\o. 57. Zaterdag 25 October 1915. 31e «iaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per pöst 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A DVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaateing 3/2 maal. AdvertentiëD worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrtJdagnaniiddag TWEE oren. OE OORLOG. Onder de slachtoffers van den oorlog zijn vooral diegenen te beklagen, die om strategische redenen door de eigen legers ot anders uit vrees voor de na deriog des vijands, huis en haard heb ben verlaten en thans met het weinige dat zij hebben gered. dikwijls ook met letterlijk niets rondzwerven. Zoo publiceert de Daily Mail een brief van W. 'E. T. Mc Carthy uit Moskou, waaraan het volgende is ontleend „Vrouwen en zelfs kinderen is door wreede soldaten geweld aaugedaau en tallooze kinderen hebben hun ouders verloren door dood of ongeluk. Nog pas dezen morgen ontving de Britsche kolonie er kennis van, dat 1U0Ü kleine kinderen tot 7 of 8 jaar gevonden zijn en thans worden binnengebracht. Een Russische en een Britsche ver eeuiging probeeren tweemaal daags een soep en roggebrooduitdeeliug te houden. De Engelsche kolonie is klein en niet rijk, en haar middelen zijn beperkt. Maar zij ondei houden een hospitaal van 150 bedden en voeden iederen dag 3000 menschen. Duizenden zijn te voet nog naar hier onderweg hun vroegere woonplaatsen zijn te vuur en te zwaard vernield. Ik neb er massa's gezien, die 300 K.M. zijn komen loopen. Moeders met zui gelingen en kinderen van iederen leef- tyd. Men stelle het zich eens voor velen van hen waren voorheen vermo gende landbouwers. Thans zijn zij zonder een cent als rondzwervende straatnonden speuren zij roud naar een kruimel broods. En de winterHet is vreeselijk." Ook de Times had -dezer dagen een brief uit Rusland over het lot van de Russische vluchtelingen. Het schrijven was van de hand van een oorlogscorre spondent, Stanley Washburn, die zich bij de Russische strijdkrachten bevindt. Deze Eugelschman heeft in een auto een gedeelte van de streek tusschen Moskou en het Russische gevechtsfront afgetuft. Hij ondervroeg de vluchtelin gen en kreeg altijd te hooren, dat zij hun lot met gelatenheid dragen, erken nen dat het onder de gegeven militaire omstandigheden niet anders kon en dat de oorlog moet worden voortgezet tot Duitscblaud volkomen verslagen is. Of deze gelatenheid van de Russische stumperds bestand zal zijn tegen wat hun dezen winter te wachten staat? „Ik reisde" - - seinde hij dd. 15 Oc tober uit het Russische hoofdkwartier te velde „in auto van Moskou en met opzet tufte ik veel langs bijwegen en achterpaden om de boereu te kunuen ondervragen, en mij een denkbeeld te .kunnen vormèn of de oorlog den steun heeft van het volk zelf. Op de groote wegen kwam ik zonder overdrijving meer dan 100,000 vluchtelingen tegen en velen hunner ondervroeg ik naar hun zienswijze omtrent den oor log en zijn afloop. In één stad waren 83,000 vluchtelingen gekampeerd, uit 12 verschillende gouvernementen inde oorlogszone afkomstig. Bijna allen had den voor de Duitsche invasie hun wo ningen verlaten." En verder heet het „De Russische regeering spaut al haar krachten in om den toestand van die vluchtelingen te verzachten. Overal langs de groote wqgeu worden gebouwen gezet, waar onderdak verleend wordt. Men schat het aantal vluchtelingen op ongeveer 2,000,000en het valt te be grijpen, hoe groote moeilijkheden een dergelijk aantal moet insluiten. De taak van de regeering wordt echter in hooge mate verlicht door de gedweeheid en het geduld van de boeren, wier gedrag, naar mij herhaaldelijk is verze kerd, in deze uren van ellende en ontbering in alle opzichten uitstekend is." TV. B. crt. In de Oostzee. Uit Petrograd wordt gemeld In de Oostzee hebben Engel sche onderzeebooten zes Duitsche trans portschepen tot zinken gebracht, waar van een werd gedwongen op de kust te loopen. Donderdag werd gemeld, dat een Duitsche torpedoboot in de Oostzee door een Engelsche ouderzeeër in den grond was geboord. Dit wordt thans door de Kopenhaagsche bladen bevestigd. Het feit beeft Donderdagmiddag plaats gehad nabij Taxoe, buiten de territorale wate ren van Denemarken. Het vijandelijk oorlogsschip, dat den aanval begon, werd door midden ge schoten en zonk onmiddellijk. Den vorigen dag, des morgen om half 8 was, naar de bladen melden, een Duit-scne kruiser in den grond geboord bij het eiland Moen. Een ander, zeer vaag bericht vau de Londensche bladen spreekt van „eenige Duitsche torpedobooten", welke Maan dag bij het Deensche eiland Moen door een Britschen onderzeeër iu den grond werden geboord. Volgens een vertraagd Central-News telegram uit Kopenhagen, zijn Duitsche trawlers op zoek naar de onderzeeërs. Uit de verschillende berichten blijkt dat de onderzeeboot welke zoozeer in actie is, de „E 12" is. f Een Deensche torpedoboot heeft bevel ontvangen naar de wateren van Klint- holmen te vertrekken. Avp. In hun besprekingen over het feit, dat Fraukrijk zich in oorlogstoestand met Bulgarije heeft verklaard, geven de Frauscbe bladen van Dinsdagochtend naar het bureau van Havas meldt, te kennen, dat de breuk onvermijdelijk was geworden, en wel om drie redenen. Ten eerste omdat Bulgarije zijn sou- vereiniteit ten deele had overgegeven aan buitenlandsche agenten, die bezit waren komen nemen van de voornaam ste bestuursposten in het land en ten tweede door den ongerechtvaardigden aanval op Servië, welk land tot op het laatste oogeublik een vriendschappelijke houding in acht genomen had. Frankrijk bevindt zich sedert 16 October, 6 uur ,'s ochtends, in staat van oorlog met Bulgarije. Italië heeft, gelijk' bekend, reeds een overeenkomstige verklaring afgelegd. Een gelijkluidende verklaring van Rusland is ieder oogen- blik te verwachten. TV. R. Crt. Men meldt aan de N. R. Crt. dat te Bergen aan de fabrieken van Lenoir de bestuurders, ploegbazen en een groep van meer dan 80 werklieden tot zwaar dere en lichtere gevangenisstraffen zijn veroordeeld, wegens weigering om op aanmaning van de Duitsche autoriteiten het werk te hervatten. De gouverneur generaal in België heeft deze veroor- deeliug ter kennis gebracht van de geheele bevolking. Volgens opgave van Korrespondenz Norden, zijn in de1 maand September door Duitsche duikbooten 29 koopvaar dijschepen, metende 103,316 bruto registerton, 2 transportschepen metende 19,849, en 7 visschersschepen, metende rond 1200 bruto registérton, in den grond geboord. Door mijnen gingen verloren 6 koopvaardijschepen, metende 20,612 bruto registerton, zoodat het totaal verlies aan de aan Duitschland vijandige handelsvloten 144,977 ton be draagt in één maand. Een meer afdoend antwoord op de Engelsche bewering, dat de werkzaamheid der Duitsche duikbooten door de zoogenaamde groote verliezen geheel zou hebben opgehouden acht Korr. Norden niet mogelijk. TV. R. Crt. In het vestinggebied van Krakau is de wederopbouw begonnen van de om strategische redenen vernielde ge bouwen. TV. R. Crt. Volgens een bericht van het bureau van Havas uit Kopenhagen, heeft Verich chef van den ontsmettingsdienst te Kopenhagen, in een interview verteld, dat niet alleen te Kiel, maar ook te Berlijn talrijke gevallen van cholera zijn. Tevens waren er 500 gevallen van typhus. De gezondheidstoestand in Duitschland werd, volgens de heer Verich, beschouwd als aanleiding geven de tot ernstige zorg. TV. R. Crt. In de Roeski Inwalid vertelt kolonel Clerget de volgende bizonderheden over den toestand in het Duitsche centrum in Rusland. De vijand heeft de manne lijke bewoners opgecommandeerd om winterloopgraven voor hen te bouwen en om de linie van de Serwtsj en het gebied van de opper-Njemen te verster ken, waariangs een smalspoor is aange legd. Voorts hebben de Duitschers het kruispunt te Baranowitsj hersteld en tot daaraantoe loopen thans Duitsche treinen. Blijkbaar zijn de Duitschers van plan zich krachtig te versterken op de linie DjeljatitsjBaranowitsj. Az Est verneemt uit Boekarest dat het met de onzijdigheid van Roemenië dra gedaan zal zijn. Men verwacht dat het zal ingrijpen aan de zijde der eentralen, zoodra hun succes verzekerd is. De correspondent der Corriere della Sera te Boekarest weot weer te melden dat er een geheim verdrag tusschen Roemenië en de centrale mogendheden bestaat, volgens hetwelk Roemenië zich verbonden heeft onzijdig te blijven. TV. R. Crt. Uit Boekarest wordt aan de Berliner Zeitung am Mittag geseind, dat volgens uit Turn Severin langs een omweg ontvangen berichten, de Bulgaarsche troepen Radoejewac hebben genomen. Op 15 October begon de beschieting van deze plaats, die groote schade aan richtte. Op 16 October trokken de Bulgaren Radoejewac binnen. De be volking vluchtte naar Groeja. Aan de Donaulinie beginnen de gevechten zich gunstig te ontwikkelen voor de Bulgaren. Radoejewac is een Servische gemeente in Kranja, ongeveer 12 kilometer ten Noordoosten van Negotin aan de Donau gelegen. TV. R. crt De Temps doet in een hoofdartikel over den Balkan nog eens een krachtig beroep op Griekenland om zich bij de entente aan te sluiten en zijn nationale belangen niet ten offer te brengen omderwille van dreigementen van den koning van Pruisen. Het blad verwacht dat de opmarsch van het Fransch En gelsche expeditieleger en het optreden van de vloot der geallieerden Grieken land zullen losmaken uit de banden, die het totdusver zijn bewegingsvrijheid benemen. TV. R. Crt. Bij een maaltijd, gehouden op het Fransche gezantschap heeft de gewezen minister-president Wenizelos, volgen» Reuter, in een toa»t, o.m. het volgende gezegd „lk ben geen Franschman, noch door geboorte, noch door de wet, maar ik ben één met de Franschen in gevoel, gelijk de meeste van mijn landgenooten zoo niet alle. Ik hef mijn glas op ter eere van het roemrijke Fransche leger en ik drink op het uiteindelijk en vol slagen succes van de geallieerden en de grootheid en voorspoed van Frank rijk, de kampioen van de vrijheid en de rechten der naties, en de verwekker van alle edele gedachten in de wereld. TV. R. Crt. De Britsche vloot in de Middelland- sche Zee. Ashmead Bartlett deelt in een brief van de Dardanellen het volgende mee. Toen de verschijning van vijandelijke duikbooten de terug trekking van onze slagschepen tenge volge had, meende de vijand dat hij tot het einde van den oorlog geen last meer zou hebben vau ons zware scheaps geschut. Maar knappe koppen in Enge land werkten een plan uit, om de over macht van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee opuieuw te ver zekeren. Daartoe worden oorlogsschepen gebezigd die bewapend zijn met zwaar geschut, en daarbij onkwetsbaar voor aanvallen van onderzee-booten. Enkel een volk, dat de absolute over macht ter zee bezit en dat beschikt over onbeperkte middelen voor den aanbouw van schepen, kon het vol voeren, "een vloot van een bopa ild type schepen te vervangen door een van een totaal ander type, en dat wel in zeer korten tijd en midden in een grooten oorlog, terwijl tezeltder tijd de Duitsche vloot geblokkeerd bleet, en alle zeehandels wegen werden bewaakt. COURANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1