Binnenland. Landbouw. Gemeurd Nieuws. aau den vijand de doodstraf bedreigen. Wat is echter gevaarlijkerhet over brengen van berichten aan den vijand of de voortdurende versterking van zijn manschappen? Juffrouw Cavell heeft bekend dat zij 250 man, dus ongeveer een compagnie op oorlogssterkte, over de grenzen geholpen had. Maar Belgi sche organisaties hebben nog heelandere aantallen weerbare mannen buitenslands gesmokkeld. Zoo deelt de Belgique bv. op gezag van een Belgisch majoor mede dat reeds in September ongeveer 20,000 weerbare Belgen uit het bezette gebied zich bij het leger hebben gevoegd, die met levensgevaar de Nederlandsche grens waren overgestoken. Zoolang het doenlijk was, zegt de Norddeutsche, trachtten wij ons tot gevangenisstraffen te bepalen. Het aantal gefusileerden is nog zeer klein in verhouding tot het geheele getal verraders. Het zal van de Belgen en niet van ons afhangen, dat dit aantal niet grooter wordt/ want geen nog zoo luide verontwaardiging in het buitenland zal ons van den plicht afhouden, onze soldaten, wier vaderlandsliefde tegen over den vijand zoo wonderbaarlyk gebleken is, te beschermen. N. R. Crt. Erger dan de Duitschers zijn de ratten Zoo verzucht een gemobiliseer de Franschman in de Matin. De schrij ver herinnert er aan dat lord Kitchener eens gezegd heeft, sprekende over den oorlog in Zuid Afrika „We hebben te doea gehad met twee verschrikkelijke vijanden de vliegen en de dames van de wereld." En zoo. zullen zegt de schrijver in de Matin, de Fransche „poilus", wanneer ze later over den oorlog van 1915 spreken,kunnenzeggen wij hebben met twee geweldige vijanden te doen gehadde Duitschers en de ratten. Volgens dezen Franschman moet de rattenplaag verschrikkelijk zijn loop graven, verbindingsgangen, velden, bos schen, huizen, kelders en zolders zitten vol ratten. Er zijn er 's nachts hoopen op de drukst begane wegen en overdag in de dichtst bewoonde dorpen. Men struikelt er letterlijk over. Het wemelt vau ratten en zij vallen de kantonne- menten aan op dezelfde wijze als de Duitschers hun aanval op de Yser dedenin gesloten bataljons. En er zijn aan het geheele front maar twee plaatsen waar de ratten zich niet hebben durven wagen de hoogte van Eparges en die van Tahure. De honger, zoo verzucht de gemobi liseerde ïranschman verder, maakt de ratten brutaal. Onlangs zag ik nog een flets, waarvan de banden gedeeltelijk door een sectie ratten opgegeten waren en het komt voor, dat de pakjes ver bandstoffen, die volgens voorschrift in den binnenzak van de overjas gedragen worden, 's nachts door de ratten wegge sleept worden. Wee hem, die inslaapt met een stuk chocolaad in zijn broekzak hij zal ontwaken zonder chocolaad en bijna zonder broek. Sedert lang heeft men de manschappen, de z.g. kleiue levensmiddelen af moeten nemen, d. w. z. suiker, zout, koffie, enz., die ze in hun ransel meedroegen, omdat ge bleken is, dat deze een bijzondere aan trekkingskracht op de ratten oefenen. De genotmiddelen worden nu in kisten gesloten en iedere compagnie tracht er iets op te vinden om deze kisten op een veilige plaats te bergen. Meestal hangt men de kisten aan een sterk ijzerdraad op tot een meter boven den grond, dus zwevend tusschen hemel en aarde. Maar wie zou 't gelooven dat de ratten dan zelfs nog de suiker bereiken. Ze weten op den balk te komen, waar de kist aan hangt, of ze maken een gat in het plafond en laten zich eenvoudig langs de draad tot op de kist glijden, op hun wijze een oplossing vindend voor het vraagstuk van ruimte en ledig. De Duitschers zullen we op eengoeien dag wel de baas worden, omdat we tegen de Duitschers onzen Joffrehebben; maar niets wijst er op dat wij ooit de ratten baas zullen worden, omdat we i tegen de ratten niets dan.literatuur hebben. Eon groot instituut heeft ous zijn smetstof toegezonden en groote geleerden hebben ons hun arsenicum remedies onderwezenmaar dat staat allemaal gelijk met de methoden van de Haagsche conferentie om de volken te beletten met elkaar te vechten. Misschien dat men er bij vredesratten iets bij uitricht, bij oorlogsratten, die zoo groot als konijnen zijn en voor w ie wetenschappelijke recepten slechts vod jes papier zijn, zeker niet. N. R. Crt In Frankry'k zit men krao in het koper geld en nu heeft de Fransche muut te Parijs aan die te Madrid opge dragen dertig milhoen ongemunte koper stukken te maken, u.l. tien millioen stukken van tien en twintig millioen stukken van vijf centiemen. De ronde koperen stukken zullen dan te Parijs tot geld gemunt worden. Er kunnen, naar de directeur van de Fransche munt heelt medegedeeld, te Parijs wekelijks anderhalt millioen koperstukken gemunt worden. In twintig weken kan dus a het geld geslagen zijn en dan zal er in Frankrijk geen gebrek meer zijn aan soustukken. Er is een bijzondere over eenkomst tusschen de kanselarijen van Frankrijk en Spanje noodig, om de geweldige hoeveelheid koper, die er voor de stuiverstukken noodig is, uit Frank rijk uit te kunnen voeren. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 21 Nov. (Havas.) Officieele mededeeling Met een geconcentreerd artillerievuur zijn de Frauschen voort gegaan, op verscheidene punten de verdedigingswerken van de Duitschers te vernielen. BERLIJN, 21 Nov. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling van het groote hoofdkwartier van heden Aan do spoorlijn van Yperen naar Zonnebeke slaagden onze troepen er in, een groote ontploffing aan te richten in de vijandelijke stelling. Ontploffingen, door de Frauschen teweeggebracht noordoostelijk vauSou- chez en bij Combres bleven zonder resultaat. Bij Souchez waren wij de Franschen vóór in de bezetting van het ontploffiugsgat, en konden wij ons daar handhaven tegenover hun pogingen om er ons door aanvallen uit te verjagen. Aan het overige front hebben op verscheidene punten levendige vuur gevechten plaatsgevonden. Onze vliegers wierpen op de spoor wegterreinen bij Poperinghe en Veurne een groot aantal bomm.en. Er kan worden geconstateerd, dat daaronder treffers waren. De Britsche opperbevelhebber be weert in zyu rapport van den 15den October over opzen aanval ten noord westen van Loos op den 8sten October, dat volgens betrouwbare schattingen achtduizend a negenduizend gevallen Duitsche soldaten voor de Britsch- Fransche stelling zouden hebben ge legen. Die bewering is een volkomen verzinsel. Ons totale verlies aan ge sneuvelden en aan wonden omgekome nen hjeft 763 man bedragen. Steun aan de met klein verlof gaande land weerplichtigen Het Kon. Nat. Steuncomité heelt naar aanleiding van de mogelijkheid welke voor de laudweerplichtigen van de Lichtiug 1908 geopend is, om op 25 November aaustaande met klein Verlof naar huis te gaan, eene circulaire gericht aau de plaatselijke steuncomité's waarbij wordt medegedeeld, dat aan allen die van het klein verlof gebruik maken en aan ondersteuning behoefte hebben, eene uitkeeriug zal gegeven worden van ten hoogste 3 wekende eerste week èene uitkeering van en de tweede en derde week van y2 van het bedrag dat aau het gezin van den land weerplicbtige laatstelijk van rijkswege werd uitgekeerd. Avp. Een verontschuldiging. Van de meest bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, uat de Duitsche regeering bij een aan den Nederland schen gezant te Berlijn gericht schrijven haar verontschuldigingen heeft aange boden voor het zich over Nederlandsch gebied bewegen van 2 luchtschepen op 14 October 11., nl. 1 boven Terschelling en 1 boven verschillende deelen der provincie Zeeland. De Duitsche regeering verklaart het gebeurde oprecht te betreuren en schrijft de vergissing toe' aan den zwareD nevel, die het oriënteeringsver mogen der luchtschepen beperkte. Avp. Voor de Belgen. In 't interneeringsdepót te Gaaster- land worden omvangrijke en zeer kost bare maatregelen getroffen om de ver schillende barakken door dubbele wan den enz., meer geschikt te maken voor hevt verblijl der Belgische soldaten gedurende den winter. Ook voor de Belgische officieren wordt een .nogal weelderig gebouw opgericht. Bij ge ruchte vernamen we, dat voor dit laatste ongeveer 6UOOO.— werd ge raamd, doch dat het 90000 moet kosten. Avp. Kunstmest. Naar aanleiding van een verzoek van een der afdeelingen der Overijs. Land- bouwmpn. heeft het bestuur zich tot den min. van Landbouw gewend met een klacht over de zeer booge provisie, welke de handelaars in kunstmeststoffen genieten, waardoor de prijzen aier meststoffen sterk worden opgedreven, ten nadeele van het landbouwbedrijf. Den Minister is verzocht, hierin ver andering te brengen door het invoeren van vaste, doch veel lagere provisie voor deze handelaars. Avp. Uit Kopenhage seint men De ontploffing van een Zeppelin (te Tondern werd veroorzaakt doordat een matroos, die in de loods werkte, een sigaar liet vallen. De ramp is ten strengste verheimelijkt en sedert Woens dag heeft men niet toegelaten dat er in de pers in Sleeswijk en elders iets over meegedeeld werd. Tot Zaterdag werd aan niemand uit Tondres (Slees wijk) een paspoort verstrekt. BERLIJN, 21 November. (Wolff.) Aan het oostelijke front is de toestand over het algemeen onveranderd. AXEL, 23 November 19)5. Uit goede bron vernemen we, dat het geschil tusschen de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg-Maatschappij en de Geret. Kerk alhier in zooverre op minnelijke wijze is beslecht, dat een spoedige voortgang vaD de werkzaam heden aan den tramweg in de kom dezer gemeente is te voorzien. Voorzeker zal dit bericht een ieder aangenaam in de ooren klinken, want reeds te lang heeft deze ergerlijke toestand geduurd en niet het minst zullen de bewoners van de Kerkdreef verlangen naar een meer begaanbaren uitweg voor hunne woningen. Zondag is de voetbalvereeniging Wilhelmina" van hier naar Ter Neuzen geweest, om een match te spelen tegen „Sparta". De rust ging in met 21 voor Wiihelmiua, terwijl na de rust de Spartanen tevergeefs moeite deden om nogmaals te doelpunten. De Axelareu daarentegen maakten nog 2 goals, zoo dat voor hen de overwinning eindigde met 4—1. - In een Vrijdagavond te Neuzen gehouden spoedeischende vergadering van den gemeenteraad werd aan B~! en W. een erediet toegestaan ter be strijding van het in deze gemeente voorkomende roodvonk, meer bepaalde lijk tot het uitvoeren van een door den commandant der kustbatterij uit gevaardigde verordening, waai bij is bepaald dat kinderen uit gezinnen waarin zieken zijn, niet ter school mogen komen, dan nadat door een geneesheer na onderzoek is verklaard dat in het gezin geen besmettelijke ziekte beerscht, Voor het verkrijgen van zoodanige verklaring kunnen de ingezetenen zich ter secretarie aan melden voor het verkrijgen van een geneesheer. Dat onderzoek geschiedt voor rekening der gemeente. Het voorstel van den heer Van Has selt om B. ett W. uit te noodigen een verordening in te dienen waarbij het uur voor de café's wordt ingekrompen en de vrijheid van den burgemeester tot het geven vau verlof voor het hou den van vermakelijkheden te beperken, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Tot geneesheer bij den geneeskun digen gemeentedienst te 'sGravenhage is door den gemeenteraad aldaar be noemd de heer D. Buyze, arts te Ter Neuzen. Men schrijft van de Belgische grens aan de N. Crt De vlucht van vele gezinnen vangt aan onze grenzen weer aan. Heden werden van het doorgangskamp Hulst naar het vluchtoord Udeo overgebracht ongeveer 50 personen, mannen, vrouwen en kinderen, die door de armoede, die in België heerscht. door de Duitschers aelf waren doorgelaten. Men verwacht er dezer dagen nog meer. Vau regeeringswege zullen er maatregelen moeten worden genomen tegen het over brengen van besmettelijke ziekten. Donderdag j.l. geraakte op het Belgische gehucht Het Tollentje nabij Philippine een span paarden van den landbouwer Mariens op hol. Een der paarden kwam in aanraking met de geëlectriseerde draadversperring en werd op slag gedood. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Woensdag 24 November 1915. (DANKDAG.; Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Eenigen tijd geleden werd in de klinieken te Utrecht een 17 jarige jonge vrouw opgenomen, die van Venlo kwam. In de klinieken werd haar kind geboren, dat 4 weken is verpleegd en verzorgd. Daarna wendde de jeug dige moeder zich tot het hoofdbureau van politie om vrij vervoer naar Venlo. Dit kreeg ze. De vrouw heeft daarna den trein genomen naar 's Hertogen bosch en het is waarschijnlijk, dat zij het kind tusschen Utrecht en Houten uit den trein geworpen heeft. Het lijkje kwam in een stoot naast de spoorbaan terecht en is daar ook gevonden. Het U. D. verneemt dat de daderes te Venlo is gearresteerd en naar Utrecht iV. R. crt. Voorm. 9 ure Ds. L. G. Goris v (van Zevenbergen). Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammert ma. 'sAv. 6 ure Ds. L. G. Goris. liede in het belang van de K vangel atie in N -Brab. en Limburg. V oorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. L. G. Goris. Voorm. 9 ure Dhr J. Overduin Nam. 2 ure Dhr. J. Overduin 's Av, ó'/j urn Dhr. J. Overduin (van Ierseke).

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2