Binnenland. De Russen bieden onzen -opmarsch op de linie SmorgonWisjnew ten W. van de Beresina (rechter-zijrivier van de Njemen)Djeljatitsji (aan de uit monding van de Beresina in de Njemen) nog tegenstand. Bij Friedrichstadt heeft een Duitsche vlieger een Russisch vliegtuig neerge schoten. Legergroep-Leopold van Beieren Ten Noorden van Korelitsji verweren de Russen zich hardnekkig. Onze troepen hebben de stad Negniewitsji, ten N.O. van Nowo Grodek, stormender hand genomen en verscheidene krach tige tegenaanvallen afgeslagen. Ten O. en ten Z.O. vau Baranowitsji schiet onze aanval op den westelijken oever van de Szczara goed op. Daar zijn eenige honderden gevangenen ge maakt. Ten W. van Wedwjedtsji en meer naar het Zuiden bij Lipsk hebben wij de Szczara bereikt. Bij de legergroep-von Mackensen en op het Zuidoostelijke gevechtsterrein is de toestand onveranderd. WEENEN, 25 Sept. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De algemeene toestand is onver anderd. In Oost Galicië is niets van belang gebeurd. Tegen ons front in Wolhynië hebben de Russen weer tal van aanvallen, waaronder zeer hevige, ondernomen, waarbij zij op sommige punten tot in onze loopgraven doordrongen, maar overal onder groote verliezen zijn terug geslagen. Het getal gevangenen, gisteren en eergisteren aan de Ikwa-linieingeleverd, bedraagt 20 officieren en ongeveer 4000 man. DeOostenrijksch Hongaarscheruiterij, die in het boschachtige en moerassige terrein aan de beueden Styr opereert, heeft den vijand wederom eenige taai verdedigde plaatsen afgenomen. In Lithauen zijn onze troepen tot in de streek van Kraszyn doorgedrongen. CALAIS, 23 Sept. Noordelijk van Atrecht bij Vinny is Donderdag een Duitsche patrouille van 10 uhlanen door Engelschen omsingeld en gevangen genomen. De Duitschers zoeken hun kracht in het zware artillerievuur. Sedert April en Mei, toen vooral in Belgisch-Vlaanderen een zware strijd geleverd werd om Langemarck, Pilkum en St. Julien is op deze sector van het front de artillerie aan 't woord geweest. Men geelt zich aan onzen kant reken schap van de gebeurtenissen, welke plotseling kunnen voorvallen. Zeer droevig is het met de talrijke dorpen en vlekken in Vlaanderen gesteld. De bewoners zijn voor een groot deel naar Frankrijk gevlucht; hunne woningen zijn bijna alle vernield. Zuydschoote is geheel met den grond gelijk gemaakt. Elverdinghe en Brielen deelen een gelijk lot, terwijl Ypereu zelf zóó erbarmelijk is getroffen, dat men onmogelijk in het duister door ééne straat zich bewegen kan door de hoopen puin, die erin liggen neergeslageu Volgens officieele mededeeling werden van 1 Jan. tot 1 Aug in d6 dorpen achter het front van Dixmuiden-Yperen en de Fransche grens 720 burgers ge dood door het vijandelijk vuur. Dage lijks worden nog lijken ouder de puin hoopen weggehaald door den ambulan cedienst. In Dickebusch, aan den weg van Poperinghe naar Wytscbaete, werd de woning van den pastoor getroffen. De pastoor en zijne dienstbode zijn wegge haald onder de puinhoopen. Bij Kempel werd op 23 Aug. de burgemeester doo delijk getroffen. PARIJS, 26 Sept. (Reuter.) Officieele mededeeling van gisteravond. Onze batterijen aan de Belgische kust werkten samen met de Engelsche vloot om de Duitsche stellingen van Westende en Middelkerke te beschieten. De Engelschen vielen met goed gevolg de vijandelijke stellingen ten westen van Loos en Hulluch aan. De Franschen, samenwerkend met de Engelschen, deden ten noorden van Atrecht een krachtigen aanval en kregen op verschillende punten in de vijandelijke linies vasten voet. PARIJS, 26 Sept. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenmiddag In Artois hebben wij in den loop van den nacht de stellingen behouden, die wij gisteren veroverd hebben, met inbegrip vau het kasteel Carleul, het kerkhof van Souchez en de laatste loopgraven, die de vijand nog bezet hield ten O. van de versterkte stelling, die bekend onder den naam van deu Doolhof. In Champagne zijn hardnekkige ge vechten langs het geheele front voort gezet. Onze troepen zijn in de Duitsche linies doorgedrongen over een front van 25 kilometer lengte en een diepte, die van één tot 4 kilometer afwisselt. In den loop van den nacht hebben zij zich in al de veroverde stellingen gehand haafd. Het aantal krijgsgevangenen, dat tot dusver geteld is, bedraagt meer dan tienduizend man. Aan de rest van het front niets te vermelden behalve een actie van onze artillerie tegen het Duitsche veldwerk in de buurt van Lonoy in Ban de Sapt. PARIJS, 26 Sept. (Reuter.)'De offi cieele kennisgeving van hedenavond behelst Tusschen Somme en Aisne is met bommen en luchttorpedo's gevochten. Onze artillerie bracht een opslagplaats van munitie en een blokhuis tot ont ploffing. Het hevige bombardement op de vijandelijke loopgraven, schuilplaatsen blokhuizen en batterijen in Champagne is voortgezet, waarna de Fransche in fanterie de vijandelijke linies tusschen de Suippe en de Aisne aanviel en bijna over dit heele front de voorste vijande iijke stellingen bezette. ••Onze vooruitgang houdt aan. LONDEN, 26. Sept. (Reuter.) Bericht van maarschalk French van 26 dezer Gistermorgen hebben wij den vijand ten Z. van het kanaal van La Bassée, ten O. van Grenay Vermelles aange vallen. Wij hebben zijn loopgraven genomen over een front van meer dan vijt mijlen, op sommige plaatsen zijn linie meer dan 3650 meter binnen dringend. Wij maakten ons van den westelijken zoom van het dorp Loos meester en van het mijnwerk daarrond en van heuvel 70. Er zijn andere aanvallen gedaan ten N. van het kanaal, waardoor sterke reserve-troepen van den vijand op deze punten van het front afkwamen. Den geheelen dag is daar met wisselend succes hard gevochten. Bij het vallen van den avond hielden de troepen ten noorden van het kanaal hun stellingen van 'sochtends bezet Wij deden nog een aanval bij Hooge aan weerskanten van den weg naar Meenen. Bij den aanval ten noorden van den weg slaagden wij er in de hoeve Bellewaarde en den heuvelrug te bezetten, maar zij zijn weer afge nomen door deD vijand. Bij den aanval ten zuiden van den weg hebben wij ongeveer 550 meter vijandelijke loop graaf genomen en wij hebben het ge wonnen terrein bevestigd. Volgens de tot dusver ingekomen berichten hebben wij ongeveer 1700 gevangenen gemaakt, wij maakten acht kanonnen en ver scheidene machine geweren buit, waar van het aantal nog niet bekend is. BERLIJN, 26 Sept. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwar tier. Als gevolg vau bet sedert maanden voorbereide offensief van de Franscben n de Engelschen zijn de gevechten óver een grooi deel van het front voort- Aan de kust hebben ook Engelsche schepen geprobeerd ia het bijzonder Zeebrugge onder vuur te nemen. Zij bereikten geen resultaat en nadat er een schip gezonken was en twee andere schepen beschadigd waren, trokken zij zich terug. In den sector van Yperen heeft de vijand groote verliezen geleden voor deelen heeft hjj niet bevochten. De Engelschen hebben twee officieren en honderd man en zes machine-geweren in onze handen gelaten. Ten zuidwesten vau Rijsel is het onzen tegenstanders gelukt bij Loos de bezetting van de voorste verdedigings linie in do tweede terug te dringen. Hierbij hebben wij natuurlijk aanmerke lijke schade geleden, ook aan tusschen de stellingen opgesteld materiaal van allerlei soort. De tegen-aanval, die nu aan den gang is, neemt een gunstigen loop. De aanvallen op de puinhoopen van het vroegere dorp werden afge slagen, op vele punten met zware ver liezen voor den tegenstander. Hierbij onderscheidde zich vooral het 39ste and weerregiment, dat het bij de poging om door te breken in Mei, ten noorden van Neuville, zonder hoofd had moeten uithouden. Wij hebben hier meer dan twaalfhonderd gevangenen gemaakt, onder wie een Engelsche brigade-com mandant en verscheidene officieren, en tien machine geweren buitgemaakt. Ook in den strijd tusschen Reims en de Argounen moest een Duitsche divisie ten noorden van Perthes haar voorste stelling, die door een aanhoudende be schieting van zeventien uur verwoest was, ontruimen en een tweede, die twee tot drie kilometer daarachter gelegen was, innemen. Overigens faalden echter ook hier alle pogingen van den vijand om door te breken. Bijzonder hardnekkig is er ten N van Mourmelon en even ten westen der Argonnen gestreden. De noord- Duitsche en Hessische landweer heeft zich bijzonder geweerd. Er zijn meer dan 3750 Franschen, onder wie 39 officieren gevangen genomen. In den strijd in de lucht hebben onze vliegers goede resultaten behaald. Een vlieger heeft ten westen van Karaerijk een Eugelsch vliegtuig naar beneden geschoten ten zuiden van Metz heeft luitenant Boelke, die voor zijn proef vlucht opgestegen was, een Voisin- vliegtuig naar beneden geschoten. De onderofficier Boehm heeft van een uit drie Fransche vliegtuigen bestaand eskader, dat opgestegen was om een aanval op Freiburg te doen, twee vlieg tuigen neergeschoten. Het derde ont kwam. Verschillende berichten. De correspondent te Rome van de Times meldt, dat er voortdurend Itali- aansche reservisten uit Amerika blijken te komen. Da laatste dagen zijn er 8000 te Napelsgeland, waaronder er 500 waren, die overgescheept waren van het stoomschip St, Anna na een brand op den oceaan. Zij zeggen dat de brand veroorzaakt is door helsche machines, die in de lading verborgen waren en ontploft enkele uren nadat het schip New York verlaten had. Er waren toen vier passagiers in hechtenis genomen onder beschuldiging, Duitsche verspieders te zijn. Volgens den correspondent der Times zijn er reeds meer dan 100,000 Itali aansche reservisten alleen te Napels aangekomen en in October worden er nog meer verwacht. N. R. Crt. Gesneuveld. Uit Weenen wordt aan' de „Lok. Anz." gemeld, dat rit meester prin9 Hugo von Thurn.und Taxis gesneuveld is. Hij bevond zich met zijn regiment dragonders tusschen de Dnjester en Sereth, waar hij de laatste gevechten van de vorige week meegemaakt had. Maandag vroeg ver liet hij zijn kwartier en nam met een luitenant den omtrek waar. Op dit De prins was gehuwd met gravin UngnadWeiszenwolff 2 Aug. l9l4had een kpgel zijn linker-bovenarm verbrij zeld. Avp. De onderzeebootenoorlog. De Brit- sche admiraliteit heeft bekend gemaakt dat het aantal schepen, in de week eindigend 22 dezer in Engelsche havens binnengeloopen of daaruit vertrokken, 1323 heeft bedragen. Er zijn 2 stoom schepen en 1 treiler in den grond ge boord. Avp. Lichting 1916, enz. Ipgeval de heerschende buitengewone omstandigheden blijven aanhouden, ligt het in het voornemen in het begin der tweede helft van Dec. a. s. in te lijven de dienstplichtigen van de militielichting 1916, toegewezen aan het le bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infanterie, en om na de op roeping van de landstormpüchtigen der jaarklasse 1913 die op of omstreeks 10 Nov. a. s. zullen moeten opkomen, dit jaar geen landstormplichtigen meer in werkelijken dienst te roepen. Avp. t Mr. C. Th. van Deventer. Mr. C. Th. van Deventer, lid van de Tweede Kamer voor Assen, is gister middag op 57 jarigen leeftijd overleden. Uitvoer van jonge hengsten en ruinen. De minister van laudbouw, nijverheid en handel heelt met ingang van 30 dezer ingetrokken zijn beschikking, waarbij gelegenheid werd gegeven tot uitvoer van jonge hengsten en ruinen. S'.ct. gezet zonder dat de aanvallers hun doel 'i oogenblik trof hem een kogel welke noemenswaard genaderd zijn. j zijn borst doorboorde. AX.EL, 28 September 1915. Aan het station alhier werd gisteren bericht, dat de exploitatie van de lijn Ter NeuzenMechelen tot nader order alleen kan plaats hebben op het Neder landsch gedeelte. De trein rijdt dus nu niet verder dan Hulstde Duitsche autoriteiten hadden het verkeer op het Belgisch gedeelte verboden. Ook het verkeer tusschen St. Nicolaas en Temsche was stop gezet. In het buitenwegje alhier werd Zater dag iu een arbeidersgezin een drieling geboren. Het is erg klein goedje. Een er van is spoedig overleden, de andere twee liggen in een couveuse. Het gezin waarvan de vorige week een 13jarig dochtertje wegens tuberculose naar het liefden huis te Hulst werd gebracht ter betere verpleging, verkeert iu alles behalve beste omstandigheden nu daar zoo'n onverwachte en buitengewone zegen aan ten deel viel. Voor het beroep bij de Gër, Kerk alhier, is door Ds. Schouten predikant bij de Ger. Kerk te Hoofddorp (Noord- Holland) bedankt. Nabij Sluis heeft in de electrische draadversperring weder iemand den dood gevonden, naar men meent, een Duitsche marinesoldaat, die in burger- kleeding trachtte uit te wijken. Door den rerritorialen bevelhebber was bij besluit van 20 Maart aan Petrus Kremers te St. Jausteen (Heikant) het verblijf in Zeeland ontzegd. Thaus is hem verlof verleend terug te keeren. Zondagavond is bij een vechtpartij te St. Jansteen zekeren de V. met een mes in den buik gestoken. De ontboden geneesheer achtte den toestand van den getroffene ernstig en zorgwekkend. Sinds eenige jaren wordt Sluis van gas voorzien door middel van de gas fabriek te Brugge. Zou dagmiddag on geveer 2 uur hield plotseling de gas- aauvoer op. Oorzaak onbekend. Er heerschte nu een bijzondere drukte door dm aankoop van petroleum, lampen glazen enz. De kazerne voor de mili tairen wordt nu door stormlantaarns verlicht eu als de maan achter de wolken zich verschuilt is Sluis in duisternis gehuld. M. crt. is M. Crt.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2