Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. kwam een oogenblik verademing. Da delijk daarop sloeg er een granaat in, die de kaken van den officier wegrukte. Ondank» de vreeselijke wonde had hij de geestkracht om een potlood te vragen, en met dat potlood, dat met bloed be vlekt werd, ook de tong was afgerukt, •chreef hy op zijn aanteekenboek, dat hij zelf uit zijn zak haaldeIk beveel de compagnie tot aan het uiterste toe stand te houden. Ik schenk 500 frank aan mijn ordonnans, het overige geld, dat ik bij mij heb, is voor mijn man schappen, de sergeant moet al mijn papieren aan mijn familie zenden, en er bijvoegen, dat ik gelukkig sterf. Vive la Fr De bladzijden, waar deze woorden op geschreven staan, zijn gedrenkt met bloed. N. R. Crt. De in België verschijnende bladen bevatten de volgende verordening van den Duitschen gouverneur-generaal „be treffend het slaan van zinkmunt". De verordening luidt als volgt: „In verschillende streken des lands is er gebrek aan pasmunt ontstaan; om j daarin te verhelpen heb ik besloten zinkmunt te laten slaan en bepaal het volgende: 1. Er wordt zinkmunt van 5, 10 en 25 centiem geslagen. 2. Deze muntstukken dragen op de eene zijde het opschrift: „Belgique- België", de waarde en het jaartalop de andere zijde eenen leeuw binnen eenen krans. Deze muntstukken hebben eenen gladden rand. 3. liet gewicht is vastgesteld: voor de 5 centiemstukken op 2 5 gram; voor de 10 centiemstukken op 4 gram; voor de 25 centiemstukken op 6.5 gram. De afwijking in het gewicht mag niet meer noch min bedragen dan20 dui zendste bij de 5 centiemstukken; 15 duizendste bij de 10 centiemstukken; 10 duizendste bij de 25 centiemstukken. 4. De doorsnede is vastgesteld voor de 5 centiemstukken op 19 m.m.;voor de 10 centiemstukken op 22 ra.m.voor de 25 centiemstukken op 26 m.m. 5. Niemand is verplicht, voor meer dan 5 frank zinkmunt in betaling te aanvaarden. 6. De zinkmunt wordt bij de kassen, die de Generalkommissar voor de ban ken aanduiden zal, in een bedrag van ten minste 100 frank voor elke soort tegen wettelijke geldmiddelen inge wisseld. 7. De uitvoeringsbepalingen voor deze verordening worden door den General kommissar voor de banken in België gegeven." In een gesprek tusschen een tram conducteur en den Brusselschen corres pondent van de N. R. crt. zeide eerst genoemde o.m. het volgende van deze zinken muntstukken, terwijl bij zijn loodkleurige handen liet zien: „Het is nochtans maar het tiende stuk", dat ik te zien en te behandelen krijg 1" En hij langt het, dat tiende stuk, uit zijne geldzak; hij doet het eventjes, langs den gladden rand, loodrecht tusschen wijsvinger en duim draaien. „Bezie mijne handen herhaalt de jammerende tram-conducteur. Onze nieuwe pasmunt geeft afde Brusselaars loopen weldra allemaal- met handen als van een verversknecht, zoo zij de voorzorg niet nemen dat geld niet met handschoenen aan te pakken. Dewelke handschoenen trouwens on middellijk vuil zullen zijn. En zullen dienen telkens en telkens vervangen te worden. Alsof het leven nog niet duur genoeg was palels naar het gebouw der Grafelijke zalen begeeft, kleiner van samenstelling zijn, dooi lien de meeste hofdignitarissen, die anders in dien galastoet mederijden, zich ook thans bij aankomst van Hare Majesteit in dat gebouw zullen be vinden. Avp. Men deelt mede, dat de Nederlanders in het vervolg niet meer naar en van België heen en weer mogen reizen onze zegsman kreeg bericht, dat hij in België dan wel in Nederland moest blijven. Ook aan vele anderen werd dat mede gedeeld. Avp. De uitvoer van varkens. Zooals bekend is, werd medio Aug. door den minister van landbouw, nijver heid en handel bepaald, dat voor het tijdvak van 19 Aug. tot en met 18 Sept. geen uitvoercouseuten voor varkens zouden worden afgegeven. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat de volstrekte sluiting der grenzen voor den uitvoer vau varkensvleesch een maatregel van tijdelijken aard was. Zoodra er voldoende aanwijzingen zou den zijn, dat er overproductie is van slachtrijpe varkens, zou wederom een regeling ingevoerd worden, waarbij een beperkte uitvoer wordt toegestaan. Naar wij thans vernemen, bestaat bij den minister het plan, de grenzen voor den uitvoer voorloopig nog niet te her openen. Hit niets toch blijkt, dat er op dit oogenblik overproductie van varkens is. De prijzen zijn nog uiter mate hoog en aan de Amsterdamsche markt b.v. was de aanvoer de laatste weken buitengewoon gering, zóó gering, dat bijna uitsluitend regeeringsvarkens geslacht worden. Hbld. Hit Rome wordt aan De Tijd. gemeld dat een oude kwaal, de suikerziekte, zich opnieuw bij kardinaal Van Rossum heeft doen gelden. De toestand is geenszins van dadelijk ernstigen aard, en het volgen van een kuur, waartoe de kardinaal is overgegaan, geeft hoop, dat hij binnen eenigen tijd weer zijn werkzaamheden in Rome geregeld zal kunnen voortzetten. steen benevens 10 plaatsvervangsters. B. 48jarige merries: III district62, Lieza, E. Daelman, Groede 1, Aline, H. J. Aernoudts, Sluis 148, Julma, René Sturm, Biervliet57, Muraille, A. J. Aernoudts, Sluis42, Mina, P. J. Lannoye, Aardenburg 59, Plume, E. Modde, Oostburg; 2, Olgall, J. v. d. Meulen, Sluis; 44, Reine, P. J. Lannoye, Aardenburg 12, Rosette, H. J. Aernoudts, Sluis; 21, Martha, J. de Bruyckere, Sluis; 11, Flora, J. v. d. Meulen, Sluis 33, Bertha, A. Verplanke, Waterlandkerkje benevens 23 plaats vervangsters. IV district609, Lady, B. C. Puvlaert, Zuiddorpe 571, Fanny, Ph. J. v. Dix- hoorn, Axel619, Truida, Jan de Putter Jz., Axel478, Sarah de Wannegem, B. de Deckere, Hulst; 610, Coquette, F. van Hoeve, Axel477, Bienfaite de P. R. N., P. VaeiYsebaert, St. Jausteen; 622, Merveille, Wed. Jos. Daelman, Westdorpe; 514, Mazette II de Lierde, C. J. Vael, Hontenisse 575, Flora, Jan de Putter Jz., Axel503, Emma, V. Boeding, Stoppeldijk; 595, Binette de Westdorpe, Gust, van Waes, Westdor pe 614, Emma, Jan de Putter Jz., Axel benevens 24 plaatsvervangsters. C. 913jarige merries: III District: 78, Miete, Augs. de Mil- liano, Aardenburg; 81, Cora, J. v. d. Meulen, Sluis80, Fanny, Iz. P. Ris seeuw, Oostburg 88, Marie, A. P. Modde Schoondijke; 118, Hardie, A. de Dobbe- laere, IJzendijke; 121, Poes, W.deBlaey, Biervliet, benevens4 plaatsvervangsters. IV District628, Ethel, Wed. Jos. Daelman, Westdorpe; 629, Florine, Ph. J. v. Dixhoorn, Axel630, Marie, de zelfde 631, Ba vette, dezelfde; 644, Rosette, H. P. Puylaert, Zuiddorpe 518, Madam, B. de Deckere, Hulst, benevens 4 plaatsvervangsters. De heer Zonnevylle, landbouwonder wijzer te Axel heeft Zaterdag te Hulst voor Ceres", vereeniging van oud leerlingen van den landbouwcursus aldaar een causerie gehouden, die hij betitelde: „Revue over den landbouw", cn waarin hij vooral de door den oorlogstoestand geboden regeeringsmaat regelen besprak, er tevens op wijzend dat niet steeds voldoende de landbouw vertegenwoordigd is in commissies die over landbouwbelangen te oordeelon hebben. M. crt. Thans is beslist, dat II. M. de Ko- niugin in persoon Dinsdag 21 dezer de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zal openen. Evenals ten vorigen jare zal de stoet, waarmede H. M. zich van het koninklijk Paardenkeuring. Vrijdag den 3en September werd te Kruiuiogen de laatste premiekeuring gehouden van tokmerries van 313 jaar welke keuring moest uitgesteld worden wegens de toen in het Oosten van Zuid- Beveland heerschende borstziekte- onder de paarden. Dientengevolge kan thans de lijst medegedeeld worden van de bekroonde merries bij de zomor-premie keuringen. We ontleenen aan die lijst welke voorkomt in de M. Crt., de volgende bekrooningen A. Driejarige merries: III district: 100, Doretta, I. J. de Hullu, Zuidzande 131, Belle, G. Buijsse, Biervliet; 116, Fintje de Westcapelle, J. J. de Bruijue, Westcapelle; 136, Cubus, Ph. J. van Dixhoorn, Axel94, Bengalina, Aug. de Milliano, Aarden burg 105, Caline de Maldegem, Alfons Aernoudts, Sluisbenevens 12 plaats vervangsters. IV district530, Béate, P. Vael - Ysebaert, St. Jansteen; 553, Bobette, 1:1. P. Puylaert, Zuiddorpe; 560, Carolina, Ph. J. van Dixhoorn, Axel525, Du- chesse de Mullein, B. de Deckere, Hulst 529, Flora, P. Vael—Ysebaert, St. Jan- AXEL,X14 September 1915. Gisteren was de rietdekker IJ., alhier werkzaam aan de schuur van den landbouwer M. D. onder deze gemeente. Omstreeks halt 12 is hij van de schuur gevallen en heeft daarbij ernstige kneu zingen opgedaanook klaagt de man over inwendige pijnen. Nadat hij aenigen tijd gelegen had, werd hij door een buurvrouw opgemerkt, die toen dadelijk hulp ging halen. Met de auto van dokter Jens is de man huiswaarts gebracht, doch kon nog niet dadelijk geholpen worden. Ten overstaan van Notaris Drog mans, werd hedenmiddag, ten herberge van den heer Blansaart, geveild, ten verzoeke van de erven van de wed. Jacobus de Kraker, de navolgende vaste goederen 3 woonhuizen met 1 are 65 centiaren, Deij, Willem Mieras Tóegewezen aan de Kraker te bracht in het geheel op fr. 19.756.65. Dit bedrag is aan de Koningin van België overhandigd, en heelt zij aan de Commissie haren hartelijken dank ge bracht voor deze liefdadige onderneming ten behoeve van het lenigen der ellen den der arme bevolking. Tevens deelt het bestuur mede, dat de commissie officieel is ontbonden en onder dien naam geen collecten meer zullen worden gehouden. Tem. crt. Men schrijft uit Clinge Verschillende kleine dieren, zooals honden, katten, hazen zijn al gedood door aanraking van de electrische draad afsluiting langs de grensZaterdag wrong zich een rund door de buitenste prikkeldraad versperring, raakte den electrischen draad en was dood. M. Crt. Onder de gemeente St. Jansteen zijn een Belgisch vluchteling, zekere Lucien Terbroodt en een veertienjarige jongen door den electrischen draad gedood. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland enz. is het verblijf in zijn gebied ontzegd aan Henri de Rijcke, geboren I October 1888 te Selzaete, tijdelijk te Sas van Gent (nationaliteit Belg)René van Acker, geboren 4 Juni 1895 te Sas van Gent en wonende aldaar (nationaliteit Nederlander)Desiré de Letter, geboren 20 September 1887 te Sas van Gent, wonende aidaarPetrus de Letter, geboren 10 November 1871 te Sas van Gent, wouende aldaar (nat. Ned.) Amelé Hellebosch, geboren 6 Februari 1887 te Gent, wonende te Sas van Gent (Belg) en Marinus Markusse, geboren 5 October 1873 te Cortgene, wonende te Axel (Ned.) allen wegens clandestienen uitvoer en de beide laatste wegens het bevorderen van den clandestienen uitvoer. Aan A. Misseghers, die bij besluit van 28 Mei jl. werd uitgewezen, is vergunning verleend met ingang van 15 September weder in bedoeld ambts gebied terug te keeren. M. crt. Koop 1, zijnde erf, samen groot in huur bij Corn, en Jacobus Gans. wed. Louis de Putterde Axel, voor 2950. Koop 2, zijnde een woonhuis met erf, groot 99 centiaren, in huur bij Cornelis Jansen van Roosendaal. Toe gewezen aan Hendrik Mangold, metse laar te Axel, voor 575. Koop 3, zijnde een woonhuis met erf, groot 84 centiaren, in huur bij Pieter van Doorn. Toegewezen aan Corn. Swets, koopman te Axel, voor ƒ825. Koop 4, zijnde een woonhuis met erf, groot 65 centiaren, in huur bij Adriaan Vereecken. Toegewezen aan Jan Meijer Johz.-koopman te Axel voor 760. Koop 5, zijnde een woonhuis en erf, groot 1 are 5 centiaren, in huur ge weest bij Jac. de Groote. Toegewezen aan de weduwe Louis de Putter voor noemd voor 360. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het ingezonden stuk in dit nummer voorkomende en bevelen de zaak volgaarne bij belangstellenden aan. De bloemendag van het Neder- landsch Huldigings comiteit „Kouingin Elisabeth" die ook alhier gehouden is, Omtrent den diefstal van f 50,000, verleden jaar ten nadeele van de erf genamen van een 84-jarigen bewoner van 't Oranjeplein te 's Gravenhage, in verband waarmede diens 26 jarige huis houdster en de werkvrouw nu zijn ge arresteerd, wordt nog medegedeeld dat bij ziju overlijden da werkvrouw door de huishoudster, die zich meesteres van de geldmiddelen had gemaakt, aauvan- Lelijk een lijfrente van f 5 per week werd toegezegd, doch dat de zoon van de werkvrouw (een berucht persoon, die thaus in preventieve hechtenis zit, verdacht van diefstal bij de firma Peek Cloppenburg) hiermede geen genoegen had genomen en weten te bewerken, dat zijn moeder f 10.000 ontving. Bij het verhoor inzake bovengenoem- den diefstal van den zoon, verried deze 'die „schenking", waardoor men op het spoor kwam van den reeds vermoeden diefstal van ruim f 50.000 door de be wuste huishoudster, met medeweten der werkvrouw en haar zoon, die ver keering had met de huishoudster en van haar alles wist. Bj de in Utrecht aangehouden huis houdster werd een groot bedrag aan effecten gevonden. Bij de wed. W., te Tiel aangehouden niets. Zij be weerde, dat de haar geschonken f 10.000 waren gestolen door haar zoon. De politie hield tegelijkertijd aan haar pupil, het 13-jarige meisje van S., dat de laatste dagen bij haar pleegmoeder verblijf hield. Het kind werd echter weer op vrije voeten gesteld en vertrok per eigen gelegenheid naar 's Gravenhage. Aop. Te Wijk-aan Zee is een onderwij zeres, die tijdelijk werkzaam was, bij den aanvaug van de zomervacantie ontslagen en bij het einde daarvan weer aangesteld. S* in

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2