Xo. 61. Zaterdag 6 November 1913. 31e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFXEMAY Provinciale Staten van Zeeland. Üuiteniaiid. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groate letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maai. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de najaarszitting komt ter tatel een voorstel van Ged. Staten om aan de spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland een renteloos voorschot te verstrekken tot een derde der kosten van aanleg van locaalspoorwegen op Zuid-Beveland en wel een lijn van Goes over Borssele en Hoedekenskerke naar Goes, en van Goes naar het Wolphaartdijksche veer en een van Goes naar Wemeidinge, waarvan de kosten begroot zijn op ƒ3,210,000. Ged. Staten hebben er de maatsch. op gewezen, dat pok het deel van Zuid Beveland, ten Oosten van het Kanaal, behoelte heeft aan een locaal- spoorweg, waarop de maatschappij zich bereid verklaarde, ook een lijn vaneen punt bij Wemeidinge over het Station KruiningenIerseke en het dorp Krui- ningen naar Hansweert aan te leggen. Daar de uitvoerige plannen en begroo tingen voor deze lijn nog niet zijn in- gekomen, stellen Ged. Staten voor, de beslissing over de toekenning van een voorschot voor deze lijn aan te houden. Ged. Staten stellen voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. om een rijwielpad langs den straatweg Ter NeuzenAxel aan te leggen. Ged. Staten wijzen erop, dat er langs den weg grind- en klinkerpaadjes zijn en dat er óp sommige weggedeelten rijwiel paden zijn ot zullen worden aangelegd. Ged. Staten stellen voor, adhaesie te betuigen aan een adres van de ver- eeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer op Walcheren aan den minister van waterstaat, inzake de aan sluitiDg van Walcheren aan het groote wegennet. Ged. Staten betoogen de wenschelijk heid, dat het rijk het grind wegennet tusschen de brug bij Selde en den nieuwen verbindingsweg over den Scbeldedam en dien weg zelf in beheer en onderhoud uemeu. Dit zal, zeggen zij, bevorderlijk zijn voor.Zeeland, voor Walcheren en Zuid-Beveland iu het bijzonder, en zal het mogelijk maken van uit Duitschlaud, België en Neder laud per motorrijtuig Vlissiugeu en van daar uit met de mailbooten Engeland te bsreiken. N. R. Crt. DE OORLOG. Uit Duinkerken is d.d. 1 November een vertraagd telegram gekomen, van den volgenden inhoud Met halsstar- rigen overmoed botsen de Duitsche troe pen sinds meer dan een week tegen de Pransche linies bij Neuville, waar het vooral des nachts tot verschrikke lijke gevechten komt eD zelfs aanval len met de bajonet worden ondernomen Bajonetgevechten zijn op het Weste lijk tront zeldzaam; sedert de bloedige gevechten om Loos hebben zij zich ook in Artois niet meer woorgedaan. Siads twee dagen duurt een ontzet tende kanonnade aan beide zijden voort De vliegers der geallieerden verkennen met veel vrucht de bewegingen van de Duitsche troepen, die achter het front gebruik maken van eeuige der voornaamste lijuen, waarop Belgisch materiaal in dienst' is gesteld. Zeer zwak was de laatste weken de Duitsche vliegreactie. In veertien dagen hebben zich boven de linies der Franschen slechts vijf Duitsche vlieg tuigen bewogan en van dezen werden er twee naar beneden geschotenbij La Polie en Givenchy. Ondanks het hevig verzet, dat de Duitsche soldaten bieden, vorderen de geallieerden regelmatig en winnen grondgebied. Moeilijk is de strijd tegen de Duitsche heuvelstellingen en de bosch versterkingen, waaraan maanden gewerkt is om ze in onneembare vestin gen te hervormen. Van het vuur uit deze stellingen, welke ondersteund worden door een talrijk en zwaar geschut van de hoog vlakten van Mericourt, hebben de Pransche loopgraven ten Noorden van Neaville en bij deze stad het meest te verduren. Op dezen kleinen sector zijn de verliezen der geallieerden groot, doch de Pransche soldaat weet van geen wijken. De weg van Lens naar Ecurie wordt voor een zeer aanzienlijk deel door de artillerie der verbondenen beheerscht. De Pranschen naderen in het Zuiden Rodincourt. At'p- Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht van de Lokal Anzeiger op dat ten gevolge van een volkomen misverstaan van de nieuwe verordening over de dagen zonder vet en vleesch in de laatste dagen „augst-inkoopen" van levensmiddelen zijn gedaan. Wie zoo iets doet heeft de beteekenis van de nieuwe verordeuiug eu de uitwerking die meu ervan verwacht, in het geheel niet begrepen. Als op verscheidene dagen van de wee'; geen vleesch ver kocht en slechts weinig vet verbruikt mag worden, gebeurt dat, om de prijzen uaar omlaag te krijgen. Dergelijke overhaaste inkoopen ziju niet alleen onvaderlandlievend, maar zelfs dwaas. Hetzelfde blad deelt mede, dat er ook misverstand bestaat aangaande de dagen zonder vet. Op die dagen is het gebruik van boter en vet wel degelijk veroor lootd, als men er de spijzen mee kookt Verboden is alleen het bakken, braden en stoven van vleesch, waarbij, zooals de ervaring leert, veel vet verbruikt wordt. N. R. crt. De Italiaansche minister Barzilai heeft in een rede tot het Romeinsche comité voor oorlogswerk door burgers de verklaring afgelegd, dat men zich heeft voor te bereiden op groote uitbrei ding van het oorlogswerk, zoowel wat den tijd aangaat, als wat de uitgebreid heid van het oorlogsterrein betreft. Men kan zich den oorlog niet ruw genoeg voorstellen. De oorlog zal zeer lang duren, alvorens het mogelijk zou wezen daarvan de verdieude vruchten te plukken. De burgers zeide de minister presteeren aan geld en werk veel minder dan zij konden en behoorden te doen, om de soldaten vooral met het oog op hetkomendekoude jaargetijde te helpen en hunner waardig te zijn. De afgevaardigde Mazzoni stelde aan den minister de vraag, of hij niet uit een oogpunt van wenschelijkheid er voor zou willen zorgen, dat over ge sneuvelde, gewonde of zieke soldaten geregeld ambtelijke mededeelingen worden verstrekt. N. R. crt. De heer Morieux, burgemeester van Calais, heeft, naar wij in De (Belgische)" Legerbode leQen, aan luitenant generaal Clooten, commandant van de Belgische basis te Calais, den volgenden brief gezonden „Heer Generaal, Een jaar is het geleden dat de stad Kales, te midden van broederlijke toe juichingen, het Belgische leger ontving. Ik wil dien verjaardag niet laten voor bijgaan zonder u persoonlijk de hulde te brengen van mijn vriendelijke sym pathie en van bewondering voor het werk dat ge volbracht hebt. Sedert een jaar ben ik dag voor dag getuige geweest van de pogingen die ge hebt moeten aanwenden om te Kales al de diensten vau de Belgische baais in te richten. Ik breng hulde aan de vol maaktheid dier inrichting, waarop ge met recht fier moogt zijn, en ik wensch me geluk om de vriendschappelijke betrekkingen die ik altijd heb gehad, niet alleen met u, maar met alle ver tegenwoordigers van het Belgische Leger iu onzen dagelijkschen omgang. Die hoffelijke welwillendheid heeft gemaakt dat geen enkel incident ooit het ons aangewezen vaderlandsche werk is komen storen. De taaie regelmaat van de inwoners onzer stad, die achten dat de Balgen voor hen iets meer zijn dan boudgenooten of vrienden, maar ware medeburgers. Na gedurende meer dan een jaar denzelfden angst, hetzelfde betrouwen te hebben gedeeld, zullen we nooit vergeten de banden welke Kales met België vereenigen. Wanneer op een dag dien we nabij wensehen, de vijand uit uw vaderlaud zal verdre ven zijn, en we dan, op den Vlaamschen toren van het nieuwe stadhuis, de Pransche kleuren naast de Belgische vlag zullen hijschen, dat zal voor ons het teeken der overwinning ziju; want ons gemeentehuis zal u toebehouren tot op dat oogeublik, hetwelk, ik ben er van overtuigd, niet lang zal uitblijven Die vereenigiug van onze vlaggen zal bij ons het zinnebeeld blij ven van onze onverbreekbare vriendschap in voor spoedige zoowel als in slechte tijden Gelief, heer generaal, de verzekering te aanvaarden van mijne oprechte en verkleefde gevoelens." A'. R. Crt. Naar Palitcheu meldt, overweegt de Deensche regeeriug om verlof te geven voor den uitvoer van 10,OUD paarden naar Duitschlaud, d.i. nagenoeg 2 pet van het aantal paarden, dat Denemar keu nu heeft. De waarde gemiddeld op 1500 kronen (ongeveer 1000) het paard stellende, komt men dus tot een som van 15 millioen kronen (10 millioen gulden). De Deensche regeering ver langt echter daarvoor den uitvoer uit Duitschland van verschillende waren, die landbouw en nijverheid in Denemar ken noodig hebben. iV. R. crt. De bijzondere correspondent van den Lokal-Anzeiger op het Bulgaarsch-Ser- vische oorlogsterrein seint via Sofa Na een strijd van twee weken is het Servische leger volkomen in 2 deelen gescheiden. Nadat de Bulgaren Tsa- jetsar, Knjadzewats, Pirot en Katsanik, de Duitsche en Oosienryksch-Hongaar- scbe troepen Waljewo, Arangjeiowats, Welika, Palanka en Oewizanets ge nomen hebben, staat de Servische hoofdmacht in Oud Servië in een cirkel, met Stalats als centrum. De straal van den cirkel is ongeveer 50 K.M. op den noordwestelijken cirkelomtrek ligt de vesting Kragoejewats, op den zuidoostelijken cirkelomtrek ligt Nisj, terwijl de tegenwoordige zetel van de Servische regeering te Kraljewo, in het westelijk deel van den cirkelomtrek, gevestigd is. Uit oostelijke, zuidelijke en zuidwestelijke richting rukken de 3ulgaren tegen dezen cirkel op, uit noordwestelijke richting nadert de Oos- tenrijksch-Hougaarsche legergroep aan beide zijden van den weg naar Kragoe jewats. In het noorden opereert de rechtervleugel van het leger vau von Gallwitz langs de Morawavan het westen rukken Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen over Vischegrad uit Bos nië op. N. R. Crt. Dato, de Spaansche minister-president heeft een tegenspraak doen openbaar maken van de in omloop zijnde ge ruchten omtrent vredesonderhande lingen, die door het Spaansche kabinet ten behoeve van Duitschland en Oosten rijk Hongarije zouden zijn ingeleid. Aldus een Reuter-telegram uit Madrid, gedagteekend van Maandag. N. R. Crt. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt aan de N. R. Crt. Van geloofwaardige, doch niet offl.- cieele zyde wordi verzekerd, dat eenige leden van den Duitschen Rijksdag on langs te Amsterdam hebben vertoefd en een hunner, bij besprekingen die bij die gelegenheid zijn gehouden, heeft gezegd, dat de rijkskanselier, de heer von Bethmaun Hollweg, als voorwaar den waarop Duitschland geneigd zou zijn vrede te sluiten, heett genoemd, behoud door Duitschland van de Bel gische Maaslinie, zoowel uit een militair als uit een industrieel oogpuntbehoud, door Duitschland, van Koerland, en een oorlogsschadevergoeding van dertig mil liard mark. De „Daily Express" verneemt uit Geneve, dat in Noord Rusland de hevige sneeuwval Hindeuburg's leger belet, verder voort te gaan eu dat het Duitsche offensief tegen Dwinsk sedert 12 dagen gestuit wordt. In Oost Galicië worden bloedige ge vechten geleverd. AXELSCHEI r<;om\T.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1