Gemengd Nieuws. Binnenland. Rechtszaken. met Joffre en geeft daarvan in een te j Minister 1 leyte. Barcelona verschijnend blad verslag. I De minister van Koloniën is Dinsdag- Joffre zeidewij zullen stelselmatig) I middag tijdens de Kamerzitting in de zonder overhaasting vooruitkomen. Ik I pauze door een flauwte overvallen, beu zuinig op het Fransche bloed, maar I Dr. Scheurer lid der Kamer, verleende vooruitkomen zullen wij. De toestand I bem hulp en wist den Minister bij te op den Balkan raakt de bondgenooten I brengen. op het Westerfrout niet Duitschland I Den Minister werd echter verboden, moet Constantinopel vóór de bondge I inct het oog op zijn toestand, aan het nooten bereiken, omdat het een ot I verdere debat deel te nemen, waarom andere overwinning noodig heett, zelfs I de discussies over de Iudische begroo- een schijnbare, die de openbare meening I ting tot nader order ziju geschorst, in Duitschland opbeurt. De Duitsche I besiujt van 23 dezer, is kleine bourgeoisie is den oorlog moedein van 1 December, aan den dat blijkt duidelijk uit de verklaringen gepe[lsjonnneercieii kolonel van den van krijgsgevangenen en uit andere plaaUelijken sta{ w. L. Brocx, op zijn bronnen. Maar al zouden de Duitschers vorzoek eervoi ontslag verleend uit Constantinopel bereiken, toch moet aan functie van territoriale bevelhebber het Westelijke front de oorlog uitge- gedeelte des Rijks, omvattende vochten worden. Zoo denken de Duit- vincie Zeeland, alsmede het eiland Bij bevelschrift der bovengen, rechtbank is rechtsingang, gevangen houding en verwijzing verleend tegen A. V. v. D., 24 j klompenmaker te St Jansteen, gedetineerd, beklaagd van terugkeer na uitwijzing. In de zitting van Dinsdag van bovengenoemde rechtbank werden weer 58 zaken met 86 beklaagden behandeld alle betrekking hebbende op pogingen tot verboden uitvoer. Verschillende boetes en gevangenisstraffen werden geëischt; ze beliepen van 3 tot 14 dagen hechtenis of tuchtschool, subs. 3 tot 5 gulden boete, terwijl de meesten enkele dagen gevangenisstraf kregen een enkele werd vrijgesproken. schers er ook over, wat wel blijkt uit het feit, dat zij twee derden van hun strijdmacht tegenover ons stellen. De kracht van Duitschland is niet onuit puttelijk de uitgestrektheid van zijn fronten tast noodzakelijkerwijs de vast heid daarvan aan. Avp. Men seint, uit St. Petersburg aan de N. R. Crt.: Goeree en Overflakkee, dit laatste voor zooveel het niet behoort tot het gebied der Stelling van 't Hollaudsch Diep en I Alkmaar bij de soldaten van het depot- het Volkerak. Verbod uitvoer van levende runderen. De minister van Landbouw, nijver heid en handel heeft met ingang van 24 dezer ingetrokken zijn beschikking Ondanks de pogingen der Duitsche I vaQ 23 Augustus, waarbij gelegenheid I 0Qder ia Er bebben zick geeu koorts- militaire deskundigen om het voor te wer<i gegeven tot uitvoer vanven t j ver8cbijQ8eien voorgedaan en de man stellen alsof .de onbelangrijke terug tocht der Duitschers bij het Swenten- meer geenszins een Russische over winning beteekent", staat de overwin ning niettemin vast. Ze wordt bevestigd door de jongste gebeurtenissen. Want runderen. AXEL, 26 November 1915. Woensdagavond gaf de rederijkers kamer „De Herleving" alhier in haar lokaal de tweede uitvoering in dit jaar. behalve bij het Swenten meer hebben npogramma dat werd uitgevoerd hetmenu uit aardappelen met vet en de Duitschers aan het 300 werst lange front Riga—Duuaburg op verscheidene, uit strategisch en taktisch oogpunt be langrijke, punten moeten terugtrekken zooals bij Ragats, Kemmern, Olai, Da- men, Gorboenowa en Swenten. Een nieuwen tegenslag ondervonden de Duitschers ten Westen van Dunaburg, waar de linkervleugel van von Below onder den druk van ons offensief sterk heeft moeten terugbuigen. Na twee maanden, waarin de Duit schers honderdduizend man verloren, zijn .zij nog niet verder dan toen zij, in October, zulke ontzaglijke verster kingen naar Riga en Dunaburg wisten aan te voeren. De „Times" verneemt uit Bukarest uit betrouwbare bron dat te Debreczin 2000 Russische gevangenen die den lien Aug. in opstand zijn gekomen wegens de slechte kwaliteit van het voedsel, twee schildwachten gedood hebben. Alle 2000 gevangenen werden daarop gedood. Een officieel communi qué schrijft het verdwijnen der ge van genen toe aan een epidemische cholera. Avp Een zilveren jubileum. Dinsdag, 23 Nov., was het vijf-en- twintig jaar geleden, dat Koning Willem III overleed en dat Koningin Wilhel- mina haren vader, onder voogdijschap van Koningin Emma als Regentes, opvolgde. Sommige Duitsche bladen meldden, naar aanleiding van dit jubileum, dat Koningin Wilhelmina gedurende den oorlog geen oogenblik van Hare voor zichtige gedragslijn is afgeweken. De Koningin viert Haar jubileum in een moeilijken tijd, doch juist daarom is het plicht, Haar zoowel wegens Hare persoonlijke eigenschappen als voor Hare regeeringsdeugden, sympathie te betuigen. Voor de Belgen. Men meldt aan de N. R. crt. Dinsdag zijn wederom vijf kisten met boeken voor de Belgische soldaten aan H. M. Koningin Elisabeth afgesonden. Deze zending bevatte een groot aan tal mooie en belangrijke werken en tal van keurig gebonden afleveringen van Elzevier, de Gids, Nederland, enz., welke vooral in de hospitalen bijzonder op prijs gesteld worden. viel zeer in den smaak van het niet talrijk opgekomen publiek. - Men schrijft uit IJzendijke aan de M. crt. Bij den landbouwer E. Maenhout zijn weer een tweetal paarden gestorven, terwijl nog een ander lijdende is. In een week stierven zoodoende 5 paarden. De ziekte is nog onbekend. In de week van 1723 Nov. zijn de volgende besmettelijke ziekten uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen Roodvonk: 24 gevallen te Neuzen, 8 te Hoek, 4 te Rilland Bath en te Stavenisse, en voorts een geval te Axel, Middelburg en Zaamslag. Diphteritis: 3 gevallen te Zierikzee en een te Westdorpe. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL aan nog 6 andere groote inrichtingen te Alkmaar geleverd en daar heett niemand er eenigen last van gehad. Het is zeer wenschelijk, schrijft men aan het blad, dat het Centiaal labora torium met bekwamen spoed zijn onder zoek naar vet en ander eten voortzet, opdat zoo vlug mogelijk het resultaat van ziju bevindingen kan worden open baar gemaakt en daardoor een einde wordt gemaakt aan een begrijpelijKer- wijze ontstane onrust onder de Alk- maarsche soldaten. Op Wieringen worden tegenwoordig groote hoeveelheden mosselen en kreukels gevischt, die voor consumptie naar Duitschland gezonden werden. In het laatst der vorige week werden ruim 450 balen verzonden waarvoor de ongekend hooge prijs van 8 per baal werd gemaakt. Avp. Te Honselersdijk zijn de bakkerij, schuur en stal, toebehoorende san C. de Vries, door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. De schade is zeer groot. Het bedrijf staat geheel stil. Avp --- Friesche militairen, gemobiliseerd aan de Zeeuwsche grens, met verlof op reis naar huis, hadden het in den trein smokkelen, schrijft men aan de N. Crt. Zij vertelden, dat zij het er ook goed mee hadden, per week werd er wel 50 mee verdiend. Een ander militair aan onze Oostelijke grenzen deelde mee, dat hij van smok keiaars een nieuwe fiets cadeau had gekregen u in i Door het militair gezag te Harder bruine boonen. Eenigen tijd na het r gebruik, van deze spijzen leden de aangehouden en in bewarrag manschappen van hevige pijnen in den gestelt\ de VI8SC er i ,.P buik, gevolgd door diarrhée en braken. Vergiftigingsverschynselen. In verband met het feit, dat zich te bataljon voor de tweede maal vergifti gingsverschijnselen hebben voorgedaan verneemt het Ubtd. De depot arts dr. J. H. Pameyer ver klaart, dat alle patiënten het heel goed maken en er geen enkele ernstige zieke schappen hadden een rustigen polsslag dit wijst er op, dat men hier niet te doen heeft met een infectieziekte, doch met vergiftiging. Toen de eerste vergiftiging bij pl.m. 400 soldaten was geconstateerd, bestond Hun werden pijnstillende middelen voorgeschreven gekookte warme melk en thee qn 3 maal daags 5 druppels laudanum. De vermoadelyke oorzaak der ver giftiging meent men in het gebruik van het gesmolten vet te moeten zoeken, doch met zekerheid valt hieromtrent op heeterdaad betrapt, dat hij met zijn vis8cherschuit geioterneerde Belgen tot ontvluchting gelegenheid gaf. Hij moest reeds meerdere Belgen geholpen hebben. Avp. Uit Cuijk wordt aan ue N. Venlo. Crt. gemeld Dezer dagen werd hier bij het opgraven van de fundamenten der oude kerk een Zondag 28 November 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenhoitz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Zen di ngszondag). Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. H. A. Kievit» (van Oldehove). Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. H. A. Kievits. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. J. R. van Oordt Nam. 2 ure Ds. J. R van Oordt 'sAv. 57, ure Ds. J. R. van Oordt (van Middelburg; Ar rond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Nov. 1915. A. v. O., 39 j., koopman te Koewacht, gedetineerd, is wegens verduistering veroordeeld tot 3 maanden gevang, met aftrek der preventieve hechtenis. P. d. D., 75 j., voerman, V. d. D., 33 j., vrouw van L. L., beiden wonende te Philippine, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot f 10 of 10 d. hecht. C. M., 39 j., venter te Amsterdam, gedetineerd, i3 wegens bedelarij te Ter Neuzen veroord. tot 12 dagen hecht. E. d. R., 11 j., zonder beroep te Hulst, beklaagd van brandstichting, is vrijge sproken. vat en ander eten is ter onderzoek opgezonden naar het Centraal Labora torium te Utrecht alsmede de faeces. Dr. Pameyer meende, dat het nut tigen van de boonen nóch de aard appelen oorzaken der vergittiging kou den zijn, evenmin als het gebruik vau de geëmailleerde potten waarin de spijzen waren toebereid, het tornuis was van gegoten ijzer. Te meer helde hij over naar de meening, dat in het vet ,de oorzaak der vergittiging moet gevonden worden, wijl hiermede steeds geknoeid wordt en men het dikwijls langen tijd bewaart voordat het gebruikt wordt. Door den geneesk. dienst ziju direct maatregelen genomen alle vet te laten keuren. Van deze 400 soldaten gingen er zeer velen Zaterdag met verlof en hun was voorgeschi zachte kost te eten evenals dit het geval was met pl. ra. 50 nog in de barak "vertoevende soldaten. Oi zij zich allen aan het voorschrift gehouden hebben Dr. Pameyer betwijfelde het wel eeuigszins, omdat het meest alle jonge menschen waren, die van meik- kost in den regel weiDig moeten hebben. De patiënten werden direct vrij van dienst gesteld en in hun kwartier ge consigneerd .De tweede vergiftiging heett Zondag middag en in den nacht bij de 50 overgebleven soldaten plaats gehad na het gebruik vau roode kool, aardappelen en vet. Dit vet was iutusschen af komstig van het Alkmaarsche abattoir en door den keurmeester gekeurd. Bij het verder onderzoek bleek dat het éérste vet was van den handelaar v. W. te R'dam. Het was geen rauw vet en is veel goedkooperhet kost 80 ct. per kilo, rauw Jvet, 1,10 a 1,20 per kilo. Hetzelfde vet, dat de 400 mauschappeu hebbeu gebruikt bij wie zich de vergiftigiugsverschijnselen hebbeu voorgedaan, was door den Alkmaarscheu slager op denzeltdeu dag het oogenblik nog niets te zeggen. Het I geheel ongeschonden grafkelder ontdekt, vermoedelijk van ouden datum. Voorts stiet men bij het opgraven np zware muurwerken, naar deskundig oordeel waarschijnlijk uit den Romeinschen lijd afkomstig. Aan het station Naarden-Bussum is gearresteerd zekere A., die twee van diefstal afkomstige rijwielen in ontvangst kwam nemen. A wordt verdacht de leider te zijn vari een over het land vertakte dievenbende. Reeds 22 rijwielen zijn te zijnen huize in beslag genomen. Avp. De Lusitania quaestie. De »Times" vernam, d.d. 22 dezer uit New-York: Duitschland heelt aan de Ver. Staten door bemiddeling van Bernstorff een schadeloosstelling aangeboden voor de 125 Amerikaansche levens die met de »Lusitania" verloren zijn gegaan, van 12,000 per hoofd. M. a. w. Bemstorff's voorstel komt hierop neer, dat de regee ring bereid moest zijn, om het geschil over de »Lusitania'' als afgedaan U beschouwen als Duitschland ll/2 milli oen betaald heeft. De corr. vernam dat dit aanbod is algewezen, omdat Duitsch land geweigerd heeft, de bedrijvers vaü den wreeden aanslag te verloochenen. De agenten van de Duitsche regeeriug trachten nu de familie van de slachtoffert Amerika met steekpenningen te be wegen een verklaring te onderteekeaen, behelzende dat de Engelsche regeering, daar zij het vervoer van munitie met de »Lusitania" had toegestaan, verantwoor delijk is voor het vergaan van het schip. »Zeg maar welke schadeloosstelling gij verlangt en de Duitsche regeering zal u die onverwijld uitbetalen", verklaarden die agenten. Zonder uitzondering werd hun echter de deur gewezen. Avp. Te Mittweida in Sakschen heeft een workman, die met verlof van het front was gekomen om zijn vrouw te begraveD, zijn vier kinderen iD hun slaap doodge schoten en daarna zichzelf. N. R. crt. nBnre r»r* rvrilr nitor Wflt WP mllKL lilt I 1 i 1i. j n..,%nAUAMa «nn ivarct lano-a I i I hrninp. hnnnp.n TTlpnicrpn tiiri na httt

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2