Binnenland. Rechtszakén. Gemengd Nieuws. onder de soldaten. Maar het oudje schil de kalm en gelijkmoedig verder onder het kanongebulder en aan haar voeten speelde een zesjarig meisje. Ze wilde liever sterven dan het plekje grond verlaten, waar zij sedert zestig jaar had gewoond. Velen stierven op deze wijze. De Engelschen beschoten dorp na dorp en de plaatsjes liepen leeg, het een na het audere.En thans zijnzij uitgestorven. Dorpen, stadjes, gehuchten en hoeven, als met een grooten hamer stuk geslagen zoo zien zij er uit. Ze ziuken in elkaar, dagelijks iets meer. De granaat vreet hen op. Zij vormen nog slechts spoken eu geraamten van woonplaatsen. Maar de Engelschman schiet dagelijks in de ruïne en spoedig zal geen muur meer overeind staan. De zon schittert door de gehavende, ingevallen huizen. Geen mensch wijd en zijd. Garnaatkuilen van het grootste lormaat, vele nog geheel versch. Een verbrijzelde wagen. Een granaat pakte hem op en wierp hem in het veld. Het dorp is een graf. Ik huiver ondanks de hitte. Avp. Wanneer men zich herinnert dat alle berichten omtrent voorstellen tot vre desbemiddeling, door kardinaal Gibbons namens den paus aan President Wilson overgebracht uit Engelsche en Engelsch- Amerikaansche bron zijn gekomen, leest men niet zonder eenige verrassing een telegram van den New-Yorkschen cor respondent der Daily Telegraph, waarin zinsneden als deze „De Amerikanen beseffen nu volko men dat de losse praatjes over vrede, waarvan de pers hier den laatsten tijd vol heeft gestaan, het onmiddellijk resultaat is van Duitsche pogingen om invloed te oefenen op de openbare meening ten gunste vau de centrale mogendheden. „....We weten thans dat kardinaal Gibbons zulk een boodschap niet heeft overgebracht, en de duizenden hoofd artikelen, uitgaande van het droombeeld dat dr. Wilson en de paus bezig waren samen te werken voor vredesbemidde ling, blijken nutteloos te zijn. De Ame rikanen weten nu dat de vredesbewe ging van Duitschen kant komt en dat de bondgenooten er sterk tegen zijn gekant. Zij weten ook dat de bedoeling van Berlijn met het rondstrooien van vredesgeruchten in de huidige omstan digheden is Duitschland voor te stellen als een oorlogvoerende, die aan een, bloedige worsteling een eind wenschtte maken en het te doen voorkomen alsof Engeland daaraan in den weg staat. Bovendien hoopt men natuurlijk in Duitschland, dat de vredespropaganda aan de keizerlijke regeering den zoozeer gewenschten diplomatieken en flnanöi eelen steun van de neutralen zal ver zekeren. „Dr. Wilson heeft zichzelf de gelofte gedaan zelfs den schijn van bemiddeling te vermijden, wanneer hij niet van te voren weet dat zijn goede diensten voor de bondgenooten aannemelijk zullen zijn, en zelfs de Duitsche agenten in Amerika gelooven niet dat de bondge nooten thans ernstig naar vrede haken." Boven dit telegram plaatst de redactie der Daily Telegraph de opschriften „Duitsche kuiperijen in Amerika", „Valsche vredesvoorstellen", „Duitsche bedriegerij". N. R. Crt. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PETROGRAD, 8 Sept. (off.) Aan het front Riga—Dwinsk is de toestand on veranderd. Vijandelijke aanvallen bij Grosz Eckau (ondanks den Duitschen naam een plaats in Rusland) en Neuhut (eveneens) werden afgeslagen. De toe stand in de richting van Dwinsk is onveranderd. Aan de Laurse duurt de strijd voort. Wij trokken terug van deu rechteroever. Bij een aanval trachtte de vijand ook verder het offen sief te nemen. Van Grodno uit wordt de vijandelijke opmarsch voortgezet. Bij Sjddel werden de aanvallen der tegenstanders onder zware verliezen voor hen afgeslagen. Bij Wolkowysk doet de vijand uiterst hardnekkige aanvallen aan beide zijden van den spoorweg naar Slouim. (Naar de lezer weet, hebben de gebeurtenissen deze voorstelling reeds ingehaaldWolko wysk is thans in Duitsche handen de plaats ligt halverwege aan de spoorlijn tus=chen Slonim en Bialistok). Op de wegen naar Loetsk geen wijzi ging. Wij hebben yieuwe stellingen ingenomen aan de lijn Doebno Remenie aan de Ikwa en de boven Goryn. Wij hebben in Galicië op 7 Sept. een groot succes behaald bij Tarnopol op de Duitschers, die met 2 divisies ver sterkt een beslissenden aanval hadden voorbereid. Den 7den dezer gingen wij tot den aanval over. Tegen den avond was de vijand ge heel verslagen. Aangezien wij niet in staat waren, het hevige vuur van de Duitschers op gelijke wijze te beant woorden, konden we niet het volle nut uit dit voordeel trekken. Toch werden zeer vele Duitschers gewond en gedood en lieten zij 200 officieren en 8000 manschappen als gevangenen benevens 80 kanonnen, w. o. 14 van zwaar ka liber, veel machinegeweren en ander oorlogsmateriaal in onze banden achter. Wij bezetten onze vorige stellingen aan de Sereth. Wij hebben in de streek van Trempol den vijand door een aan val verdreven en 40 officieren benevens 2500 manschappen gevangen genomen benevens 8 kanonnen en 10 machine geweren buit gemaakt. Tusschen de Dnjestr en de beneden Sereth aanvaardden de Oostenrijkers den 7den het offensief, doch dit werd door flankaanvallen tot staan gebracht, 11 officieren en ruim 1000 manschappen vielen in onze handen. Het resultaat van onzen terugtocht begiDt zich thans te doen gelden door dien wij plaatselijke voordeelen be halen. PARIJS, 8 September. (Havas.) Offi cieel bericht van vanmiddag De atgeloopen nacht heeft zich ge kenmerkt door enkele artillerie-geveeh ten in België, ten noorden vanYperen in Artois rond Atrecht, in de streek van Roye en op de hoogvlakte tusschen Oise en Aisne. Op -verscheidene punten van het front in Champagne, tusschen Reims en Argonue, zijn gevechten met bom men, handgranaten en geweervuur ge leverdde infanterie is niet in actie gekomen. BERLTJN, 9 Sept. (Wolff.) Officieel Onze marine luchtschepen hebben in den nacht van 8 op 9 September het westelijk gedeelte van de' City van Londen, verder groote fabrieksgebouwen bij Norwich en havenwerken en ijzer smelterijen te Middlesborough met sue ces aangevallen. Men nam tal van branden waar. De luchtschepen werden door de vijandelijke batterijen heftig beschoten, maar zijn alle behouden teruggekeerd. Woensdagochtend vroeg is over ons land een luchtschip gevaren. Het kwam uit Westelijke richting en werd waar genomen te Haarlem, Amsterdam, Hil versum, Vianen, Oosterhout 's-Hertogen- bosch, Oisterwijk en Breda, waarna het in Zuidelijke richting verdween. De nationaliteit vafi het luchtschip is niet kunnen worden va .tgesteld. Het voer heel hoog (de hoogte werd op 8000 meter geschat) en "maakte den indruk verdwaald te zijn. Op verschillende plaatsen hebben onze troepen er op gevuurd, doch zouder zichtbaar succes. N. R. crt. Naar van betrouwbare zijde wordt meegedeeld is de regeering voornemens op 27 September de prijzen van bloem en meel te verlagen. In verband hier mede zullen ook de maximumprijzen voor brood een verlaging ondergaan. M. Crt. AXEL, 10 September 1915 Te beginnen 16 September wordt de Prov. Stoombootdienst op de Wester- Schelde, lijn Vlissingen - Breskens Neuzen weder gewijzigd en als volgt geregeld Van Vlissingen naar Breskens vm. 7.50, 10.— nm 12.10, 1.30, 3.43. Van Breskens naar Vlissingen vm. 8.20, 10,45, nm. 12.40, 2. 4.10. Van Vlis singen naar Neuzen vm. 6.15, 9.20, nm. 12.10, 3.43. Van Neuzen naar Vlissingen vm. 6.15, 7.40, 10.40, nm. 2.—. De dienst Neuzen—lloedekenskerke wordt tijdelijk gestaakt. Maandag 13 Sept. a. s., hoopt ds. J. B. Th. Hugenholtz, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 30 jaren te Kattendijke in het ambt bevestigd werd. Geboren in 1859, werd Z.Eerw. candi daat in 1885. Na de Gem. van Katten dijke, waarbij hij 13 Sept. van datzelfde jaar beroepen werd, diende hij de Kerken van Zuid Beijerlaud en Axel. In zijn tegenwoordige gemeente deed hij zijn intrede op 21 Juni 1891. De gemeenteraad van Zaamslag besloot ten behoeve van den aanleg van de lijn voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tram nog drie boomen ten Noorden van het dorpsplein te rooien en aan de maatschappij te verkoopen voor 60. In verband met den aanleg der lijn zal de macadamweg ten Westen van het dorpsplein worden vervangen door eene keibestrating. Goedgevonden werd de herstelling van een verzakking der glooiing van den havendam aan den Margaretha- polder onderhands aau te besteden voor 89. Voor den hoofdelijken omslag werd het maximum verhoogd van 11000 tot 12000. Verder zal vervallen de eigen aangifte en wordt het van de hoogste toenemingen van het inkomen te heffen percentage verhoogd van 4 tot 4V, °/o- Mogelijk werd gemaakt aan de ge meente op te dragen de zorg voor het onderhoud van graven en monumenten. Het bedrag daarvoor door B. en W. te schatten bedraagt in minimum 8 in maximum 150 in eens. Bij behandeling der begrooting werd besloten aan Ged. Staten te adviseeren het salaris van den secretaris te ver hoogen van j 1050 tot 1200, met overlegging van eene verklaring van den burgemeester, verzoekend van den in Zeeland bestaanden regel af te wijken, dat het salaris van den burgemeester gelijk moet zijn aan dat van den secre taris, daar hij voor zjch geen verhooging van salaris wenscht en het ambt als een eerepost waarneemt. Nopens de jaarwedde van den ge meente-ontvanger zal 25 verhooging worden geadviseerd. Voorts werd de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie verhoogd met 25, die van den bode met 50, van den gemeente-veldwachter met 100 en van de vroedvrouw met 25. De gemeentewerkman kreeg 25 meer voor het vuil ophalen. De gemeente-opzichter kreeg eene verhooging van j 100 (dus eene ver dubbeling) van jaarwedde en het salaris van alle schoolhoofden werd thans be paald op 100 boven het minimum. Het bleek uit de besprekingen dat de gemeente niet lijdt onder de tijds omstandigheden. De Vereenigde Handwerkslieden te Neuzen krijgen overeenkomstig hun verzoek 25 ^pbsidie gedurende de jaren 1916 1920. De begrooting werd vastgesteld op een eindcijfer van ƒ31.617.24, meteen post van onvoorzien ad 566.551/;;. De hoofdelijke omslag in het concept ge raamd op 11.000 was teruggebracht tot 10.700. Voor het loopende jaar bedraagt de raming 10.000. Nog werd besloten tot het plaatsen van 2 steenen vuilnisbakken op het Veer, waarvan de kosten zijn geraamd op 241. M. Crt. Tot hoofd der chr. school in de Nieuwstraat te Axel is, naar de Ned. meldt, benoemd de heer A. Coumou, hoofd der chr. school te Sluiskil, met wien op de aanbeveling stond de heer C. P. Buijze van Maassluis. Tot hootd der St.. Willebrordus- school te Hulst is benoemd de heer H. van der Ven, leeraar aan de bijzondere kweekschool te Bergen op Zoom. Terwijl de vrouw van den winke lier Th. O wonende in de wijk Schaper- hoek te Boschkapelle een klant hielp, vermaakten zich haar drie kinderen met vuurtje stoken in een klein schuur tje vlak achter haar woning. De hevige rook trok de opmerkzaam heid van den heer P. Mei, wethouder, die zich op eenigen atstand bevond en haastig toesnelde, juist op tijd om het oudste der schreiende kinderen, circa 5 jaar oud, de brandende kleertjes van het lijf te rukken en enkele bossen brandend nieuw stroo te blusschen met een kuipje waschwater, dat daar toe vallig stond. M. Crt. In de week van 1 tot en met 7 Sept. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 4 gevallen van roodvonk te Neuzen en 3 gevallen van diphteritis te Groede. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 September 1915. Ned. Herv. Kerk. Voo^m. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Nam. 2 ure Ds. J. F. v. Hulsteijn. Dankzegging.| Voorm 9 ure Ds. J. F. v. Hulsteijn. (Bediening H. Avondm.) van Terneuzen.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. (Bediening H. Avondmp Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammert«ma. Dankzeggii g.j Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr J. Overduin. Nam. 2 ure Dhr. J. Overduin. 's Av. 5'/« ure Dhr. J. Overduin. (van Ierseke Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 Sept. 1915. J. C. V., 16 j., veldarbeider te Sint Jansteen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 7 of 1 week tuchtschool. E. d. V., 22 j., veldarbeider te Sint Jansteen, is wegens diefstal veroord. tot 1 week gevang. A. B., 29 j., veldarbeider te Sint JansteeD, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 week gevang. A. J. L., 27 j., bakker en winkelier te Philippine, is wegens mishandeling veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. Bij beschikking van bovengen, rechtbank is verwezen naar de terecht zitting, met bevel tot invrijheidstelling E. M. d. B., 32 j., huisvr. van J. d. V., wonende te Axel, gedetineerd te Middel burg, beklaagd van heling. Op een mijn geloopen. De »Sch. 141", schipper C. v. d. Toorn, was visschende, na 1 Sept. j.l. te zijn uitgevaren op 55° N.B. nabij üoggersbank, toen de >Sch. 316", schipper Toet, op een mijn liep en geheel vernield werd. Met behulp L

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2