Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. De Duitschers die ten Z.O. ran Riga «taan en vooral in de streek van Jacobstudt, trachten door een hevige artillerie-actie de Russische linies te torceeren. Avp. De Temp» ontleent aan de Zukuntt van 23 October de volgende beschou wingen van Maximiliaan Harden .Beteugelt uw vreugde, als gij onze overwinningsberichten leest. Schudt uw geweten en dat van uw buren wakker. Ongetwijfeld strijden onze legers buiten onze grenzen de oorlog kan echter tot na den winter duren. Laten wij geen schreeu wieelij ken zijn, die, ver van het front, van de soldaten de verovering van nieuwe werelden verlangen. Het is gemakkelijk zoo te praten. Het volk juicht u toe. Maar dengenen die vechten stuiten die phrasen tegen de borst. Wy willen geen opwekkingen tot vaderlandiliefde hooren uit den mond van hen, voor wie de oorlog de beurs vult, het inkomen verdubbelt, de macht vermeerdert Wy willen geen haaien in ons rijk hebben, lieden die voor onmisbare leven»behoefte prijzen verlangen, die den inkoopsprijs plus de grens van een eerlijke winst overschrijden. Speculeeren in levensmiddelen is een doodzonde. Zij, die thans geld verdienen met .zaken" in vleesch, graan, groenten, aardappelen zyn schurken. Zij die boter bemachtigen om er den prijs van op te jagen, verdienden ge hangen te worden. Zij die vasten om wat vet en reuzel aan hun kinderen aan het front te kun nen zenden, moesten het recht hebben den strop te slaan om den hals van de woekeraars an hen boven aan de galg te hijschen. Laten wij stil, terughoudend, beschei den zijn; vroom en ingetogen; laten wy geen afgoden oprichten laten wij niet schreeuwen laten wij niet trotsch zijn, omdat onze soldaten, voor ons, aan het front sterven. N. R. crt. Van gezaghebbende zijde wordt over het ongeval, den koning overkomen, gemeld De koning reed op een vreemd paard. Het dier was verschrikt door het gejuich, steigerde en verloor zijn evenwicht tengevolge van den glibbe- rigen toestand van den weg. Ongeluk kigerwijze viel het boven op zijn be rijder en belette hem overeind te komen, waardoor deze gekwetst werd en een schok kreeg, zonder dat hij echter *ets brak. De toestand van den getroffene werd er niet beter op doordat men hem over een langen afstand per auto moest vervoeren. In den ambulancetrein heeft zich later een aandoenlijk en treffend geval voorgedaan. Hoewel de koning daar hulpbehoevend te bed lag, wilde hij met alle geweld persoonlijk een soldaat, die het Victoriakruis had verworven, dit eereteeken op de borst spelden. t)e soldaat knielde neer en boog zich over den koning heen. Maar deze had zich zoo overspannen, dat het hem maar niet wilde lukken de speld door het dikke khaki te steken, zoodat men er hem bij helpen moest. De koning moest van het Victoria- station op een draagbaar in een zie kenwagen naar het Buckingham-palace worden vervoerd. Zoo pijnlijk waren 's koning» kwetsuren, dat de wagen stapvoet» moest rijden. N. R. Crt. De verzekeringswetten. Woensdag zijn bij de Tweede Kamer ingediend de volgende wetsvoorstellen een ontwerp-organisatiewet ter ver vanging van de Radenwet; een wetsontwerp tot wijziging van de invaliditeitsweten een wetsontwerp tot wijziging der ziektewet. Tevens is ingediend de Memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer tot verleening van ouder domsrente aan beboeftigen, waarmede de wijziging der verzekeringswetten nauw verband houdt. Het zal dus onzeu Kamerleden in de eerste maanden niet ontbreken aan stof tot overdenking. Uitvoerverbod van eieren. Het Scbld. no. 453 bevat een Kon. besluit van 1 dezer, houdende wijziging van het verbod van uitvoer van eieren. De eerste alinea van het eenig artikel van het Kon. besluit van 8 October 1-915 Stbldno. 426) wordt gelezen als volgt De uitvoer van eieren, van eigeel en eiwit, in verscheu of gedroogden toe stand, zoomede van producten daarvan is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Schepen met graan. De Bond van Nederlandsche Graan- en Zaadimporteurs heett den minister van buitenlandsche zaken, betreffende de met graan geladen schepen te Rotter dam en te Amsterdam binnengeloopen en welke niet mogen worden gelost, het volgende telegram gezonden De Boud van Nederlandsche Graan- en Zaadimporteurs veroorlooft zich een beroep op Uwe Excellentie te aoen ter bescherming der belangen zijner leden over het geheele land verspreid, naar aanleiding van het vasthouden der .ladingen mais en ander graan, in Am sterdam en Rotterdam aangekomen per stoombooten Rijnland, Hector, Saturnus, Rijndijk, Apollo, Procyon, Leto, Megrez, Mizar, Noorderdijk, Noordara, welke, ofschoon aan de Nederlandsche Overzee Trust geconsigneerd, niet aan de eige naren mogen worden afgeleverd. Dit oponthoud benadeelt niet alleen heu ten sterkste door renteverlies, bedrijfsstoor nis, eventueele kosten en achteruitgang kwaliteit, het brengt ook de binnenland sche gebruikers in groote ongelegenheid daar deze grootendeels zonder voorraden zijn, getuige een prijsstijging voor lever bare mais sinds een week van 196. tot 210.—. Wij verzoeken CJwe Excellentie onder steuning der pogingen der N. O. T. bij de Engelsche regeering ter spoedige loslating dezer ladingen en zouden gaarne mondelinge inlichtingen verstrek ken, indien Uwe Excellentie dit mocht wenschen. «nV. R. crt. Woensdagnamiddag werd te Neuzen in het „Hotel Centraal" eene vergade ring gehouden van de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, die zeer druk bezocht was. Voornamelijk was de vergadering belegd voor het bespreken van de vacature in het hoofdbestuur, ontstaan door het overlijdep van dhr. Vorsterman van Oyen. De vergadering verklaarde zich bij acclamatie tegen de voorstellen van het hoofdbestuur, tot het aanstellen van een bezoldigd ambtenaar, die het secretariaat der vereeniging en ver schillende andere vereenigingen op landbouwgebied of commissies tevens zou waarnemen. Berekend werd dat die reorganisatie aan de Maatschappij 3000's jaars zou kosten. De afdeeling verklaarde er ook ten sterkste tegen te zijn uit dien hoofde de contributie te verhoogsn van 2,50 tot 4. De afdeeling acht het voldoende, indien de Maatschappij alleen aanwijst een algemeenen secretaris en het ver vallen der andere vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer Van Oyen, overlaat aan de andere betrokken corporaties. Ook werd besloten zoowel bij het hoofdbestuur als bij de zusterafdeeiiugen aan te bevelen en steun te verzoeken voor een benoeming als secretaris van den heer F. C. Zonnevijlle te Axel, die men wegens zijne kennis van en zijne betrekkingen tot den landbouw den meest geschikten candidaat acht. Het bestuur zal zich wenden tot de bevoegde autoriteit, in verband met de uitgevaardigde verordeningen op het schoonmaken der wagenwielen, ten einde de absolute nakoming van de verordening onder het oog te brengen, terwijl bij den Minister van Landbouw bezwaren zullen worden ingebracht tegen de uitvoering der bepalingen van de wet bij het uitbreken van mond- en klauwzeer. Tem. Crt. AXEL, 5 November 1915. De Novemberavonden leenen zich zeker wel het minst voor buiten con certen, vandaar dat het militair muziek korps, dat nu eenmaal gaarne van zich laat hooren, af en toe muzikale wande lingen door de stad maakt. En dat dit op prijs wordt gesteld, blijkt wel daaruit, dat niemand bij het spinnewiel blijft zitten, als de muziek voorbijkomt. Aangemoedigd door deze belangstel ling, werd het plan gemaakt om ook binnensbuis eens een concert aan te bieden aan het Axèlsch publiek en ook dit is algemeen in den smaak gevallen. Want de'bovenzaal vaD den heer M. A. Kooie was Woensdagavond zoo vol, dat gewoekerd werd om een plaatsje. Het concert werd geopend door den Majoor van Straaten-Marsch, gecompo neerd door den populaiien kapelmeester professor Hugo van Dalen. Hierna volgden nog afwisselend eenige muziek nummers, voordrachten en kleine too- neelstukjes. Wat het muzikale gedeelte betreft zij opgemerkt, dat het korps een tamelijk zwaar programma vrij vlug afwerkte. De stukken werden goed gespeeld toch hooren we een fanfare liever in de openlucht. Het overige deel, de samenspraken, enz., genoot veel bijval. Verschillende nummers werden weliswaar hier meer opgevoerd, maar door de wijze waarop we ze nu weer te hooren kregen, was het alles weer geheel nieuw. De goede grimeering en vaak leuke costumes droegen veel tot het succes bij. De uitvoerders kunnen met genoegen op dezen avond terugzien en het publiek, dat den avond zeker wel te vroeg gepasseerd vond was evenzeer tevreden over het genotene. Alles liep ordelijk van stapel en de marscb „In-Zeeland" eveneens van Van Dalen vormde een waardig slot. Wij maken onze lezers opmerk zaam dat de trein die tot nu toe te 4.50 uur nam. van Ter Neuzen naar Hulst vertrok, voorloopig zal vertrekken te 5 ure en voorts op alle stations 10 minuten is verlaat. Te Breda slaagde voor het examen vrije en ordeoeteningen der gymnastiek de heer J. Wijne van Philippine. De commissie, die zich belast had met het inzamelen van giften voor de familiën der zoo jammerlijk omgekomen militairen te Overslag, heett ontvangen van de ingezetenen van Zuiddorpe, Overslag en de wijk Oude Polder, be nevens van de militairen te Zuiddorpe, eene som van 174,08. Hiervan werd afgedragen aan de Wed. Smit ƒ111,81 en aan de familie Seesinkg ƒ37,51, terwijl' het resteerende bedrag van 24,76 werd uitgegeven aan transport kosten voor de overbrenging naar Hengelo. Tem. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 7 November 1915. Ned. Herv. Kerk. Voo'm. 9Vs are Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankstond voor het gewas.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreet, Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure De. J. Douma (van Ambt Volleuhove.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. Douma (van Amht Vollenhove.) Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av-, 51/, ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Nov. .1915. A. v. O., 39 j., koopman te Koewacht, is wegens vernieling veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis. M. S., 28 j., koopman te Axel, is wegens poging tot verboden uitvoeren poging tot omkooping veroord. tot 6 weken gevang. A. K., 19 j., boerenknecht te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 1 week gevang. E. L. K., vrouw van A. L.. 43 j. te Ter Neuzen, is wegens diefstal vi-roord. tot 12 of 12 dagen hecht. J. C. d. F., 31 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspatinighcid veroord. tot 15 of 15 dagen hecht J. d. B 25 j., werkman te St. Jan steen, gedetineerd, is wegens terugkeer na uitwijzing veroord. tot 14 dagen gevang., met mindering der preven tieve hecht. B. M. d. G., 31 j., landweersoldaat, Th. R., 55 jveldarbeider, beiden te Koewacht, beklaagd van mishandeling, zijn vrijgesproken. Door J. C. v. W., 40 j., klompen maker te Koewacht, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 26 Oct. j.l., waarbij by ter zake van verboden uitvoer is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft bevestigd het vonnis van de Mid- delburgsche rechtbank, waarbij G. H. P., pastoor te Ter Neuzen, werd vrijge sproken van de aanklacht van het doen opgraven van een lijk. De landbouwer C. d. V., te Ritthem (Welsiuge), had Woensdag bet ongeluk dat zijn arm bij het dorschen in de machine bekneld geraakte. De arm was zoo ernstig gewond, dat dadelijk genees kundige hulp moest ingeroepen worde'n en de V. werd gebracht naar het gasthuis te Middelburg. Men vreest zelf dat hij zijn arm zal moeten missen. M. crt. Arme kerel. Maandagmorgen kwam bij den exporteur Duijvensz te Aalsmeer een bedelaar aan de deur ven tende met postpapier. Daar de man er nog jong en krachtig uitzag, sprak hij tegenover den bedelaar zijn misnoegen er over uit, dat de man bedelde, er direct op latende volgen indien hij wer ken wilde, hij hij hem wel kon helpen inpakken. Hiertoe verklaarde de bedelaar zich aanstonds bereid. Den geheeleri iiag hielp hij bij het inpakken van planten, welke 's avonds met de stoomboot ver zonden moesten worden. Met dat. werk kwam men ongeveer zes uur 'sa*onds klaar. Daar de pakschuur te Aalsmeer aan het kanaal staat en het station der stoombootmaatschappij juist aan de over zijde, moesten de colli per Bchuit worden overgevaren naar den steiger, met welk werk een der knechten vau den heer D. en de bedelaar zich belastten. Nauwe lijks was de schuit van den wal, of zij zonk. De knecht, die aan de riemen zat wist zwemmende den kant te bereiken, doch de bedelaar verdween in de diepte en verdronk. Vermoed wordt dat de schuit te diep geladen was. Hbld. 1. 2. 3. o. 6. 7. 8. 10. 11. 12. Van 16 tot 31 October 19)5. Axel. Huwelijks-aangiften. 29. Daniël Adrifian van den Berge, 2 j., jm. en Fran- goise Cornelia Scheele, 25 j., jd.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2