook buiten oorlogstijd niet bestendigd mag worden. Niet alleen als verkeersweg tusschen de beide Vlaanderens, ook voor de aansluiting'der daar gelegen landbouw bedrijven aan laadplaatsen van de tram en aan de havens is eeu wegdringend noodzakelijk. Evengoed als bij den verbindingsweg tusschen Zeelaud en Brabant is bij het tot stand komen van dezen weg een provinciaal, zoowel als een rijksbelang gemoeid. Hoe de weg er komen moet ligt niet op den weg van de voorstellers om te beoordeelen, zij willen slechts aan de Staten de uitspraak ontlokken dat de weg nood zakelijk is en meenen de verdere uitwerking aan het college van Ged. Staten te kunnen overlaten, waarin zij het volste vertrouwen hebben, daar dit de belangen der provincie ruim overziet en rijp overweegt. De tegenwoordige toestand is vernederend voor ons nationaal gevoel. Men denke eens aan 1906, toen de Koniugiu, die een bezoek bracht aan de door watersnood geteis terde polders niet dan over het gebied van een vreemden staat van het eene deel naar het andere kon komen. Het wordt tijd, dat de oude generaiiteits lauden ook gaan deelen in de generale voordeelen van de eenheid vau ons land. Prov. Keuringsdienst, Hetzelfde geschiedde met een voorstel van den heer de Veer, die als volgt luidt De Slaien der Proviucie Zeeland besluiten Ged. Staten uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van een provincialen dienst voor de keuring van levensmiddelen en andere waren. De voorsteller deed zijn schriftelijk aan de leden gezonden voorstel verge zeld gaan van de volgende toelichting Dat in het algemeen een keuringsdienst voor levensmiddelen, gewenacht is, mag als vaststaande worden aangenomen. Voor wie te dien opzichte nog mocht twijfelen meent de heer de Veer te kunnen volstaan met te verwijzen naar de rapporten van den inspecteur van de volksgezondheid dr. L. R. Goester, uitgebracht aan Ged. Staten van Fries land en van Drenthe. De vraag is maar of het wenscholijk en mogelijk is in Zeeland een provincialen keurings dienst in het leven te roepen. In Friesland is een dergelijke dienst ingericht endu Drenthe zijn desbetreffen de voorstellen bij de Staten aanhangig. Waar andere provincies vooruitgingen, blijkt daaruit reeds dat de zaak een onderzoek waard is. Voor zoover den voorsteller bekend, bestaat iu Zeelaud van gemeentewege geen deugaelijke keuringsdienst van levensmiddelen, uitgezonderd voor vleesch en visch. Wat te Middelburg bestond is opgeheven. Het tijdstip voor een onderzoek of de provincie zich met deze taak mag en kan belasten, schijnt dus bij uitstek geschikt. Hierop werd overgegaan tot het trek ken der afdeelingen. Nadat op voorstel van don voorzitter besloten was de eerstvolgende openbare vergadering te houden op Vrijdag 10 Dec. a.s. vm. L0 uur, werd de vergade ring gesloten. M. c»t. Aardappeluitvoer. Om net groote belang, dat in deze kwestie schuilt, voldoen we gaarne aan het verzoek van eenige landbouwers, om nogmaals, doch thans uitvoeriger uiteen te zetten, wat de bedoeling was van het gesprokene in de vergadering van land bouwers op 27 November j.l. alhier. We meenen dit het best te doen door zoo nauwkeurig mogelijk weer te geveu, wat hierover door den heer F. Dekker Pz. gezegd werd. Mijnheer de voorzitter, het is reeds een paar maanden geledeD, aldus begon spr., dat ik uitvoerig over aardappel- uitvoer heb gesproken en mijns bedoeling weergaf. De vergadering bleek toen helaas nog niet het nut in te zien om een verzoek tot uitvoer aan den Minist u- te doen vergezeld gaan van een juiste opgave van de hoeveelheid aardappelen hier aanwezig, opdat Z.Exc. dan zou zien hoe groot die voorraad is. Thans echter doet het me groot genoegen, te hooren dat mijn meening dienaangaande door anderen wordt gedeeld eu men inziet, dat een nauwkeurige opgave in ware cijfers uitgedrukt wel indruk moet maken op de gedachten van den Minister. De uitvoer van aardappelen moet bij Z.Exc. overwegende bezwaren oplevereu, I misschien ook om de niet-verbouwers en IJRANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1