HUIS met steenen Schuur Deaiaeeybui^e», Dankbetuiging. "wTcHTENDE: Axel. P. A. v. Hoeve. TE KOOP: Gemengd Nieuws. Advertentien. 1 Surgerl ij ke Stand. Dr. H. REILINGH, Het werk wordt z. h. g. gegund aan den laagsten inschrijver. III. Benoemen leden gascommissie. Worden herbenoemd met resp. 9, 9 en 8 stemmen de heeren Smies, Woltert en Oggel, die hunne benoeming alle aannemen. Dhr. Woltert dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. IV. Verzoekschriften om ontheffing van schoolgeld. Wordt ontheffing verleend aan adres- lanten A. F. Schieman, C. Dijkwel en J. van Sluijs, allen overleggende eene verklaring van het hoofd der school dat hunne kinderen binnen het dienstjaar de school hebben verlaten. De ontheffing wordt verleend voor den restenden tijd van het dienstjaar. V. Verzoekschriften om ontheffing van hoofdei omslag. Wordt ontheffing verleend tot een bedrag van f 17.40 aan J. Buijze te Eierland, aan C. Bruins te Winschoten voor f39.42 en aan Jan de Kraker te Zaamslag voor f49.20. Aanleiding tot de ontheffing is verlaten van de ge meente. VI. Reclame in zake hoofdelijken omslag. Wordt behandeld in geheime zitting. Omvraag. I)hr. Smies zegt dat in de rioleering in den buitenweg veel zand is terecht gekomen waardoor verstopping wordt veroorzaakt. De voorzitter zegt hiernaar een onder- p zoek te zullen doen instellen. De vergadering wordt gesloten. Een lezeres meldt aan de Ned. Toen onlangs de Kon. Familie op ,Het Loo" aankwam, was 't publiek opgetogen en kwam er aan 't gejuich geen einde. Maar zoodra was de Kon. familie niet in huis, of 'tterfein vóór 't paleis werd vrij gemaakt, zoodat iedereen heenging. Onze weg voerde langs het huis van zuster Marting, die zooals men weet, gehuwd ia met den chef-chauffeur van den Prins. Wie schetst onze verbazing, toen, nog geen drie minuten nadat wij de Koninklijke Familie het Paleis „Het Loo" hadden zien binnengaan, wij daar het geheele Koninklijke gezin bij zuster Marting op bezoek zagen. De Prins vertrok het eerst, maar de Koningin bleel met de Prinses. Door den tuin, naar de kippen, naar de perziken kijken, er eenige voorzichtig afplukkende en later het geheele huis van zuster Marting van beneden tot boven onderzoekende, toonde het Prinsesje haar verlangen, om alles van haar opvoedster te weten te komen. Eiken morgen kwam het Prinsesje er op bezoek. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd door de grenswacht in het Ven (gem. Ottersura), eene partij van 500 K.G. meel in beslag genomen de smokkelaars wisten in de duisternis te ontkomen. Aangezien de neutrale weg, loopende langs den zoom van het woud langs de gemeente Ottersum, door burgers niet meer betreden en nachts zelfs tot op 50 M. niet genaderd mag worden, is het smokkelen te meer daar de be waking thans zeer streng is, zeer moei lik, zoodat er ook weinig pogingen meer toe gedaan worden. Avp. De Hollandsche grenswacht onder Wolder heeft zich Vrijdagnacht verplicht gezien te vuren op een persoon, die bij een poging om de grens te overschrijden geen gevolg gaf aan haar aanroepen. De man werd door een kogel in het achter hoofd getroffen. Zatermorgen naar C&l- variëDberg te Maastricht vervoerd, is hij daar spoedig overleden. Het bleek te zijn de 38-jarige Arn. St. uit Riempst (België); hij had eeu kleine hoeveelheid spek over d* grens willen brengen. L. K Duitsch of Nederlanrisch soldaat5 Een eigenaardig geval doet zich te 's Gravenhage voor, naar aan de Arnh. crt. wordt gemeld. De aspiraDt-vaandrig v. L., die eenige jaren in Duitschland vertoefde was daar ten slotte dienstplichtig geworden, doch ging, daar hij met het uitbreken der mobilisatie in Heiland was, in Nederland- schen dienst. De Duitsche Regeering echter schreef gelastte en sommeerde ten slotte den soldaat terug te keeren, daar hij anders als deserteur zou wurden beschouwd, i Geeft hij echter aan die sommatie gehoor en mocht hem gelukken de grens over te komen, dan is hij Nederlandsch deserteur. Noch de Duitsche, noch de Nederland sche Regeering wenscht hem van dienst vrij te stellen. Het nikkelen ding, Een vodden- laper te Groningen vondi op een morgen in een aschbak aan een van de Singels të midden van allerlei afval een in een vloeipapier gewikkelden beugel. De voddenraper verkocht het »nikkeleu ding* zooals hij het noemde, aan een koopman de Prinsenstraat voor vijftig cent. Maar deze bemerkte al heel spoedig, dat het »nikkelen ding* een beugel was en zag dat het voorwerp niet van nikkel was. Bij een goudsmid hoorde hij, dat de beugel niet van nikkel, maar van oud ducatengoud was, en dat hij een waarde van ongeveer duizend gulden vertegenwoordigde. Daarop vervoegde hij zich bij de politie, die den vodden raper in zijn woning, opzocht en van hem hoorde op welke plaats hij den beugel gevonden had. De koopman bezorgde den gouden beugel aan den rechtmatigen eigenaar terug. De eerlijke vjnder werd goed beloond. Avp. Spionnage? Te Woudriehem een vreemdeling, vermoedelijk een Duit- scher, gearresteerd, die sedert eenige dagen met een bootje op de rivier de Merwede rondzwalkte. Een paar kistjes waarin zich o.m. teekeningen bevonden, heeft de politie in beslag genomen Verder vond men in het bootje een teekentafel en Duitsche tijdschriften. De politie uit 's-Hertogenbosch heeft Donderdag te Woudriehem een onderzoek die zaak ingesteld. Het bootje is naar de plek was aangegeven waar zijn fortuin zich bevond. Tot zijn groote vreugde heeft hij dezer dagen vernomen, dat de onderzoekingen met 'n goeden uitslag zijn bekroond. Zij zijn verricht door den consul van de Ver. Staten te Mechelen en zijn goederen zijn onder de veilige hoede van de Amerikaansche regeering. Avp. Toen de oorlog uitbrak namen de tien broeders Cosey, die allen vroeger reeds gediend hadden, wederom dienst bij hun vroegere regimenten. Van deze tien bioeders zijn er thans vijf gesneuveld, een is gewond en ligt in het hospitaal, een loopt thans rond met een verbrijzelden arm, een is gewond aan het been en als ongeschikt uit den militairen dienst ont slagen, een is krijgsgevangen en nog slechts een dus bevindt zich aan het front. is Hertogen bosch gesleept. A'. R crt. Er zijn ernstige knoeierijen ontdekt in de munitiefabriek van Saut-du Tarn bij Carmaux in Frankrijk. De directeur Leblond en twee technische agenten van het ministerie van marine en vau oorlog, die Leblond had omgekocht streng toe te zien, zijn gevangen genomen. Andere inhechtenisnemingen worden verwacht. In de fabriek werken 3000 man. N. R. crt. Te Issy les Moulineaux is een groot toestel voor de bereiding van waterstof voor luchtschepen ontploft. Er is een doode, vier zwaar gewonden. Uit Schaesberg wordt aan de L. K. gemeld, dat bij de mijn Oranje-Nassau II Donderdag drie uit Duitschland ge vluchte Russen zijn aangekomen. Zij waren 's nachts over de in dezen regen tijd vrij sterk stroomende rivier de Worm (grensscheiding) gezwommen en zagen er beklagenswaardig uit. Voor zoover men uit hun Russisch kon opmaken, waren ze met vijf personen gevlucht, maar waren er twee van hun metgezellen doodgeschoten. Schatdelrers. Een jaar geleden heeft een leeraar te Mechelen, vóór de vlucht te nemen, onder den grond bij zijn huis alles begraven, wat hij bezat: Goud, ge munt geld, zilveren voorwerpen,ju weelen, effecten, enz., alles ter waarde van 250,000 francs. Het huis werd gebombardeerd en later met den grond gelijk gemaakt. Wanhopende, zijn bezittingen ooit terug te krijgen, kreeg de leeraar de ingeving, de goede diensten van de Amerikaansche autoiiteiten te Londen in te roepen. Hij verschafte hun een duidelijken plattegrond van zijn huis, waarop precies - De bekende Fransche vlieger Pégoud is gedood In Pégoud verliest de vliegsport een harer stoutste beoefenaars. Hij heeft door zijn kop-duikelen de ontwikkeling van het vliegen in nieuwe banen geleid en duidelijker dan wie ook heeft hij bewezen, dat een rationeel geconstrueerd vliegtuig nooit onbestuurbaar is. Voor dat Pégoud met zijn luchtacroba- tiek begon, omstreeks September 1913, had hij nog niets gepresteerd. In Maart van datzelfde jaar had hij vliegen geleerd en was daarna werkzaam bij Blériot, die gelijk men zich herinneren zal de uitvoerbaarheid van Pégoud's kunsten aan zijn werktafel had vastgesteld. De vliegwereld was in 't najaar van '13 vrijwel in rep en roer, door wat Pégoud verrichtte en 't leek of men zijn stoute stukjes van meer waarde achtte dan de kranigste vluchten van Garros, Védrines en anderen. Toch was er verdeeldheid en een pa pieren strijd ontspon zich over de waarde van Pégoud's werk voor de ontwikkeling van de sport, want naast hen die hem prezen, stonden ook mannen van 't vak, die smalend van »kunstjes" spraken. Veel school heeft Pégoud niet gemaakt. Chévillard en Chanteloup zijn wel de bekendste navolgers geweest. Nadat hij in Bue begonnen was en zijn landgenooten in verrukking had gebracht, hoopte de overheid hem elders zijn kun sten te gaan vertoonen, daar zij hem verbood, in verband met het gevaar, voor het publiek kopje te duikelen. Hij ging naar Berlijn en Londen en kwam den llden November hier ter stede vliegen boven Woudesteyn. Ook hier oogstte hij een uitbundig suecesmen was verbluft van het volmaakte meesterschap waarmee hij zijn evolutiën uitvoerde. Nog tal van voorstellingen heeft hij gegeven in schier alle groot* steden van Europa. Toen de wereldoorlog uitbrak legde zijn vaderland ook op hem beslag, hij werd militair vlieger. Men zal Pégoud niet licht vergetan. Zijn daden hebben hem tot een figuur van beteekenis gemaakt in de geschiedenis der luchtvaart. N. R. crt. Hoek. Geboorten. 7. Adriaan, z. van Frangois Tollenaar en Elizabeth de Kraker. 9. Francois Leendert, z. van Jacobus Frangois Kense en Adriana Willemina de Vos. 10. Abraham Al- bregt, z. van Daniël Meeusen en Catha- rina Janna de Blaeij. 12. Catharina Pieternella, d. van Cornelis Bakker en Elizabeth Bakker. 14. Neeltje Eliza beth, d. van Johannes Marinus van der Welle en Magdalena Elizabeth Jurrij. 16. Cornelis, z. van Lambertus Johannes van Hoek en Maria Jacoba de Jong. 23. Krijn Gerard, z. van Jan Tollenaar en Susanna Dees. 26. Christina Pieter nella, d. van Marinus Willem Nieuwe- link en Suzanna Vergouwe. Pieter, z. van Jan Andries Meertens en Sara Johanna Cornelia Wolfert. 30. Jacomina Cornelia, d. van Jan Cornelis de Jonge en Tanneke Haak. Overlijden. 23. Helena Verlinde, 41 j., echtg. van Dirk de Zwarte. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 26. Adolph M. Knottnerus (van Heeren veen), 39 j., jm. en Anthonia Maria Buijze, 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26. Jacobus Jan Bavekoo, 24 j., jm. en Geertruida de Bokx, 20 j., jd. Geboorten. 16. Pieter Anthonie, z. van Cornelis van Doorn en Janna van den Berge. 20. Janna Neeltje, d. van Petrus Pieter Ary Dieleman en Janna Dees. Adriaan, z. van Cornelis Zegers en Cornelia Bakker. Jan, z. van Mari nus de Ruijter en Ebrina Maas. 24. Neeltje, d. van Jozias Romeijnsen en- Gerritje Hamelink. 25. Leviuus, z. van Levinus de Blaeij en Janna Leuntje Buijze. 27. Ida Martha, d. van Gilles Cornelis Overdulve en Martha van Es. 28. Wilhelmina, d. van Pieter de Jonge en Jacomina Pieternella Verhelst. Overlijden. 18. Janna Schieman, 69 j., echtg. van Dirk W. F. Kaijser. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 8 September: Zwakke tot matige wind uit Westel. richtingen, 's morgéns neveliglater half- tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen; zelfde warmtegraad. Van 16—31 Aug. 1915. Graauw. Huwelijks-aaug. 7. Edu- ardus Stevens, 25 j., jm. en Leonie Buys, 22 j., jd. 20. Eligius Augustinus Schillemans, 30 j., jm. en Leonie' Bogaert, 31 jjd. Huw.-voltrekkingen. 20. Eduardus Stevens, 25 j., jm. en Leonie Buijs, 22 j., jd. Geboorten. 1. Rudolph Louis, z. van Jan Baptist Schillemans en Julia Cle mentia Steijaert (van Courbeny in Frankrijk). Honoré Ludovicus, z. van Honoré Josephus Stobbelaar en Sophia Cornelia Verras. Albert Joseph, z. van Petrus Mattheijssen en Sophia Magnus. 11. Juliana Maria, d. van Petrus Aug. Buijs en Maria Catharina de Rijcke. Overlijden. 1.9. Elisabeth Schuren, 63 j., echtg. van Carolus Ludovicus Durinck. 27. Dorothea Louisa d'Haens, 51 j., echtg. van Eduardus Boënne. Hartelijk dank aan allen, die ons op 2 September j.l. van hunne belang stelling blyk gaven. R. SCHEELE. E. M. SCHEELE—De Bruijne. Axel, 7 September 1915. eene lading aan voordcelige prezen. Beveelt zich aan voor machinaal uitpassen. en Tuin, (met rijweg tot den tuin), groot 33 Roeden. Staande naby het Station en geschikt voor alle bedrijven. Te bevragen tot 5 uur 's avonds, bij de Wed. J. DE KOK te Axel. Afwezigs van 10 tot en met IS September Oogarts, Middelburg. (5)

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3