Xo. 55. Zaterdag 16 October 1915. 31e «laar# I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van' 1 tot 4 regels 25 Cent; voor ©lken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. In Servië. Over het eindgevecht in Belgrado schrijft de correspondent van den Lokal- Anzeiger Een artilleristische voorbe reiding ging aan den aanval vooraf, waarbij de stad onder concentrisch vuur werd genomen. Ook de toegangswegen tot de stad werden beschoten, zoodat stad en vesting als 't ware omringd werden door een muur van vuur. Bij den slotaanval drongen de Duitsche troepen in zuidelijke en westelijke richting voorwaarts. Het noordelijke stadsdeel was spoedig in het bezit der Duitschers. Het zuidelijke hield zich nog 36 uur staande. In het oostelijke stadsdeel kwamen de Servische bezet tingstroepen tengevolge van het voort rukken van de troepen der centralen, aan twee kanten onder kruisvuur. Na de inneming van Belgrado volgde de aanval op de hoogten ten Zuiden der stad. De geheele Noordgrens van Servië is één gevechtsgebied geworden. Van de Drina monding tot ver voorbij Semen- dria dringt overal de phalanx der ver bonden legers door. De tweede verdedigingslinie der Ser viërs op de hoogten ten zuiden van Belgrado, even sterk als de eerste, is daarna, onder krachtige ondersteuning van artillerievuur, eveneens aangeval len. De opmarsch der verbonden legers heeft over de geheele linie plaats. Volgens berichten uit Athene zijn 6000 Duitsche en Oostenrijksche grana ten op Belgrado afgeschoten. De tele grafische en telefonische verbinding tusschen Belgrado en Nisj is afgesneden. Het regeeringsarchiet was reeds tevoren van Nisj naar Pristina overgebracht. De oorlogscorrespondent van het Berl. Tageblatt, Leon hard Adelt, schrijft van het Servisch oorlogsterrein De legergroep Mackensen is nu, vol gens de otïicieele berichten, voorgoed van het oostelijke oorlogsterrein ver dwenen, waar zij in de oïïiaieele be ricbteu dan laatsteu tijd een fictieve plaats innam. Nu verschijnt die groep in de officieele berichten van het Sar ff vische oorlogstooneel. Het doel van deze misleiding was om den vijand in de onwetendheid te laten omtreut de wijze en de sterkte der troepenverplaat singen. Dit doel is met dezen voor zichtigheidsmaatregel zoo volkomen bereikt geworden, dat zelfs Fransche en Servische vliegers zich lieten mis leiden. Op den duur moest natuurlijk voor het geheim gewaakt worden, doch toen de buiteniandsche pers den naam van Mackensen voor of eerst in verband bracht met krijgsverrichtingen tegen Servië, waren de verdeeliug der strijd- krachten en de opmarsch der Duitsch- Oostenrijksche troepen naardeServische grens reeds volgens het programma ten uitvoer gebracht en verviel daarmede de noodzakelijkheid van verdere geheim houding. Van de Duitsche legeraanvoerders was tegelijk met Mackensen naar Zuid- Hougarjje vertrokken generaal Gallwitz, om de leiding op zich te nemen van de operatiën aan den Donau. Het Servische gezantschap heeft Dins dag het volgende telegram uit Nisj ontvangen Sedert den afgeloopen nacht zijn de Bulgaren den aanval begonnen in de richting van de Wlassina (Servische rivier, die over grooten afstand even wijdig met de Bulgaarsche grens loopt). Alle aanvallen zijn met zware verliezen teruggeslagen. De bladen melden dat de plaats van den aanval is gelegen op 2ö mijlen ten Z.O. van Nisj. Uit Weenen seinde men Dinsdag on derstaande ambtelijke mededeeling Ten zuiden van den Donau, de Sawe en de Bsneden-Drina wordt over het geheele frout aangevallen. De uit Belgrado voorwaarts rukkende Oostenrijksch Hongaarsche troepen heb ben bij de bestorming van den oostelijk van de stad en op den omtrek beheer- schenden berg Lipar gelegen ver schansingen drie kanonnen en een zoeklicht buitgemaakt. Alle hoogten in den omtrek van Bel grado, die de rivieren op kanouschoots- aistand beheerschen, zijn in het bezit van de centralen. De Duitschers hebben Ssmendria ver overd en den vijand naar Posarevats teruggedreven. Aan de grens tusschen Montenegro en Herzegowina kwam het op verschei den posten tot schermutselingen met Montenegrijnsche troepenatdeelingen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Serviërs groote verliezen hebben gele den. Hun lichte batterijen werden door de aanvallende Duitsch-Oosteurijksche troepen stukgeschoten en ook de infan terie leed geweldige verliezen. Op het door de Duitschers veroverde Zigeunereiland, dat uit de gevechten van het vorige jaar bekend is, zijn 600 Servische soldaten begraven. In de straten van Belgrado liggen de lijkeu van Servische soldaten. De hospitalen zijn gevuld met gewonden uit den driedaagschen strijd. De Oostenryksch- Hongaarscbe gezondheidsdienst heeft het bestuur over de hospitalen overga nomen en zorgde ook voor de verpleging van Servische gowouden. Onder dagteekening van 10 October werd uit Nisj aan de Matin het volgende gemeld Een epische worsteling heeft zich over het geheele front ontwikkeld. De Duitschers zijn Belgrado binnenge drongen; de stad is ontruimd. Een hardnekkig gevecht ontspon zich op de hellingen van sommige heuvels om de stad. Sommige toppen werden genomen en hernomen. De artillerie laat het projectielen regenen; zij vuurt reeds d*ie dagen aan een stuk. Hedenmorgen behaalden de Serviërs een voordeel zij maakten zich meester van eenige prachtige posities in de richting van Topschidez en zij dreven de Duitschers terug naar een buitenwijk van Belgrado Groot-Vratchar geheeten. Het gevecht wordt met verwoedheid voortgezet Vluchtelingen hebben episode» verhaald die de bewondering wekken voor den moed der verdedigers van Belgrado. De vijand wierp meer dan 50,000 granaten in de stad. De Duitschers spaarden noch de hospitalen, noch de kerken. De synagoge, die in puin werd geschoten, bedolf onder haar over blijfselen een honderdtal Joodsche ge zinnen, die daar naar toe waren gevlucht om schuiling te zoeken. Aan de verdediging der stad werd deelgenomen door een Fransche batterij. Ook de Engelachen brachten met hun zware geschut den vijanden groote ver liezen toezij boorden twee monitors op den Donau in den grond. N. R. Crt. Van het oostelijke gevechtsterrein werden d.d. 12 October door de Russi sche generale stat de volgende bijzon derheden geseind Duitsche watervliegtuigen, die over de golf van Riga zweefden, zijn door onze torpedobooten verstrooid. In de streek van Toekkoem wierp een Ilja Moeromets eenige dozijuen bommen op een convooi en een artille rieterrein das vijands. In de streek van Dunaburg duren de verwoede gevechten voort. In de buurt van het dorp Doebelisjki, ten Noordwesten van Illoekst, slaagden de Duitschers erin, een deel van onze loopgraven te bezetten.. De hevigheid van den strijd is niet vermiuderd. In de buurt van Lautsesjee, ten Noord oosten van Nowo Alexandrowsk, ver strooidde onze artillerie de Duitschers. Ook dwong ons artillerievuur de Duitschers het dorp Torsjok en hun loopgraven bij dat dorp (hetgeen aan het meer Demmen ligt) prijs te geven. Aan den Zuidkant van bovengenoemd meer vielen onze troepen 's morgens in de vroegte ouder bedekking van den mist, zonder te schieten onverhoeds den vijand aan, en maakten zij zich meester van drie linies loopgraven. Zij namen drie machinegeweren en maakten ge vangenen. Bij Grenzthal, ten N. van het meer Driswjati, behaalden wij succes. Ook hier mtakten wij gevangenen. Onze vliegtuigen, samenwerkend met het veldleger, hebben een vijftigtal bommen geworpeu op het vijandelijk frout bij de meren Meddoem en Driswjati. Ten Z. van het meer Ooole over schreden onze troepen de rivier de Frorwa en bezetten zij de ctorpen Roedsi, Golowitsji en Qawrautsi. Onze troepen bezetten den iaudtong aan den Noorde lijken, oever van het Boginskojemeer. In de streek van het Ogiuskikauaal trachtte de vijand op sommige punten vooruit te komen, maar werd overal teruggeslagen. In de streek vau Pnisk werdeu de Duitschers met een bajonet aanval uit het dorp Komara verdreven. Zij leden op hun overhaaste vlucht groote verliezen door onze machine geweren. Ten Zuiden van de Pripat deed onze cavalerie onderscheidene geslaagde tochten op den linkeroever vau de Stir. Aanvallen des vijands in de buurt van Rafalowka en Switsin aan de Stir en zijn pogingen om over die rivier te komen, hadden geen succes. In Galicië hebben onze afdeelingen in de buurt van het dorp Haivorenka, ten W. van Trembowla, hun succes van den vorigen dag voortgezet en de laatste verdedigingslinie geforceerd. Zij bezetten twee rijen loopgraven en na men stormenderhand een verdedigings werk op de hoogte ten O. van het dorp Haivorenka. Dit vormde een sterk werk met een heel stelsel van over dekte schansen, die door gangen ver bonden en van schietgaten met stalen platen voorzien waren. Om de ver dedigingswerken haen was een dubbele rij prikkeldraadversperringen. In de redoute gaven zich 252 man over. Wij namen verder een kanon en 3 machine geweren. Ten einde het verloren verdedigings werk te heroveren, deed de vijand met sterke strijdkrachten een tegenaanval. Hij werd echter teruggeslagen. Door een nieuwen aanval in de'ouurt vau hetzelfde dorp Haivorenka for ceerden wij de vijandelijke linie op den berg Makowa, waar een heel Oosten- ryksch bataljon gevangen werd gemaakt. Het resultaat van de krijgsverrich tingen in bovengenoemden sector was dat de vijand ondersteboven geworpen werd en in wanorde naar de overzijde van de Strypa terug begon te trekken. Onze troepen vervolgden hem en brach ten hem van dichtbij in het nauw. Over de brandende brug trokken zij ten slotte het dorp Haivorenka binnen. Tegen deu avond gingen wij over de Strypa. Onze cavalerie, die zich op den vijand had geworpeu om doorzijn strijdkrachten te breken, sabelde vele manschappen neer eu maakte zich van een vijandelijk convooi meester. De buit van dezen dag bedroeg 60 officieren, ruim 2000 soldaten, 4 kanonnen en 10 mitrailleurs. Aan het Kaukasische front hebban de Turken in de kuststreek onder dek king vau den mist de Archave op eenige punten trachteu over te steken. Deze pogiugen werden bijtijds opgemerkt en overal door ons vuur verijdeld. Ten noorden van de streek van Isjchan, bij den berg Boraket, zijn eenige gevechten geleverd met afdeelingen Turken, die voordien waren teruggedreven. In de streek van het dorp Keghyk, ten zuid oosten van het meer van Tortoem, heeft het geweer- en geschutvuur een meer levendig karakter aangenomen. Het Turksche offensief aan den kant van Gopal, ten noordwesten van Melazghert, i» bij het dorp Echresj tegengehouden. De vijani werd teruggeworpen. Inde streek ten zuiden van het Wan meer zijn eenige gevechteu geleverd ten oosten van het dorp Wasten. Op het overige frout geen verauderiug. N. R. Crt. De Neue Zfiricher Nachrichten ver neemt van go6d ingelichte zij ie dat Bulgarije 12 Oct. iu den loop van den dag eeu oorlogsverklaring aan S 'rvië heeft gezonden, nadat deze staat ge weigerd had aan Bulgarije het gebied

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1