- In Pruisen heeft de overheid besloten bijzondere maatregelen te nemen tegen de vermenging van boter met water, welke als gevolg der hooge prijzen door verschillende handelaren wordt toege past. Te Eupen is een handelaar aange houden, die zijn boter met 60 pet. water had vermengd. Op de vaten was dit zelfs in de Nederlandsche en Fransche taal vermeld. A. R. crt. Bij de hervatting, van het proces tegen de beambten van de Hamburg Amerika lijn hebben dezen getuigenissen afgelegd omtrent het her proviandeeren van de Duitsche oorlogschepen door tot dat doel gecharterde Amerikaansche schepen. Omtrent één zoo'n geval werd mee gedeeld, dat de gezagvoerder den eerste-machinist zou hebben meegedeeld dat hij millionair zou wezen indien zijn schip een Duitsch oorlogschip bereikte. Het verstrekkende onderzoek door het departement van justitie ingesteld be treffende de samenspanningen van pro Duitschers om de munitiefabrieken in de Vereenigde Staten te vernielen of in hun productie te belemmeren, is al een goed eind gevorderd. Dit feit werd gestaafd door ambte naren van het deparlement, wien gevraagd was, mededeelingen te doen over de arrestatie van zekeren Crowley, die te San Francisco was geschied. Zy weigerden over het geval zelfs inlichtingen te verstrekken, verklarende dat dit het welslagen van het onderzoek zou kunnen in gevaar brengen. Crowley was een rechercheur, in diengt van den officier van justitie te San Francisco. Naar luid van berichten uit San Francisco, zou Crowley belast zijn met het verzenden van geld, bestemd om te worden besteed voor het„opblazen" van schepen, geladen met munitie voor de geallieerden en het met dynamiet of door brand vernielen van steigers in Stille Oceaan-havens, waaraan sche pen gemeerd lagen, die met munitie waren geladen. Speciale vermelding verdient ten deze, het opblazen van een lichter, met dynamiet geladen, te Seattle. Crowley had, na zijn baantje bij den officier van justitie te hebben neerge legd, een betrekking bij een kruit- maatschappij aanvaard, waarschijnlijk om op de hoogte te blijven van de verschepingen van ontplofbare stoffen. De buitengewone voorzorgsmaatrege len, die sinds de vorige week zijn genomen ter bewaking van de regee ringsgebouwen te Washington en bank instellingen te New-York o. a. door plaatsing van exstra schildwachten hebben aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat de geheime politie van de Vereenigde Staten wederom een complot van pro-Duitschers op het spoor is gekomen, als het complot, 't welk aan- het licht kwam toen Holt (die verbonden was geweest aan de Cornell universiteit een dynamietont- ploffing veroorzaakte in een zaal van het Huis van Afgevaardigden te Was hington en daarna een aanslag pleegde op het leven van Pierpont Morgan. Nooit tevoren zijn zoodanige voor zorgsmaatregelen noodzakelijk geacht, als thans in het bankendistrict van New York worden getroffen. Bij de kantoren van sommige bankiers van intern, beteekenis, die hun sympathie voor de Entente hebben bewezen, heeft men het noodig geacht ijzerdraad- netten aan te brengen over het dak, teneinde gewaarborgd te zijn tegen het gooien met bommen op die daken, uit de omringende, in New-York zoo talrijke torenhuizen- Bovendien zijn vanwege munitie fabriekanten en scheepvaartlijnen, die munitie (voor de geallieerden) vervoeren voorzorgen genomeD, om zich te be schermen tegen bommenwerpers en andere brandstichters, omtrent wie in vroegere telegrammen mededeelingen zijn gedaan. Men zegt niet te veel, indien men verklaart, dat de gemiddelde Ameri kaansche burger niet enkel geprikkeld begint te worden onder deze bewijzpn van Duitsche desperatie, maar ook begint hij op bescherming aan te dringen. In vele dagbladen wordt uiting gegeven aan het ongeduld'twelk begint te heerscben over het gebrek aan eerbied van de Duitschers voor wet en orde, 'twelk tot uiting komt bij deze samenspanningen en complotten, voor welke het bewijs gemakkelijk behoort te kunnen worden geleverd. Tot dusver is geen voldoende of besliste poging gedaan, om op te treden tegen misdaden, die de wortelen van het nationale bestaan aantasten en het geheele gebouw van het Amerikaansche leven ondermijnen. JV. R. Crt. De bevelhebbers der geallieerden hebben de officieele mededeeling ont vangen, dat Griekenland waarborgen heeft gegeven voor de vrijheid van handelen der Engelsche en Fransche legers op den Balkan. Dit heeft een aanmerkelijke qntspanning en voldoe ning gegeven. De winter is op den Balkan ditmaal vroeger ingevallen dan gewoonlijk 't geen waarschijnlijk de krygsverrich tingen aan beide kanten zal belemmeren Goed onderrichte reizigers uit Konstan tinopel verzekeren, dat de Turksche regeering werkelijk onthutst is over de aanwezigheid der Duitschers in Turkije en besloten heeft te verhinaeren dat er nog meer komen. N. R. crt In een toevoegsel aan de jongste officieele Oostenrijksche legerorder wordt het volgende» valscke bericht verspreid: „Rusland, voorgoed over wonnen, heeft eindelijk om vrede ge vraagd. Zijn afgevaardigden zijn naar Zweden vertrokken, waar zij die van Duitschland en Oostenrijk zullen ont moeten. Deze mededeeling, soldaten, moet u opwekken tot nieuwe overwin ningen De slottirade doet duidelijk het ware doel van dit zotte verzinsel onderkennen, te meer, daar stilzwijgend in 't midden wordt gelaten, aan wie Rusland zijn verzoek om vrede zou hebben gedaan te meer ook, daar de militaire zaken voor Duitschland en Oostenrijk aan alle fronten steeds slech ter gaan. Volgens de laatste berichten maken de Russische troepen op het geheele Oostelijke gevechtsterrein vorderingen langzaam weliswaar, maar zeker, terwijl de vijand daarentegen allerwegen bet initiatief heeft moeten prijsgeven en tot het strategisch defensief is moeten overgaan. In het gebied van Riga en Friedrich- stadt staan do Russen op 14 werst van Tukkum en teekent zich meer en meer hun beweging tegen den Duitschen linkervleugel at In de streek van Dunaburg en Jacobstadt hebben de Russen weer een nieuwe reeks Duitsche loopgraven vermeesterd, die zij hebben bevestigd. Aan de Midden Styr behalen zij zichtbare voordeelen In Oostelijk Galiciö hebben de pogingen van den vijand om tot het offensief over te gaan jammerlijk schipbreuk geleden. Tus schen Rowno en Loetsk, aan den spoorweg RovelRowno, heeft de vijand eveneens getracht vooruit te komen, maar onder bedreiging van door ons omsingeld te worden, moest hij terug trekken op zijn punt van uitgang. Onder deze omstandigheden is de Oostenrijksche bewering dat de Russen om vrede zouden hebben gevraagd een niet bepaald geestige afwijking van de waarheid. A. R- cr De correspondent van de Times, die zes weken geleden een bezoek heeft gebracht aan Nisj, zegt in een brief uit MonastirIk heb vier dagen te Nisj doorgebracht, maar het was of ik in een ander land was. De Oostenrijksch- Duitsche en Bulgaarsche legers rukten uit het Noorden en Oosten op de stad aan en de toebereidselen voor een onverwijlde ontruiming van de stad door de regeering, en het garnizoen waren aan den gang. Er was echter van overijling niets te merken en evenmin zag men op het gezicht van de menschen een angstige uitdrukkiug. Kennissen begroetten elkander vaak hartelijk, joviaal en namen hun zorgen luchtig op. Op de hoeken van de straten zag men jongens knikkeren en kruis of-munt spelen. De correspondent kwam twee boeren bruiloften tegen met feestelijk getooide bruiden die op boerenwagens op weg naar de kerk waren. De gew-one weekmarkt werd gehouden en het gewone leven scheen zijn voortgang te nemen, zonder door de ophanden zijnde gebeurtenissen gestoord te worden. Hij ontmoette op zijn reis Albaneezen en vernam van hen, dat zij den Serviërs volstrekt niet vijandig gezind waren. Zij zeiden Voor de Serviërs bij ons kwamen, waren diefstal, moord, roof en bloedwraak aan de orde van den dag en gewoonten die hoogelijk in eere werden gehouden. De Turken plachten ons op vaderlijke wijze den raad te geven om er mee op te houden, maar naar hen luisterden wij niet. Zij hebben nooit iets anders gedaan dan raad geven. De Serviërs zijn heel anders. Zij deden stappen om aan hun raad kracht bij te zetten op een wijze, waar niets tegen te doen viel. A. R. crt. Het Petit Journal vertelt de volgende episode uit den oorlog in de lucht De Fransche tweedekker is op 1500 meter hoogte. De menschen in den trein zien hem niet. Hij is juist boven hen. Plotseling, als een arend, die op zijn prooi afschiet, daalt hij boven het konvooi ineen bijna rechtstaniigen val. Het toeval dient de twee Fransche vliegers rechts en links velden, in het midden op een kleinen spoordam loopt de trein. Geen hindernissen van voren geen boomen, geen boscb. De twee dekker daalt steeds meer. Hoofden worden uit de portieren gestoken en dan verschrikt teruggetrokken by het herkennen van het Fransche vliegtuig verstoppen de Duitschers zich onder de banken. Langzaam en rustig heeft G., de bestuurder van het vliegtuig zijn machine evenwijdig aan den trein ge plaatst en de B., die zijn machinegeweer een kwart draai heelt laten maken, begint te schieten. Tik, tik, tik, fie Fransche kogels dringen door de be schotten van de waggons heen en rich ten een ware slachting aan. Het ge schreeuw van angst en pijn, doodskreten zijn hoorbaar. De Fransche vliegers vliegen zoo dicht bij den trein en zoo laag, dat ze kijkende door de raampjes aan den rechterkant, waar ze vliegen het landschap kunnen zien door de raampjes aan de linkerzijde. Na een hevige beschieting van den trein komen ze bij de locomotief. Een nieuwe regen kogels doodt den machinist en den stoker en kwetst de levensorganen van de locomotief doodelijk. De machine blijft plotseling staan, snuivende en wolken stoom uitspuitende. De trein staat onbeweeglijk. Uit alle wasrgous komen nu de Duitschers naar buiten en rennen weg in een onbeschrijfelijke verwarring struikelend en schreeuwend Het Fransche vliegtuig is een beetje gestegen en geen enkele Duitscher schijnt er aan te denken het naar be neaen te schieten. Het keert dan naar de Fransche linie terug en wanneer er aan den vlieger en den mitrailleur gevraagd wordt wat ze gedaan hebben antwoorden ze:* „lol gehad!" N. R. crt. In den Italiaanschen ministerraad heeft Sonnino Vrijdag meegedeeld dat de toestand in Griekenland voor de entente zeer bevredigend is. De Griek sche regeering zal. het Servische leger volkomen vrij laten naar Grieksch Macedonië of over Ochrida naar Epirus terug te trekken. Verder heelt zij de entente-troepen vrijheid van actie en gebruik vanspoorwegen en telegraaf toegestaan. Binnenkort zal een dee van het Grieksche leger (de Embros spreekt van vijf lichtingen) demobili- seeren. Tegen de mogelijkheid eener bezetting door troepen der centralen van Albanië heeft de entente maatregelen van ver weer getroffen. Vooral Italië heeft daarbij belang. N. R. Crt. Omtrent de krijgsverrichtiogen out- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen WEENEN, 26 Nov. (Wolff) Officieel bericht uit het hoofdkwartier De aan de boven Drina vechtende troepen hebben den vijand over Geles en den ierara zadel geworpen en Tsapries genomen. Ook op den Giljewa, ten Z.W. van Sjonitso, ziju de Montene- grijueD door onze bataljons tei ugge- worpen. Ten Z van Nowipazar bestijgen onze kolonnes de Mekra Planina. Ten Z.W. van Mitrowitsa verdrijven wij de Servische achterhoede. Het Merelveld is geheel in het bezit der bondgenooten. PARIJS, 26 Nov. (Reuter.) De Fran schen hebben de Bulgaren ten westen van Kriwolak aangevallen en Broesnik geoomen. Een krachtige vijandelijke tegenaanval is 's nachts afgeslagen. Sterke Fransch-Engelsche verster kingen blijven te Saloniki aankomen. BERLIJN, 27 Nov. (Wolff) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier Oostenrijksch Hongaarsche troepen hebben het terrein van Mitrowitsa tot aan den Klina-sector van den vijand gezuiverd. Het aantal der bij en in Mitrowitsa gemaakte gevangenen is met 170Ü toegenomen. Ten WT. van Prisjtina zyn de hoogten op den linkeroever der Sitnitea door Duitsche troepen bezet. Weer vielen 800 gevangenen in onze handen. Ten Z. van de Drenitsa hebben de Bulgaarsche troepen de algemeene lijn Goles Stimlja-Jezerots-Ljoebotin over schreden. WEENEN 28 Nov. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling De aan de noordelijke grens van Montenegro strijdende Oostenrijksch- Hongaarsche troepen hebben den vijand over het Metalkazadel geworpen. Ook het grensgebied van Celebicisgezuiverd. Een van Mitrowitsa voorwaarts ruk kende Oostenrijksch Hongaarsche kolon- ue kwam op den naar Ipek leidende straatweg aan de Montenegrijnsche grens. Iu dit gebied zijn nog eens 1300 Serviërs gevangen gemaakt. De Voss. Ztg. ontleent aan een telegram vau Magrini uit Monastir, aan de Socolo dat de Serviërs hun laatste poging om door te breken, zullen doen. Terwijl hun noordelijke geringe strijd krachten den Duitschen opmarsch trachten tegen te houden, wil de Servi sche hoofdmacht een aanval doen op Uskub en Koemanowo wagen, ten einde door te breken en zich met de Franschen te vereenigen. Er kwamen 400 Russen te Monastir aan, die in Belgrado hadden meege streden. Albanië is, volgens Magrini, volmaakt rustig. A7. R. Crt. WEENEN, 27 Nov. (Wolff.) Amtelijke meded eeling ln het gebied van Sajnitsa en in het sandzjak Nowibazar is de toestand onveranderd. Op de Soeba Plania ten W. van Mitrowitsa, hebben onze troepen de Serviërs tegen de Montenegrijnsche grens teruggeworpen. Het aantal ge vangenen neemt van uur tot uur toe. In Mitrowitsa zijn sedert de inneming van de stad 11,000 Servische soldaten en 3500 dienstplichtige burgers binnen gebracht. Bij Pristina ziju weer 800 man krijgsgevangenen gemaakt. Ook ver achter het front der legers wordt op vele verstrooide manschappen de hand gelegd.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2