Woensdag IS September I If IS Nieuws- Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. p D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Nikolaj Nikolajewitsj is Woensdag avond uit St. Petersburg naar den Kaukasus vertrokken. Aan het station heelt hij, naar Reuter meldt, elk der leden van zijn stat afzonderlijk de haud gedrukt. Generaal Alexejef, de nieuw benoemde chet van den staf, was bij het afscheid tegenwoordig. Kort voor het vertrek van den trein vergcheen de tsaar met den minister van het hof en zijn gevolg. De tsaar en de groot vorst gingen den wagon binnen, waar zij afscheid namen. Toen de trein zich in beweging zette, groette de grootvorst uit het coupéraam. De tsaar bleef op het perron totdat de trein was ver trokken. De correspondent van de Times te St. Petersburg is van oordeel dat de tsaar zijn persoonlijke leiding van de legers te velde onder de gelukkigste voorteekenen, is begonnen door de bekendmaking van een hoogst belang rijke overwinning in Galicië en de gelukkige bevrijding der Russische legers uit hun moeilijke positie ten Oosten van de Weichsel, waaruit valt af te leiden dat de ongerustheid omtrent de Grodno-groep niet door generaal Alexejef (den nieuwen chet van den generalen staf) wordt gedeeld. In militaire kringen wordt zoowel moreele als strategische beteekenis ge hecht aan de Galicische overwinning over de legers van Linsingen en Pflau- zer. De Duitschers beoogden van da gebieden van Tarnopol en Trembowla uit met gebruikmaking van de gemak kelijke wegen die naar Podolië en Zuidelijk Wolhynië voeren, de zone van het Ostrogwoud (ten Z.O. van Dubuoj in te sluiten en vervolgens over een breed front in de Zuidwestelijke pro vincies door te dringen. Het ontworpen offensief zou door een welvarend land zijn gegaan, good voorzien van spoor wegen, en de overbrenging van den strijd naar dit gebied zou zoowel van militair als van oeconomisch belang zijn geweest. De vijandelijke macht die door de Russen uit elkaar ia geslagen bestond uit (twee?) legerkorpsen, en het feit dat de Duitsche garde in het vuur kwam, bewijst de beteekenis die de vijand aan het plan hechtte. Ten spijt van hun overwinning oordeelden de Russische bevelhebbers het voorzichtig, met het oog op de overmacht der vijandelijke artillerie, hun vroegere stellingen aan de Seretn opnieuw te bezetten. Hoewel het behaalde succes de streek van Dubno voor onmiddellijke bedreiging van omvatting heeft behoed (het tele gram is van 9 dezer Dubno is inmiddels genomen. Red.), zoo zijn de Russen bij Dubno en Kremenec niettemin ge noodzaakt nieuwe stelliugen aan de Ikwa en de Boven-Coryn in te nemen als gevolg der frontale operaties van den vijand. Sedert den val van Grodno is de vijand daar snel vooruitgekomen tot op 20 mijlen ten N.O. en ten Z.O. onder scheidenlijk van Druskieniki en Skidel, en zijn tegenwoordig front strekt zich uit van Druskieniki over Jeziory, Skidel en Lunno tot Piaski. Masty is nog in Russische handen. In nauw verband met de krijgsverrichtingen in de streek van Grodno blijft de vijand zijn op- marsch voortzetten van Wolkowysk op Slonim, met het doel bij Baronowici uit te komen en vandaar de omvattingsbe weging tegen Lida te voltooien. De vooruitgang van den vijand in het Oostzee-gebied is uiterst langzaam en ontmoet bij eiken stap hardnekkigen tegenstand. De belangrijkste^pogingen der Duitschers in de streek van Groot Ekau en Neuhut, ten Westen van Priedrichstadt, beoogen de mogelijkheid te voorkomen van een Russische be dreiging van hun achterhoede. Aldus getrouw weergegeven, de toe lichting van den Times correspondent tot de gelukkige voorteekenen waar onder de tsaar het persoonlijk opper bevel heeft aanvaard. N. R. Crt. Uit het Oo3tenrijk«che perskwartier wordt dd. 7 September aan het Berliner Tageblatt geseind: Op het gevechtsterrein ten zuiden van Polesië is vroegtijdig de herfst met koude en regen ingevallen, wat de militaire operaties bemoeilijkt. Vele stroomen zijn buiten hun oevers ge treden en veranderen de toch reeds moerassige laagvlakte gedeeltelijk in meren. De opmarsch van de bondge nooten beschikt daardoor, wat artillerie en trein betreft, bijna uitsluitend over de weinige vaste en verhoogde rijwegen. Deze beperking vergemakkelijkt den vijand de verdediging tusschen Dnjestr en Pruth, waar het vijandelijke front een uatuurlyke flankdekking vond. De Rus.sen hebben nieuwe pogingen gedaan om de Boekowiua binuen te vallen en daardoor den rechtervleugel van het leger Pflanzer Baltin in te druken. De Oostenrijk-Hongaarsche troepen hebben dezen aanval niet alleen weerstaan, maar met een zorgvuldig voorbereid offensief zelfs beantwoord. Onder den druk daarvan begint het Russische front ook hier te waukelen. Ten noorden van den Dnjestr doet de vijand voortdurend verwoed pogingen de positie op de hoogten ten Oo3ten van den mond van de Sereth terug te nemen. Zonder echter te kunnen verniuderen, dat deze stelling uitgebreid en verbonden wordt met de stroomopwaarts veroverde overgangen over de Sereth. Zuidwestelijk van Tar nopol is het dorp Ostrow, dat de vijand tot een sterk steunpunt had gemaakt, stormenderhand genomen. In het gebied van den Wolhynischen vestingdriehoek zijn de Ikwa en de Plasjewka buiten hun oevers getreden en ligt de weg diep onder de modder. Dit vertraagt de operaties van het leger van Boehm-Ermolli, dat na het overschrijden vau de grens op de lijn Kroepjets—Michalowka tegen Dubno oprukt, terwijl het leger van Puhallo deze vesting van uit het Noordwesten op den weg van Lusk uadert en tegelijk haar verbindingslijn met de hoofdves ting Rowno bedreigt. (Dubno is, naar men weet, intusschen door de Oosten rijkers bezet.) De Russen hebben hier, behalve het hooge water, ook voordeel van de samenpersing tusschen hun vestingen, die het hun mogelijk maakt iun boogvormige stellingen in het voor uitgeschoven terrein dicht te bezetten. De Oostenrijk-Hongaarsche troepen, die tot het leger van Mackensen behooren, en langs den Noordrand van Polesië op den weg Brett-Litowsk —Minsk voor waarts rukken, hebben, na een worste ling, die dagen geduurd heeft, den overgang van de Jasiolda geforceerd, waarbij z(j door moerassen overstroomde steppen de vijandelijke hindernissen op den anderen oever moesten genaken. De Russen trokken zich hier terug in de richting van de Mesjoeljawka beek, na het brandende dorp Kartoeskaja- Beresja opgegeven te hebben. Achter de moerassige oevers van de beek hadden zij nieuwe stellingen voorbereid. N. R. Crt. Terwijl te Berlijn verluidt dat Bul garije eerlang door een offensief tegen Servië de centrale mogendheden te hulp zal komen, is de hoop in Italië op Roemenië gevestigd. Volgens de Corriere della Sera zouden Oostenrijk- sche en Duitsche kooplieden reeds den 2en September Boekarest hebben ver laten en er zijn nog tal van andere aanwijzingen dat Roemenië gereed staat „zijn politiek naar die der entente te richten". Intusschen wordt uit Milaan aan de Basler Nachrichten gemeld, dat officieels Roemeensche kringen nogmaals met nadruk de opnieuw opgedoken geruch ten omtrent een overeenkomst met de entente hebben gelogenstraft. Een telegram uit Saloniki aan de Tribune de Genève meldt, dat Wenizelos er in geslaagd zou zijn de regeeringen van Griekenland, Roemenië, Servië en Bulgarije te bewegen, afgevaardigden te zenden naar een conferentie te Sa lauiki. De vier minister-presidenten zullen er heengaan met militaire attaché's. N. R. Crt. Een medewerker der Daily Express", teruggekeerd van een reis door de neutrale staten schrijft hiervan het volgende Zwitserland. Vroeger had ik den indruk, dat de Zwitsers Duitschgezind waren; dit schijnt in het begin van den oorlog inderdaad het geval te zijn ge weest, daar zij toen in de raeening verkeerden, dat de oorlog aan Duitsch land was opgedrongen. Het bekend worden der waarheid dienaangaande en de door de Duitschers begane wreed heden hebben echter teweeggebracht, dat thans Zwitserland sympathiseert met de geallieerden. Toen de oorlog tusschen Italië en Oostenrijk uitbrak, was men bevreesd voor een inval van Oostenrijksche troe pen er werden toen dan ook rnaatre gelen genomen om alsdan geduchten tegenstand te kunnen bieden. Hieraan is te danken, dat de neutrali teit van Zwitserland ontzien werd. Rumenië. Er is geen twijfel aan, of de Rumeniërs zullen aan den oorlog deel nemen en zeer zeker niet aan de zijde der centrale mogendheden, de vereering iu aanmerking genomen, die men in Rumenie voor Frankrijk heeft. Bulgarije. Dit schijnt beter voor den oorlog toegerust dan Rumenië. Gedu rende mijn terugtocht door dit land zag ik groote troepenafdeelingen die volledig waren uitgerust, geoefend worden. Holland. Dit land verkeert van alle neutrale staten in de ongunstigste geografische positie. De Hollanders zijn ten zeerste aan vrede gehecht en zouden veel opofferen, alvorens het zwaard te trekken. Intusschen sympa thiseert het volk geheel en al met de geallieerden, wetende dat de overwin ning vau Duitschland het einde hunner onafhankelijkheid zou beteekenen. Wan neer het er om gaat het land te verde digen, zal het Hollandsche leger gereed staan voor elk ander doel is het veel te gering in aantal zoodat niemand het in de Hollandsche regeering kan af keuren dat zij hare onzijdigheid heeft gehandhaafd, hetwelk met tact is geschied. Avp. De Berlijnsche correspondent van de United Press verneemt, dat Vrijdag ochtend te 11 uur een koerier van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken een nieuwe duikbootnota heeft overhandigd aan den Amerikaanschen gezant Gerard. De nota loopt over d« Órduna en deelt mede, dat de duikboot den aanval op dit schip heeft gerappor teerd, overigens de berichten in de pers van 8 Augustus bevestigend. De duik boot ver.klaart de Orduna te hebben aangevallen omdat deze een poging deed tot ontsuapping. N. crt. Over het in den grond boren van het s.s. Bordeaux, van de Cie transatlantique te Havre, melden de Fransche bladen nog De Bordeaux was den 2en Sept. uit Taffi vertrokken en bevond zich den 7deu om 5 uur 's ochtends op 12 mijlen afstands van Kaap Coubre, toen een kanonschot op het schip werd gelost. De kapitein beval met vollen stoom door te varen, doch de duikboot wist bij de vervolging, nadat drie granaten doel hadden getroffen, op zijde van de Bordeaux te komen en ze beneden de waterliju te raken. Toen het schip, dat veel water maakte, naar stuurboord begon over te hellen, liet de kapitein drie reddingsbooteu strijken en de be- mauniug van boord gian. De duikboot torpedeerde daarop het schip dat snel zonk en verwijderde zich toen in noor delijke richting. Ze voerde geen vlag en had geen nummer. De bemanning van de Bordeaux die zich kranig had gedragen^ werd door een loodsboot opgenomen en naar Royau gebracht. N. R. crt. De Matin vertelt van het heldhaftige gedrag van een jongen Franschen officier, wiens naam het blad te gelegener tijd bekend zal maken. Hij had in een der slagen rond Atrecht zijn compagnie ver vooruit gevoerd in de Duitsche loopgraven, waar zij zich nestelde. Er

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1