Binnenland. ran Macedonië af te staan, dat door de quadruple entente voorwaardelijk: aan Bulgarye was beloofd. Het blad maakt daarbij de opmerking dat de officieele bevestiging van dit bericht nog niet is ontvangen, doch dat het geen aanleiding heett om aan de waar heid ervan te twijfelen. N. R. Ctt. Verschillende berichten. Aan een brief van een ooggetuige uit Salmast zijn de volgende bijzonder heden over de moordpartijen onder de Armeniërs ontleend Nadat wij eenige dagen rondgedwaald hadden, kwamen we eindelijk aan het dorp Pajatsjoek. Bij het binnenkomen van het dorp waren wij verbaasd over de doodelijke stilte, die er heerschte. Men zag niets dan honden op straat. Deuren en vensters waren ingeslagen ■lechts weinige huizen waren onbescha digd. De kerk van het dorp was ge heel vernield en ontwyd. De Turken hadden de klokken en alles wat ze in de huizen vonden, weggenomen. Het was hartverscheurend, die puinhoopen te zien. Toen wij het dorp verlieten, om iets over het lot van de bewoners te vernemen, vonden wy slechts lijken verminkt en met opengereten buik, in gruwelijken toestand langs den weg geworpen. Men zou nooit geloofd heb ben, dat menschen zulke gruwelen konden plegen. In het dorp Dilliman ontmoetten wij eenige kameraden, die ook moeite deden om hun familie te zoeken. Zij lieten ons de lijken van kleine kinderen zien, die de Turken gedood hadden. Een groot aantal lijken waren in de water putten geworpen, anderen was het hoofd afgehouwen of de huid afgestroopt. Men zag de sporen van ongelooflijke wreedheid aan de lijken van jonge meisjeshet is mij onmogelijk, bijzon derheden te vermelden. Dit jaar was de oogst zeer over vloedig geweest, en de vreedzame be woners hadden genoeg om van te leven. Dit alles is nu vernietigd. De Turksche pasja's lieten de huizen plunderen, om die daarna aan de'Turken over te laten. De gastvrije bemiddelde Arme niërs, die altijd voor de behoeftigen gezorgd hadden, waren nu zeiven ge noodzaakt, om een stuk brood te bedelen, wilden ze niet van honger sterven, zoodat de heele rijkdom der Armeniërs, alles wat hun sedert 3000 jaren toebehoorde, volkomen vernietigd is geworden. N. R. Crt. Toen de strijd in de Champagne op 26 September op z'n hevigst woedde, zijn een jong waarnemer en een vlieger opgestegen met het doel een spoorweg station achter de Duitsche linies te vernietigen. Plotseling kwam een groote snelle Duitsche luchtkruiscr, van twee motoren voorzien, uit de wolken te voorschijn. De beide Franschen vielen hem zonder dralen aan. Kogels floten door de ruimte. Het machinegeweer haperde. Duik, duik, schreeuwde de waarnemer tot den bestuurder en boog voorover. De Duitscher gaf geen krimp en cirkelde om zijn tegenstander heen. Belemmerd door het gewicht van 90 bommen, verdedigde de waarnemer zich zoo goed en kwaad als't ging met' zijn karabijn. Inziende dat een snelle noodlanding met de bommen noodlottig zou worden, besloot hij de ontploffings middelen over boord te werpen. Juist had hij zijn gevaarlijk werk volbracht toen een kogel hem in den rug trof. Onmiddellijk daarop drong een tweede kogel hem in den pols en een stuk van den schroei' trof hem in 'toog. Hij beet op de tanden en hield zich goed. De bestuurder bleef voorovergebogen. De machina kreeg opeens een stoot. „Ik ben door een kogel in de maag getrof fen 1" riep de bestuurder. Ze konden nu de helmen beueden zich onderschei den. Zouden ze in de vijandelijke linies neerstorten? Neen, 'tziju Franschen zeide de bestuurder. Toen zij vielen, leunde de waarnemer voorover en nam het Btuurwerk over. Zij landden binnen de Fransche linies. Beiden waren deer lijk getroffen, doch zijn het te boven gekomen. De generaal wenschte hen geluk en droeg hen voor 't legioen van eer voor. N. R. crt. Een gedeelte van de kanonnen en- het materiaal, door de Franschen in de laatste gevechten in Champagne ver overd, is sedert Zondag te Parijs op de „cour d'honneur" van de Invalides ten toon gesteld. Het is slechts een klein deel van het buitgemaakte, het onbruik bare deel, want wat gebruikt kan wor den, heeft men aan het lront gehouden. Het Parijsche publiek heeft Zondag zijn hart op kunnen halen aan 39 ka nonnen van 77, 1 kanon van 150, 1 van 105, 16 houwitsers van 105, 4 van 150, 1 kanon van 88, 1 van 37, 5 mor tieren van 150, 1 revolverkanon, 20 ma chinegeweren, verscheidene mijnwer- pers, verder heel wat gebroken wielen, affuiten, enz. Men had in het bijzonder belangstel ling voor het groote kanon van 150, waarvan de monding door het Fransche geschut verbrijzeld was en voor een houwitser van 150, die nog geladen was, zooals er voorzichtig op een kaart bij stond. Maar iedere bezoeker wilde in de houwitzer kijken, om de granaat te zien zitten, die de Duitschers niet meer hebben kunnen afschieten. De gezagvoerder van het Grieksche transatlantische stoomschip Patris meldt, dat hij in den nacht van Donderdag 7 October een draadloos sein om hulp ontving van het Fransche troepentrans portschip Sameliu Haver, die door een Duitsche duikboot was getorpedeerd op ongeveer honderd zeemijlen ten oosten van Malta en met meer dan 2000 Algerijnsche scherpschutters aan boord. Het schip bevond zich in zinkenden toestand. Toen de Patris op de plaat» van het onheil was aangekomen, was de Samblin Haver met alle zich aan boord bevindende troepen gezonken. Aan Engelsche torpedobooten gelukte het slechts 90, voor het meerendeel gekwetsten, te redden. De Samelin Haver was onderweg naar Moedros. TV. R. crt. Men seint uit Weenen Naar luid van berichten, die de Südslavische Korrespondenz van welingelichte zijde uit Saloniki zegt te hebben ontvangen, waren in die haven op vijf dezer 's morgens om acht uur vier transport schepen, de Australia, de Biitannia, de Mediaund en de Djewad binnengevallen die tezamen 8000 man Fransche troepen aan land zetten. Die gelande manschap pen kwamen van Sed-ul Bahr. Den zelfden dag arriveerde een Britsche gepantserde kruiser, die ongeveer 1000 man Britsche troepen ontscheepte. Den volgenden dag kwamen weer 5000 Franschen van boord en bovendien 5000 Algerynen en Marrokanen, allen van de Dardanellen. Verder nog 2000 man in totaal aldus ongeveer 20,000 man, die tezamen de divisie Bailloud vormen. Er kwam bevel dat een brigade zou doorgaan naar Serviëmaar op het laatste oogenblik kwam tegenbevel. N. R. Crt. Duitsche bladen vermelden volgens de N. R. Crtdat Turkije zijn wapen fabrieken en twee legercorpsen ter be schikking van Bulgarije heeft gesteld. Daartegenover heeft Bulgarye Turkije de beschikking over groote kolenvoor- raden, spoorwegwaggous en oorlogs materiaal gegeven. Verder mag Turkije de Bulgaarsche havens aan de Zwarte Zee gebruiken. De sultan heeft aan alle in Europa wonende Mohammedanen verlot gegeven, om bij het Bulgaarsche leger dienst te nemen. Verscheidene Turksche torpedobooten en torpedo jagers kruisen voor Boergas. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen BERLIJN, 13 October. (Wolff.) Offi cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier De tegenstand van de Serviërs kon onze voorwaartsche beweging slechts weinig ophouden. Ten Z. van Belgrado zijn het dorp Zeleznik en de hoogten ter weerszijden van Topsiderska bestormd. De aanval op Pozarewac (ten O. van Semendria) vordert goed. Wij hebben den weg Pozarewac—Gradiste (aan de Donau, ten N.O. van eerstgenoemde plaats) in zuidelijke richting over schreden. WEENEN, 13 October. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofd kwartier Onze aanvallen vorderen alom, ten spijt van verwoeden tegenstand van den vijand. Aan de Beneden-Drina hebben onze troepen de Serviërs uit verscheidene loopgraven geworpen. Ten Z. van Belgrado zijn den vijand eenige taai verdedigde steunpunten ontrukt. De Servische tegenaanvallen zijn steeds mislukt met groote verliezen voor den vijand. LONDEN, 13 October. (Reuter.) Men verneemt, dat volgens een officieel telegram uit Nisj, de druk dien de Oostenrijkers en Duitschers op het noordelijke front van Servië uitoefenen, zeer groot is. Daar de vijand echter op een ouverwachten tegenstand stiet, heeft hij de Bulgaren gevraagd Servië aan het oostelijke front aan te vallen. De druk is dientengevolge aan beide fronten zeer groot. De Bulgaren zijn bij Knjazewac de grens overgetrokken, ten einde den spoorweg, die slechts 5 K.M. van het grensstation van dien naam ligt, at te snijden. Meer naar het Zuiden zijnde Bulgaren ook de grens overgetrokken en bedreigden zij den spoorweg bij Wlasina (district Wranja), waar op de hoofdlijn vele belangrijke tunnels zijn, die niet ver van de grens loopt. G. A. Vorsterman van Oyen. f Op ruim 79 jarigen leeftijd is vrij plotseling te Aardenburg gestorven de heer G. A. Vorsterman van Oyen. De overledene, die een welbesteed leven achter zich heeft, maakte zich voor Zeeuwsch-Vlaanderen en vooral voor den landbouw zeer verdienstelijk. De heer Vorsterman van Oyen heett in zijn werkzaam leveu tal van betrek kingen bekleed. Ook heeft hij zich ver dienstelijk gemaakt door het oprichten van coöperatieve vereenigingen op land bouwgebied. Bij al zijn drukke werk zaamheden had hij toch nog den tijd om tal van secretariaten van vereeni gingen waar te nemen. De overledene is nog lid van de Provinciale Staten van Zeeland en van de Tweede Kamer geweest. Tot aan zijn dood was hij algemeen secretaris der Z. L. M. en redacteur van het Land bouwblad, alsook secretaris van het Stamboek van het Nederl. Trekpaard, Belgisch type. Zijn heengaan zal vooral in landbouw- kringen nog lang gevoeld worden, want zulke menschen ziju zeldzaam en hunne plaatsen kunnen moeilijk waardig ver vuld worden. TWEEDE KAMER. Bij enkele candidaatstelling is als Tweede Kamerlid voor Assen gekozen de heer W. A. O. Koster, secretaris van den Vrijz. Dem. Bond, te 's Gravenhage. Regeeringsvarkens. Aan de varkensslagers zal voortaan het geheele quantum varkens, dat zij voor hun debiet noodig hebben aan regeeringsvarkens ter beschikking wor den gesteld, zoodat thans nagenoeg de geheele biunenlandsche consumptie (enkele kleinere gemeenten die zich niet aanmeldden uitgezonderd) door den exporthandel wordt geleverd. Naar wy vernemen, ligt het in de bedoeling van den Minister om, in ver band met dezen maatregel, het per centage van den uitvoer, dat de expor teurs ter beschikking van het distribu tiebureau moeten stellen, te verhoogen yan 180 tot 200 pCt. Alg. Hbl. Overgang landweer en verlof. In verband met het opvolgend op roepen van laudstormplichtigen zal, naar wij vernemen, het persoueel van de oudste militielichtingen naar de landweer worden afgevoerd en perso neel van de oudste landweerlichtingen in het genot van verlol worden gesteld. Avp. Briefportverhooging. Naar wy vernemen is ook hier te lande een portverhooging in aantocht. De Regeering is voornemens een daartoe strekkend wetsvoorstel bij de Tweede Kamer in te dienen. Een en ander ter versterking van 's lands financiën. Induttr. W/cbl. AXEL, 15 October 1915. De heer Hugo van Dalen, directeur van het militaire muziekcorps alhier, in zijn burgerlyk leven professor aan een konservatorium te Berlijn, is voor nemens a. 8. Donderdag bij genoegzame deelneming, op de bovenzaal van den heer G. Gilijamse een klavieravond te geven. Een inteekenlijst zal daartoe worden aangeboden, terwijl de entree bedraagt 1,of 75 cent. De heer Van Dalen is in de muzikale wereld een bekende persoonlijkheid. Reeds meermalen trad hij op te Berlijn, Weenen, Buda Pesth, Moscou, Lodz, Warschau, St. Petersburg, Leipzig, Dantzig, Riga, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Breda, enz. enz. Wij kregen inzage van tal van gun stige beoordeelingen uit plaatsen waar de heer Van Dalen optrad. De Berl. Neuestes Nachrichten zegt o. a. Prachtvol was het fijne klavierspel van Hugo van Dalen. En op een andere plaats Het tweede deel van den interessanten avond bracht dan „Moderne kunst", die Hugo van Dalen met bekende meesterschap ten gehoore bracht. Het Wiener Ober-Baruimer-Kre-is blatt schrijft Het concert opende de heer Van Dalen met de Benediction van Liszt. Wanneer het den kunsteuaar te doen was zijn geweldig kunnen direct in het licht te stellen, zoo is hij daarin bij de uitvoering van dit nummer glansrijk geslaagd. Hij kon hier alle registers zijner schitterende techniek ten toon spreiden, zoodat er voor hem iu het geheel geen moeilijkheden bestaan. In verdere voordraebtstukken „Oh quand je dors van Liszt-Stradal en in c moll étude „lm Sturm" van Stradal bracht hij de toehoorders zoodanig iu verruk king, dat hij nog als toegift de Ballet scèue van Gluck-Stradal moest geven. Overal waar de heer Van Dalen klavieravonden gaf, was het oordeel der pers even gunstig, zoowel in .Neder land als in de groote rijken, wel een bewijs dus, dat den liefhebbers van goede muziek een genotvolle avond zal bereid worden. Wanneer de zaak doorgaat, zal het Axelsche publiek het voorrecht hebben zoodanige muziek te booren, die in ge wone tijden alleen voor de fijnproevers in groote steden wordt uitgevoerd. De heer A. A. A. Minjon alhier is met ingang van 16 dezer benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Clinge. Dinsdagnacht vond een Neder- landsch soldaat, die op post stond bij het Belgische station Clinge, den dood door aanraking met den electrischen draad. Het slachtoffer is een Fries, genaamd Oberman, vader van twee kinderen. M. Crt gr k te vr L

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2