Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Alle pogingen van de Italianen om hun vorige linie weder te hernemen, mislukte door ons vuur. Even vruchte loos waren alle stormaanvallen op het bruggehoofd van Görz. Aan den Sabstino berg is reeds de eerste aanval op onze hindernissen op bloedige wijze aigeslagen. De volgende aanvallen konden in ons vuur met vorderen. Op den tweeden dag van den strijd heeft de vijandelijke infanterie er zich toe bepaald uit haar dekkingen te schieten. Ook by Oslevika wierpen onze troepen den stormloopenden tegenstander steeds weer terug. Voor Pevma werden zijn verzamelingen van troepen reeds door geschutvuur uit elkaar geslagen. Aan den Podgora sector kwam het tot de hevigste gevechten met hand granaten. Verscheidene malen trachtten de Italianen onder hoornsignalen voor waarts te stormen. Het flank vuur van onze machinegeweren maaide de aan vallers neer. Onze artillerie schoot ook de vijandelijke reserves, die uit het Lucinico-gebied moesten oprukken, uiteen. In het noordelijke gedeelte van het Doberdo plateau waren de infanteriege- vechten ook ditmaal weer bijzonder verbitterd. Beide dagen begonnen zij na 11 uur 's morgens en duurden tot het vallen van den avond. Bij Peteane was de vijand na den eersten afgeslagen aanval niet meer m staat zijn troepen door de zone van net geschutvuur voorwaarts in den strijd te brengen. Aan de noordelijke helling van den Monte San Michele veroverde hij tijde lijk een stuk loopgraaf, doch werd daar spoedig weer geheel uit geworpen. De brave jagers sloegen daarop alle ven ere aanvallen af. Voor den berg zelf wer den de bewegingen des vijands door het vuur reeds in de kiem verstikt. In den sector San Martino hebben twee Hongaarscbe infanterie-regimeuten den gebaten tegenstander ontelbare malen in verbitterde gevechten op korten afstand met handgranaten of in een handgemeen teruggeworpen. Geen voet breed van den doorkerfden grond van den Karst ging verloren. Verder zuidelijk vau deu Monto dei Serbusi ziju op deu lldeu 5 aanvallen der Italianen afgeslagen. Iu deu aan grenzenden sector tot aan de zee badden wij wel eeu trommelvuur te doorstaan, doch elke poging van de vijandelijke infanterie om uit haar dekkiugeu op te rukken werd door ons geschutvuur gefnuikt. e,t De Pruisische verlieslijsteu nos. 360 t.m. 369 (22 October—2 November) bevatten de namen van niet minder dan 78.376 gesneuvelden, gewondenen vermisten. In de lijsten komen aan merkelijke reeksen .vermisten" voor. Dit gevoegd bij het groote aantal (ruim 20.000 meer, dan iu de lijsten 350 t.m. 359 ziju vermeld) wettigt het vermoeden dat deze lijsten betrekking hebben op de verliezen geleden bij het groote Fransche offensiet in Champagne Het gezamenlijk aantal op de Pruisi sche lijsten vermelde verliezen bedraagt 2.099.454, waarvan, gelijk men weet, een groot gedeelte weer naar het Iront is teruggekeerd. Behalve de Pruisische verlieslijsten heeft het Duitsche legerbestuur echter nog 230 Beiersche, 28 Saksische, 293 Wurterabergsche verlieslijsten uitgege ven, beuevens 55 van de marine en eenige van de koloniale troepen en van de in Turkschen dienst zijnde Duitsche officieren en ouderofficieren. Deze ver liezen ziju niet in de 2.099.454 begrepen Avp. De correspondent van de Times te St. Petersburg seintDuitsche gevan genen, die aan het noordelijke front den Russen in handen zijn gevallen, verhalen, dat de Keizer onlangs bij eeu samenkomst met Hindenburg op een vastberaden actie tot forceering van de Duna, onverschillig ten koste van hoeveel manschappen en materieel, heeft aangedrongen. Hindenburg ver langde daarop versterkingen, die de Keizer weigerde, omdat hij op anueie fronten geen map zeide te kunnen missen. Na deze militaire samenspre- kiug gat Hindenburg ziju voornemen te kennen om at te treden, indien men op de vermeestering van Riga en Duna burg bleet aandringen. N. R. Lrt. De voordeelen, door de Russen be haald aan het front ten Zuiden van de Pripet tot aan do grens van Roemenie beletten het Duitsche opperbevel om de daar samengetrokken troepen naar het front Riga—Dunaburg of naar bet Servische front te «erpeu. De tijd dat de Duitschers op ieder gewild oogenblik en op elke plaats de uoodige versterkin gen koDden aanvoeren, is onherroepelijk voorbij. Het Russische centrum en de Russische vleugels nemen rotsvaste stellingen in. De hoop op een doorbraak hebben de Duitschers nu dan ook voorgoed moeten prijsgeven. De Rus sische artillerie is thans zoo overvloedig van munitie voorzien, dat zij zegevie rend alle Duitsche aanvallen kan weer staan. De ontmoedigende invloed, door dezen staat van zaken op het Duitsche leger geoefend, is aan alles merkbaar. Brieven, op gesneuvelde Duitschers gevonden, bevestigen de ontmoediging. Volgens mededeelingen van krijgsge vangenen beschouwtHindenburg nieuwe krijgsverrichtingen tegen Dunaburg' zonder belangrijke versterkingen als nutteloos. Het oogenblik, door de strategen voorspeld, nadert, waarop de Duitschers geen'versterkingen meer van heteeue front naar het andere kunnen zenden N. R. Crt. Het aantal Duitsch Oostenrijkscbe onderzeeërs, die in de Middellandsche Zee opereeren, wordt op 12 geschat. Zij hebben de Dalmatische eilanden tot basis. AvP- Eenigen tijd geleden beeit prof Oebbeke te Muncben gewezen op het voorkomen van koperertsea in Beiersche Rijn-Paltz en in het gebied der Nahe. De regeering stelt er nu eeu onderzoek iu of exploitatie aaube veleuswaardig is. Verder is, eeu koperbron verkregen in het door de Bulgaren bezette gedeelte van Servië en wel in het gebied der Morawa. Daar bevinden zich rijke kopermijnen, die sedert eenige jaren met Belgisch en Fransch kapitaal wor den geexploiteerd. Zij brengen dage iijks 20 tot 30 tou voort. Na de opening van den weg naar Konstantinopel kan een aanzienlijke kopertoovoer plaats vinden uit Klein- Azië. Uit de groote mijnen bij Diabekir kan zooveel koper verkregen worden als men noodig heelt. De daar bestaande Arghana—Maden mijn is een der produc tietste in de wereld, al wordt hij thans nog niet ten volle ontgonnen. Bovendien bestaan er nog in ver schillende andere wilajets van Klein- Azië goede vindplaatsen van koper. N. R- erf. De verplegingsmiddelen, zullen zoo veel mogelijk in ons land worden vervaardigd. Het bestuur van het centraal comité is samengesteld mevr. Van Riemsdijk van der Leeuw, presidente mevr. Douairière Den TexKetjen, vice presi dente G. H. de Marez Oyens J.C.zn., Keizersgracht 279, P. J. P. Metelerkamp, secretarissen jhr. mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule, Keizers gracht 683 en W. Hepner, penning meesters. gespeeld, en veel, heel veel slecht gespeeld. De heer Hugo van Dalen heeft Liszt doorvoeld en wat hij ons gaf was een openbaring. Dikwijls heb ben wij de overheerlijke Legende St. Frangoise de Paule Marchant sur les flots hooren uitvoeren, maar waarom het verzwijgen zelden zoo voldragen, zóó ideaal. Wat een pracht dat wonder golvenspel, die opspattende baren en daardoor die rustgaug van den heiligen Paus. Pius IX kwam Liszt telkens als de meester te Rome, vertoefde in St. Maria del Rosario opzoeken en telken Een Nederlandsclie ambulance naar de centrale mogendheden. Een aantal dames en heeren uit ver schillende plaatsen van ons land hebben zich vereenigd voor de uitzending eener Nederlaudsche ambulance naar Duitschland en Oostenrijk Hongarije. Zij weteu, zoo melden zij, dat de aanbieding van een Nederlandsche am bulance met warmen dank door de verbondenen zal worden begroet. Eene Nederlaudsche ambulance, ouder leiding van bekwame chirurgen en verpleeg sters, toegerust met ruime verplegings middelen, zal zeer gewaardeerde dien sten bewijzen. AXEL, 16 November 1915. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Geslaagd te Breda voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymma stiek mejuffrouw M. van de Vijver van Axel, leerlinge der R. K. Kweekschool te Roosendaal. Gisteren is op onderscheidene piaatsen in ons land waar nog veel Belgische vluchtelingen vertoeven de naamdag van koning Albert herdacht. Eigenlijk is het de'naamdag van koning Leopold, maar koning Albert heeft bij zijn troonsbestijging verzocht, dezen dag ais naamdag van deu regeerenden vorst te blijven behouden. Ook in de R.-K. kerk te Ter Neuzen heeft een plechtige dienst plaats gehad, welke werd bijgewoond door een talrijke schare aldaar en in de omgeving ver toevende Belgen, waaronder zelfs volks vertegenwoordigers en burgemeesters zich bevonden. Na de mis werd een Te Deum ge zongen en na afloop De Vlaamsche Leeuw en De Brabangonne. Eeu col lecte werd gehouden voor de Belgische militairen te velde, die 342 fr. opbracht en door den Belgischen consul werd namens alle Belgen, aan Z. M. koniug Albert eeu telegram vau geluk weuscbiug gezonden. Woensdag j.l. gaf de heer Hugo vau Dalen eeu piano-concert te Hulst. Ook daar was meu verbaasd over het geen werd teu geboore gebracht, maar ook daar weid, evenmin als bier ter stede, algemeeu begrepen de hooge muziek, die in de voorgedragen stukken van Bach, Liszt, Stradal, enz. zit, al is het dan ook dat men toch voor zich kan voelen, welk een bekoring ervan moet uitgaan voor dengene, die deze werken verstaat. Aangenaam was het ons dan ook de volgende ontboezeming te lezen van een musicus (geen vaktnau), die deu heer Van Dalen naar waarde wist te beoordeelen. Zijne recensie luidt aldus: Hugo vau Dalea Prof. aan het Klind- worth-Scharwenka Konservatorium te Berlijn. Die titel deed ons heel wat verwachtingen koesteren. Hoe hoog ze ook zijn mogen, waren ze meer dan verre overtroffen. Reeds onmiddellijk na deu aanhef van het tweede orgel concert van Bach, voor klavier omge werkt door Aug. Stradal, wisten we dat daar voor het klavier zat, iemaud die niet alleen de groote technische moei lijkheden al spelende overwint, maar ook is een kunstenaar bij Gods Genade, voor wieu de hoogste uitingen in het muzikale zieleleven geen geheimen meer bezit. En vooreerst Bacb, niet muziek, maar muziek zelfs volgens een geliefkoosd woord van Tiuel„Wie zóó Bach speeU, is eeu meester" en deze goddelijke muziek, wanneer ze zoo gevoeld en gespeeld wordt, stempelt den vertolker tot een volledig kunstenaar. En verder Liszt en nog Liszt met zijn leerlingen; Stradal, die een van ziju laatste leerlingen was en die dit heerlijk genie in al de volheid zijner openba ringen in. zich opnam en Eugieur d'Aibert-Liszt do groote klavierspeler aller tijden eu genialen componist. Dat was een genot vanaf de Baliade tot Invocation, het prachtige klavierstuk waar bovenaan het Excelsior vau Long- fellon moest staan. Lizst wordt veei male moest de meester zij.D hoogen bezoeker de twee Legenden Frangoise de Paule en Frangoise d'Assise préchant aux Oiseaux voorspeleu, Wat ons verder nog geboden werd Les jeux d'eaux de la Villa d'Este. Un soirdans la Moutagne de fijnzinnige werkjes van Serge Bortkiewicz de wonder mooie Wanderer fautaisie van Schubert, het aardig lied van Alex. Hollaender voor de linkerhand alleen een technisch kunststukje, de prachtige lm Sturm en Ungarische Rhapsodie van Stradal heeft ons in onze overtuiging gesterkt. Hugo vau Dalen is eeu meester in den vollen zin van 't woord. Voor hetgeen fijnheid, subiliteit vau tech niek en voldragenheid van iuterprac- tatie aangaat, heeft hij niemand te benijden. Mocht Hulst bet zeldzaam genot te beurt vallen hem weer te hooren, de concerten van dezen „Hol lander" zullen iu goudletters, aange schreven staan iu de artistieke annalen van Zeeland. Aan de Koninklijke boerderij op Het Loo worden den laatsten tijd proeven genomen op het gebied van varkens- fokkerij en wel door kruisingeu van tamme varkens met wilde zwijnen. Men heeft daar thans twee toornen biggen verkregen; een van zes stuks door paring vau eeu wilden beer met een tamme zeug en een van vijf met een tammen beer als vader en een wild varken als moeder. In beide gevallen spreekt het overervingsver mogen van het mannelijk dier het sterkstzoo treedt bij den eersten toom het type wildzwijn veel meer op den voorgrond dan bij den laaisten vooral wat den bouw vau bet lichaam aangaat. De eenige afwijking bestaat bierin, dat de laatste biggen evenals de eerste ooit de kleine opstaande ooreu vau het wild-type vertoonen. Hot vooruemen bestaat, deze kruisingeu vorder voort te zetten. W. R. Crt. De Maasb. vertelt nog het volgende omtrent de reeds gemelde lijnoliesmokke larij. Op een bureau te 's-Gravenhage, dat zich belast mat het verstrekken vsd inlichtingen aan Belgische industrieelen, en met het Belgisch Vluchtelingencomité samenwerkt voor de ondersteuning der Belgische industrie, meldden zich een paar heeren, die inlichtingen wenschten te hebben, iuzake uitvoer Tan lijnolie naar Antwerpen. De lijnolie zou dus bestemming hebben voor België en was, volgens een schrifte lijke verklaring der firma De W. te Rotterdam, N. O. T.-vrij. Een dor heeren van het bureau stelde zich in verbinding met een ambtenaar van het dep. van Financiëu, dien hij reeds jaren kende en die zoo welwillend ivst8 hem den officieeleD weg aan te wijzen, welke in het algemeen gevolgd moet worden om een toestemming voor uitvoer te verkrijgen. Later is gebleken dat de Rotterdamsclie firma een v»lsche verklaring heeft afge geven en dat de goederen niet N. O. T.- vrij waren. Verder bleek dou dat de goederen met bestemd waren voor Antwerpen, maar door een Duitscher, te Rotterdam, gekocht

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2