Binnenland. Gemeenteraad van Axel. die worp mislukte Wat ook Engeland* verlies aan handelsschepen moge zijn, daartegen weegt in hooge mate het strategisch gevolg op van Duitschland'* verlies aan duikbooten, een zeer wezen- lyk deel van zijn sterkte ter zee. De correspondent te Boekarest van de Times meldde Donderdag: De enkele plaatsen aan de grens, langs welke graan uitgevoerd kou worden, zijn vandaag gesloten. De Roemeensche regeering hefeft aan de graan producenten medegedeeld, dat ze geen voorraden meer naar de grens moesten zenden en dat er 60 pet. van de waarde van den oogst aan de produ centen voorgeschoten zou worden ten einde een crisis te voorkomen. Ingevolge een besluit van den'Roe- meenschen minister van handel is de doorvoer van goud door het land ver boden. Het gevolg van deze beslissing is, dat de Duitschers niet meer in staat zijn geld naar Turkije te zenden. Men meldt uit Roermond aan de N. R. Crt. De tramlijn Kessenich Maeaeyck is thans door de Duitschers geheel opgebroken. Schroeven en bouten der lijn werden doorgekapt, de rails en dwarsliggers op gereedstaande wagens geladen en weg gevoerd. De wissels en andere boog ■tukken, zelts de nagels werden even eens meegenomen. De aarden baan is weer aangevuld met grond en kiezel en met den weg gelijk gemaakt. De dorpen langs de grens zijn thans van alle communicatie met de grootere plaatsen verstoken. Passen voor wiel rijders worden niet meer verstrekt. De dagbladen vertellen nog het vol gende stukje van twee Pransche vlie gers. Den 24en Aug. waren twee be stuurders, de adjudanten Bertin en Boyer belast met een verkenning binnen de Duitsche linies. Zij moesten op twee punten, 6 K.M. van elkaar landen. De twee vliegers vertrokken gezamenlijk toen zy de vijandelijke linies passeerden werd Bertin door een schot gekwetst aan de dij, doch hij vloog toch door naar de plaats waar hij moest landen. Intusschen volbracht ook Boyer zijn opdracht, maar bij de landing werd zijn toestel beschadigd. Hij stak het in brand en wilde daarop de wijk nemen toen Bertin, die zijn verkenning had volbracht, het toestel van zijn makker in brand zag |staan en ondanks zijn wond en het gevaar opnieuw landde en Boyer als passagier opnam. Beiden zijn behouden binnen onze linies terug gekeerd. Adjudant Bertin heeft het legioen van eer gekregen. N. R. Crt. Aan de „Russkoje Slowo" wordt uit Tokio bericht, dat Japan heeft aange boden troepen naar Europa te zenden. De quaestie van actieve samenwerking mat de Entente zal na ontvangst van de gezantschapsberichten omtrent de onderhandelingen met de Entente nader besproken worden. De Japansche min. van Buitenl. Zaken Ishil, vertrekt bin nenkort naar Europa, allereerst naar Londen. Arp. De New Yorksche bladen, schrijvende over de vermelde vredesvoorwaarden van Duitschlaud, steken met alle voor stellen den draak. De Tribune zegt: Geen Amerikaan mag zich hierdoor laten bedriegen. Bezien van het stand punt van Londen, Parijs, St. Petersburg en Rome is de oorlog pas begonnen. Er zal vrede komen wanneer er een be slissing is, en daar is op 't oogenblik nog geen sprake van. Misschien over een jaar. Het gepraat over vrede is een van beide, nuttig of dwaas nuttig van Duitsch standpunt, dwaas van het andere. De Tribune vergelijkt Duitsch land bij den kaartspeler die in 't begin van het spel een goede winst heeft gemaakt en daarmee wil vertrekken, maar wordt tegengehouden door de andere spelers, die bun verliezen willen inhalen, en zelfs meer dan dat. De New York Times schrijft naar aanleiding van kardinaal Gibbons' bood schap De ingeving van den Paus moge prijzenswaardig zijn, hij maakt het Wilson onmogelijk, er in te treden. De bondgeuooten waren onvoorbereid voor den oorlog, maar bereiden zich thans met reusachtige opofferingen op 't stuk van munitie-aanmaak voor. In- diea wij hun thans onze goede diensten aanboden, zou dit een evengroote kren king zijn, als de uitvoering van Napoleon Ill's plan om tusschenbeide te komen in den oorlog tusschen Noord en Zuid voor ons ware geweest. N. R. crt. Het Engelsche mailschip Hesperiao, met zes tot zevenhonderd passagiers, is Zaterdagavond op zee ter hoogte van Fastnet getorpedeerd. Het schip is niet gezonken. De passagiers kwamen oDge- kleed te Queenstown aan. De Amerikaansche bladen brandmerken het torpedeeren van de Hesperian als een grove trouwbreuk ten opzichte vaD de Yereenigde Staten. Zij wijzen er op, dat er geen sprake van kan zijn, dat de betrokken gezagvoerder van de onderzee boot niet op de hoogte zou zijn geweest van de nieuwe gedragslijn, zooals die door Bernstorff aan de Amerikaaosche regeering was uiteengezet. Bernstorff zelf had verklaard, dat de nieuwe ge dragslijD, te weten het waarschuwen van passagiersbooten alvorens die in den grond te boren, reeds vóór den 19den Augustus was aanvaard. En hoewel nu de inkt, waarmee hel desbetreffende memorandum geschreven was, ternauwernood droog is, wordt de wereld in opschudding gebracht door een nieuwe misdaad van een onderzeeboot even hardvochtig en afschuwelijk als het in den grond boren van de Lusitania en de Arabic. Dat er ditmaal geen men- schenlevens zijn verloren gegaan, is te danken aan de zeemansbekwaamheid van den gezagvoerder van de Hesperian en niet aan voorzorgen van den kant der onderzeeboot. De algemeene opvatting, die in de pers tot uiting komt, is dat deze nieuwste schanddaad bewijst, dat Duitschland be reid is om zijn overwegingen in het belang van de menschheid in den wind te slaan, wanneer het zoodoende zijn doel kan bereiken. Het bericht omtrent het torpedeeren van de Hesperian heeft veel opwinding teweeg gebracht en onder het Amerikaan sche publitk ernstige ongerustheid ver oorzaakt. De Amerikaansche dagbladen hadden de regeering gewaarschuwd, toch geen overdreven waarde te hechten aan de beweerde Duitsche concessiesmaar daarop was dan steeds van regeeringszijde geantwoord, dat de regeeriug de belofte van Duitschland betreffende ds oorlog voering der onderzeebooten aanvaardde en dat de toekomst zou leeren, wat daarvan de waarde was. N. R. crt. Opening der Staten Generaal. De Nederl. zegt goede reden te hebben om te vermoedeD, dat H. M. de Koningin ook ditmaal (op Dinsdag 21 September) weer in persoon de zitting der Staten- Generaal zal openen, zij het met beperkt ceremonieel. Rogge. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters een rondschrijven gezonden, waarbij hij verzoekt ook den uitvoer van roggemeel te beletten, zoo noodig hem machtiging te vragen, dat meel krachtens de aan vullingsbepalingen der Onteigeningswet in bezit te nemen. N. R. crt. Kali. Men schrijft aan het Nederl. Landb. Weekblad Er begint in den lande groote onge rustheid te ontstaan over het beschik baar komen van kali meststoffen. De invoer daarvan uit Duitschland laat nog steeds op zich wachten, ofschoon naar verluidt de Duitsche regeering aau een commissie, die deze aangelegen heid te Berlijn heeft besproken, de stellige toezegging gedaan heeft tot uitvoer van de in normale omstandig heden hier gebruikte hoeveelheden. Ondanks die stellige, toezegging schijnt de Duitsche regeering thans aan den uitvoer zwarigheden in den weg te leggen. Waar bekend is, dat Duitsch land zeer voldoende hoeveelheden kali produceert om de relatie! geringe behoefte van ons land te dekken en waar vaststaat, dat het kalisyndicaat er zeer op gesteld is de hier gevraagde hoeveelheden uit te voeren, is het in hooge mate bevreemdend, dat de Duit sche regeering dien uitvoer belemmert. Wat kan van die houding de oorzaak zijn Het is van algemeene bekendheid, dat van Nederlandschen kant steeds op royale wijze de met andere staten ge maakte afspraken ook op handelsgebied worden nagekomen. Wij weten ook, dat Nederland tegenover alle staten ten opzichte van den uitvoer een houding aanneemt van correcte welwillendheid. Ook tegenover Duitschland. Nu rijst onwillekeurig de vraag wat heeft de Duitsche regeering op het oog wanneer zij aan den uitvoer van kali, dat in overgroote hoeveelheden daar te lande aanwezig is, op het laatste oogen blik zwarigheden in den weg legt Men mag toch niet veronderstellen, dat Duitschland misbruik van haar positie van alleenverkoopster van kali wil maken En dat de Duitsche re geering gemaakte afspraken Diet nakomt? Dat zou ons van onze oostelijke naburen ten zeerste afvallen. De redactie van het Nederl. Landb. Weekblad teekent hierby aanWij hebben te bevoegder plaatse een onder zoek naar deze aangelegenheid ingesteld en ons is daarbij gebleken, dat welis waar inderdaad de invoer van kali nog niet is aangevangen doch dat men aldaar op grond van de stellig gedane toezeg gingen, verwacht, dat eerlang alle zwa righeden zullen zijn opgelost. Intusschen hopen wij, dat dit zeer spoedig het geval moge zijn, daar anders de gevolgen voor onzen Nederlandschen landbouw bedenkelijk zouden zijn. Wol vordering. De Zeeuwsche schapenhouders waren niet tevreden over den prijs hun door de intendance voor de opgevorderde wol uitbetaald, daar zij zich achterge steld meenden bij de lokkers in de Noordelijke provinciën. Het lid van de Tweede Kamer voor Oostburg, de heer De Muralt deelt thans mede, dat de hoofdintendant dezer dagen met een commissie uit Zeeland heeft onderhandeld en dat na breede bespre king is toegezegd, dat alsnog op de geleverde wol 20 cent per K.G. als bijslag zal worden gegeven, zoodat de kwestie bevredigend opgelost maggeacht worden. N. R. crt. Maïs. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat van heden af tot 11 dezer de prijs van maïs, uit sluitend bestemd om aan de gemeente besturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge, bedraagt voor: Amerikaansche mixed maïs f215 per last van 2000 kilogram of 7.52]/s per 70 kilogram, te Rotterdam te ontvangen; La Plata maïs f 185 per last van 2000 kilogram of f 6.4772 per 70 kilogram, te Amsterdam te ontvangen St. crt. AXEL, 7 September 1915. Meldden we slechts korten tijd ge leden, dat op de Axelsche Sassing in het perceel Q,- 15 bij de wed. Jac. van Doeselaar een publiek telefoonstation zou aangebracht worden,' thans is dit reeds van af 2 Sept. in gereedheid en wordt er al volop gebruik van gemaakt. Van den Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier verhamen we, dat de telefoon beschikbaar ia gesteld op werkdagen van 8 u. v.m. tot 's avonds 8.30 en op Zon- en Feestdagen voorm. van 8—9 u. en namiddag van 12 u. Tot predikant bij de Deref. Kerk alhier, is beroepen Ds. Schouten, predi kant bij de Geref. Kerk te Hoofddorp (Noord-Holland). De heer A. J. O.ijslager, onze vroegere stadgenoot, thans rijksambte naar te Bocholtz is te Maastricht ge slaagd voor het examen 2e klasse. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen als chemiker in de suiker industrie de heer C. A. J. Hugenholtz, te Axel. In de buurt Zandberg gemeente Graauw is Zaterdag een meisje van 9 jaar, dat op een kar wilde klimmen onder de wielen geraakt, overreden en gedood. M. Crt. In de week van 25 tot en met 31 Aug. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typhoïdea uit Tholen, 1 geval van roodvonk uit Hoek en Wolfaartsdijk, 1 geval van diphteritis uit Hontenisse, Vlissingen en Zierikzee. Zitting van 7 September 1915. Tegenwoordig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, F. Dekker, Dielemau, P. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Afwezig de heer Dregmans. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, secretaris dhr. J. A. van Vessem. I. Beëediging raadsleden. Door het jongste raadslid den heer de Feijter binnengeleid leggen de her kozen raadsleden de hh. Smies, P. Dekker, Wolfert en van Driel in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, worden gelukgewenscht met hunne herbenoeming en nemen daarna hunne zetels in. De vaststelling van de notulen der vorige vergadering wordt aangehouden tot de volgende zitting. II. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Kennisgeving van J. J. de Feyter Kz. te Axel dat hij zijn ontslag neemt als voorzitter van het Algemeen Burgerl. Armbestuur. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Door B. en W. zal een dubbeltal worden opgemaakt, gehoord het Burger lijk Armbestuur en den Raad ter be noeming worden voorgedragen. b Circulaire van den Bond van politie beambten om loonsverhooging met be trekking tot de iuterieuren. De voorzitter meent dat waar onze veldwachter een iukomen geniet van pl.m. f 800 de circulaire voor kennis geving kan worden aangenomen, waar toe z, h. s. wordt besloten. c. De voorzitter doet mededeeliDg van den uitslag van de herbesteding van het aan de gemeente te leveren schilder werk. Hij zegt dat thans ingeschreven is door Knieriem voor f 390, Hoebé f 376, Brakman f 343 en Antheunis f310. De begrooting was f315. B. en W. stellen daarom voor de levering te gunnen aan den laagsten inschrijver. De voor zitter zegt dat men nu tot een ander resultaat is gekomeD. De cyfers zijn dezelfde gebleven, maar er moet zooveel meer werk voor worden gedaan omdat de muziektent er by gekomen is. Dhr. Smies dacht dat de vorige keer de laagste inschrijver f 250 was. De voorzitter zegt dat er f65 bijge komen is voor de muziektent. Dhr. Oggel vraagt of de inschrijvers er mede bekend zijn dat ze ook de tent er bij moeten schilderen. De voorzitter geeft nog eens lezing van de inschrijvingsbiljetten waaruit blijkt dat alle inschrijvers er mede be kend waren.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2