Voorhanden bij C. B. Antheunis HUIS met steeneii Schuur DRIE WOONHUIZEN Kennismaking. Zwarte Ir-ij Zaaigerst. OPRUIMING Vliegenvangers, Aid. „Axel", Z. L M. B. DE YLEESCHOUWËR, Axel. Advertentien. Koloniale Waren, Chocolade, Suikerwerken, Tabak, Sisaren, Sigaretten en andere tuxe Artikelen. Azijn Extract. Witte Peperkorrels. Cayennepeper. Gelatine of Vischlijm. Lauwlierbladen. WACHTENDE: Axel. P. A. v. Hoeve. TE KOOP: Openbare Verkooping. J. J. DE LOZANNE Te koop voor 3 Gulden: Axel. G. J. GAST. ran een boot werden de 8 man die de equipage van de >Seh. 316" vormdeD De land weergrenswachl te Budel constateerde, dat eei> paar aldaar gede- Bij Dcntinger (Elzas) is een Fransch militair vlieger bij een landing in een opgepikt en aan boord van de «Minister I tacheerde soldaten een Belg de behulp- I draadversperring geraakt en met zijn Cort van der Linden" genomen, die in j zame hand boden bij het smokkelen van I vliegtuig omgeslagen. Daarbij zijn de de nabijheid vischte. Maandagochtend kwam de »Scb. 141" voor de Scheveningsche Visschershaven en zond per boot een paar man naar bet strand om te melden, dat men 9 schip breukelingen, onder wie een ernstig verwonde aan boord had. Onmiddellijk voer de reddingsboot >jhr. Rutgers v. Rozenburg" de haven uit, met autoriteiten, een geneesheer en verplegend personeel van den Eerste Hulpdienst om de schipbreukelingen af te halen. De gewonde werd per ziekenauto naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De getroffen bom behoorde aan den reeder C. Pronk. Aan boord bevond zich 9 man, die allen werden gered. De »Sch. 316" lag op het oogenblik van de ont ploffing aan de vleet en had juist een boot uitgezet, om de vleet binnen te halen. Avp. Overtreding der broodreaeling. De grootste luxe-broodfabriek te Breda is, bij wijze van strafmaatregel, gedurende een maand verstokeu van de gunst regeeringsme.pl te kunnen betrekken. Genoemde fabriek had brood geleverd waarin niais was vermengd: had regee- ringsbrood verkocht zonder broodkaart en bovendien oud-brood voor veevoeder verkocht, alle overtredingen, die tot het nemen van den strafmaatregel hebben geleid. Avp. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Crt. Omtrent de beboeting door deN. O T, van verschillende importeurs van oliën en vetten te Rotterdam, wegens uitvoer van z.g. kunstspijzenvet naar Duitschland, kunnen wij uit goede bron het volgende mededeelen In het geheel zijn een vijftal huizen in deze zaak betrokken en beloopen de boeten voor elk van f40.000 tot f 60.000 eD zelfs van f80.000. De betrokkenen beroepen zich ter ver dediging van hun uitvoer op het voorbeeld van margarine, dat. zoolang dit artikel door Engeland niet als contrabande werd beschouwd, mocht worden uitgevoerd, hoewel het wordt samengesteld uit stoffen, die elk op zichzelf wel onder den titel vallen. Zij oordeelen nu, dat kunstspijzen vet een product is, dat, zoolang het geen contrabande is, onder dezelfde bepalingen valt, als vroeger de margarine, en dus mag worden uitgevoerd. De N O.T. meent echter, dat deze redeoeering niet opgaat. Margarine is haars inziens een vaststaand begrip, waaromtrent weinig of geen twijfel mogelijk is, terwijl kunstspijzen vet voor 90 pCt. bestaat uit katoenzaadolie en voor de rest uit andere vetten Volgens onzen zegsman zou 't dan ook vaD andere samenstelling zijn, dan het echte Duitsche kunstspijzenvet. De Rot terdamsche huizen, zoo zeide hij, hebben eenvoudig het kind maar een naam ge- gegeven, om katoenzaadolie te kunnen uitvoeren. Hun kunstspijzenvet ontstaat niet door een min of meer ingewikkelde fabricage zooals margarine; het is een eenvoudige samenvoeging van een paar verboden artikelen onder een nieuwen naam. Doch de importeurs houden vol, dat kunstspijzen vet niet slechts een mengsel, doch wel degelijk een bekend, en vooral Id Amerika, Engeland en Duitschland reeds lang in den handel zijDd fabrikaat ft is, gelijk margarine. Nader verneemt de Msb. dat de zen dingen, welke zijn aangehouden en be stemd waren voor Duitschland bestonden uit oliën en vetwaren ter waarde van 2 1 3 millioen gulden. De goederen waren ouder andere ramen gedeclareerd. Be halve eenige Rotterdamschefirma'szouden er ook groote fabrikanten bij betrokken zijn. De betrokkenen moeten zeer groote sommen hebbeD verdiend. zakken tarwebloem naar België. Door de grenswacht werden de soldaten evenals de Belg, zekere E uit Hamont, verzekerde bewaring gesteld, doch het verblijf op Nederlandsch grondgebied is E. ontzegd. Door de rijksambtenaren te Venlo die voor het vertrek naar Kaldenkirchen een goederentrein inspecteerden, werd in den bagagewagen brood, meel, petroleum enz. gevooden. Tegen 4 Pruisische beambten werd wegens poging tot verboden uitvoer proces-verbaal opgemaakt. Avp. De burgemeester van Groningen heeft 600 H.L. rogge in beslag laten nemen. De partij was in Drente opgekocht en bestemd voor een jeneverstokerij te Schiedam. Brutale kippendieven. Zekere V. uit Hengelo en R. uit Ambt Harden berg, hebben bij den laudbouwer H., te Notter, dicht bij Rijssen, kipped gestolen. Als een bewijs van brutaliteit kan dienen, dat ze eerst een slaapplaats hadden ge zocht in de schuur van H., daarna de kippen uit een nabijzijnd hok gestolen en zich daarna weer rustig met de gestolen dieren in de zelfde schuur ter ruste hadden gelegd. Avp. Gelukkig toeval. Op de Zaandamsche kermis werd in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken in een werp tent, z.g. Amerikaansche Hoepla, en werden eenige voorwerpen die als prijzen dienen ontvreemd. Het toeval wilde, dat de bestolene des morgens vroeg op reis moest naar den Bosch, zonder nog bekend te zijn met hetgeen 's nachts gebeurd was. Wijl hij voor een goede aansluiting te Amsterdam eenige uren moest wachten besloot hij een eindje de stad in te gaan. Zijn weg voerde hem overeen marktplein waar zijn aandacht getrokken werd door een uitstalling, waarin op zeer voor deelige voorwaarden horloges en z.g. barnsteenen sigarenpijpjes te koop aange boden werden, welke voorwerpen hem zeer geschikt voorkwamen voor zijn »hoepla". Na eenig over en weer praten werd de koop gesloten en besloten in een nabijzijnd café af te rekenen, tot er iets tusschenbeide kwam. Een politieagent had ongemerkt de zaak, die hem verdacht voorkwam, gade geslagen. Verkooper en kooper werden bommen, die de vlieger bij zich had, onlploft, hijzelf met zijn waarnemer op slag gedood en 't vliegtuig vernield. Maandagavond heeft een Duitsch vliegtuig, dat op groote hoogte boven Chavanne sur TEtang, een Elzassische gemeente aan de vroegere grens, vloog, een krans naar beneden geworpen met het opschrift: ^Aan Pégoud, als held gesneuveld. Zijn tegenstander." Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 11 September: Zwakke tot matige wind uit Oostel. richtingen. Helder tot licht bewolkt. Droog weer. Mogelijk nachtvorst. Overdag zelfde warmtegraad. De ondergeteekende, A. J. L. VAN WIEMEERSCH— Verschueren, maakt het geachte pu bliek van Axel en omstreken bekend, dat hij Zaterdag aanstaande zijnde den 11 September zijnen nieuwen winkel zal openen, welke bestaat in Tevens speciaal adres voor prima NATUURBOTER, KAAS, EIEREN, enz. Zooals voorheen voerman van Axel op Hulst en van Hulst op Sas v. Gent. Beleefd aanbevelend, A. J L. VAN WIEMEERSCH VERSCHUEREN. Nieuwstraat, nabij het Station, Axel. AANBEVELEND. Landbouwonderwijs. eene lading aan roordeelige pryzen. Beveelt zich aan voor machinaal uitpassen. en Tuin, (met rijweg tot den tuin), groot 33 Roeden. Staande nabij het Station en geschikt voor alle bedrijven. Te bevragen tot 5 uur 's avonds, bij de Wed. J. DE KOK te Axel. De Notarissen Dregmans te Axel en Le Nobel te Ter Neuzen, zullen ten verzoeke van de Erven N. JANSEN VAN ROSENDAAL, Wed. Jacs. de Kraker, in het café van dhr, J. E. Blansaart te Axel, op Dinsdag 14 September (915, des namiddags 1 ure, verkoopen KOOP EEN. Om de Pathéfoon bij ieder in keDnis te brengen, is van af 15 Sept. bij onzen agent een Pathéfoon in huur te bekomen verzocht mede naar het bureau te gaaü I per dag en per week, zeer geschikt en daar bekende verkooper, na aan een voor trouwfeesten, enz. scherp verhoor onderworpen te zijn ge weest, de voorwerpen gesloten te hebben uit een werptent te Zaandam. »Welke werptent", vroeg nu belaDg stellend de kermisreiziger. »Die op het Stadhuisplein", luidde het antwoord. »Dat is de mijne", klonk het daarop verbaasd uit deD mond van den be stolene. Zonder de gelukkige tusscheukomst van den agent had de bestolene zijn eigen goederen teruggekocht. De dader werd in arrest gesteld en de ontvreemde goederen in beslag ge nomen. M. crt. Ongelukken. Te Stiphout geraakte de voermansknecht J. v, d. V. bij het opladen van hout onder een van de hout- kar afvallenden boom en werd zoodanig gekneusd, dat hij aan de gevolgen ia overleden. Te Voorbout is een 3 jarig zoontje van den heer J. B. in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Id de Lek, nabij 't Beusichetnsche veer, zijn Zondagnamiddag twee vrachtbooten tegen elkaar opgeloopen, tengevolge waarvan beide zoodanige lekkage bekwamen, dat ze zonken. Een 20 jarige knecht op eeD stoomhoutzagerij te Steeuwijk over kwam Zaterdagmiddag een ernstig on geluk. Terwijl hij bezig was met de cirkelzaag, werd zijn rechterhand door dit werktuig gegrepen en vier vingers werdeD geheel doorgezaagd. Z ij, die a. s. winter wenscben deel te Demen aan den Landbouwcursus te Axel, worden uitgenoodigd hiervan kennis te geven aan één der heeren onderwijzers Le Feber of Zonnevijlle, of aan ondergeteekende, vóór 25 September e. k. Leeftijd minstens 15 jaar. W. DIELEMAN Pz., Secr. 1 Haantje en 3 Hennetjes, aan den leg. Mooie diertjes. Te bevragen uitgever dezes. Buitengewoon puike Winter- gerst, door bevoegde Rijkscommissie goedgekeurd, nabouw ran origincele Mansholt II, zeer blank, vroeg rijp. Te verkrijgen bij fEfTI!— met Aanhoorigheden te Axel, kadaster sectie G nos. 1742, 1743 en 1744 groot 1 are 6 centiaren, 31 centiaren en 28 centiaren. Ver huurd aan C. Deij voor 1,50 per week, W. Mieras voor 1 per week. en J. Gans voor 1 per week. KOOP TWEE. Een Woonhuis met Aan hoorigheden alsvoren, kadas ter sectie G no. 300 groot 99 cen tiaren. Verhuurd aan C. Jansen v. Rosendaal voor 1,10 per week. KOOP DRIE. Een Woonhuis alsvoren, ka daster sectie G no. 94 groot 84 centiaren. Verhuurd aan P. van Dixhoorn voor 1,25 per week. KOOP VIER. Een Woonhuis alsvoren, ka daster sectie G no. 893 groot 65 centiaren. Verhuurd aan A. Ver- eecken voor 1,20 per week. KOOP VIJF. Een Woonhuis alsvoren, aan den Oudenweg, kadaster sectie D no. 953 groot 65 centiaren. Ver huurd aan Jacs. de Groote voor 1 per week. Betaling koopsommen binnen 2 maan den na de toewijzing. Ingenottreding huursommen bij de betaling der koopsommen. Grondlasten vanaf 1 Januari 1916 voor koopers. Onkosten 8 8 dagen. VAN a 3 cent per stuk.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3