No. 51, Zaterdag 2 October 1915. 31e ^nar*. J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELIAIAX, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters wordsn naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advartentiën worden franto ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 28 Sept. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenmiddag: In Artois hebben de Franscben gister avond en vannacht terrein gewonnen en zijn zij meer en meer de heuvel kammen ten Oosten en ten Zuiden van Soucbez genaderd, In Champagne bieden de Duitschers weerstand in de stellingen, waarop zij zich hebben teruggetrokken en die ziju beschermd door een uitgestrekt net van prikkeldraad, dat verdekt is opgesteld. De Franschen konden eenigen nieu wen vooruitgang boeken in de richting van heuvel 185, ten Westen van de hofstede Navarin en ten Noorden van Massiges, in de richting van la Justice. In Argonne zijn de hardnekkige aan vallen der Duitschers, gisteren met 6 tot 8 bataljons tegen onze stellingen van de eerste linie Fille Morte Bolante ondernomen, op een ernstige mislukking uitgeloopen. De tegenaanvallen, door de Franschen in den loop van den nacht ondernotneD, stelden hen in staat de Duitsche in fanteristen uit bijna alle punten, waar zij hadden weten door te dringen, te verdrijven. Het terrein voor de Fran ache loopgraven is met lijken van vijanden bezaaid. Op het overige front was de nacht betrekkelijk kalm. BERLIJN, 28 Sept. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier De tegenstander zette ook gisteren zijn pogingen om door te breken voort, zonder eenig succes te bereiken, hij leed daarbij integendeel op vele punten zeer gevoelige verliezen. Bij Loos ondernamen de Engelschen een nieuwen aanval met stikgas, die volslagen zonder uitwerking in den wind vervloog. Onze tegenaanval le verde behalve goede terrein winst 20 officieren en 750 man aan gevangoneu op. Het getal van de laatsten steeg daardoor op deze piaats tot 3397 (de officieren meegerekend). 9 machine geweren werden buitgemaakt. Bij Souchez, Roclincourt en verder op het heele lront in Champagne tot aan den voet van 'de Argonneu zijnde aanvallen der Franschen zoodanig afge slagen dat zij geen spoor nalieten. In de streek van Souain bracht de vijand, met merkwaardige miskeuning van den toestand, zelfs cavaleriemassa's vooruit, die natuurlijk volslagen over hoop werden gescnoten en de vlucht namen. Bij het afslaan van de aanvallen onderscheiddeu zich iu het bizonder de Saksische reserve-regimenten en de troepen van de divisie uit Frankfort aan de Main. In de Argonneu hebben wij een kleine voorwaartsche beweging gemaakt om de stelling van Fille Morte te verbe teren. Zij had het gewenschte resul taat en leverde ons bovendien 4 offi cieren en 250 man aan gevaugenen op. Op de hoogte Comères is eergisteren en gisteren, door mijnontploffingen, op groote schaal de vijandelijke stelling op een breed front verwoest en in elkaar gestort. LONDEN, 28 Sept. (Reuten Part) „De iufanterieaanval begon Zaterdag om 12 uur", zeide een man, die bij de overwinning in Champagne was gewond en met een aantal andere gewonden, die er uit zagen als molenaars, zoo waren zij met opgedroogde modder bedekt, juist te Parijs was aangekomen. „Ons regiment behoorde tot de reserve. Drie dagen lang dreunden onze batte rijen met zware slagen nacht en dag achtereen. Onophoudelijk spuwden de zware kanonnen maar granateu en we begonnen tenslotte in onze loopgraven ongeduldig te worden. „Zaterdag hadden we net de soep op en waren we bezig onze wapenen schoon te maken, toen op slag van twaalf, de officieren riepen „Voor waartsWij schreeuwden als be zetenen en met één sprong waren wij uit onze holen. Vóór ons werd er heet gevochten. Manueu van de linietroepen deden goed werk' en waren voorbij de loopgraven der „Boches". Wij snelden naar hen toe en zagen hoopen lijken van Duitschers. Verderop zagen wij overal kraters, I waarin groote getallen „Boches" onder de losse aarde begraven waren. Hun laarzen staken er hier en daar boven uit. Wij gingen kijken of er soms nog gewonden bij waren, maar dat was niet zoo. Maar we hielden ons met lang op en stormden maar aldoor vooruit. Toen kregen wij rechts van ons een sterke vijandelijke afdeeling in het gezicht met machinegeweren, staande in een granaatkuil. Wij zouden het niet lang meer maken. W(j renden er met ge velde bajonet op af. Er was een fel gevecht. Toen de overlevenden zagen, dat het m it hen gedaan was, riepen zij „Kamerales, pas kapout" en wierpen hun wapenen neer. Eakelen echter, ofschoon gevangenen, gingen met vuren door. Een artilleriekapiteiu schoot met zijn revolver een gat door mijn linker hand. Ik sloeg hem neer en ging op zijn borst zitten. Hij vroeg genade en zei dat hij vrouw en kinderen had. Daar dat nu ook het geval is, had ik medelijden met hem. Hij stond op en dankte mij uitbundig. Hij bood mij geld aan, waar ik om moest lachen. Een ander „poilu", die door een schampschot uit een machinegeweer was gewond, vertelde „Midden in den iufanterieaanval kwam ik bij een Duit sche artilleriestelling, kanouniers en infanteristen stonden om de kanonnen saamgepakt, allen met de hauden in de hoogte. Ons artillerievuur had hen eenvoudig volslagen stompzinnig ge maakt. Het waren allen, oud en jong, net kinderen, 3lechts door één gedachte bezeten „Pas kapout, pas kapout." ATHENE, 28 Sept. (Reuter. Part.) De tijding van de overwinning der geallieerden is op het juiste oogenblik gekomen, om de laatste sporen van sympathie met de centrale mogend heden te doen verdwijnen. Die sym pathie was al afgenomen na het diplo matieke succes te Sofia, 't welk tot de mobilisatie in Bulgarije had geleid. De mobilisatie van Griekenland heeft op de Duitschers hier een ontmoedi- genden indruk gemaakt. Blijkens berichten uit vertrouwbare Servische bron zijn de Duitsch-Oosten- rijksche troepen, samengetrokken op de ij n Pantsjowa—Orsowa, slechts 300,000 man sterk en voornamelijk samengesteld uit oude mannen en jongelieden. Of schoon zij is voorzien van machtige artillerie, wordt deze strijdmacht onvol doende geacht. Men denkt derhalve, dat de aauval op Servië zal moeten worden uitgesteld. Uit Sofia komt weinig nieuws. De vredelievende verklaringen, door den Bulgaarschen gezant hier afgelegd, worden voldoende geacht. Slechts een demobilisatie van het Bulgaarsche leger zal kunnen leiden tot een wijziging in de vastbesloten gedragslijn van Grie kenland. BERLIJN, 28 Sept. (Wolff.) Bernhard Kellerman, de oorlogscorrespondent van het Berl. Tagebl., meldt uit het groote hoofdkwartierMet een reusachtig verbruik van munitie, met 14 tot 15 divisies, waaronder een deel van Kit chener's leger, met honderdduizend kub. meter giftige gassen hebben de EugeUchen op den rechtervleugel van het westelijk front het offensief ge nomen. Hun verliezen zijn zeer zwaar, het resultaat nauwelijks noemenswaard. Vier dagen lang hebben zij een stort vloed van vuur op onze loopgraven gericht. De hoofdaanvallen zijn ten N.O. van FrommeLes gedaao, waar de Engelschen onder zware verliezen zijn teruggedreven. Meer naar het westen zijn zij op een deel van het front onze schansen binnengedrongen, doch er door een tegenaanval weer uitgeworpen. Daarbij is een Indische brigade vol komen vernietigd. Desgelijks is het hun bij Givenchy en Festhubert ver gaan. Daar werkten zij zonder resul taat met rookbommen. Het eenige noemenswaarde voordeel hebben zij ten zuiden van het kanaal van La Bassóe behaald, waar zij geen soldaten, doch giftige gassen als storm- kolonnes vooruitzonden. De gasgolven waren zoo dicht dat men op tien pas geen boom meer zag. Voor dezen gas aanval hebben wij op onze tweede linie moeten terugtrekken, maar zoodra het weer lichter werd, gingen onze troepen tot den tegenaanval over en hernamen gedeelten van de verloren stelling. Tegelijkertijd vielen de Franschen van de Loretto hoogte tot Rivière, ten zuiden van Atrecht, aan, na dagenlang onze stellingen met eau hagel vau granaten te hebben bestookt. Zij be zigden bij hun aanval gasgranateu. Hun verliezen moeten schrikwekkend zijn geweest. KOPENHAGEN, 28 Sept. (Wolff.) Naar Socialdemokraten verneemt i» de Deensche ingenieur Nielsen, die een nieuw ontploffingsmiddel (aërolit) heeft uitgevonden, bezig bij Jyderup een fabriek te bouwen, waar eerlang in opdracht der Deensche regeering de aanmaak zal beginnen. De stof ken merkt zich niet alleen door groote explosieve kracht en goedkoopte, doch ook door haar volkomen ongevaarlijk heid bij transport. ROME, 28 September. Door nog niet vastgestelde oorzaken is in de haven van Brindisi een brand ontstaan aan boord van het oorlogschip Benedetto Brin, gevolgd door een ontploffing in het kruitmagazijn op den achtersteven. Buitengesloten is dat een of ander buitenlaridsch handlanger hierin de hand gehad heeft. Tot nog toe is vastgesteld dat 8 officieren en 379 man tot de overlevenden behooren. Vastgesteld is dat zich onder de slachtoffers bevindt de schout bij nacht Rubin de Vervin. PARIJS, 28 Sept. (Reuter.) Het offi cieele bericht van hedenavond luidt: Wij zetten onze vorderingen ten O. van Souchez voort en hebben 100 ge vangenen gemaakt, onder wie man schappen van de garde, die enkele dagen geleden van het front in Rusland waren overgebracht. Hetzelfde is het geval in Champagne, waar wij 8000 man gevangen genomen hebben. De vijand heeft een hevig geschut vuur geopend op onze loopgraven in de Argonnen, maar deed geen infan terie aanval. In gevechten met handgr, naten heb ben wij sommige deelen van onze eerste linie in de Argonnen kunnen heroveren. LONDEN, 28 Sept. (Reuter.) Maar schalk French bericht De hevige gevechten om en ten N. van Loos duren voort. Wij houden thans het geheèle terrein ten N. van heuvel 70 bezet, dat de vijand Zaterdag h roverd had. Wij hebben vorderingen gemaakt ten Z. van Loos en namen uog 1 kanon, zoodat w(j er nu in het geheel 21 vermeesterd hebben. Boven dien staan er uog verlaten kanonnen tusschen onze stellingen en die van don vijand. Het aantal gevangenen bedraagt nu moer dan 3000. Wij heb ben ook 40 mitrailleurs buit gemaakt, terwijl nog vele andere door het bom bardement vernield zijn. De genomen linie was buitengewoon sterk en bestond uit een dubbel front, wiarin twee groote vorsterkingswerken, de Hohenzollern- eu de Kaiser Wilhelm- redouten genaamd, ziju iugebouwd, die een netwerk van loopgraven en bom vrije schuilplaatsen op verscheidene honderden meters afstand van elkaar omvatten. Een tweede linie liep pal teu W. van Loos. Op het oogenblik ziju wij bezig de derde linie aan te valleu. Onze vliegers hebben bommen geworpen op den spoorweg bij Bapaume. Zij vernielden een trein en beschadigden de spoorweglijaen bij Achiet le Grand.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1