No. 49. Zaterdag 25 September 1915. 51'" Jaarg I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscii-Vlaanderen. E. DIELEMm Binnenland. Staten-Generaal. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—ÜITG EVER AXEL. ADVER.TENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/3 maal. Advertentiën worden franoe ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en A'rfldagHamiddag TTVEE aren. VEREENIGDE VERGADERING van de BEIDE KAMERS op Dinsdag 21 September 1915, tot opening van de gewone zitting der Staten Generaal. De heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die den voorzittersatoel be kleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich naar de Ridderzaal op het Binnenhol hebben begeven, des middags te 12 uur, de vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voor lezen een besluit van 6 September 1915 no. 22, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedu rende de zitting, die heden zal aan vangen. De Voorzitter benoemt een commissie die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van ministeri- eele departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich, te één uur des namiddags, mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, kort daarna in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon en spreekt, terwijl de Prins naast haar gezeten is, de Troonrede, uit, als volgt Mijne Heeren Nu ik weder in uw midden ben is het mij eene behoefte allereerst open lijk uit te spreken, hoezeer ik vervuld ben van dankbaarheid dat ons vader land vrij is gebleven van de verschrik kingen van den oorlog, die nog steeds geen einde neemt. De vaste wil van regeering en volksvertegenwoordiging om onze zelfstandigheid te bewaren en de plichten der neutraliteit stipt na te komen, vindt alom waardeering. Onze betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden bleven van vriendschap- pelijken aard. Zee en landmacht blij ven gereed ter bescherming onzer nationale belangen de dienst hier te lande en in de koloniën vereischte onafgebroken inspanning. De herinnering aan hen die daarbij het leven lieten vervult my met wee moed. Met byzondere waardeering gedenk ik de vele mannen die door de vervul ling van hun plicht nu reeds zoo gerui- men tijd verstoken zijn van de uitoefe ning van hun beroep, de behartiging hunner zaken en de samenleving met hunne gezinnen. Ofschoon ook thans het economische leven nog sterk gedrukt wordt door den toestand, waarin Europa verkeert, kan er toch met voldoening op worden gewezen dat de land-en tuinbouw over het algemeen in gunstigen toestand verkeeren. Door samenwerking van de Regeering met de georganiseerde belanghebbenden in verschillende tak ken van bedrijf konden voor handel en nijverheid de nadeelige gevolgen der verschillende moeilijkheden worden beperkt, en de zaken-,zooveel mogelijk in gaug worden gehouden. De Nederlandsche reederij leverde voor zoover de groote vaart betreft gunstige uitkomsten op. De toestand der kleine vaart is daarentegen zeer ongun stig. Ondanks de daarbij ondervonden moeilijkheden en gevaren zijn de uit komsten van de zee-vi«3cherij bevredi gend die van de andere takken van vi8scherij zyn zeer uiteenloopend. De Regeerihg ziet zich nog genood zaakt in vele opzichten haar tusschen- komst in buitengewone mate te verleenen voor het aanvoeren var: levensmiddelen, voor het tegengaan van prijsopdrijving, en om te voorkomen dat levensmiddelen en grondstoffen, die hier niet gemist kunnen worden, het land verlaten. De beperkte aanvoer van g?bnd- en hulpstoffen brengt het geregeld voort werken van menige fabriek niet zelden in gevaar. De Regeering tracht den aanvoer zooveel mogelijk te bevorderen. Hoewel het havenbedrijf, het bouwbe drijf en de diamantnijverheid kwijnen is de omvang der werkeloosheid over het algemeen tot nog toe niet zorgwek kend. Dankbaar erken ik d«n moeitevollen arbeid die door zoo velen hetzij in commissies, hetzij persoonlijk, in het algemeen belang wordt verricht. Hoewel de druk der tijden zich uiteraard ook in Nederlandsch Indië doet gevoelen geeft de algemeene eco nomische toestand ook daar te lande geen reden tot bezorgdheid. Met voldoening mag vastgesteld worden dat de berichten omtrent het verloop der pestziekte reeds geruimen tijd veel gunstiger zijn dan in het vorig jaar. De toestand in Curacao is na het invallen van den regen in de eerste helft van het loopende jaar en tengevolge van eenige toeneming van het handels- en scheepvaartverkeer verbeterd. De aanvoer van levensmiddelen voor Suriname kon blijven voortgaan. Zoolang de buitengewone omstandig heden zich niet te onzen nadeeie wijzi gen kan de gewone wetgevende arbeid weder worden ter hand genomen. De vroeger aangekondigde voorstellen tot grondwetsherziening zullen weldra worden ingediend. In verband met het aanzienlijk tekort dat ook het dienstjaar 1916 opleveren zal, alsmede ter bestrijding van nieuwe staatsuitgaven welke in de naaste toekomst noodig zullen zijn, zullen u binnenkort wetsvoorstellen worden aan geboden, tot herziening van bestaande en tot invoering vau nieuwe belastingen. De hoofdlijnen van die voorstellen zulleu worden samengevat in een ontwerp van wet, houdende de grondslagen van het stelsel van 's Rijks belastingen, Iu aansluiting aan de wetsontwerpen betreffende de rijksbelastingen zal u een voorstel worden voorgelegd tot herzie ning van de fiuancieele verhouding tusachen het Rijken de gemeenten, en zullen de aanhangige voorstellen tot wijziging der gemeentewet ten aanzien van de plaatselijke belastingen en tot heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten op de belasting der naam- looze vennootschappen worden gewij zigd. Tenzij de loop der gebeurtenissen het onverwijld nemen van maatregelen op financieel gebied mocht noodzakelijk maken, zullen voorstellen tot regeling van de vlottende schuld, hoewel deze voortdurend belangrijk stijgt, tot het komende voorjaar worden uitgesteld. Wegens het naderen van den dag waarop de Invaliditeitswet uiterlijk zou moeten in werking treden, zullen de vroeger aangekondigde en met die wet verband houdende wetsontwerpen tot herziening der sociale verzekeringswet ten U eerlang worden aangeboden. Het ligt in het voornemen om in afwachting van de indiening eener vlootwet voort te gaan met de geleide lijke vervanging van het materieel dat aan den dienst komt te ontvallen, en daarbij in de eerste plaats rekening te houden met de verdediging van Neder landsch Indië. Vertrouwende op de geestkracht van mijn volk om de zware lasten die het onvermijdelijk gevolg zijn van den noodtoestand waarin wij verkeeren manmoedig te dragen ga ik hoopvol de toekomst tegemoet. Wordt Nederland tot den einde toe gespaard, dan zal het, ik ben er zeker van opnieuw een eervolle plaats in den vreedzamen wedstrijd der volken inne men. Daartoe reeds thkns alle krachten in te spannen schijnt mij onafwijsbare plicht. Met de bede dat God ons moge sterken verklaar ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Na het uitspreken dezer rede, ver laat H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den 'Prins en voorafgegaan door de commissie uit de beide Kamers, de vergaderzaal. Nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de Vereenigde Vergadering. Minister Treub's plannen. Het O. B. meldt Naar aanleiding der beschouwingen in de pers over de Troonrede, hebben wij ons hedenochtend tot den minister van Financiën gewend om eenige nadere inlichtingen omtrent diens voornemens te bekomen. Op de vraag, wanneer ongeveer de indiening der in de Troonrede aauge kondigde belastingontwerpen te ver wachten zal zijn, antwoordde de Min., dat hij dit niet zeker zeggen kou, aan gezien dit zal afhangen van het terug komen van die ontwerpen van den Raad /van State, maar dat hij reden had om aan te nemen, dat het mogelijk zal zijn, die ontwerpen in te dienen vóór de openbare behandeliag van de Staatsbegrooting in de Tweede Kimer. Wat den inhoud van dia ontwerpen betreft, voelde de Min. op het oogenblik geen vrijheid, zich daarover uit te laten. In de tweede plaats vroegen wij, wat de bedoeling is van de paragraaf in de Troonrede waarbij wordt aangekondigd, dat de wetsontwerpen tot herziening der sociale verzekeringswetten «eerlang" aan de Staten-Gensraal zullen worden aangeboden. De Minister antwoordde: „De be deeling is dat de wetsontwerpen be treffende de herziening van de Invalidi- teits-, Ziekte- en Radenwetten zullen worden ingediend, zoodra de belasting- ontwerpen bij de Kamer zullen zijnen dus bekend zal zijn op welke wijze ik mij voorstel, de kosten van de sociale verzekering te dekken. Bij de indiening van de bedoelde wetsontwerpen zal tevens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp betreffende de ouderdomsreute worden gevoegd." Waterstaatsbegrooting. Aan de op de Waterstaatsbegrooting vermelde posten betreffende Zeeuwsche werken is het volgende ontleend Uitbreiding los- en laadplaatsen te Ter Neuzen. Bij de verdere uitwerking der plan nen voor de los- en laadplaatsen te Ter Neuzen is de wenschelij beid ge bleken daaraan eenige uitbreiding te geven. Volgens, het oorspronkelijke plan zou aan het zuidelijk boord van het zuidelijk bassin te maken benoor den de staalfabriek te Terneuzen, een kaaimuur worden gebouwd, lang 250 M. met een diépte voor dien muur van ongeveer 5,60 M. en aan de noordzijde van het noordelijk bassin zou een steiger worden gemaakt, lang 220 M., met een diepte daarvóór van ongeveer 2,37 M., terwijl overigens de boorden der havens zouden worden voorzien van een damwand. De overweging dat de voor Gent be stemde, dieper gaande schepen voort durend in aantal toenemen, heeft er toe geleid eenige wijzigingen in de plannen te maken. Deze bestaan daarin dat de water diepte langs den kaaimuur aan de zuid zijde van het zuidelijk bassin 8,75 M. zal bedragen in plaats van 7,75 M., waarop dus bij den bouw van dien muur zal moeten worden gerekend, terwijl verder de ontworpen steiger langs de noordzijde van de noordelijke haven, door een kaaimuur zal worden vervangen, waarvan de lengte 182 M. en de waterdiepte daarvóór 7 M. zullen bedragen. Voorts zal in den noordoostelijken hoek van die haven een steiger voor kleine stoombootjes zijn te bouwen. Ten slotte zal bovendien langs de zuidzijde van laatstgenoemde haven een kaaimuur worden gemaakt lang 200 M., met een waterdiepte bijv. van 7 M. Op deze wijze zal meer gelegenheid tot aanleggeu ontstaan voor diepgaande vaartuigen en voor directe lossing in spoorwegmateriaal, terwijl daarenboven de ruimte, beschikbaar komende voor opslagplaats, nog eeuigszius zal worden vermeerderd. COURANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1