Woensdag 24 November 1915 Me Jaarg. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regel» 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groeta letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaateing 3/2 maal. Advertentiën worden frmneo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Van het Zuidelijke gevechtsterrein maakt de officieele mededeeling melding van artilleriegevechten over het heele front. De Italiaansche artillerie heeft in de Boven Cordevole een vijandelijke colonne verstrooid en de kazernes van Goerz beschoten. Onze infanterie heeft met bizonder succes aangevallen in de streek van San Michele. Een brigade uit Perugia slaagde er in den heeleu bergketen te veroveren. De vijand deed een hevigen tegenaanval en heroverde de verloren loopgraven. De brigade van Perugia viel opnieuw aan en hernam de ver loren loopgraven. Gedurende den nacht deed de vijand herhaalde verwoede aanvallen en slaag de er zeven maal in ouze linies binnen te dringenmaar neergemaaid door ons goed gericht artillerie- en geweer vuur werd hij met enorme verliezen telkenmale teruggeworpen. Ten slotte verstrooide het 129ste regiment den vijand geheel, nam 175 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogsbuit. Een vijandelijk vliegeskader wierp bommen op Udin'e, doodde 12 burgers, en wondde er 19, benevens 8 soldaten. Ook op Verona en Vicenza zijn aan vallen uit de lucht gedaan. In Verona zijn vier menschen gewond, in Vicenza geen slachtoffers. N. R. Crt. Uit Sofia wordt dd. 16 Nov. officieel bericht De krijgsverrichtingen aan alle fronten ontwikkelen zich met goed gevolg voor ons. Onze legers, die overal vooruit rukken, hebben de volgende resultaten bereikt Na den terugtocht der Pranschen van het front Gradsko—Nikodiu, ten Zuiden van Weles, en aan gene zijde van de Tserna terugtocht, waarbij de Fran- sche soldaten geweren en uitrustings stukken wegwierpen hebben onze troepen' vandaag door een vermetelen froutaanval, gepaard met handige be wegingen, SonickaGlawa, een belang rijk strategisch punt aau den pas van de Baboena-Planina, aan den straatweg Veles Prilep, genomen. De vermees tering van dezen pas opeude ouzen troepen den toegang tot Prilep eu Monastir. Ouze afdeelingen hebben vandaag Prilep bezet. Onze troepen, die in de streek van Tetowo (Kalkandelen) opereeren, ziju vandaag naar het Zuiden verder gerukt. Zij hebben de Serviërs verslagen en Gostiwar bezet, vanwaar zij den vijanc in de richting van Kisjewo vervolgen De Bulgaarsche kolonnes die op het front Katsjanik—GalaniKopiliak-berg in dericbtingGilani Prisjtiuaopereeren hebben de terugtochtbeweging van het Servische centrum doorbroken en Gilani veroverd. Onze afdeelingen bevonden zich heden ten Westen dier stad, 15 tot 18 K.M. van Prisjtina verwijderd. Wij hebben 2000 gevangenen gemaakt 18 kanonnen, 22 munitiewagens, 2000 geweren en veel ander oorlogstuig vermeesterd. Ons leger aat in den sector tusscheu de vroegere Turksch Servische grens en de streek van Leskowats opereert zit den Serviërs op de hielen en brengt ze van zeer dichtbij in het nauw. Het heeft de linie Aphaneska Planina - hoogte 1128 dorp Radiwolats— Koplitsberg bereikt, 300 gevangenen gemaakt, een batterij van vier kanonnen met bespanning, zoomede veel pioniers materiaal vermeesterd. Onder de brug van Aleksandowats hebben wij 13 kanonnen ontdekt, die de Serviërs in de Morawa hadden ge worpen. Wilhelm Schmidt Bonn seint uit Servië, dat de buit in Kraljevo nu is vastgesteld en boven verwachting groot is. Buitgemaakt werd 65,000 liter benzine, een groote hoeveelheid munitie en ontplofbare stoffen, zoomede een groote hoeveelheid Fransch buskruit, veel pioniersmateriaal en verbandmate riaal, .in zulke hoeveelheid, dat de aanvoer uit het vaderland niet meer noodigis. Voorts duizenden uitrustings stukken, zooals hemden, sokken, hand schoenen, mantels en paardentuig. In de bureau's van de Servische ministeries die het laatst in Kraljevo gevestigd waren, werden honderd kisten met stukken van allerlei aard achtergelaten. Volgens beweringen van gevangenen is het waarschijnlijk dat de tegenwoor dige Servische regeering te Mitrovitsa is, alwaar Koning Peter zich ook bevindt. N. R. Crt. De ellende in Servië. De berichtgever der „Voss. Ztg.', geeft een schildering van de ellende der Servische bevolking: Tot in het dal der westelijke Torawa was de uit Noord-Servië gevluchte bevolking gekomen. Zij hadden hunne woonplaatsen verlaten, waren gevlucht, nauwelijks voorzien van het meest uoodige om hier toch den vijand in handen te vallen. Hier eerst bereikte huu ellende hat toppunt. De vijand deed hun geen leed maar onophoudelijk trokken er troepen de plaatsen binnen. Het generaal-commando kwam, daar na de divisie-staven. Na een paar schoone dagen was het weder weer geweldig slecht geworden. De troepen moesten ODder dak gebracht worden. Den vijand te ontzien zou beteekeneD de eigen lieden te bena- deelen. De inwoners moesten er uit, hunne huizen ontruimen. Zij vinden toch hier nog en daar een onderkomen in een schapenstal, een maisloods, een zwijnenstal. Daar trokken in een beperkte ruimte twiutig tot dertig per sonen naast elkaar, op elkaar een ou ie mau, zieke vrouwen, kleine kinderen. Een ondragelijke atmospheer, een over maat van ellende. En toch, het is tenminste een onderdak. Buiten regent het met stroomen. Familiën uit Belgrado, uitSemendria en Kragujewatz zijn daaronder, hooge regeeringsöeambteu, artsen, advocaten, enz. Zij hebben het niet beter dan de armste daglooners. Officiersvrouwen zijn er onder. De vrouw van een stafofficier snelt naar den plaatselijken commandant. Zij smeekt, zij heeft twee kleine kinderen. „Het doet mij leed; ik kan u niet helpen. Ik kan geen uitzonderingen maken. Daar ligt het generaalcomman- do, daar de diviesiestaf. De troepen zijn vier dagen en vier nachten in den regen geweest. Zij moeten onder dak komen. U begrijpt, zij moeten Ik kan niet helpen. Ik kan het werkelijk niet." Buiten op den weg liggen zij in den regen, lange treinen. Het natte hout wil niet branden. Zij staan er, liggen huiverend om het glimmende en weder uitgaande vuur. Het doet iemand leed dit te zien. Maar wij kunnen niet helpen. Wat het land geeft is voor het leger. Onze troepen mogen geen honger lijden. Zij mogen niet huiverend aan deu weg liggen, wanneer er een mogelijkheid is, hen onder dak te brengen. De mannelijke personen worden weggedreven. Menigmaal zijn er jongens van 15 jaar bij. In rijen, in eindelooze rijen bij honderden, bij duizenden marcheeren zij naar het N., aan beide zijden geëscorteerd door Ulanen met de lans in de hand. De vluchtelingen trekken naar het Noorden naar het gebied der étappe, waar niet meer gestreden wordt en voor hen kan gezorgd worden. Die zoover komenWant ik zag velen, die aan den weg bleven liggen. In den stroomenden regen lag daar half weg gezakt in den modder van den land weg een onde man of een vrouw of beide dicht bij elkaar. Zij lagen daar, als levenloos en de regen stroomde neer. Zij waren niet dood maar slechts ver moeid. De kraaien vliegen op met zwaren vleugelslag. De hemel is alom grauw en de laatste gouden bladeren fladderen van de kale boomen in den modder van den weg Avp Veroordeelingen in België. Belgische bladen bevatten de volgende bekendmaking van den Duitschen gou verueur generaal in België. Bij vonnis van 22 October 1915 van den veldkrijgsraad, zijn de volgende personen wegens verspieding, schuil houden van verspieders, hulp bij verspieding en pogingen om mauschap pen naar den vijand over te brengen veroordeeld ter dood: 1. Dhalluiu Eugeen, opzich ter in een fabriek van landbouwmachie- nen, te Croix2. Doucedame Achilles, gepensionueerd spoorwegbeambte, te Kamerijk tot 15 jaar dwangarbeid: 3. vrouw Vaudamme Maria, geboren Laroche, te Maubeuge tot 13 jaar dwangarbeid 4. vrouw Lauridon Cfemeurina, geboren Nevejans te Avesnes les Aubert5. Vandamme August, tabrieksbeambte, te Maubeuge tot I27s jaar dwangarbeid 6. Hublart Oskar, baanwachter, te Louvroil tot 12 jaar dwangarbeid 7.C)leutier Hendrik, rentenier te Kamerijk; 8. Corbent Arthur, herbergier, te Kamerijk tot 10 jaar dwangarbeid 9. Dauchez Maria, geboren Pontdieux, huiahoudgter, te Kameryk 10. Dislaire August, burge meester en fabriekant, te Rieux11. Fierquim Paul, kuiper, te Hautmont tot 127s jaar dwangarbeid 12. Woel, Karei, kleermaker, te Kamerijk tot 3 jaar gevangenis: 13. Lestocroy Hendrik, scholier, te Kamerijk ;14 Fierquim Hermana, naaister te Haut mont. Andere van oorlogsverraad beschul digde personen zijn vrijgesproken. Het doodvonnis tegen Dhalluin en/ Doucedame uitgesproken is heden voltrokken. Maubeuge, den'lsten November 1915. De Koramandant, MARTINI. Generaal-majoor. Ik breng deze bekendmaking ter kennis der bevolking van hei geheel onder mij staande gebied. Brussel, den 9en November 1915. Der General Gouverneur in Belgiën. FREIHERR VON BISSING, Generaloberst. De Norddeutsche Allgem. Ztg. betoogt in een artikel, dat in België geen vredes- recht kan heerschen. Het land is een toevoersweg waarlangs de Duitsche troepen aanvulling ontvangen. De vijand heeft zich daarom toegelegd op spoorwegspionage en bomaanslagen. In de dagen voor het Fransche offensief in September nam zijn bedrijvigheid sterk toe. De Nederiandsche politie te Maastricht hield begin September een vaartuig met elf honderd voor Luik bestemde bommen aan. Tezelfdertijd vatte de Nederiandsche politie aan de grens van Limburg tal van Belgische soldaten die ontplofbare stoffen bij zich hadden. Op verschillende andere plaat sen voerde de Duitsche overheid dage lijks inhechtenisnemingen uit. Huu ver hoor leidde tot de ontmaskering van den hooggeplaatsten Belgischen politie beambte Poels te Brussel, te wiens huize een heel magazijn van ontplofbare stoffen gevonden werd. Tijdens de geheele occupatie zijn bijzondere geheime vereenigingen in de weer geweest, waarbij vrouwen de voornaamste rol speelden, hetzij omdat zij minder aan argwaan bloot stonden, hetzij omdat zij door hunne kunne voor de zwaarste straffen veilig dachten te zijn. In de totdusver behandelde pro cessen zijn 24 vrouwen veroordeeld. Zou het geen waanzin geweest zijn zoo vraagt het blad die vrouwen, die zichzelven in de gelederen van de combattanten hebben geplaatst, uit waarlijk hier niet van pas zijnde over wegingen van de strengste straffen uit te zonderen Wij konden voor het oorlogsgebied in België eenvoudig het standrecht afkondigen, tnaar wij hebben van dat recht afstand gedaan. De misdrijven tegen het Duitsche leger worden volgens de gewone rechts procedure behandeld. Onze vijanden schimpen, dat de daarbij toegepaste wetten onmenschelijk zijn, omdat zij niet alleen tegen spionage, maar ook tegen het toevoeren van manschappen

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1