A bi Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXEL, 12 November 1915. Dhr. Dieleman rraagt of dan de zaak nog niet eens kan worden aangehouden. Dhr. de Feijter acht het beter het Tooritel der gascommissie in omvraag te brengen. Dhr. Kruijsse heeft als gewoon raads lid het voorstel gedaan tot intrekking ran het besluit, en daar dit van de verste strekking is zou hij het gaarne in omvraag gebracht zien. Dhr. Lamaltre steunt dit voorstel. Daar art. 15 van het regiem, van orde bepaalt dat dusdanige voorstellen steeds door 2 leden moeten worden ondersteund komt het niet in stemming. Dientengevolge komt in stemming het voorstel van de gascommissie om bet raadsbesluit te handhaven, wat wordt aangenomen met 4 van de 6 stemmen. Tegen stemden de hh. Kruijsse en Lamaltre, voor de hh. de Feijter, Woliert, Dieleman en F. Dekker. Dhr. Dieleman motiveert zijne stem door te zeggen dat hy voor onmiddelijke verlaging is zoo gauw de kolenprijzen normaal zijn, XII. Brief van den boekhouder der gemeentelijke gasfabriek alhier om de jaarwedde vast te stellen op 250. Het voorstel van B. W. alsmede van de gascommissie is om afwijzend te be schikken wijl adressant nog maar pas in betrekking is, maar zouden het toch billijk achten om dat gedeelte of die som die hij voor verhooging van zijn borgtocht moet betalen, hem terug te geven. De boekhouder geeft in zijn adres te kennen dat zijne jaarwedde thans f 150 is, terwijl voor storting voor lidmaatschap der vereeniging tot zeker heidstelling jaarlijks zal moeten betaald worden 15., zoodat de werkelijke in komst slechts 135 is. Hiervoor moei in een rond getal 1500 uren kantoor worden gehouden wat komt op ƒ0,09 per uur, wat niet over eenkomstig de verplichting is volgens hetgeen in het verslag van de raads zitting d.d. 5 Oct. j.l. wordt gemeld M. a. s. wordt besloten tot het voorstel van B. en W. en dat der gascommissie. XIII. Behandeling van eene missive van Ged. Staten van Zeeland, houdende verzoek te dienen van advies omtrent de wenschelijkheid of noodzakelijkheid van verhooging van de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris. De Voorz. zegt dat B. en W. geen aanleiding vonden om het minimum van de beide titularissen te verhoogen, waarop met algemeene stemmen werd besloten de tractementen te laten zooals ze zyn. XIV. Voorstel rooien boomen. De Voorz. vraagt namens B. en W. machtiging om aan de brug nog vier boomen te mogen rouien. M. a. s. wordt de machtiging verleend. XV. Benoemen leden commissie tot wering van schoolverzuim. Worden met bijna algemeene stemmen herkozen de altredende ledeD d^ beeren A. van 't Hoff, P. Ie Feber, Jac. Verijzer, Abr. Esselbrugge, Ph. J. van Dixhoorn en A. E. C. Kruijsse. Met hen stonden op de aanbevelingslijst de heeren C. L. de Smidt, F. ten Kaate, A. Wiemes, P. A. van Hoeve, M. W. Koster en J. Rolff. XVI. Verzoek van J. H. van Dix hoorn om ontheffing van den hoofde- ljjken omslag. Met algem. stsmmen wordt wegens het verlaten der gemeente eene ont heffing voor 3 maanden, ten bedrage van 11,86 verleend. Omvraag. Dhr. Dieleman vraagt of de sloot tusschen het erf zijns vaders en de weide van de familie Noske niet eens zou kunnen worden gereinigd, omdat er veel vuil in zit, wat natuurlijk veel stank veroorzaakt. De Voorz.Dat is immers een sloot van de gemeente Dan zal ik er den gemeenteopzichter eens naar laten kijken. Dhr. F. Dekker vraagt wanneer er eens een eiude zal komen aan den toestand in de Kerkdreef, dat is in een woord treurig, zóólang dat die boel daar zoo blijft liggen. De Voorz. zegtDat zou ik evengoed aan u kunnen vragen. Er is al heel wat over gecorrespondeerd en van de zijde der gemeente bij de Z. VI. Tram wegmaatschappij op voortgang aange drongen maar alles te vergeefs. Nu hebben we ons tot Ged. Staten gewend met een schrijven in nog al krasse be woordingen er op wijzende dat de ge meente de dupe is geworden van de handelwijze der Trammaatscbappij. Tot op heden hebben we daarop niets ontvangen, en moeten nu maar lijdelijk afwachten wat er gebeuren zal. Dhr. Dieleman zegt dat er wel een oogje op mag gehouden worden, dat de kleine jongens de uitgebroken steenen niet overal naar toe dragen. De Voorz. zegt dat B. en W. zooveel mogelijk doen om de zaak voortgang te doen hebben, maar er wordt, niet naar geluisterd. Het zit hem voorna melijk hierin dat de maatschappij met het bestuur van de Geref. kerk, niet overeen kunnon komen over den koop prijs van een strook grond voor de kerk gelegen. De maatschappij zegt dat de kerk te veel vraagt en daarom onteigening, zal moetep geschieden en dan kan het nog lang duren. Intusschen is er ook een request naar Ged. Staten van de bewoners der Kerkdreef e. a. met een reeks van klachten en vragen om den toestand te doen ophouden omdat ze er niet alleen ongemak, maar ook schade van ondervinden. Spreker vindt den toestand ook treurig, maar ziet ook geen kans verbetering aan te brengen. Nu zou de maatschappij vlak voor de kerk het groot spoor midden over de straat willen leggen, maar B. en W. voelen zich niet verantwoor delijk om dat aan den Raad voor te stellen om reden dat daar een veel te gevaarlijk punt is. Er zit dus anders niet op dan een afwachtende houding aan te nemen. Nog wijst de heer Dekker op een grooten put die zich bevindt in het zijp&dje op den dijk van Axel naar Zaamslag vlak voor het steedje van Jan de Visser. Dat gat levert vooral voor fietsrijders groot gevaar op. De Voorz. zegt dat te zullen onderzoeken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Voor de akte vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek slaagden deze week de heeren V. Gilson en F. Hame- lynck, van Sas van Gent, A. J. L. Bouwmans en C. A. C. Pluijm van Westlorpe en J. Serrarens te Stoppeldijk. In verband met de uitbreiding van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te 's Gravenhage, met twee be handelende geneesheeren, Z'ra twee (dubbeltallen) voordrachten ingediend, waarop voorkomt dr. Buijze van Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is niet ontvanke- I lijk verklaard, wegens overschrijding van den beroepstermijn, bet beroep van de weduwe A. van Overbeeke, geboren A. P. Leunis, te Ter Neuzen, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot afwijzing vari het verzoek om vrijstelling van den dienst bij de militie van haar zoon Cornelis Francois als kostwinner. Woensdag is in de R. K. kerk aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage de plechtige uitvaartdienst gehouden voor wijlen mr. L. Regout, Het altaar was in' rouw gehuld en daarop zaten mgr. Nolens en mgr. Vallinga, secretaris der ['Pauselijke internunciatuur. Behalve een groot aantal andere be langstellenden waren o.a. tegenwoordig de ministers Cort v. d. Linden, Loudon, Lely en Ort; de oudministers Kolkman Loeff, Nelissen en W-entholt en een aan tal leden der Eerste en Tweede Kamer. Verder de commissaris der Koningin, de Burgemeester; jhr. v. d. Poll, opper schenker van H. M. de Koningin en vele anderen. De kerk was stampvol. De mis werd opgedragen door den pastoor der kerk, den heer Van Rooy, terwijl het kerkkoor de Requiem mis van Perosi zong, waarin de heer Frans Audreoli de solopartijen vervulde. Avp. De steenkoolvoorziening. Naar de N. R. crt. uit zeer goede bron verneemt, hebben de conferenties, welke te Londen zijn gehouden met de vrije importeurs en met de vertegen woordigers van het kolenbureau, geleid tot een resultaat, hetwelk de vrije im porteurs van Eagelsche steenkolen wederom tot ongehiuderden aanvoer in staat stelt. Het verluidt in parlementaire kringen, dat eefi wetsontwerp betreffende de droogmaking der Zuiderzee thans niet lang meer zal wachten, Avp. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 14 November 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97* ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Dhr. A. y. Os (van Amsterdam.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Dhr. H. Meeter, prof Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Dhr. H. H. Meeter- Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 5V« ur» Leef-kerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Nov. 1915. R. E. d. S., 23 j., reiziger te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hechtenis. P. C., 36 j., rijwielhandelaar te Ka pellebrug, is wegens eenvoudige be leediging veroord. tot 3 of 3 dagen hechtenis. A. W., 36 j., kanaalbeambte te Phi lippine, beklaagd van het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, is vrijgesproken. De Officier van Justitie te Middel burg is in hooger beroep gekomen van het vonnis van bovengenoemde recht bank van den 5 November j.l. waarbij B. M. d. G., 31 j., landweersoldaat en onbezoldigd rijksveldwachter en Th. R., 55 j veldarbeider, beiden wonende te Koewacht, zijn vrijgesproken van de bun ten laste gelegde mishandeling. Bij bevelschrift der bovengen rechtbank is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing tegen J. H., 19 j wonende te Hulst, beklaagd van terugkeer na uitwijzing. Naar het Huis van Bewariug te Middelburg is overgebracht G. d. W., I 27 j werkman te Hontenisse, beklaagd van diefstal in een caté-te Walsoorden. Woensdagnamiddag even na drieën is de bliksem geslagen in de openbare la gere school te Anoa Jacobapolder, midden onder schooltijd. Gelukkig is geen brand ontstaan en konden de leerlingen en het onderwijzend personeel, hoewel hevig geschrokken, ongedeerd hel schoolgebouw verlaten. De schade aaD het gebouw veroorzaakt, is vrij aanzienlijk een dubbele schoorsteen kwam naar beneden, waardoor aan den voor- en achterkant twee gaten iQ het dak ontstonden en ettelijke pannen, benevens een ijzeren dakgoot vernield werden. Enkele ruiten sprongen stuk. De stukken steen vlogen tot op rnim 50 meter afstand van de school op de aangrenzende gebouwen. Mcrt. Men schrijft uit Westkappelle aan de M. Crt Dinsdagvoormiddag dreef een roode ballon uit het Zuid-Westen over de duinen en kwam op pl. ra. 300 M. afstand van den steenen vuurtoren op een stuk land terecht. Het was een proefballon van circa 2 M. diameter en was blijkens een briefje, dat in de mand gevonden werd, opgelaten in Oostende; de vinder wordt verzocht de ballon terug te zenden. Op gerold is de ballon naar het bureau van den militairen commandant gebracht. Dinsdagavond zijn te Heusden drie Russische krijgsgevangenen aangekomen. Toen ze politie zagen, staken ze de handen op ze meenden nog in Duitsch- land te zijn. Ze zijn uit Hannover ont snapt en hebben zich op hun vlucht met knollen gevoed. A'. R. Crt. I Gisteren zijn wederom een zestal mijnen aangespoeld in Zeeland, waarvan één Woensdagnacht tusschen Westkapelle en Zoutelabde bij 't aanspoelen is ontploft. Persoonlijke ongelukken hadden daarhij niet plaatsslechts werd er geringe materieele schade aangericht aan den zich aldaar bevindenden steenen dijk. Avp. Er is een uitgebreide smokkelhan del in lijnolie op Duitschland ontdekt, waaraan o.m. ook eeD bekende groote Haagsche firma meedeed. Een adj.-commies van het dep. van Financiën, die bij dit zaakje handlan- gersdiensteD verrichtte, is in verband hiermede op staanden voet geschorst. Omtrent deze zaak vernemen wij dat zij zich te Rotterdam heeft afgespeeld en dan ook in handen van de justitie aldaar is gesteld. Een zeer aanmerkelijk bedrag men spreekt van 60.000 zou voor de smokkelaars met dezen handel te verdienen zijn geweest. De geschorste adjuncteommies was niet werkzaam aan de afdeeling invoerrechten en Accijnzen van het departement van Financiën, doch schijnt door de smokke laars te zijn aangezocht, om hier door zijn ambtelijke relatiën van dienst te zijn, in elk geval schijnt hij slechts zijdelings in de zaak te zijD betrokken. Als mede in dezen handel betrokken wordt nog iemand genoemd, die eeüigen tijd geleden in België door de Deitsche overheid als verdacht van overtreding van haar voorschriften ODder bewaking werd gesteld, doch toen is vrijgelaten. De geschorste ambtenaar, zoomede de overige personen, verdacht hetzij direct hetzij indirect betrokken te zijn bij deze stnokkelzaak, stonden reeds eenigen tijd onder verdenking, maar in het belang vaD het justitieel onderzoek (dat ook thans nog niet geheel is afgeloopen) kwam het gewenscht voor, geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Avp. Zekere Van den Berg, uit St. Michielsgestel, die Maandag op de Hedel- sche paardenmarkt een veulen had ver kocht voor 250, is 's avonds op den Pettenlaakschen weg, dicht bij den Bosch, door drie mannen aangevallen, die hem ernstige verwondingen toebrachten en van zijn geld beroofden, N. R. Crt. Dinsdagmiddag verscheen een vrachtwagen, geladen met tien rollen pakpapier, voor het douanekantoor te Beek. De beambte vertrouwde dit zaakje niet en onderzocht de lading nauwkeurig. Het bleek toen, dat slechts de buitenste laag van de rollen uit papier bestond. Het binnenste gedeelte bevatte groote metalen vaten, welke ieder 100 liter olie inhielden. De lading is in beslag genomeD. W. R. Crt. Een diamanthandelaar deed Maar- dagmiddag aangifte bij de politie, dal hij in het hoofdpostkantoor te Amsterdam een portemonuaie had laten liggen, in houdende ongeveer J 40 en vier partijijes diamant, ter gezamenlijke waarde van 18,000. Toen hij dit bemerkte, was naar zijn zeggen, de portemonuaie met inhoud verdwenen. Hij kendi was. berus gegei ze g genoi De Tege maak tot v Haar uit aldas over waar ontst daar' Aims Bi AX gem zal 29 bij i A dat uitf rin; gro I eer 1 te de °F dit tet ni<

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2