Xo. 60. Woensdag 3 November 1915. 3!e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Binnenland. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franto ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. Oe belastingplannen. II. We laten nu volgen de ontwerpen zelve. Deze te geven, zooals die volledig zijn samengesteld, zou te veel ruimte eischenwe geven daarom een uit treksel, dat is ontleend aan de M. Crt. Grondbelasting. In dit ontwerp wordt de grondbe lasting, zoowel voor het ongebouwd als voor het gebouwd, gesteld op 4 per 1000 van de belastbare waarde. Al» belastbare waarde wordt voor het on gebouwd aangenomen de verkoopwaarde en voor het gebouwd het bedrag waar voor het gebouw tegen brandschade is verzekerd of de som waarvoor het kan worden gesticht. Dat beteekent een verhooging voor het ongebouwd met ongeveer 112 pet. die voor gebouwd met 9.6 pet. Tot nu toe werd het gebouwd in verhouding veel zwaarder belast dan het onge bouwd. Stijging der opbrengst vau 19 millioen op 28 millioen. Dividend- en tantièmebelasting. De inhoud van dit ontwerp sluit zich in hoofdzaak aan bij hetgeen de wet op de Inkomstenbelasting 1914 omtrent de belasting der naamlooze vennoot schappen enz. bepaalt. Alleen het object der belasting is uitgebreid. Wordt de belasting thans alleen geheven van winstuitdeelingen aan de aandeelhouders en soortgelijke deelgerechtigdeu in de winst, het komt den minister gewenscht voor, de be lasting ook te heffen van de winstuit deelingen, die het karakter van tan tièmes dragen. Het bedrag der belasting wordt niet noemenswaard gewijzigd: De 33 op centen tengevolge der Leeningswet 1914 op de hoofdsom gelegd, zijn echter in die hoofdsom opgenomen. Het be drag is dientengevolge, naar beneden afgerond, gesteld op 6,50 per 100. Wyziging der inkomstenbelasting. In" verband ook met de voorge»telde belasting van de doode hand is het I gewenscht de stichtingen geheel buiten de inkomstenbelasting te stellen. Hoewel de minister een groot voor stander is van de coöperatie, acht hij het onbillijk en dus ougewenscht, winst aandeelen door leden van coöperatieve vereenigingen, of van onderlinge ver zekeringsmaatschappijen als zoodanig genoten, niet op gelijke wijze te be handelen als winstaaudeelen van aan deelhouders in naamlooze vennootschap pen en van verzekerden, met winst- uitkeering, krachtens een polis van e-u niet-onderliuge verzekeringsmaat schappij. Voorts wordt de kinderaftrek ver anderd. Vermoedelijke vermindering der op brengst 1.600.000. Wgziglng verniogensbela-ting. Iu hoofdzaak het ontwerp dat door de Tweede Kamer in Febr. j.l. werd aangenomen, en in Maart door de Eerste Kamer verworpen. Pensioenbelasting. Aan de pensioen-belasting waarvan de opbrengst strekt tot bijdrage in de kosten der ouderdomsrenten, zijn onder worpen de natuurlijke personen, be lastingplichtig naar de bepalingen van Hfdst. 1 der wet op de inkomstenbe lasting 1914 (behalve de buitenlanders). De belasting bedraagt 1 pet. van de belastbare som. Opbrengst 12 millioen. AVeergeld. Een belasting op hen die niet door verplichten krijgsdienst meewerken tot handhaving der onafhankelijkheid van het rijk en de verdediging van zijn grondgebied. Wordt geheven van mannen en vrou wen; de minderjarigen worden niet getroffen. Tijdens het vervullen van den mili tairen plicht wordt zij niet geheven van die dienstplichtigen. Ze wordt geheven als een toeslag op de inkomsten- en vermogensbelasting. Voor hen die geen militairen dienst verrichten 24 opcenten. Voor hen die wel militairen dienst vervulden 9 op centen, voor en na den diensttijd. Opbrengst 4 millioen. Vlootbelasting. Voorgesteld met het oog op het belang bij de verdediging van Indië dat al diegenen hebben, die in den vorm van dividend, tantième of bezoldiging uit Indië min of meer aanzienlijke bate trekken. Vangt aan bij een vermogenswaarde van f 51.000, en inkomstenbedrag van f 5000. Opbrengst 6 millioen. Doode hand. Voor een belasting der goederen in de doode hand kan niet aan een be lasting der inkomsten van deze instel lingen gedacht worden, daar hier geen inkomen in economischen zin aan wezig is. Het voorgesteld ontwerp heeft het karakter van een belasting op het geheele vermogen. Gebouwen en zaken voor den open baren eeredienst, met name de kerken met aanhoorige erven en tuinen worden vrijgesteld. Raming 2 millioen. Wyziging successiewet. Ie. Verder doorvoeren van het be ginsel der progressie 2e. de gelijkstelling der verkrijging bij schenking met de verkrijging krach tens erfpacht of krachtens legaat 3e. de gelijkstelling der verkrijging krachtens een overeenkomst van levens verzekering door het overlijden van een ingezetene des rijks met verkrijging uit zijn boedel. Meerdere opbrengst 7 millioen. Registratierecht. Wordt op een groot aantal punten herzien. Verscheidene rechten worden afgeschaft, maar andere ingevoerd. Meerdere opbrengst 5 millioen. Zegelrecht. Een duidelijke aanwijzing van alles wat aan zegelrecht is onderworpen, met opheffing of verlaging van sommige rechten. O. i. worden vrijgesteld, ter bevorde ring van goedkoop recht de stukken van rechterlijke coilegiën en ambte naren. Maar in ander opzicht worden nieuwe rechten ingevoerd. Een daarvan is een evenredig recht van nota's van makelaars en commis sionairs in effecten (beursbelasting). Meerdere opbrengst 4.4 millioen. Statistiekrecht. Wordt geheven ten bate van een reorganisatie van de statistiek van in-, uit- en doorvoer. Bedraagt 1 per mille van de waarde der goederen. Wyziging personeele belasting. Heeft ten doel le. van de belasting een zuivere verhuringsbelasting te maken 2e. de grondslagen, haardsteden en rijwielen uit te lichten 3e. naar de andere grondslagen hoogere belasting te heffen dan nu. Opbrengst 21/,, millioen meer dan de bestaande belasting zonder de leeniugs- opcenten, en ongeveer 2 ton minder dan deze met de leeningsopcenten. Plaatskaarten. Een belasting op plaatsbewijzen voor personenvervoer met openbare middelen van vervoer. Een bedrag aan belasting dat minder zou beloopen dan een cent wordt niet geheven zoodat het reizen in de derde klasse over korte afstanden geheel vrij van belasting zal zijn. Eerst als het plaatsbewijs kost 33 centen, wordt de belasting verplichtend. Overigens 15 pet. voor de eerste klasse, 8 pet. voor de tweede, 3 pet. voor de derde. Opbrengst bestemd voor afschrijving op de spoorwegen. Opbrengst 2 millioen. Gouden en zilveren werken. Voorgesteld wordt een stelsel van etiquetteering. Door het vervallen van de bijzondere teekenen voor vreemde werken vervalt ook de voornaamste aanleiding tot smokkelhandel. Voorts worden nog andere wijzigingen voorgesteld voor de ten uitvoer bestemde werken, en in den dienst van den waarborg. Effectenbelasting. Geheven van de waarde van effecten en schuldvordetingeu voortspruitend uit een geldieeuing. Ze bedraagt wegens buitenlandsche effecteu en wegens schuldvorderingen ten laste van in het buitenland wouenden of geves- tigden 1 van elke geheele som van 1000, wegens alle andere effecten en schuldvorderingen 0.50. Bieraceyns. Verhooging van 15 tot 60 cent per H.L., waartegenover de accyns op azijn zal komen te vervallen. Meerdere opbrengst 3.6 millioen. Speelkaarten. Bedraagt 25 cent voor een spel van 32 kaarten of minder, voor de overige 50 cent. De van het buitenland ingevoerde speelkaarten zullen bebalve aan de speelkaartenbelasting, onderworpen zijn aan een invoerrecht van ƒ0.121/,, voor elk spel van niet meer dan 32 kaarten en 0.25 voor elk ander spel. Voornamenbelasting. Onder den naam van voornamen belasting" wordt een belasting geheven wegens a. toekenning van meer dan één voornaam aan een kind bij de aangifte der geboorte b. latere bijvoeging of verandering van voornamen, en voorts wegens ver andering van den geslachtsnaam of bijvoeging van een of meer namen aan den geslachtsnaam. Daar dit wetsontwerp nog niet geheel gereed is, kan het bedrag niet genoemd worden. Tabaksbelasting. Accijns te heffen volgens het banda- rolle-stelsel, waardoor tevens een eind zal gemaakt worden aan de huis industrie. Het bedrag der accijns is 10 pet. van den kleinhandel-prijs. De wet is nog niet bekend. Invoerrechten. De tarieflijst is nog niet gereed. De Minister meent dat een algemeene tariefsverhooging niet in aanmerking komt in de tegenwoordige omstandig heden. Maar hij heeft wel de tarieflijst her zien wat de technische samenstelling betreft. Niet wat de beginselen aangaat. Brandstoffen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Sannes heeft den 30sten September tot den minister van landbouw, nijver heid en handel de volgende vraag gericht Is de minister voornemens te bevor deren, dat de bevolking, gedurende de wintermaanden, tegen meer normalen prijs zal kunnen beschikken over vol doende hoeveelheid brandstof, althaus en in het bijzonder turf? Zoo ja, welke maatregelen zal de minister te dezer zake treffen Minister Posthuma heeft daarop het volgende geantwoord De voorziening van de bevolking met brandstof heeft de volle aandacht van de regeering. Wat de steenkolen voor huisbrand betreft kan de ondergeteekende mede- deelen, dat het Kolenbureau alles in het werk stelt om aanvoer iu voldoende hoeveelheid te bevorderen tot prijzen, zoo laag mogelijk in verband met de prijzen, die in bet buitenland betaald moeten worden. Bovendien heeft het Kon. Nat. Steuncomité een hoeveelheid. AXELSCHEffi COURANT

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1