Het goedkoopste aires St. Nicolaasgesclieiikeii, f J Jas- en Whistkaarten. H ■r -y ~-:r zz kj VOORHANDEN H REMMERT NIEMEIJER - SCHEEMDA. Gouden cn Zilveren Werken, Klokken, Wekkers en Horloges, P. J. VALE. Binnenland. Landbouw. Adverteiitieu. Sint Nicolaasfeest MF. Dieleman, Erwten en boonen. De Minister van L. N. en H. heett bepaald, dat, evenals ten vorigen jare is geschied, aan erkende exporteurs van erwten en boonen voor tuinbouwdoel- einden vergunning tot uitvoer van bepaalde hoeveelheden zal worden verleend. Bij elke zending dient te worden overgelegd eene verklaring van den burgemeester ter plaats van af zending, volgens vastgesteld moael. Geen vergunuing tot uitvoer zal worden gegeven voor zaadpeulvruohten van de soortengroene kookerwten, schokkers, kroonervvten, capucijners, grauwe erwten, bruine boonen, Hinrichs Riesenboonen, pronkboonen,tuinboonen en alle daarmede uiterlijk overeenko meude soorten, alsmede witte stamboo nen. Voor den uitvoer van Hinrichs Riesenboonen en pronkboonen zal een afzonderlijke regeling worden vastge steld. De te verleenen vergunningen zullen slechts een geldigheidsduur van eene maand hebben. Aanvragen om.vergunning tot uitvoer moeten gesteld zijn oo gezegeld papier Zij moeten eene volledige opgave be vatten van de hoeveelheid van elke soort, waarvoor consent gedurende eene maand verlangd wordt, en dienen te worden ingediend bij den Miuister van Landbouw Nijverheid en Handel. M. Crt. Tydeiyk gezantschap by den Paus. De nieuwbenoemde gezantin tijdelijke en buitengewone zending bij den Pauselijken Stoel, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, is voornemens in de tweede helft van December a.s. naar zijn post te vertrekken. Tevens kan met zekerheid worden medegedeeld, dat de heer van Nispen, die in de Tweede Kamer zitting heeft voor Nijmegen, zich voor een verkiezing niet meer beschikbaar zal stellen. Waar het einde van den oorlog nog niet te voorzien is, en uitteraard dus ook niet het einde van zijn tijdelijke zending bij het Vaticaau, acht de heer van Nispen het niet geraden, in de belangrijke parlementaire periode van thans, den Kamerzetel van Nijmegen geruimen tijd vacant te laten. N. R. Crt. AXEL, 30 November 1915. Op de gisteren alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 16 paarden 125 stuks hoornvee, 23 varkens, O schapen en O geiten. De uitgeloofde premie's werdea toe gekend als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs een medaille aan E. J. Ysebaert, landbouwer te Axel, 2e pr. 3 aan C. A. Dekker, land bouwer te Axel. Voor het schoonste hengst of merrie veulen beneden het jaar oud, een prijs van f 2, aan C. A. Dekker voornoemd Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs ƒ4, aan C. Haak, landbouwer te Axel 2e pr. J 2,50, aan C. A. Dekker voornoemd. Voor den schoonsten 2jarigen hengst een prijs van 2,50, niet uitgereikt. Voor den schoonsten dekhengst van 3 tot 7 jaren oud, een prijs van 5, niet uitgereikt. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs een medaille, aan S. de Peijter, landbouwer te Axel 2e pr. 3, aan F. van Hoeve, land bouwer te Axel. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs ƒ4, aan S. de Feijter voorn.; 2e pr. 2,50, aan C. Haak voornoemd. Voor het schoonste 2jarige rund een prijs van 3 aan A. Schelleman, koop man te Axel. Voor den schoonsten hokkeling een prijs van 2, aan P. F. Audeuaert, koopman te Axel. Voor den schoonsten springstier een prijs van j 5, aan S. I. Blankert, koop man te Axel. Deze prijs werd niet uitgereikt daar het aangewezen dier bit de bekroning niet meer ter markt aanwezig was. Voor het vetste stuk hoornvee een prijs vau ƒ5, aan S. de Feijter voorn. De handel was flauw. De prijzen der biggen vooral was zeer hoogze liepen Van 13 tot 20 gulden. - De heer A. J. Olijslager, vroeger te Axel, thans te Bocholz (L.) is met ingang van 1 December a. s. verplaatst als commies dieustgeleider naar Zuid- dorpe. Door Gedeputeerde Staten is de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels in deze provincie bepaald op Vrijdag 31 December 1915 met zonsondergang en zal het tijdstip der sluiting van de jacht op houtsnippen en waterwild op nader te bepalen datum wórden vastgesteld. M. crt. Zeeuwscke Landbouw-Maatschappy. Afdeeling Axel. Zaterdag werd alhier eene belangrijke vergadering gehouden van de afdeeling »Axelc van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij. Bij de opening waren een zestig leden aanwezig. Het was den heer Ph. J. van Dixhoorn aangenaam te kunnen constateeren, dat er vau de zijde der landbouwers in kritieke oogeublikken ook samenwerking te verwachten is en het spannend oogenblik, waarin thans onze Landbouw Maatschappij verkeert is die belangstelling dan ook ruimschoots waard. Spr. opende daarom de vergade ring met de hoop, dat zij voor de reorganisatie van de statuten goede resultaten moge afwerpen en gaf het woord aan den secretaris, den heer W. Dieleman Pz. Deze las de notulen voor van de vorige vergadering, welke blijkbaar om de nauwkeurigheid, waarmee deze waren saamgesteld, met aandacht gevolgd wer den. Zonder aanmerking werden ze goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven, waaruit blijkt, dat de heer J. A. van den Broek, landbouwleeraar te Goes zijne sollicitatie naar het secretariaat van de Z. L. M. wegens gezondheidsredenen intrekt. Omtrent het resultaat van een bezoek aan den Garnizoens Commandant van Ter Neuzen, in opdracht van een besluit in de vorige vergadering genomen, om gunstiger bepaling te krijgen betreffende de verordening op het schoonmaken van voertuigen, deelde de voorzitter mede, dat de kapitein had te kennen gegeven met weerzin de order te hebben uitge vaardigd, doch op hooger bevel had gehandeld. Het was dan ook heelemaal niet de bedoeling om nu zoo de puntjes op de i te zetten de Commandant wil dan ook, wanneer van de zijde belanghebbenden zelf het mo de zijde der zelf het mogelijke gedaan wordt om misbruik te voorkomen, veel door de vingers zien en stelde de commissie gerust met de mededeeling, dat lang niet alle verbalen vervolging beteekenen. De voorzitter mei kte op dat nu het beetenvervoer voorbij is, de verordening wel niet veel baren, Het lid A. de Bruijne had echter de ondervinding, dat wel degelijk streng toegekeken werd en bij droog weer en goede weg de voerlieden bekeurd werden en eerst later toen werkelijk de wagens zeer vuil waren, er minder op gelet werd. Het lid A. Dees, zeide ook als wet houder van Ter Neuzen met den Barge meester den Commandant te hebben bezocht en toen werd gewezen op het feit, dat de verordening onoordeelkundig was samengesteld en dientengevolge ook niet practisch kon worden toegepast Sinds dien tijd is veel ontzien Alsnu was men aan de eigenlijke agenda gekomen, waarvan punt 1 luidde Voorstel van het Dag. Bestuur tot wijzi ging der statuten. De voorzitter had naar aanleiding hiervan kennis gekregen, dat de afd. Kruiningen wijziging van de statuten weuschte uit te stellen en adviseert een eigen secretaris voor de Z. L. M. Dit zelfde bericht behelst ook het voorstel van het bestuur van de afd. Axel, nl. om de benoeming van een secretaris te laten vóórgaan en dan met de statuten wijziging te wachten. Dit moet ook de bedoeling zijn van de afd. Oostburg, terwijl de atd. Zeeland van het Nederl. Trekpaardenstamboek besloten heeftreeds zelfstandig een secretaris op te roepen. Verschillende stemmen gingen hierna op, die alle met afkeuring wezen op de hooge bezoldiging van den te benoemen secretaris. Gevraagd werd dan ook of de secretaris wel benoemd kan worden zonder wijziging van de statuten en of die wijziging niet noodzakelijk daaraan vooraf dient te gaan De voorz. meende van wèl, doch d« mogelijkheid bestaat, dat een voorstel tot uitstel der wijziging in de minderheid blijft. In dit geval moet men er zich bij neerleggen, maar dienen ook de af gevaardigden te weten waaraan zich dan te houden. Hij acht het daarom noodig dat de wijziging thans onder de oogen wordt gezien en men zijn meening uit spreekt. Het lid J. de Putter 7indt de wijziging wel nuttig; alleen met de bepaling omtrent het secretariaat ban hij zich niet vereenigen. De voorz. meent dat dit laatste punt is afgehandeld in de vorige vergadering en dus geen bespreking meer eischt. Hierna leest de voorz. artikelsgewijze de voorgestelde wijzigingen voor en brengt deze in bespreking. Het meest kwam hierbij op den voor grond de begrooting, voornamelijk wat de verhooging van contributie betreft, iteeds was hierover verschillend gedacht het Hoofdbestuur stelde voor ƒ4 contri butie per lid, wat men over het algemeen te veel acht. Door den heer J. A. Snijder, lid der Z. L. M., te Tholen was eene regeling der contributie ontworpen, volgens welke belasting naar draagkracht zou verkregen worden. De leden zouden daartoe ver deeld worden in 9 klassen, naar het aantal H. A., dat men verbouwt. Een en ander is breeder omschreven in het Zeeuiosch Landbouwblad. Ter vergadering bleek men daar echter vierkant tegen te zijn, evenals tegen het idee meerstemrecht. Met op één na alg. stemmen werd dit voorstel door »AxeD verworpen. Omtrent punt 2, reorganisatie van de keuring van gewassen te velde, kon men zich met de voorstellen van het Hoofd bestuur vereenigen doch bleek het een moeilijkheid te zijn om een uniforme prijs voor alle gewassen te bepalen. Het lid P. Dieleman Wz. deed hierbij een nieuw idee aan de hand, nl. om te be palen, dat een raste prijs, b.v. 1 of 2.50 boven den geldenden marktprijs werd bedongen. Het lid F. Dekker Pz., lid van de uitvoer vau aardappelen kon gewezen worden. De toestand was onduldbaar en spr. kon niet begrijpen, dat men dit maar lijdelijk mocht toezien, zij het dan ook dat zooveel pogineren tot verkrijging van uitvoer reeds faalden. De voorz. beaamde dit ten volle, maar had niet veel hoop op bemoeiïogen van het Hoofdbestuur. De heer Dekker meende, dat de boeren of aardappelverbouwers daarom zelf de hand aan den ploeg moeten slaan. Hij maakt zich sterk, dat als een commissie uit hen wordt gevormd, die ernstig han delt en de boeren bezoekt om opgave te verkrijgen van den j u i s te n voorraad aardappelen (geen H. L. meer of minder), en men met de aldus verkregen waarlijk aanwezige hoeveelheid in getallen bij den Minister komt, er zeker oplossing te wachten is. Maar het is dan ook aan de boeren om met oprechtheid hun voorraad op te gaven en ook wij (R,ed.) meenan dat men te 's Gravenhage dan niet ongevoelig zal zijn voor de schade, die uit een langer uitstel van uitvoer te wachten is en Z.Exc. tot een oplossing is te bewegen. We sluiten on8 aan bp den wensch van den voorz., dat de commissie, die staande de verg. gevormd werd, op de algemeene medewerking moge rekenen opdat resultaat van hun werk niet uit- blijve. In de Vrijdag jl. gehouden be «tuursvergadering van de afd. Zeeland van het Nederl. Trekpaardenstamboek, Belgisch type, is in de vacature van wijlen den heer G. A. Vorsterman van Oyen als secret, penningmeester, tijde lijk voorzien door het benoemen van den heer J. B. Becu-de Hullu, als waarnemend secretaris-penningmeester. Daar de heer Becu deze betrekking slechts tijdelijk wenscht waar te nemen, is besloten, sollicitanten op te roepen voor de betrekking van secretaris penningmeester. hebben De sloten Bakkers het be- op Dinsdag 7 December a. s. te houden. DE GEZAMENLIJKE BAKKERS. Voor huiskamer of tuin zend ik 100 eerste kwaliteit NAJAARSBOLLEN, be staande uit Hyacinthen, Tulpen, Cro- cussen, Narcissen, voor 75 cent, 50 stuks 40 cent, met kweekwijze. De eerste 500 bestellers 5 reuzen Hya cinthen gratis. (9) keuringscommissie zeide, dat het ook altijd lastig was geweest een bevredigende oplossing omtrent de prijzen te krijgen en was van meening, .dat het idee, ge opperd door dhr. Dieleman vnmd. wel ingang zou vinden. De voorz. zeide dat de afgevaardigden het zouden kunnen voorstellen. Bij de omvraag kwam nog een belang rijke zaak ter bespreking, nl de kwestie over de aardappeluitvoer. Terecht noemde een lid het te betreu ren, dat steeds zoovelen, tijdens de ver gaderiog vertrekken, zonder te letten op hetgeen nog besproken kao worden, ook in hun belang. Zoo ook nu. Slechts enkelen hadden het genoegen, de bespre king die hier in allen ernst gevoerd werd te volgen. De heer Dekker vnmd. meende dat na de gevoerde critiek op de verdeeling van kunstmeststoffen ook wel eens op den VOOR IN: is bij Kaaiwal 20, AXEL, Boekhandel, AXEL. l

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3