Binnenland. Aan het Belgische Informatie Bareel wordt uit Antwerpen bericht: De Duitsche militaire overheid is van Hier en daar waren in winkels feest- étalages, met het borstbeeld van Konin gin Wilhelmina, getooid met het rood, plan nieuwe maatregelen te nemen om wit en blauw en oranje, als middenstuk, te verhinderen dat de jonge Belgen het In de verschillende paleizen is op de land verlaten en dienst gaan nemen in het Belgische leger. De Duitsche militaire overheid wil de gemeentebesturen belasten met het toezicht op het verplicht verblijf der dienstplichtigen in de kom der gemeente. De verantwoordelijkheid zou dan geheel op het gemeentebestuur neerkomen voor iederen Belg van 18 tot 50 jaar, die er in slagen mocht het bezette ge bied te ontvluchten, zal de gemeente een boete van duizenden betalen. Koninginnedag. Omtrent de viering van den 35sten verjaardag van onze Koningin te 's Gra- venhage lezen we in de Avp. In de R.-K. kerk aan de Parkstraat alhier is Dinsdag ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een plechtige hoogmis opgedragen, ge leid door den hoofdaalmoezenier pastoor F. J. H. Evers, geassisteerd door de heeren Van Beek, Kannegieter en Franken, directeur der R. K. Militaire Vereeniging alhier. Op het presbyterium was gezeten de kanunnik Wijtenburg, deken van 's Gra- venhage, tprwijl op het altaar tijdens de consecratie door vijf grenadiers en vijf jagers het geweer werd gepresen teerd. De plechtigheid werd bijgewoond door den» commandant der 1ste divisie, gouverneur der Residentie, generaal- majoor Klerk de Reus; den inspecteur der Inf., generaal-majoor Buyse; den commandant der brigade gren. en jagers, kolonel Habbema; den plaatselijken commandant, kolonel De Visser, en den commandant van het reg. Grenadiers, overste jhr. Van Suchtelen van de Haare; met adjudanten. Het kerkge bouw was geheel gevuld met geloovigen o.w. ongeveer duizend soldaten. Onder de hoogmis heeft de hoofdaal moezenier in het bijzonder de soldaten toegesproken, hen gewezen op het groote voorrecht dat het geboortefëest van H.M. de Koningin die heden den 35 jarigen leeftyd bereikt heeft en aan wie 't vaderland zooveel verplicht is, vrij en vreugdevol in ons land mag worden herdacht en hen opgewekt om voor 't heil van Hare Majesteit Gods zegen af te smeeken opdat Haar kracht en wijs heid uit den hemel worde geschonken om in dezen moeilyken tijd het land te besturen. Deze toespraak maakte blijkbaar een buitengewonen indruk op de aanwezigen. Ook de godsdienstoefening in de Groote Kerk gehouden, is door een vrij talrijke schare belangstellenden bijge woond. Ds. Schokking sprak naar aanleiding van de woorden (in 2 Samuel 18 vers 3 opgeteekend) door het volk Israël gesproken tot koning David toen zijn zoon Absalom tegen hem opstond: „En gij zult ons zijn als tienduizend onzer". In verband met deze woorden schetste spreker de aanhankelijkheid van het felicitatie-registers druk geteekend. De Landstorm. De min. van Oorlog deelt mede, dat ten aanzien der landstormplichtigen 1915, die niet aan den oproep voor den werkelijken dienst hebben voldaan, be hoort te worden gehandeld in den zin van het bepaalde in art. 15 vierde lid der Landstorm Instructie. Zoolang geen uitvoering is gegeven aan den oven- tueelen last tot hun afvoering als deser teur, zullen deze achtergeblevenen zich mitsdien bij den prov. adjudant hebben te melden. Avp. Nederland en de oorlog. Woensdagmiddag zijn aan het dep. van oorlog geïnstalleerd de provinciale commissies van voorlichting inzake be swaarschriften over de door de burge meesters genomen beslissingen op aan vragen om vergoeding wegens kostwin nerschap. In zijn installatierede stelde de minis ter van oorlog uitvoerig in het licht dat het doel van het vergoedingsinstituut niet is te vergoeden de schade, die door het gezin als gevolg van de dienstplicht vervulling geleden wordt. De regeering nam van den aanvang af het standpunt in en de volksvertegenwoordiging erkende dit herhaaldelijk als juist dat met de invoering van de vergoedin gen geenszins is bedoeld het gederfde loon ot de gederfde inkomsten van werking met de commissiën te bevor deren; mochten tekortkomingen of fou ten aan het licht komen, het departement zal zich beijveren, die te herstellen; mochten wijzigingen in voorschriften of bepalingen nuttig worden geoordeeld gaarne zullen de voorstellen daartoe in overweging worden genomen. Mijne heeren, aldus eindigde de mi nister, u wacht een moeilijke taak. Moge het u gegeven ziju, deze tot een goed einde te brengen. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen werd een vrij ruim gebruik gemaakt. M. crt. Uit Vlissingen wordt gemeld Zondag zal hier een extratrein aan komen uit Duitschland met zieke, ge ïnterneerde Engelsche burgers, die Maandagmorgen met de mailboot naar Engeland zullen vertrekken. De afdeeling Vlissingen van het Ned. Roode Kruis zal medewerking verleenen voor het overbrengen dezer personen van den trein naar de mailboot. Uit Parijs wordt aan de N. R. crt. geseind De Fransche ministerraad heeft be sloten het Fransche vliegtuig (twee dekker), dat den 3en Februari j.l. op Nederlandsch gebied geland is, aan Nederland ten geschenke aan te bieden. anderen aard ten volle terug te geven docb dat het instituut het middel moet bieden om uit 's rijks kas steun te ver leeneu slechts aan die gezinnen, welke de van den dienstplichtige genoten inkomsten niet ot niet ten volle kunnen ontberen zonder te staan voor gebrek aan het noodige voor levensonderhoud. De minister stond daarna eeuige oogenblikken stil bij het Verschil in werking van het vergoedingsinstituut in gewone tijden en in tijd van oorlog oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden. In gewone tijden ver strekt de burgemeester eükel inlichtin gen en stelt daarbij een bedrag aan vergoeding voor, de minister beslist. In de tegenwoordige omstandigheden van oorlogsgevaar is het de burgemeester, die het vergoedingsbedrag bepaalt en uitkeert uit de gemeentekas om eerst da rna de goedkeuring vau den minister en terugbetaling uit 's rijks kas te vra gen. Tot kort geleden kon de minister deze goedkeuring slechts dan onthouden indien bij de toekenning was gehandeld iu strijd met de voorschriften. Wilde de instelling van de commissies doel treffen, dan kon dit uiteraard niet zoo blijveu; onder dagteekening van 30 Augustus kwam dan ook een Koninklijk besluit lot stand, dat den minister mach tigde vergoeding te verleenen in geval len, waar de burgemeester deze weiger de en tevens om een door deze autoriteit toegekende vergoeding hetzij te verhoo gen of te verlagen, hetzij geheel te doen vervallen. De bezwaren en nadeelen, die duizen den gemobiliseerden en hunne gezinnen hebben te verduren, zijn niet te onder schatten, en zwaar zal het velen vallen Nederlandsche volk aan het Huis van te berusten in de moeilijkheden die de dienstvervulling schept. Daarom dient Oranje en aan H. M. de Koningin en smeekte hy 's hemels zegen voor Hare Majesteit en Haar Huis af. Toepasselijke psalm en gezangverzen werden gezongen en waar daarin een zegenbede was vervat, zong de ge meente deze staande; terwijl na den slotzegen het orgel het „Wilhelmus" iuzette en de aanwezigen staande een der coupletten zongen van ons Volkslied. Door de tijdsomstandigheden waren op verlangen vau de jarige Vorstin alle feestelijkheden achterwege gebleven. Geen paradp dus, geen illuminatie iu het Bosch, geen „kleine kermis". Maar wel toonden de vlaggen dat de 31ste Augustus, een dag is van vreugde. met de geldelijke tegemoetkoming zoo ver te worden gegaau, als de wret toelaat. Doch ook niet verderEn indien dit „tot hiertoe en niet verder" neiging mocht doen ontstaan tot teleurstelling of wantrouwen, dan schijnt juist in den arbeid der commissiën, waarin zooveel vroede mannen een plaats innemen, bet middel gelegen, om die neiging in haar geboorte te onderdrukken. Nadat de minister nog had uiteenge zet, waarom de commissiën niet zijn commissiëu van b roep, maar commis siën van voorlichting, verklaarde hij gaarne alles te zullen doen wat in ziju vermogen was om de grootste samen- AXEL, 3 September 1915. Al is de tijd er nog in 't geheel niet voor geschikt, om feest te vieren, toch is aan den 35sten verjaardag van onze Koningin op vele plaatsen een min of meer feestelijk karakter gegeven. Hoe dit komt Het vorige jaar waren we nog in de eerste maand van den oorlogbet werelddrama had nog slechts een aan vang genomen en vol onrust dacht menigeen aan eigen land, aan eigen huis en hof en niet het minst aan het eigen volk, wat daarvan het lot zoude zijn, wanneer ook Nederland in dien verschfikkelijken draaikolk mocht wor den medegesleept. En nu, nadat de oorlog meer dan een jaar gewoed heeft, zijn we nog van het oorlogswee bevrijd gebleven. O, ja, we worden wel dagelijks gewaar, vooral in onze beurzen en aan nog zooveel andere dingen, dat het oorlog is, we hooren nog nu en dan het donderen van het geschut in de verte, maar het blijkt, dat men aan alles kan gewoon raken, zelfs al is het nog zoo ellendig, en een feit is het, dat de onrust en de angst van verleden jaar hebbeu plaats gemaakt voor een zeker stil vertrouwen in onze regeering, die zooveel mogelijk tracht alle klippen te ontzeilen, welke het thans zoo uiterst onveilige vaar water nog gevaarlijker maken. Geen wonder dan, dat het Nederlandsche volk zich ook inniger voelt verbonden aan Haar, die als hoofd van onzen Staat wel de zwaarste dagen vau hare regeering beleeft. De dag van Dinsdag heeft doen zien wat er in ons volk leefthet volk heeft getoond dat het behoefte gevoelde om aan zijn blijdschap en dankbaarheid lucht te geven. Het zal niet veel moeite kosten, wanneer de oorlog eens geëindigd zal zijn, en een einde moet er vast aan komen, van den verjaardag van Koningin Wilhelmina door geheel ons land een algemeenen jaarlijkschen feestdag te maken. Moge dit spoedig zoo zijn! Wij zagen het ook in onze plaats, toen het muziekgezelschap „Concordia", op de markt een uitvoering gaf. Het was er zwart van menschen. Da feeste lijke stemming zat er in en al ging het er wel een beetje luidruchtig toe, wat maakt dat uit? Niet iedereen is het gegeven om bedaard en kalm te blijven, als hij iu zijn knollentuin is. Van Ter Neuzen kan hetzelfde gezegd worden. Ook daar waren duizenden op de been om getuige te zijn van het aldaar des avonds gegeven concert op de markt. Te Zuiddorpe werd door de militairen onder beschermheerschap van kapitein Mathol de Jough een prachtig geslaagd sportfeest gegeven bestaande in voetbal, loopen en springen, wielrijden, enz. Velen, ook uit den omtrek, waren naar het terrein gestroomd om van het schouwspel te genieten. Zoo heettZeeuwsch-Vlaanderen weder I getoond, dat het, al ligt het wat ver van Den Haag af, toch een echt Neder landsch gevoelende bevolking heeft. De heer J. J. de Feijter heeft ontslag genomen als lid en voorzitter van het algemeen burgerlijk armbestuur alhier. Een boerenwerkman te Hoek had bil het binnenhalen van den oogst het ongeluk met een stroohalm in een zijner oogen te steken. Ofschoon onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is het oog voor goed verloren M. Crt. Bij den landbouwer Sch. onder de gemeente Hoek, is onder het hoornvee mond- en klauwzeer geconstateerd. Al de aanwezige koeien, ongeveer twaalf in aantal zijn afgemaakt. Verder zijn de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen genomen, om verspreiding der ziekte tegen te gaan. 3d. Crt. Tusschen Koewacht en Clinge vond men, naar aan het Hbld. gemeld wordt, een der laatste nachten het geheel verkoolde lijk van een man aan de draadversperring hangen. Over de versperring op Belgisch gebied lagen enkele zakjes meel, zoodat vermoedelijk wéér een smokkelaar bij het overgooien van smokkelwaar met den electrischen draad in aanraking is gekomen. Het lijk werd door de Duitsche wachten weggenomen en meegevoerd. Te Middelburg werd Woensdag aanbesteed het uitvoeren van keibe- stratingen op den zuidelijken dijk van het zijkanaal naar Hulst behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming ƒ11,640. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. van de Sande te Breskens voor 12,550; J. de Bree Fz. te Ter'Neuzen voor 12,385; L. G. J. van de Ven te Koudekerke en J. H. van de Ven te Middelbüfrg voor 12,227 R. Verschel ling te Ter Neuzen voor 11,600 en J, P. de Vos te Ter Neuzen voor j 11,190. Tem. Crt. Door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland is aan de commissie van voorlichting inzake vergoedingen toegevoegd als secretaris, de heer A. Klontje, militie-commissaris in Zeeland te Middelburg. Aan de grens van Zeeuwsch- Vlaanderen van at de Schelde tot aan de zee, is de draadversperring voltooid. Verschillende groote toegangswegen naar België zijn nu weer voor het ver- koer geopend. Doch tusschen deze wegen in wordt de geheele grens streng bewaakt. Van de Schelde tot Sas van Gent staan de Duitsche wachten hoog stens een paar honderd Meter van elkaar, in de buurt van Bouchaute is de afstand zelfs geen 5 Meter. Behalve de bekende wit-en zwart gestreepte schildwachthuisjes, staan nu ook overal nieuw getimmerde gtoote wachtlokalen. De Duitsche grenswachten behooren meest tot de oudere landweerplicbtigen, doch op meer dan ééu plaats stonden eveneens lichtgewonde, jongere soldaten op wacht. De Duitschers staan in het algemeen op goeden voet met de smok kelaars, die levensmiddelen in België brengen, waarvan zij ook wel hun deel krijgen. De gevaarlijke grensversperring is hoofdzakelijk om het overloopen van Belgische koeriers, dienstplichtige Bel gen en Duitsche deserteurs afdoende te beletten. ma—DaiMJM-LU-UJIIMMil IHIIiM»» liWMillllM —inrnTn- uua >1

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2