31e Jaarg. ;\'o. 47 Zaterdag 18 September 1915 Nieuws- eiAdver 1 entieb 1 ad voor Zeeu wsch-V laanderen. F, Dl EL ËM A ft, Binnenland. Dit blad verschijDt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X EL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regals 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Suikercampagnc. Voor de aanstaande campagne is de volgende regeling vastgesteld De uitvoer van in Nederland geteelde beetwortels is verboden onder voorbe houd, dat onder bepaalde voorwaarden vergunning tot uitvoer kan worden verleend voor beetwortels geteeld in de grensgebieden. Het uitvoerverbod van suiker blijft gehandhaafd, behoudens bijzondere ver gunning door den minister van land bouw, nij verheid en handel teverleenen. Voor het verkrijgen van een vergun- - ning zal o.a. noodig zijn overlegging vau exportcertificaten. Deze certificaten worden verstrekt aan 1. Suikertabrikanten die vóór of op 25 dezer daartoe aanvraag doen en alléén dan wanneer zij zich bereid ver klaren een hoeveelheid suiker gelijk aaa 50 pet. van het onverkochte ge deelte hunner productie beschikbaar te stellen en te houden ter verzorging van de consumtie, ouder contröle vanwege de Nederlandsche regeering. 2. Raffinadeurs, kooplieden, e.a., die vóór of op 25 dezer daartoe aanvraag doen en alléén dan wanneer zij zich bereid verklaren 50 pet. van de door hen vóór 25 dezer gekochte hoeveelheid beetwortelsuiker beschikbaar te stellen en te houden ter verzorging van de consumtie onder coutröle vanwege de Nederlandsche regeering. Binnenlandsche suiker campagne 1915/16, waarvoor geen exportvergun ning vóór of op 25 dezer is aangevraagd, mag niet worden geëxporteerd. De voor de consumtie ter beschikking gestelde suiker kan geleverd worden a. in voor consumtie geschikten vorm, b. als ruwsuiker. Hierby wordt aangenomen, dat 600 zak ruwsuiker gelijk is aan 450 zak geraffineerde of witgedraaide suiker. De voor consumtie beschikbaar ge stelde suiker is verhandelbaar, met dien verstande, dat de verplichtingen, aan gegaan door den eigenaar op 25 dezer, overgaan van dezen op den volgenden bezitter, enz. De ter beschikking gestelde consum- tiesuiker moet, geleverd worden aan de raffinaderij of fabriek, zakken op reke ning of ter vulling geleverd, in voor consumtie geschikten vorm en moet worden afgestaan tot den maximumprijs van ƒ51 per 100 K.G. netto, contant met I1/, pet. korting. De beschikbaar gestelde consumtie kan, voor zoover zij niet reeds in con sumtie is gebracht, gedurende het jaar 1 October 1915 ultimo September 1916 opgevorderd worden door ot vanwege de regeering en deze behoudt zich het recht voor, een plaats van levering aan te wijzen en de qualiteit te doen oor- deelen. Raffinadeurs en witsuikerfabrikanten geven op 25 dezer aan het bureau op hoeveel ter beschikking gestelde ruw suiker zij in koop hebben, resp. con sumtiesuiker, zij schatten te zullen produceeren. Zoolang hun voorraad grondstof, resp. beschikbaar gestelde suiker, strekt, zijn zij verplicht con sumtiesuiker tot den door de regeering vastgestelden prijs af te leveren. Mocht op eenig oogenblik onverhoopt de vraag naar consumtiesuiker hun gezamelijken voorraad overtreffen, dat kan worden overgegaan door of vanwege de regee- ring tot opvragen van een hoeveelheid beschikbaar gestelde ruwsuiker en is de houder daarvan verplicht die onmid dellijk te leveren tot een prijs van 18 per 100 K.G. voor 1ste product, op de condities van de bestaande reglementen voor den aankoop van beetwortelsuiker. De opvorderingen worden door de regeeringen opgedragen aan de com missie van advies, welke deze regelt zooveel mogelijk in verhouding van de hoeveelheden, welke bij eiken houder nog aanwezig zijn. De verdeeling van de opgevorderde hoeveelheden ruwsuiker onder raffina deurs en witsuikerfabrikanten wordt geregeld door de commissie van advies en zal plaats hebben in overleg met belanghebbende raffinadeurs en witsui kertabrikanten, zooveel mogelijk naar verhouding van ieders beschikbare capaciteit. Deze hebben de verplichting de hun toegewezen hoeveelheden ruw suiker te verwerken en daartegen con sumtiesuiker te leveren tot den prijs van ƒ51 per 100 K.G. netto a contant met U/a pet. korting. De maximum-verkoopprijs voor den detailverkoop blijft gehandhaafd op f 55 per 100 K.G. netto contant voor melis no. 1 of daarmede overeenkomende suiker. De maximumprijs voor den groothandel, tevens voor de industrie, voor zoover voor binnenlandsch gebruik werkend, wordt gesteld op ƒ51 per 100 K.G. netto, met l1/, pet. korting voor contante betaling voor melis no. 1 of daarmede overeenkomende suiker. De prijs vau bijzondere soorten suiker, superior, basterd, poeder, tabletten, brooden, cubes, crushed, kandij enz. Wordt vrijgelaten, doch nimmer kan de levering dezer bijsoorten vrijstellen van de verplichting tot levering van con- sumabele suiker type melis no. 1 of daarmede overeenkomende suiker. De exportindustrieën vatf suikerhou dende goedereu zullen bij uitvoer voor terugbetaling van betaalde accijns moe ten overleggen; voor verwerkte binnen landsche suiker, certificaten van uitvoer, voor verwerkte buitenlandsche suiker, speciale vergunningen van de regeering. Alle op 1 October 1915 aanwezige voorraden suikercampagne 1914/15, zullen met het oog op de bepalingen voor de nieuwe campagne worden op genomen. (St. ct.) Men meldt aan de N. R. Crt., dat alsnog de invoer vau in Zeeuwsch Vlaanderen geteelde, voor 1 Aug. 1.1 met Belgische fabrieken gecontrac teerde, suikerbieten onder verschillende voorwaarden zal worden toegestaan. De atd. Terneuzen van de schippers vereeniging Schuttevaer had dezer dagen de bevoegde autoriteit er op gewezen dat de sedert 16 April jl. door het militair gezag uitgevaardigde beperking van de scheepvaart door de Oostsluis zeer belemmerend zou werkerf bij de aanstaande bietencampagne. Thans is deze verordening, waarbij het invaren der Oostgeul van de oude haven werd verboden, voorloopig inge trokken. N. R. Crt. Van het oosteiyk platteland. Men schrijft uit het Oosten des lands aan het HblcL. De landbouwers hebben een goed jaar. De rogge, het hoofdproduct in deze streken, is over 't algemeen goed gelukt er is veel stroo en de zaadop brengst van de roggeakkers, waar de nachtvorsten in den voor-zomer geen schade aanrichtten, is meer dan middel matig. De hooiopbrengst was bij het eerste snit niet groot, doch nu komt de nazomer met zooveel gras, als er in geen. jaren geweest is. Ook haver, gerst, suikerbieten, enz. leveren een flink beschot. Daarbij maken de boeren hooge prijzen voor hun paarden, koeien, varkens, kippen, eieren, enz. enz. De prijzen der paarden en koeien zijn meer dan verdubbeld. Een varken van circa 200 pond b.v. brengt zooveel op als voor een paar jaar een mooie, jonge koe. Biggen kosten zelfs 3 a 4 gld. per week ouderdom. Ook kippen en jonge hanen doen een flinken prijs en de kippeneieren die hier in gewone tijden voor dezen tyd van 'tjaar 3 ct. per stuk kostten, worden thans betaald met 6 ct. hooger. De opbrengst van den fruitoogst is gewoonweg enorm. Tal van appelboomen konden hun last van mooie vruchten niet dragen en staan met gebroken takken. Peren zijn er wel minder, doch ook in voldoende mate. En de prijzen zijn dientengevolge zeer laag. Voor 20 ct. per D.L. koopt men mooie appels en peren. In geen jaren is het ooft hier zoo goedkoop geweest. De markten worden dan ook als 't ware met fruit overstroomd. Met één gawas een hoofdproduct der oostelijke provinciën de aard appelen, staat het er minder goed voor Veel aardappelvelden hebben te zeer vau de nachtvorsten in Juni geleden, zoodat daar de knollen erg klein zijn gebleven. Eu thans richt de aard appelziekte op vele akkers reeds groote verwoestingen aan. Qualiteit en quan titeit van dit gewas laten dan ook veel te wenschen over. De weilanden staan prachtiger er ia thans gras als in geen jaren te voren De melkopbrengst is dan ook over vloedig, zoodat in de zuivelfabrieken heel wat melk verwerkt wordt, 't Is dus een gulden, tijd voor de platte landers. En toch, ze klagenAlles heet even duur; er kan geen winst worden gemaakt en dan komen ze je ook nog op 't dak vallen met biljetten voor de inkomsten belasting. Al3of de boeren er nu zoo goed voor staan Zoo kan men ze dagelijks hooren klagen en we kunnen wel met zekerheid zeggen dat die klachten" in cijters zijn uit gedrukt op genoemde biljetten. Als de fiscus er nu maar rekening mee gaat houden. Nederl. ambulance naar Frankrflk. Dinsdag is de Nederlandsche ambu lance, die onder leiding van dr. J. C. J. Bierens de Haan naar Frankrijk gaat met de Batavier III, die de heer A. G. iröller beschikbaar had gesteld, ver trokken. Deze ambulance wordt, gelijk bekend, uitgezonden vanwege het Ned. comité voor een ambulance naar Frank rijk. Het noodige bedrag ervoor is grootendeels door groote giften bijeen gebracht. Het comité heeft bij de voorbereiding de grootste tegemoetkoming en wel willendheid van de Fransche regeering mogen ondervinden en in het bijzonder heeft de Fransche gezant, de heer Allizé, zich veel moeite voor de tot standkoming van de ambulance getroost. De ambulance bestaat uit 32 personen, t. w. 20 dames en 12 heeren. De Bata vier III brengt haar naar Havrevan daar gaat de reis naar Parijs, waar hoogstwaarschijnlijk het arbeidsveld van de ambulance zal zijn. De ambulance is voor onbepaalden tyd vertrokken. Er waren zeer strenge maatregelen genomen om aan het vertrek van de ambulance een beslist intiem karakter te geven. Behalve familie en goede kennissen van de leden der ambulance werd niemand, ook de pers niet, tot de St. Jobshaven, vanwaar de Batavier III zou vertrekken, toegelaten. De Fransche gezant, de heer Allizé, was by het vertrek aanwezig. N. R. Crt. De Duitsche regeering heeft den uitvoer van spoorstaven van België naar Nederland verboden. Onze spoor wegmaatschappijen hebbea nog groote hoeveelheden spoorstaven in België (met name in Seraingj in bestelling. Uitvoer van aardappelen. Op verzoek van den heer Jac. Welle- mau, voorzitter van de afdeeling Krui- ningen van de Zeeuwsche Landbouwmij. zullen deze week verschillende afdee- lingen der Z. L. M. een spoedeischende vergadering beleggen teneinde een adres te bespreken, dat door den heer Wellemau bij de afdeeling Kruiningen ingediend is, om den Minister te ver zoeken den uitvoer van aardappelen toe te staan, nadat een voldoende voor raad voor winterverbruik is gereser veerd. In de toelichting op dit adres wordt o. m. opgemerkt. Op 't oogenblik is de uitvoer van aardappels voorshands verboden. Dit brengt mede slappen handel en betrek kelijk lage prijzen. Waaneer uu ieder zijn winterprovisie insloeg, dau was daar niets op tegen en zou de uitvoer omstreeks halt October kunnen be ginnen. Maar niet alle consumenten kunnen hun winterprovisie nu reeds in zij a geheel opdoen, omdat óf beschikbaar bergruimte óf contanten ontbreken. Deze groote groep moet niettemiu het heele seizoen door lcunneu inslaan. Blijven uu de grenzen gesloten, dan zal zulks gevoegelijk kunnen, maar is ook de kans groot, dat tenslotte het reusachtig overschot minderwaardig AXELSCHEiS COURANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1