i No. 59. Zaterdag 30 October 1915. 31e 3aart!. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN« Yijftien jaren Groene Krnis-arbeid, Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot A regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Ceat. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaateing 3/2 maal. Ad verten tién worden frmnee ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. Wie heeft in Nederland nog niet van het Groene Kruis gehoord Zoo mag men gerust vragen, nu ons land meer dan 600 Groene Kruis-vereenigingen telt met te zamen ongeveer 300.000 leden. Toch is het Groene Kruis pas 15 jaar geleden geboren. Dat het zich in dien korten tijd zóó voorbeeldig heeft kunnen uitbreiden, is dan ook alleen het gevolg daarvan, dat het op een practische, populaire wijze in een dringende volks behoefte heeft voorzien. Een enkele blik in de ziekenkamers bewijst reeds, dat dit niet te ve#l is gezegd. Vijftien jaren geleden stond de huiselijke ziekenverpleging ver ten achter bij wat ze reeds had kunnen wezen vooral op het platteland, maar ook in de steden. Alleen de rijke kon zich aanschaffen wat hij noodig had en.... deed het dikwijls niet eens, doordat vele hulpmiddelenhunneintrede in de huiselijke ziekenverpleging nog f» niet gemaakt hadden. Men was niet gewoon, ze er aan te treffen, en behielp zich dus maar op een stumperachtige manier. En de burgerman, om van den minvermogende niet te spreken, kon er heelemaal niet aan denken. Slechts in Noord Holland, waar het Witte Kruis werkte, was het iets beter. Toen kwam ons Groene Kruis en heeft dat alles met too verslag veranderd en verbeterd. Door de handen in elkan der te slaan, schafte men zich in rijken voorraad aan, wat voor zieken van gemak en genot moest zijn en hun droevig lijden kon verzachten. Dat alles sloeg men in plaatselijke maga zijnen op en leent het op verzoek van de geneesheeren gratis uit aan ieder die het noodig heeft. Zoo is het nu reeds in 600 van de 1000 gemeenten, waarin het Groene Kruis tracht, burgerrecht te verkrijgen. Is het zoo ook reeds bij U, lezer Zoo neen, zorg dan, dat het spoedig zoo worde, wij zullen er U gaarne bij van dienst zijn en met raad en bijstand ter zyde staan. In Friesland, Groningen en Drente zijn we reeds zoover, dat het Groene Kruis in (/een enkele gemeente ontbreekt. In Gelderland tellen we 59 Groene Kruisvereenigingen, in Limburg 34, Noord Brabant 22, Overijsel 39, Utrecht 20, Zeeland 54, Zuid Holland 131. Daar is dus nog wat te doen en wij hopen er ook nog veel te zullen doen, indien gij, o goede lezer, maar helpen wilt. En ook waar het Groene Kruis reeds gevestigd is, wordt geregeld en hard 1 doorgewerkt. Zoo is in ongeveer 200 plaatsen reeds de wijkverpleging van wege het Groene Kruis gevestigd. Bijna overal ten plattelande is de bestrijding der tuberculose in handen van het 1 Groene Kruis. Het heeft zich in de meeste provinciën belast met de regeling van het ziekenvervoer. Waar vroeger de zieken naar de ziekenhuizen of naar hunne woningen werden gebracht per schokkend rijtuig, boerenkar, ja zelfs wel per kruiwagen, daar rijden nu de prachtige Groene Kruis auto's, ambu lancerijtuigen en raderbrancards. Ook de ontsmettingsdiensten ten behoeve van het platteland en de kleine steden zijn voor het grootste gedeelte door het Groene Kruis tot stand gebracht. Voorts tracht het de kindersterfte te bestrijden en de kraamverpleging te verbeteren door zijne KraamwijkverplegiDgen, de beschikbaarstelling van de noodige hulpmiddelen, zijne baker- en moeder cursussen. Alleen in de provincie Friesland zijn door het Groene Kruis al meer dan 3000 jonge moeders opgeleid in de kunst, haar zuigelingen goed en eenvoudig te verzorgen, terwijl men ook in Groningen, Zuid Holland en Limburg daartoe de uiterste krachten inspant. Dan tracht het Groene K-ruis door volkslezingen, door de verspreiding van vele tienduizendtallen volksge- schrifjes, en door nog allerlei andere maatregelen ons volk te maken tot een hygiënisch volk. Verdient zulk een werk niet aller sympathie en steun Welnu, voor het verleenen daarvan is gelegenheid en aanleiding. Op 3 November a.s. bestaat het Groene Kruis 15 jaren en dan vieren wij ons derde lustrum. Dat doen wij niet met muziek of feestmalen. Dat doen wy door ons werk te versterken en uit te breiden. Dat doen we door de stichting van een reizend hygiënisch museum, waarmede we binnenkort in alle steden en dorpen van ons land hopen te komen. Dat museum zal niet een volledige maar saaie, doode verzameling zijn, doch zal door ons gemaakt worden tot een duide lijke, welsprekende, iudrukwekkende hygiënische les. Daarvoor zijn wij hard werkende. Nederlanders, beant woordt gij onzen onvermoeiden en geheel belangeloozen arbeid met een kleine gave uwerzijds. 30.000 hebben wij noodig. Ruim f 5000 brachten we zelf reeds bij elkander. Schenkt gij ods allen Uwe hulp om de ontbrekende 25.000 bijeen te brengen en zendt Uwe gave aan onze Penningmeesteres, Mej. A. G. van Hulst te Harlingen. Namens het Algemeene Bestuur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging Het Groene Krnis", Ds. F. C. FLEISCHER te Winterswijk, Voorzitter. Arts W. POOLMAN, Oranjeplein 93 te 's-Gravenhage, Secretaris. De belastingplannen. Zooals reeds gemeld is, heeft Minister Treub de aangekondigde belasting wets ontwerpen aan de Tweede Kamer doen toekomen. Een kort overzicht van de voornaam ste bepalingen dier ontwerpen ontleend aan de M. Crt. vinde hier een plaats. De grondslagen. Hoofddoel van de voorstellen is aan de schatkist hooger inkomsten te ver schaffen. Afgezien van de kosten van den oorlogstoestand wordt aangenomen dat de begrooting de eerstvolgende jaren een tekort van meer dan 60 miilioen zou aanwijzen zonder versterking der inkomsten. Het oorspronkelijk voornemen om met de indiening dezer voorstellen te wach ten tot de oorlogstoestand zou zijn beëindigd, is opgegeven nu de oorlog zoo lang duurt. Een nieuwigheid is dat in enkele der ontwerpen is opgenomen, dat haar op brengst strekt voor bepaalde staatsuit gaven. Men betaalt liever voor een uitgaaf die men kent, dan voor alge meene staatsuitgaven. Ontduiken zal minder voorkomen, als men b.v beseft daarmee aan de arme ouden te kort te doen. Bij het weergeld is het er om te doen, hen, die niet met hun persoon deelhebben aan de verdediging des vaderlands, daartoe, naar de mate hunner krachten, te doen bijdragen met hun beurs. Aan de zegelboeten en voor een deel ook aan de zegelrechten wordt in art. 101 van het ontwerp-zegelwet een be paalde bestemming toegedacht, in de hoop dat deze bestemmingen er toe zullen bijdragen ontduiking, die bij deze belasting zoo uiterst bedenkelijke ver houdingen heeft aangenomen, bij het publiek in een ander en juister dag licht te stellen.Met grond mag worden verwacht, dat de zoo verregaande ont duiking van het kwitantie- en het huur- zegel grootendeela zal ophouden, als het publiek weet, dat wie de rechtan ont duikt, als het ware de oude armen besteelt. De tegenzin tegen de nieuwe beursbelasting zal worden verzacht door de wetenschap, dat haar opbrengst aan de arme ouden ten goede komt. De schroom om er toe mede te werken, een ontduiker van zegelrechten zijn gerechte straf hier de betaling der op de ontduiking gestelde boete te doen ondergaan, zal, naar mag worden vertrouwd, gebroken worden, als men weet, dat die boeten ten goede komen aan maatregelen van algemeen hygië- nischen aard, dus aan de bevordering der volksgezondheid. Bij de indeeling der belastingen is de oude onderscheiding van direct en indirect vervallen. Er wordt gesproken van vier groepen zakelijke belastingen, persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen, verkeersbelastingen, ver teringsbelastingen. Van de opcenten van de Leening wet 1914 zijn in het ontwerp alleen die op het suikeraccijns behouden en dat wel om vast te houden aan de bedoeling, die van den aanvang at heeft voorge zeten, dat ondanks de groote behoefte der schatkist, de suikeraccijns niet alleen op het papier, maar ook in werkelijkheid zal worden verlaagd, zoodra da dienst der leening 1914 de heffing van opcenten op dezen accyns niet meer zal vorderen. Alle andere leeningsopcenten zijn uit het ontwerp verdwenen. Daartegenover is met het feit, dat thans leeningsopcenten geheven worden, rekening gehouden bij de bepaling van het heffingspercentage der verschillende belastingen en be paalt art. 4 van het ontwerp dat een deel der opbrengst van de overeen komstig zijn bepalingen geheven wor dende belastingen in het Leeningsfonds 1914 zal worden gestort. Daarbij is gezorgd dat in het leeningsfonds jaar lijks niet minder zal worden gestort, dan de opbrengst der opcenten van de Leeningswet 1914, indien die opcenten alle waren bestendigd. Bij het bepalen van het aandeel, dat van de inkomsten- en de vermogens belasting aan het Leeningsfonds zal worden afgestaan, is niet gerekend met 33 maar slechts met 20 opcenten. In verband hiermede werd het maximum- percentage der inkomstenbelasting voor de bedragen welke ƒ25,000 te boven gaan niet gesteld op 6s/s procent, maar op 6 pet. De vermogensbelasting, die thans met leeningsopcenten 0,662/3 per 1000 bedraagt, wordt in het ont werp betreffende die belasting in over eenstemming hiermede op 0,60 per f 1000 gesteld. De dividend- en tan tième-belasting, welke thans met de leeningsopcenten 62/s pet. bedraagt, wordt naar beneden tot 6.5 pet. afge rond. Bij de bepaling van het zegel recht op buitenlandsche effecten werd rekening gehouden met de omstandig heid, dat thans 50 leeningsopcenten op het zegelrecht van die effecten geheven worden. De sterke verhooging der opbrengst van de belasting wordt dringend nood zakelijk verklaard. Uitstel zou onver antwoordelijk zijn. Zekér zullen de op 61 miilioen ge raamde meerdere uitgaven (behalve de oorlogskosten) niet allen terstond be hoeven te geschieden, maar voor om streeks de helft met name voor het te kort op de staatsbegrooting, de ouder domsrente, de atschry ving op het spoor wegkapitaal en de herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de geraeènten zou uitstel van de regeling ter dekking in strijd zijn met de eerste eischen van een goed beheer van 's lands schatkist. De invoering der invaliditeits- en der ziekteverzeke ring zal zoo spoedig mogelijk uiterlyk na 2 of 3 jaar moeten geschiedende herziening der wettelijke regeling van het openbaar en bijz. 1. o. duidt even min uitstelhet vraagstuk der ver dediging zal na den oorlog zonder ver wijl onder de oogen moeten worden gezienomtrent de verdediging van Ned.-Indië zal een definitief plan alsdan weldra zijn beslag moeten krijgen. Men make zich dan ook geen illusie. Over heel weinig jaren zal de be grooting met hei aangewezen bedrag zijn verhoogd. De toestand eischt dringend voorzie ning. Uitstel zou onverantwoordelijk zijn. Er is periculum in rpora. Over de ontwerpen zelve zetten we een en ander in een volgend nummer. Woensdagmiddag heeft H. M. de Koningin den heer J. H. O. Dominicus ontvangen, voorzitter der provinciale subcommissie (Zeeland) in zake de voeding van mensch en dier. N. R. Crt. AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1