No. 44. 3ie Jaar». f Woensdag 8 September 1915. I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. lUIXF.M W Buitenland. DE OORLOG. - •/•laiss ffi! £2 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franec ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Duitschers hebben bij twee plaat sen succes behaaldbij Grodno en bij Lennewaden. Grodno is een belangrijke stad en vesting, Lennewaden is een onbeduidend dorpje. Desniettemin iade bestemming van het bruggehoofd bij Lennewaden van zeer veel grooter be- teekenis dan de verovering van Grodno. Grodno, aan den elleboog van de Njemen, was het laatste bolwerk van de tweede Russische verdedigingslinie, door het St. Petersburgsche Telegraaf- agentschap al3 „de hoptdlinie' van de Russische legers bestempeld. Het was reeds lang van te voren opgegeven en moest slechts worden behouden, zoolang het als steunpunt bij den terugtocht nog diensten kon bewijzen. De bezetting van Grodno is dus de voltooiing van een proces, dat in hoofd zaak reeds voltrokken was. Anders bij Lennewaden en Linden aan de Duna. Wie een jas van den kapstok nemen wil, kan beginnen met de slippen om hoog te tillen, maar zal zijn doel toch sneller bereiken als hij haar bij de lu3 vat, waaraan zij is opgehangen. Zoo is een vooruitgang der Duitschers tegenover den Russischen linkervleugel, die onder het leveren van achterhoede gevechten aan het omzwenken is, van veel minder waarde dan een tegen den liussischen rechtervleugel, die vast moet houden om als spil van die omzwen kende beweging te dienen, m. a. w. aan de Duna vasthouden moet, op dat de andere Russische Noorderlegers in staat zullen zijn een verdedigbare linie in te nemen. Na een poging om het bruggehoofd van Priedrichstadt te nemen, die geen succes had, trad er aan de Duna een tijdperk van rust in, waarvan we aan stonds vermoedden, dat het kort zou zijn. Zooals wy reeds zeiden, was het offensief der Russen in de richting van de Swenta, gericht op de verbindings lijnen van de Duitsche troepen, die tegen de Duna opereeren. Thans meldt het hoofdkwartier, dat dat offensief van de Russen is mislukt, een bericht, waarschijnlijk van iets jongeren datum, dan dat der Russen, volgens hetwelk hun offensief op krach- tigen tegenstand des vijands is ge- stooten. En gelijktijdig met de tijding dat de bedreiging in de flank is atgeweud, komt het bericht van de hervatting van het Duitsche offensief aan de Duna. De Russen vertellen, dat zij bij Linden (dat is vlak bij Lennewaden) op den rechteroever van de Duna teruggingen en dat de Duitschers de stellingen bij Priedrichstadt met zwaar geschut bom bardeeren, mededeelingen, die, in ver band met de zijde, waarvan zij afkomstig zijn, niet tot gerustheid kunnen stem men, ofschoon nog niet is gebleken, dat de Duitschers reeds de rivier hebben kunnen oversteken. Om samen te vatten, het gevaar dat in het Noorden dreigde, en dat de Rassen door hun offensief tegen de Swenta (ten N.W. van Wilna) tijdelijk hadden opgeheven, is, nu dat offensief geen verderen voortgang V heeft kunnen maken, opnieuw dreigend geworden. Aldus beschrijft de N. R. Crt. den toestand. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijft onder den titel Welslagen van Duitsche tegenmaatregelen": De met het volkenrecht strijdige behandeling van Duitsche krijgs en burgerlijke gevangenen in Dahomey (Noord-Afrika) door de Pransche autoriteiten, die hen overmatig hard lieten werken onder de uiterst ongunstige omstandigheden van het afmattende klimaat, heeft naar men weet het Duitsche legerbestuur bewogen, nadat alle onderhandelingen zonder ge volg waren geblaveo, een vrij groot aantal B'ransche krijgsgevangenen in de veenstreken van Noordwest Duitschland voor het bereiden van turf en het in cultuur brengen van den grond te werk te stellen. Het verblijt daar is, evenmin als het werk, schadelijk voor de ge zondheid, maar het werk is er natuurlijk niet zoo prettig als in de gewone ge vangenkampen, al is het dan ook lang niet zoo afmattend als dat der Duitsche gevangenen iu Midden-Afrika. Nadat de Duitsche rigeering had vernomen dat de Duitsche gevangenen alle uit Dahomey naar gezonde plaatsen in Noord-Atrika waren overgebracht, is een overeenkomstig deel der Pransche gevangenen uit de veenstreken in hun vroeger gevangenkamp teruggebracht. De Pransche regeering heett nu onlangs meegedeeld, dat alle Duitsche krijgsge vangenen uit Midden-Afrika naar koelere en gezonde plaatsen in Noord-Afrika waren overgebracht. Ook verklaarde zij zich, onder beding van wederkeerig- heid, bereid deze plaatsen door van Duitsche zijde aangewezen neutrale personen te laten bezichtigen, teneinde door hen de verzekering der regeering te laten bevestigen. Daarna zijn ook de overige Fransche krijgsgevangenen uit ae veenstreken weer naar hun gewone kampen terug gebracht. N. R. Crt. De toekomst van België. Prof. dr. J. G. Sleeswijk, die naar men weet onlangs een reis heeft gemaakt naar Duitschland en daarvan de „reisindrukken" gepubliceerd in De Toekomst, brengt daarin ditmaal ook de toekomst van België na den oorlog ter sprake. Hij deelt o.m. het volgen de mee „Wat nu het lot van België betreft: ik durf met stelligheid te voorspellen, dat diegenen onzer landgenooten die ons volk deels bang maken, deels op hitsen met het spook van den Duitschen landhonger en ons dreigen met het begin van ons einde" ik durf voorspellen zeg ik, dat zij volkomen zullen worden gelogenstraft. Door niemand heb ik inlijving van Belgisch grondgebied bij Duitschland hooreu verdedigen. Dit is geen toevalligheid, want- ik heb mijn licht allerminst bij één politieke groep opgestoken. Zij, die achter de schermen kunnen zien, achten annexatie van België uitgesloten. En volmondig kwam de erkenning er bij hen uit: „In het assimileeren van vreemde volken zijn wij niet gelukkig geweest." Men ziet tegen nieuwe experimenten op. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat men België niet zou beschouwen als een kostbaar pand, dat zeker belangrijke compensaties waard is. Hoe langer de bezetting duurt hoe hooger de losprijs zal moeten zijn Toch is hiermede nog lang niet alles gezegd. Want en hier ligt het kri tieke punt een volkomen herstel van het Koninkrijk België gelijk het was vóór den oorlog, ook dat is uitgesloten zoolang Duitschland nog invloed zal kunnen uitoefenen 04) den loop der vredesonderhandelingen. Aan dit denk beeld zal men zich moeten gewennen. Zelfs een democraat al Naumann is van meening, dat Duitschland den plicht heeft te zorgen, dat België niet meer zal kunnen zijn een centrum voor Pransch Eugelsche politieke intriges. België, zooals het was vóór den oorlog, is een blijvend gevaar voor de rust van Duitschland, en voor den Euro peeschen vrede. Intusschen, ook al is men 't eens over deze beide uitersten: geen volkomen herstel en geen annexatie, hierin ligt nog slechts een dubbele ontkenning. En bij het antwoord op de vraagwat dan wel daar komen eerst de moei lijkheden. Het aanstaande vredescougres zal over België moeten beschikken, gelijk het congres van Weenen over Polen." N. R. Crt. Een mededeeling van den minister van marine geeft een uiteenzetting van de rol, door de maritime luchtvaart van Frankrijk in dezen oorlog gespeeld. Zij opereert tegelijkertijd in Frankrijk, Egypte, Syrië en de Adriatische Zee. In het noorden van Frankrijk bewa keu onze vliegeskaders de kust en de volle zee; zij zoeken vijandelijke duik booten op en vallen ze aan en bombar deereu hun bases. De vorige week hebben onze marine vliegers ondanks een verwoede beschie ting meer dan 300 bommen vau 90 c.M geworpen op de Duitsche vlootbases aan de Belgische kust. Voorts hebben ze den 25steu Augustus deelgenomen aan het bombardement van het bosch vau Houthulst door een eskader vau 60 yliegtuigen, die alle ongedeerd zijn teruggekeerd. In Egypte hebben onze watervlieg tuigen deelgenomen aan de verdediging van het Suezkauaal en op de kust van Syrië aan de blokkade. Te Venetië leggen zij ook g bedrij vigheid aan den dag. Dezer dagen hebben onze v(iegers verscheidene Oostenrijksche vliegers nagejaagd en ze tot de vlucht gedwongen. Een is er tot Pola nagezet. Telken dag blijkt duidelijker de innige samenwerking in heel het B°it- sche rijk eu met al zyu bondgenooteu op het stuk van munitie aanmaak. Een merkwaardig voorbeeld is de bescnix- millioen ton steenkool ton behoeve van de Pransche staatsindustrieën en -mu nitiefabrieken, waarvan een deel is overgevoerd in schepen, die daartoe door de Eugelsche admiraliteit waren afgestaan. De verzeuding van deze ontzaglijke levering is juist afgeloopen. Australië wedijvert thans met Canada in zijn pogingen om den gemeenschap- pelijken toevoer van munitie te ver- grooten. De fabriek voor klein wapen tuig in het Gemeenebest heeft sedert eenigen tijd met dubbele kracht ge werkt, waardoor de reeds aanzienlijke productie nog wordt vermeerderd. Al de regeeringswerkplaatsen van Nieuw Zuid-Wales zijn nu feitelijk in tuig huizen omgezet. Zij maken machine geweren van de beste soort. De Australische minister van lands verdediging heeft thans een inschrijving geopend voor den aanmaak van brisant# granaten. N. R. Crt. Een artikel in „The Economist" brengt de verklaring in herinnering, door de Duitsche regeering afgegeven bij den aanvang harer onderzeeërblokkade. In die verklaring werd gezegd Wij kun nen Engeland afsluiten, wij kunnen elk schip van Engeland of van zijn bond genooteu torpedeeren, dat eenige haven van Groot-Brittannië nadert. Het blad schrijftDit was een geweldige ver zekering omtrent het alvermogen der Duitsche onderzeeërs. De Duitsche pers voorspelde reed3 de uithongering van Engeland tegen de maand Maart en kwam .tot de zegevierende slotsom, dat het einde van den oorlog binnen een paar weken zou worden bereikt. Thans zal de wijziging in de onderzee- bootpolitiek slechts weinig verrassing brengen. Het blad weegt de credit- en debetrekening, vau Duitsch standpunt beschouwd, tegen elkaar. Op Duitsch- laud's credit wordt gesteld, dat van de Engelschen zeker meer dan 1000 niet- stryders werden gedood; dat de ver zekeringspremies van s/8 pCt. tot 1 pCt. stegen; dat twee eerste klasse mail booten werdeu vernield en eeu groot aantal andere stoomschepen waarvan vele van neutralen. De groote, niet te ontkennen posten op de debetzij le zijn: dat de feitelijke uitwerking op den Engelschen handel van geen noemens waardige beteekenis is geweest, daar de spoorwegen niet hebben opgehouden te rijden, de prijzen van levensmiddelen niet zijn gestegen; en verder dat Duitschlauds sterkte aan duikbooten aanzienlijk heett geleden door verliezen. Het was altijd duidelijk, dat het gebruik van ouderzeeëes tegen han lolsschepen een gevaarlijk spel was en wij beschouw den 't van 't begin at als een erkenning, dat Duitschland niet van zins was, een zeeslag met de Eugelsche vloot te aan vaarden. Wanneer de Duitsche admi raliteit nog hoop had gehad, haar groote slagvloot uit te zenden, zou zij haar onderzeeërs niet hebben weggegooid baarstelling, door Engeland, van 2 voor aanvallen op neutrale stoom schepen. Het overgaan tot zulk een campagne was een erkenning van de nederlaag ter zee. Het was een spelers worp om de positie te herwinnen en dH

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1