o. 54. Woensdag 13 October 1915. 31e Jaarg 1 iNieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ide. i. F. DIELEMAN, Buitenland. akt. d. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters wordtn naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden frana* ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Lij ke. I en II ?- DE OORLOG. 6 October is voor de Franschen weer ten foituinlijke dag geweest; op dat deel van het Duitscbe tront, waartegeu de aanvallen van 25 en 26 Sept. j.l. izijn gericht geweest is het bun gelukt, thans wederom een sprong voorwaarts te maken. Het bericht uit Berlijn vau den 6den October wees al op eeu ver nieuwiug van het Frausche offensief op den vorigen daghet sprak van hevig geschutvuur eu vau het gereed stellen der voor een aanval benoodigde troepenmassa's. Het bericht gal even wel tevens den indruk, alsof, onder de inwerking van de Duitsche artillerie die aanvallen niet tot uitvoering konden komen behalve op enkele plaatsen, waar zij evenwel voor de Frauscben ongunstig afliepen. Blijkens het officieele bericht uit Parijs van den 6den Oct. schijnen evenwel op dien dag de aanvallen te zijn voortgezet en zijn de Franschen doorgedrongen tot ten N. van fahure, alwaar oen steunpnnt werd genomen, dat gelegen was in de tweede Duitsche verdedigingslinie. Dit maakt het feit van grooier beteekenis dan uit de sober heid van het Frausche bericht zou zijn op te maken. Na hetgeen is vooraf gegaan kan gereedelijk worden aange nomen, dat de Duitsche stellingen langs dit froutdeel sterk bezet zullen zijn geweest en dat op een verrassing van die bezetting door de Franschen absoluut niet kan worden gehoopt, temeer niet, wijl de thans plaats gehad hebbende aanvallen blijkbaar bij dag en niet ge durende de duisternis, zijn uitgevoerd. Dat onder deze ongunstige omstandig heden toch, zij bet dan ook slechts op een enkel punt de tweede verdediging» linie der Duitschers is kunnen worden binnengedrongen, is o. i. het bewijs, dat het „vaincre ou mourir" uit de onlangs door generaal Joffre gegeven legerorder de Fransche troepen nog bezielt en dat tegenover zulke troepen de Duitschers nog hard werk genoeg zullen hebben om te voorkomen, dat een dieper gat in bun linies wordt gemaakt. Van Duitsche zijde is onder dag teekening van den 7den een relaas vaa bet gebeurde gegeven dat in hoofd zaak de Fransche successen bevestigt. Uit dit bericht krijgt men deu indruk, dat het Fransche offensief zich over de volle breedte van den weg Souain Sommepy tot aan den Westrand dor Argounen heeft uitgestrekt. Op som mige punten is de strijd nog onbeslist. Aandacht verdient voorts het feit, dat reeds meermalen en niet altijd uit dezalfde bron, het bericht is verschenen dat Italiaansche troepen naar Frankrijk zouden zijn overgebracht. Alhoewel l onder de thans bestaande omstandig- P heden op het Westelijk oorlogsterrein, waar met zooveel kracht het verkrijgen van overwicht wordt nagestreefd een dergelijke wijze van steunen van de zaak der Bondgeuooten niet onwaar schijnlijk moet worden geacht, temeer omdat de strijd tegen de Oostenrijkers absoluut geen resultaten oplevert, zoo gelooven we toch aan de juistheid der bovengenoemde berichtan nog te moeten twijfelen. Een dergelijk troepentrans port toch zou voor Duitschland, dat over een uitgebreid spionneustelsel be schikt, niet geheim zijn gebleven en aangezien het transportvop zich zelf al moet worden beschouwd als een daad van vijandschap van Italië tegenover een staat waaraan nog niet de oorlog is verklaard, zoo ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat met dat transport diplomatieke ouderhandelingen, van Duitsche zijde geopend gepaard zullen gaan. Dan toch zou aan die zijde niei het nadeel te beurt vallen strategisch te worden verrast; we bedoelen daar mede, dat Italië dan zou kunnen worden genoodzaakt klaren wijn te schenken" zoodat tijdig door de Duitschers rekening kon worden gehouden met het aan komen van nieuwe bondgenootscbappe lijke krachten van hun vijand op het Westelijk oorlogsterrein. Aangezien evenwel van dergelijke verhandelingen tusschen Duitschland en Italië nog niets is bekend geworden zoo vermeenen we, dal bij de verspreiding dier berichten van het transporteren van Italiaansche troepen, naar Frankrijk alleen de bedoeling heeft voorgezeten op de wenschelykheid daarvan voor de zaak der Entente de aandacht te vestigen. Als een waarschuwing om de acti viteit der Centralen op het Oostelijk operatie-tooaeel niet te onderschatten, verscheen den 7den het bericht uit Berlijn, dat voor Dunaburg over een breedte van 5 K.M. de Russische stelling is genomen. Daarmede schijnt de strijd op" den Zuid-Westelijken Dunaoever uabij bovengenoemde plaats de beslis sing te naderen. Voor het overige is de toestand zoowel op den Noordelijken vleugel als in het Centrum onverauderd. Aileen op den Zuidelijken vleugei gaan de Russen over een groote breedte aanvallend te werk en maken, zij het thans nog op be scheiden schaal, vorderingen. Ten slotte dient nog vermeid, dat de D. O. strijdkrachten, tegenover Servië een stap verder hebben gedaan en de grensrivieren op eenige punten hebben gepasseerd. Aap. Den laatsten tijd worden in de buiten- landsche pers voortdurend over verlie zen, die de Duitschers bij den ouder- zeehootenoorlog zouden hebben geleden mededeelingen gedaan. Daarbij worden steeds grooter verliezen-cijfers gepubli ceerd. Zoo had het marconi-station te Poldhu deu 5ien dezer het bericht de wereld ingezonden, dat wij reeds 60 onderzeebooten verloren hebben. In tegenspraak met deze, met bepaald oogmerk, mateloos overdreven bewering heeft men de Duitsche pers gemachtigd tot de verklaring, dat het ware verlies aan ouderzeebooten minder dau een vierde van het genoemde aaatal heeft bedragen. Voorts wordt door de buitenlandsche pers aan die groote verliezen cijfers het vermoeden vastgeknoopt, dat Duitsch land enkel door die verliezen tot een zekere beperking van zijn onderzeeboot oorlog zou zijn genoodzaakt. Wat dit betreft, moeten zij consta- teeren, dat het aantal onderzeebooten, waarover Duitschland thans beschikt, aanzienlijk grooter is dan bij het begin van den onderzeebooten-oorlog. N. R. Crt. Duitsche bladen vermelden dat het volgende is bekend geworden. Den 12den September ontdekte des ochtends een van onze watervliegtuigen op 20 zeemijlen N. W. van dc Duna monding, van een hoogte van 1500 M. een twee mast schoener, die door een kleine sleepboot gesleept werd. Het water vliegtuig daalde tot op 100 M. en bleef om d'e sleep vliegen. De bemanning der schepen werd met een schot bang gemaakt, en de schepelingen staken de handen op ten teeken, dat zij zich overgaven. Het watervliegtuig daalde op het water en de waarnemer ging aan boord van de sleepboot en nam daar het bevel op zich. De sleepboot werd langszij het gesleepte schip ge bracht, en nadat de opvarenden van den schoener aan boord van de sleepboot waren gegaan, werd de schoener, met een lading kolen en ijzer voor Riga, in den grond geboord. De sLeepboot werd hierop vrijgelaten, daar het voor het watervliegtuig gevaarlijk werd, nog langer op het water te blijven. N. R. Crt. Aan de Daily Mail wordt d.d. 7 dezer uit Saloniki gemeld Totnogtoe zijn 32,000 man entente troepen met artillerie en munitie geland. Daaronder zijn 5000 man Britsche troepen. De Bulgaarsche troepen aan de Griek sche grens hebben bevel gekregen naar de Servische grens te gaan. Vierduizend Bulgaren zijn gedeser teerd, omiat zij weigerden tegen Rus land te vechten. N. R. Cit. De Times verneemt uit Milaan d.d. 8 dezer Telegrammen uit Salouiki melden, dat Dinsdag met de landing van troepen snel werd voortgegaan. De troepen presenteerden het geweer voor de stad en begaven zich dan naar de Grieksche kazernes, waar zij voor de stad weer het saluut brachten. N. R. Crt. De Daily Chronicle verneemt uit New-York Professor Dutton deelt verschrikke lijke bijzonderheden mede over de wreedheden in Armenië, die hij out vangen heeit van het officieele Euphra tes-college, een Amerikaausche instel ling te Larpoot. De correspondent zegt, dat tweederden van de meisjesleerlingen en zeszevenden van de jongens dood zijn, in ballingschap of naar harems gebracht, terwijl de professoren dood zijn, in de gevangenis gemarteld worden of krankzinnig geworden zijn of zich verborgen houden. Een professor had men hoofd- en baardhaar uitgetrokken en zijn nagels uitgerukt en na nog andere martelingen was hij vermoord. Een andere protessor, die soortgelijke kwellingen ondergaan had, was ver moord bij den massa moord op den weg naar Diarbekr. Professor Vorperian, van president Wilson's college te Prin ceton, was krankzinnig geworden ten gevolge van het bijwonen van de mar telingen, waar een andere professor aan blootgesteld was. Later was Vorperian vermoord. Professor Nahigan, van het Amerikaausche college te Anniharbour, is vermoord. De correspondent dringt er op aan dat men tusschenbeide komt ten bata van het kwart der geheele Armenische bevolking, dat overblijft. De gezant van de Vereenigde Staten te Konstantinopel seint, dat er 20,000 pond sterling noodig is om het onder- steuningawerk te beginnen. De Rocke feller stichting heeft 6000 pond gegeven cn in alle groote steden worden com missies gevormd en openbare vergade ringen belegd. N. RCrt. De Lokal Anzeiger schrijft dat de Duitsche en Oostenrijksch Hongaarsche troepen, die over Drina, Save en Donau zijn getrokken, „wellicht niet alleen tegen Serviërs, doch ook tegen Fran- scheu en Engelschen zullen te vechtqp hebben, die vau Salouiki uit naar bifti bondgenooten willen oprukken. Aan den anderen kant staan echter ook de Bulgaren gereed om van de gewapende onzijdigheid tot actieve deelneming aan de gebeurtenissen over te gaan. De steen is aan het rollen, en de nieuwe, derde Balkan-oorlog is niet meer tegen te houden." Het bericht van den overtocht over de genoemde rivieren is tevens een antwoord op het ultimatum, dat de viervoudige entente te Sofia heeft doen afgeven. Duitschland heeft den driesten eisch beantwoord iD de taal, die thans tegenover Rusland, Eogelaud en Frank rijk nog alleen maar mogelijk is: met de wapenen. De aanval in den Ser- vischen hoek heeft ten doel onze Turk- sche bondgenooten de hand te kunnen reiken. Hier treden de legers op, waar van de rijkskanselier eind Augustus in den rijksdag heeft gezegd dat wij ze, dank zij Hindenburg en zijn helden scharen, hebben vrij gekregen voor nieuwe slagen. Wat Bulgarije thans zal doen, zullen wij spoedig vernemen. Van Roemenië hebben wij vernomen, dat het in zijn onzijdigheid wil vol harden. In Griekenland is de teerling nog niet geworpen. Duitschland en zijn bondgenooten, meent ten slotte de Lokal-Anzeiger, kunnen den afloop van dezen nieuwen veldtocht rustig tegemoet zien. Hij zal, naar het zich laat aanzieu, „niet alleen de beslissing brengen voor de nieuwe orde van zaken op den Balkan." N. RCrt. Te Lokeren moeten sedert eenige dagen alle huizen, winkels en café's om 5 uur gesloten zijn. Er mogen zich na dit uur geen personen op straat bevinden. Dit verbod staat in verband met de weigeriug der bevolking om voor de Duitschers te werken. Om de stad Loxeren is ijzerdraad gespannen. N. R. Crt AXELSCHEffi COURANT. 2 öS 4 28 6 20 7 30 7 47 8 01 8 09 8 21 7 56 8 03 810 817 8 24 6 6 46 7 13 6 40 6 -t9 6 59 7 03 7 OS 7 14 40 9 25 5 9 35 02 9 47 07 9 2 1. 10 00 2i' 10 0» 40 10 25: VI 7,0) 7,28 7,30 V 15 t< 23 55 15 8,18 .2,15 en Neuzen ter ver- Lan 4,10 ;hijnlijk ,45 7.— ,15 7,30 ,45 ,30 ,58 3,41 e tram. e tram.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1