Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. Volgent een telegram uit St. Peters burg van 3 October, is den Russischen gezant te Sofia opgedragen zonder ver- wyl aan Radoslawof de nota te over handigen, welke hier in vertaling volgt „De gebeurtenissen die zich op dit oogenblik in Bulgarije afspelen, ge tuigen van het definitieve besluit van de regeering van koning Ferdinand, om het lot van het land in de handen van Duitschland te stellen. De aanwezigheid van Duitsche en Oostenrijksche officieren op het minis terie van oorlog en bij de staven van het leger, de samentrekking van troe pen in het aan Servië grenzende gebied, de ruime geldelijke hulp, die het kabi net te Sofia van onze vijanden heeft aangenomen, laten geen twijfel meer aangaande het doel, dat met de tegen woordige militaire toebereidselen van de Bulgaarsche regeering beoogd wordt. De mogendheden van de Entente, die de verwezenlijking van het streven van het Bulgaarsche volk ter harte genomen hebben, hebben herhaalde malen Radeslawof voorgehouden, dat elke vijandelyke daad tegen Servië als tegen henzelven gericht beschouwd zou worden. De verzekeringen, die de chef van het Bulgaarsche kabinet in antwoord op deze waarschuwingen heeft gegeven, worden door de feiten weerlegd. De vertegenwoordiger van Rusland, dat aan Bulgarije door de onverganke lijke herinnering van zijn bevrijding van het Turksche juk verbonden is, kan niet door zijn aanwezigheid de toebereidselen tot den op broedermoord gelijkenden aanval op een Slavisch volk en zijn bondgenoot goedkeuren De Russische gezant heeft mitsdien last ontvangen met het geheele perso neel van de legatie en van de consu laten Bulgarije te verlaten, indien de Bulgaarsche regeering niet binnen 24 uur openlijk breekt met de vijanden van de Slavische zaak en van Ruslanc. en niet overgaat tot de onverwijlde verwijdering van officieren behoorende tot de legers van staten, die zich met de mogendheden vau de Entente in oorlog bevinden. bijschrijvingen, niet door den censor gewaarmerkt, voorkomen, mogen niet anders dan door middel van de officieele posterijen vervoerd worden. Overtreding van deze verordening wordt, afgescheiden van eventueele uitzetting, gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of met een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Verder heeft genoemde commandant bij verordening bepaald Het laden en lossen van schepen is in het tot de gemeenten Biervliet en Philippine behoorende gedeelte van den Braakman verboden buiten de havens van Biervliet en Philippine. Het is verboden, in het tot de ge meenten Biervliet en Philippine behoo rende gedeelte van den Braakman buiten genoemde havens stil te liggen met vaartuigen, binnen een strook van 1000 M. afstand tot de kruin van de aan het buitenwater grenzende dijken, tenzij de schipper van het vaartuig voorzien is van een bijzondere, daartoe strekkende, vergunning van den com mandant in Zeeland, of door overmacht ten geno6ge des rechters te bewijzen, daartoe gedwongen wordt. Het is verboden, vaartuigen in het, tot de gemtenten Biervliet en Philippine behoorende gedeelte van den Braakman buiten genoemde havens onbeheerd te laten liggen. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. d. het watergebied der Schelde be oosten de lijn HansweertWalsoorden een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopkomst. N. R. Crt. Verontschuldiging. De Britsche regeering heeft aan de Nederlandsche haar leedwezen betuigd en verontschuldiging aangeboden naar aanleiding van het feit, dat een Britsch vliegtuig zich vergissende in de plaats waar het zich bevond, den 9den Aug. des nachts bommen heeft geworpen in en in de nabijheid van de haven van Cadzand. De Britsche regeering heeft verklaard de berokkende schade te zullen ver goeden. M. Crt. Men meldt aan de N. R. Crt. Op het strand te Cadzand is Zondag een Duitsche mijn uit zee aangespoeld welke onder toezicht gesteld is van de kustwacht. Het vervoeren van voor het buitenlant bestemde stukken in Zeeuwsch- Vlaanderen en het varen in Zeeuwsche wateren. De commandant in Zeeland heeft by verordening vastgesteld Het vervoeren van voor het buiten land bestemde stukken, anders dan door middel van de Nederlandsche pesterijen is in de strook, ter breedte van 1000 M. langs de rijksgrens, slechts veroor loofd in een der volgende gevallen a. als de stukken het waarmerk dragen van te zijn onderworpen geweest aan de censuur van een der comman danten te Oostburg, IJzendijke, Sas van Gent, Zuiddorpe, Axel en Hulst b. als het vervoer stukken betreft, afkomstig van inwoners van voornoem de strook en die langs den koristen weg naar een der commandanten ge bracht worden teneinde aan de censuur te worden onderworpen c. alt het vervoer stukken betrett, die, voldoende gefrankeerd, langs den kortsten weg naar het meest naby lig gende postkantoor ot de meest nabij- zynde brievenbus bezorgd worden. Do invoer van stukken van het buitenland, anders dan door middel van de officieele posterijen, is slechts geoor loofd langs de wegen. Deze stukken moeten worden afgegeven aan den meest nabijzijnden Nederlandschen mili tairen grenspost en kunnen, na aan de censuur te zijn onderworpen, van den betrokken commandant worden terug ontvangen. Voor het buitenland bestemde of daaruit afkomstige stukken, welke niet met inkt geschreven zijn, of waarin Voorts heeft de commandant bij ver ordening vastgesteld Het is verboden te bevaren a. het watergebied ingesloten door de kust van Zeeuwsch Vlaanderen, de lijn, welke de hooge lichten van Nieuwe siuis en Kaapduinen verbindt, en den Zuidkant van de Walvischstaart, tenzij het vaartuig is een stoomvaartuig en voorzien van een Nederlandschen loods. Hiervan zijn uitgezonderd, de vaartui gen bestemd voor, of vertrekkende van Cadzand, aan welke vergund is deze haven binnen te loopen ot te verlaten, waarby zij zich niet zullen mogen be vinden beoosten de gebroken lijn, die gevormd wordt door de lijn, welke het badhuis Cadzand met de lichtboei No. 2 van Wielingen verbindt, en het ver lengde der lijn, die genoemde lichtboei met de Westzijde van het huizencom plex Wielingersluis verbindt. b. het Oostgat, de Deurioo, de Gal- geput en de SardijDgeul van een heli uur na zonsondergang,or indien de zon vroeger dan 5 u. 30 m. ondergaat, van 6 u. 's avonds af tot een half uur voor zonsopkomst, of indien de zon later dan 6 u. 30 in. opkomt, tot 6 uur 's morgens. Ingeval van zeegevaar, rekening hou dende met de grootte van het vaartuig een en ander ter beoordeeling van den met de controle belasten zeeofficier, is bet -vergund het Oostgat, de Deurioo en de Galgeput binnen te loopen en te ankereu benoorden de lijn, die de spitse ton No. 6a van het Óostgat met de lichtboei nabij den Nolledijk verbindt. Vaartuigen welke in dit geval verkeeren zullen duidelijk de voorgeschreven lichten tooneD, en ingeval van aanroe pen, aanfluiten, waaronder wordt ver staan het geven van herhaalde korte stooten op de stoomfluit, beschijning met zoeklicht, of het hooren van een schot onmiddellijk ten anker komeD. c. het watergebied der Schelde in gesloten tusschen d^ lijn Hooge licht NieuwesluisHooge licht Kaapduinen en de lijn Hansweert Walsoorden van gi/4 uur 's avonds tot een halfuur voor zonsopkomst, of indien de zon later dan 6 u. 30 m. opkomt, tot 6 u. 's morgens, waarbij wordt aaugeteekend, dat ge durende den tijd, dat de vaart op dit gedeelte verboden is, te Terneuzen en te Hansweert als regel niet kan-worden geschut, AXEL, 5 October 1915. Aan het postkantoor alhier zijn ge durende de 2de heltt der maand Sep tember de volgende briefkaarten gepost en als onbestelbaar terugontvangen Schipper P. v. d. Linde, Deventer en Madame Collin, Jemelle (België). Door den secretaris van den Neder landschen Tuinbouwraad zijn de heereD F. C. Zonnevijlle te Axel en I. M. Kurvink te Krabbendijke aangesteld als controleurs voor den groenteuitvoer respectievelijk voor de stations Neuzen en Krabbendijke. M. crt. Tot onderwijzeres aan de openbare lagsre school te Schipluiden is benoemd mej. H. L. M. Eggermont te Clinge. Aan de Belgische grens bij Bou chaute kwamen Zaterdag twee Duitsche soldaten in burgerkleeren de grens over. Ook is bij den landbouwer A. J. van der Meulen te IJzendijke bij zijn vee mond en klauwzeer vastgesteld. De eigen dag is het hoornvee en de varkens afgemaakt. Samen 28 stuks. Slechts een koe is begraven. De andere dieren zijn geslacht en gedeeltelijk verkocht in IJzendijke, gedeeltelijk de plas over gegaan. M. crt. Kalimeststoffen. De Duitsche regeering heeft bepaald, dat naar ons land slechts patentkali zal mogen worden uitgevoerd. Er komt dus geen kalizout en geen kaïniet. Omtrent de grootte der vrij te geven partijen kan geen mededeeling worden gedaan, omdat deze afhankelijk zal zijn van hetgeen Nederland als tegenpresta tie zal kunnen en willen stellen. N. v. d. D. De kunstmest-commissie brengt ter kennis dat, naar de vooruitzichten zich laten aanzien, ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat voor den oogst 1916 geen ander kalizout dan patent kali magnesia be- schikbaar zal komen, Aan de kunstmestcommissie zijn door de landbouwers bestellingen gedaan van 4 verschillende soorten kalizouten. Werden deze bestellingen volgens de letter uitgevoerd, zoo zouden de bestel lers van patent kali. wellicht hunne geheele behoeite aan kalizouten gedekt zien, terwijl anderen misschien niets zouden ontvangen. Om aan deze on billijkheid te getnoel te komen weuscht de commissie dat de binnenkomende partijen patent kali worden verdeeld over de gezamenlijke herfstbestellingeü aan kalizouten van alle soorten, in verhouding van de daarin aanwezige hoeveelheid zuivere kali. Bij de berekening der at te leveren hoeveelheden patent kali is als basis aan te nemen, dat 100 K.G. kainiet overeenkomt met 50 K.G. patent kali 100 K.G. kalizout 2O°/0 overeenkomt met 80 K.G. pateut kali100 K.G. kalizout 40% overeenkomt met 150 K.G patent kali. (St. ct.) Onder het vee van den landbouwer J. Duivekot aan den Prins Ilendrikweg te Vlissingen is het mond-en klauwzeer geconstateerd. Gisteren is de heer Corstiaan Hagers te Brielle 104 jaar oud geworden. Hij is nog goed gezond alleen zijn oogen zijn veel verzwakt. De heer Hagers is nog een der oud strijders van 1831 en bezit als zoodanig nog het Metalen Kruis. Ook is hij ridder der Oranje Nassau orde. Te Baardwijk is Zaterdagavond de groote boerderij van en bewoond door den landbouwer N. Klerks, geheel afgebrand. Twee arbeiderswoningen, naast de boerderh gelegen, werden eveneens een prooi der vlammen. Niets was tegeu brandschade ver zekerd. N. R. Crt. Het drama op de Noordzee V. Men meldt uit IJ muiden aan de N. R. Crt. Het stoomschip Eem3troom, dat met een vertraagde reis van ruim twee dagen, wegens een uitvaarverbod voor Engelsche havens, Zoudagmorgen in de vroegte te IJmuiden aankwam, bracht de nog te Huil achtergebleven opva renden van den logger Noordzee V, K.W. 171, benevens de bijl, waarmede de misdaden zijn bedreven. De drie mannen waren de schipper Nicolaas, genaamd Klaas, de Haas, een nog jonge man van ruim dertig jaar, gehuwd en vader van 2 kinderen, de matroos R. Ros, gehuwd en vader van 8 kinderen en de matroos W. Houwaart, ongehuwd, oud 22 jaar. Zij werden in de sluis door de politie van boord gebaald, in afwachting van een nadere beschikking omtrent hun vervoer. Uit hetgeen de schipper over het voorgevallene vertelde en dat door de beide matrozen werd bevestigd, kan wel worden opgemaakt, dat alles gebeurd is onder suggestie van en vrees voor den matroos A. Vlieland, die reeds in normale dagen om zijn groote kracht ontzien werd, ofschoon hij zeer goed aardig was en niemand opzettelijk leed zou doen. Van misbruik van sterkedrank of gebruik van onbekende op zee opge- vischte dranken is geen sprake geweest. De op de reis naar gewoonte medege nomen hoeveelheid alcohol was reeds lang verbruikt, daar men reeds meer dan 4 weken reis had en opgevischt is er, naar de schipper verklaarde, niets. Den avond voor het drama had men nog gezellig met allen bijeen ge zeten en had de schipper nog op koffie met suiker en koek getrakteerd. Den volgenden dag, vertelde de schipper, zagen wij Vlieland in gemeen schap met God en wij hoorden duidelijk het bazuingeschal, waarmede God tot Vlieland sprak. We konden niet ver staan, wat God tot hem zeide, maar Vlieland, die zichtbaar van God's geest vervuld was, verstond den Heer wel en handelde naar Zijn orders. Zij moes ten den duivel uitroeien en het eerste slachtoffer was de stuurman. Meu kon het hem wel aanzien, dat hij door den duivel bezeten was. Zijn oogen stonden wild en hij ging verscneidenen van ons te lijf bij zijn hevig verzet. Wel bracht de schipper Vlieland nog onder het oog dat ook bij de rond wandeling van Jezus op aarde de satan in één zijner dienareu was gevaren en dat deze nochtans niet gedood was, doch Vlieland zeide„ge hebt niet naar uzelven te luisteren, maar naar God die aldus gebiedt. Zoo is bet geschied. Wij zullen ter verantwoor ding geroepen worden door de menschen maar ons geweten is rein." -

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2