Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Daar de aanlegplaatsen door een en ander beter aan hunne bestemming be antwoorden dan volgens het oorspron kelyke plan, meent de Minister daartoe het voorstel te moeten doen, hoewel deze wijziging een niet onaanzienlijke vermeerdering van kosten medebrengt, die voorloopig op 118.000 te stellen zijn. Met de werken voor de los en laad' plaatsen zal in geen geval kunnen worden aangevangen, vóórdat de ont eigening dar benoodigde gronden Jjieett plaats gehad en zooals in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het IXde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1915 werd medegedeeld, is het meer dan waarschijnlijk, dat gerechte lijke onteigening zal moeten plaats hebben. In verband daarmede is het voldoende voorgekomen, om voor de uitvoering der werken voor het dienst jaar 1916 eene som van 200.000 uit te trekken. Verbetering van den weg van Axel naar de Platte brug. Zooals reeds by de gewijzigde memo rie van toelichting der begrooting voor 1915 werd medegedeeld, verkeert de weg van Axel naar de Platte brug langs het zijkanaal naar Hulst in minder goeden toestand. Voor het verbeteren van het gedeelte tusschen de spoorweghalte Kijkuit en de Platte brug, door het aanbrengen van een keibestrating werden de noo dige fondsen by genoemde begrooting beschikbaar gesteld. Het overige gedeelte van. den weg, van Axel tot de spoorweghalte Kijkuit zal in 1916 zijn te verbeteren door het opbrengen van een gewalste deklaag van steenslag. Hiervoor is 15.000 uitgetrokken. Bij Kon. besluit van 22 dezer is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, mr. H. Goeman Borgesius, lid van die Kamer. verkreeg 226 stemmen. Er waren 20 briefjes van onwaarde. Door den uitslag dezer stemming blijft de verhouding in den Raad onveranderd rechts. Gekozen tot lid van den gemeente raad te St. Jansteen, de heer J. terket met 104 stemmen op den heer J. Vinck waren 83 stemmen uitgebracht. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland is het verblijf in zijn ambts gebied ontzegd aan Frans ae Mul, ge boren 12 November 1882, te Philipine en wonende aldaar (nationaliteit Neder lander), zulks wegens clandestienen uitvoer. Aan J. van Kerkhoven te Hontenisse, die bij bevel van 28 Juni werd uitge wezen, is toestemming verleend, met ingang van 1 October weder terug te keeren. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 26 September 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreet. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Sept. 1915. en Prins Hendrik, voorafgegaan door een schitterenden stoet van hovelingen de zaal binnen. De Koningin, op den voor Haar be stemden zetel, onder het baldakijn, plaats genomen hebbende, sprak in den aanvang met zachte, doch duidelijk hoorbare stem, die gaandeweg vaster werd, de Troonrede uit. Vooral de laatste zinsnede, waarin het vertrouwen in de geestkracht des volks uitgesproken werd met nadruk geartikuleerd. Aan het slot der rede werd door de Kamerleden en de aanwezigen een driewerf „Hoera" en „Leve de Koningin aangeheven. Met hetzellde ceremonieel als bij de aankomst, keerden de Koningin en de Prins naar bet paleis terug. H. M. de Koningin-Moeder sloeg van het balcon van Haar paleis den voor bijtrekkenden stoet gade. Op het Noordeinde teruggekeerd, ver scheen de Koningin met Prinses Juliana aan het venster, en vertrok daarop, na door het volk te zijn toegejuicht, naar het huis ten Bosch, onder hernieuwde toejuichingen der talrijke menigte. Avp. AXEL, 24 September 1915. Het mag door onse gemeentenaren voldoende bekend geacht worden, dat het uurwerk op den stadstoren reeds geruimen tijd sukkelend was. De laatste dagen was het meer dan erg, dacht men, maar geen wonder men had het oude beestje er uit gehaald. Zoo nu en dan hoorde men ongeregeld tikken tegen de klok, waaruit bleek, dat we in het vooruitzicht waren eerstdaags een vertrouwd uurwerk tezullenkrijgen. Aan de firma Eijsbouts te Asten was dit werkje opgedragen en deze heeft dit tamelijk vlug afgeleverd. We hebben du sedert vanmorgen een uurwerk, dat slechts om de 8 dagen moet worden opgewonden, en 4 nieuwe wijzerborden waarop met koperen cijfers en wijzers niet alleen te lezen is in welk uur van den dag we leven, maar zelfs op de minuut af duidelijk is te zien hoe laat het is, daar ook een minuutwijzer op de borden is aangebracht. Meenden sommigen, dat een nieuw uurwerk nog niet zoozeer noodig was, dezulken zullen getroost zijn, als zij weten, dat het oude werk 250 jaar oud bleek te zijn en van dusdanige kwaliteit dat de firma Eijsbouts vumd. het nog niet voor de vrachtkosten kon meevoe ren en het dus met oud-ijzer was gelijk te schatten. Het moet verwonderen, dat de raderen nog ronddraaiden. De vernieuwing is dus niet vóór den tijd geschied. Laten we nu maar hopen, dat de aangegeven tijd zooveel mogelijk met de officiëele gelijk blijft. Bij de Dinsdag te Zaamslag ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. de Ruijter, werd ge kozen de heer J. L. van de Ree (a.-r.) met 273 st. De heer J. Viuke (lib.) H. S. d. P., 43 j., huisvr. van A. V. te Philippine, is wegens poging tot omkooping veroord. tot 1 week gevang. P. E. T., .67 j., koehouder te Philip pine, is wegens beschadiging veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. E. d. C., 26 j., landbouwer te Over slag, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. M. E. B., 46 j., huisvr. vau A. F. S. te St. Jansteen, is wegens overtreding rijksbelastingen veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. R. B., 44 jslager te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot ƒ10 of 10 dagen hechtenis. Bij bevelschrift van bovenge noemde rechtbank is rechtsingang ver leend met last tot gevangenhoudingen verwijzing naar de terechtzitting tegen F. d. V., 20 j-, werkman te Clinge, gedetineerd en P. v. H., 20 j., werkman te Ciinge, gedetineerd, beiden beklaagd van terugkeer na uitwijzing. Rechtsingang met gevangenhouding en instructie werd verleend tegen J. F. B., 53 j., leurder te IJzendijke, gedetineerd, beklaagd van ontucht. Verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen P. L. L., 36 j., werkman, zonder vaste woonplaats, ter zake van landlooperij. Begunstigd door prachtig weer, had Dinsdag de plechtige opening der Staten Generaal plaats. Duizenden stonden langs den weg welken H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, in hunne statie-karos gezeten, van het paleis naar de Ridderzaal volgden. In de Ridderzaal waren aanwezig talrijke leden van het gezanten-corps, hooge officieren van land- en zeemacht, velen met hunne dames. Terwijl de grenadierskapel het Wil helmus speelde, kwamen de Koningin De waanzinnige visschers. Hier te lande is bericht ontvangen dat met uitzondering van de twee jongste jon gens allen nog in een zeer overspannen toestand verkeeren. De toestand van de twee jongens is normaal, hoewel dezen, zooals te begrijpen valt, zeer geleden hebben door hetgeen zij hebben bijgewoond. Het blijkt thans dat de drie leden van de bemanning die om het leven zijn gebracht, niet bij een vechtpartij zijn gedood, doch op drie verschillende tijdstippen vermoord werden, namelijk Woensdagavond, Donderdagmorgen en waarschijnlijk Donderdagmiddag. Men gelooft dat het bericht dat er stukken van schedels zijn gevonden, onjuist is. Woensdagnacht zijn te IJmuiden met het stoomschip „Prof. Buys" van Har lingen, uit Huil aaugebracht 5 leden van de bemanning van de „Noordzee V" n.l.P. v. d. Plas, T. Heemskerk, A. Vlieland, L. Vlieland en J. Kuyt. Toen de „Prof. Buys" te IJmuiden binnenkwam werd de politie, die-niet tevoren was verwittigd dat de beman ning te IJmuiden zou worden aange bracht en geen orders bad ontvangen hoe met hen verder moest worden ge handeld, gewaarschuwd, dat zich vijf opvarenden van de „Noordzee V" aan boord van het schip bevonden. De politie begaf zich daarop naar het schip en leidde hen geboeid naar het politie bureau. De leider van den troep, de eene Vlieland, die zich Christus noemde, wenschte echter niet geboeid te worden, zeggende „Ik ben reeds geboeid door God". Als een kind, zich vasthoudend aan den arm van een der politiemannen volgde hij de anderen, die zich uiterst kalm hielden en geen woord spraken Er bevinden zich thans nog twee op varenden van de „Noordzee V" te Huil, die waarschijnlijk naar Rotterdam zullen vertrekken, terwijl de kapitein en twee anderen zich nog te Grimsby bevinden. Het vijftal bevindt zich in een toestand van verdooving. Avp. DE OORLOG. De militaire medewerker van de Times schrijft over de situatie in Rus land o. m. het volgende „Eenigen tijd geleden gaf ik als mijn indruk te kennen, dat de centrale Rus sische legers eerder zouden barsten dan buigen en ik uitte de hoop, dat de nadere berichten deze vrees ijdel zouden laten blijken. „Er was een nieuwe chef van den stat in het Russische hoofdkwartier en een nieuwe bevelhebber van de cen trale legergroep. Van het oogenblik af, dat de grootvorst het front verlaten bad, bleek dat zijn verstandige strategie niet meer zoozeer in trek was. „De Russische troepen, die bij Skidel, in de streek van Grodno opereerden, hielden aanmerkelijk langer stand dan wenschelijk scheen. Zij zijn nu dan ook bij Sjtsjoetsjin in een toestand van gedeeltelijke omvatting." De schrijver beschikte, toen hij dit schreef, natuurlijk nog niet over de berichten van Dinsdag, die meldden, dat de Russische troepen reeds tot ten Oosten van den spoorweg Wilna-Lida- Baranowitsj waren teruggetrokken en zich derhalve een 45 K.M. ten Oosten van de door den schrijver genoemde piaats bevinden. „De Russische troepen bij Wilna hielden stand van den 12den tot den 18den, ofschoon reeds op eeratgenoem- den datum troepen zich aan den spoor weg Wilna—Dunaburg bevonden en men troepen, die aanvankelijk tot von Mackensen's groep behoorden, aan de Duna had gesignaleerd. En toch kon toen worden verondersteld, dat als von Mackensen's lieden von Below's mannen op het front Riga—Jacobstadt badden vervangen, deze zijü troepen voor een nieuwen aanval beschikbaar kreeg. „Onder deze omstandigheden ver wachtten wij te zullen hooren van een voortzetting van den ordelijken terug tocht der Russen, met alle legers op één lijn, die sedert het begin van de groote operaties in Mei van dit jaar do wanhoop van het Duitsche hoofdkwar tier waren. Maar het Russische front bleef ongewijzigd en Hindenburg kreeg een kans, waarvan hy dadelijk gebruik maakte. Waarom de Duitsche cavalerie niet werd verhinderd de moeilijke meren- streek tusschen Dunaburg en Wilna door te komen, is ons onbekend. Het scheen dat in deze streek, zoo geschikt voor de verdediging, eenige divisies gemakkelijk een viervoudige overmacht zouden hebben kunnen tegenhouden, maar van het oogenblik af, dat de Duitsche cavalerie van de Swenta op brak, totdat zij naar het Oosten en naar bot Zuiden de voornaamste verbindings lijnen der Russische troepen bij Wilna afsneed, schijnen zij slechts weinig tegenstand te hebben ontmoet. De militaire medewerker weidt ver volgens uit over de omstandigheid, dat cavalerie, door zijn snelle bewegingen, als ze maar de ruimte heeft, buiten verhouding van haar talrijkheid, schade kan toebrengen en over het beiang van het afsnijden van de spoorwegverbinding Moiodetsjno—Wileika (niet te verwarren met Nowo Wileisk bij Wilna)—Polotsk. De schrijver gelooft ten slotte, dat het eenige, waardoor de Russen de situatie kunuen herstellen, zooals zij was, toen de grootvorst wegging, is een snelle terugtocht over het heele front ten Zuiden van Wilna, hetgeen, naar men weet, iuist datgene is waar de Russen mee bezig zijn. In dat geval acht schrijver het twijfel achtig of Roesky het verbroken verband tusschen zijn leger en dat in het cen trum zal trachten te herstellen, dan wel op St. Petersburg terugvallen. N. R. Crt. zeebc uitge: als have deert word want moes De „neu over! rech eerdi verh houd Be niet klaa zeeb het i kleii Kan in d vooi te re is e- wee was aam aam D die beg; uitg gen is t op ong heb I rinj naa ver de ni»! He wa kor Bu not lijr Du om rej me pli Di W lai ha va on ni ee In de „Gaulois" betoogt de vice-ad- miraal Besson, dat de Duitsche onder- tb rn di k' v k a d w n v e d v d Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lainmertsma. Nam. 2 ure Ds. J. W. v. d. Bosch (te Culemborg.) Voorm 9 ure Ds. J. W. v. d. Bosch (te Culemborg.) Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 51/, ure Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. De Koningin Emma" op een mijn geloopen. Blijkens een draadloos tele gram van den gezagvoerder is het stoomschip „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" dicht bij de kust van Engeland, bij Longsand, by 't lichtschip Galloper op een mijn geloopen. Het schip was nog drijvende, alleen de ruimen 1 en 2 stonden onder water. De opvarenden zijn allen afgebracht. Het is helder weder en er zijn veel booten in den omtrek van het getroffen vaartuig. De „Batavier IV" assisteert. Men heeft hoop het schip te kunnen behouden en op een bank te zetten. Het is beslist zeker dat van het treffen van 't schip door een torpedo geen sprake is. VS rii

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2